-
Күні: 11.03.2022
Мұғалімнің аты-жөні: Бедебаева Р.А
Сынып: 5А
Қатысқандар саны:
Сабақ тақырыбы
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады: Қаңлылардың қоғамдық құрылысын анықтайды Оқушылардың көпшілігі істей алады: Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін сәйкестендіреді Кейбір оқушылар істей алады: Қаңлылардағы әлеуметтік топтарды қазіргі өмірмен байланыстырады
Бағалау критерийі
Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсінеді
Қаңлы мемлекетінің қоғамдағы әлеуметтік топтардың міндетін сипаттайды
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтыңбасы
2 минут
5 минут
Ұйымдастыру .
Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару
Конфеттер арқылы топқа бөліну.Оқушыларға конфеттер таратылады.Оқушыларды конфет түрлеріне қарай топтастырамын.Конфеттерге «Сәттілік» немесе «Бүгінгі сабақта 5-тік баға алуыңа тілектеспін» деген сияқты әдемі сөздер жазып қыстырып қоямын
Әр топқа бағалау парағын таратып беру.
Үй тапсырмасын сұрау. « Қағып ал» әдісі
1. Сақ,сармат,үйсін, қаңлы... 2.«Қаңлы» кімнің аты?... 3. «Қаңлы» сөзі... 4. Сыма Цянь... 5. б.з.б.ІІІ ғ – б.з.Vғ... 6. Талас,Шу,Сырдарияның төменгі ағысында... 7. Қытай, үйсін,ғұн... 8. Битянь қаласы... 9.Шаруашылығы/малшаруашылығы... 10.Халқы... 11.120 мың
Топта отырып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»!
Оқушыларға үй тапсырмасына байланысты кілт сөздер беріледі, оқушы оны толықтырып үй тапсырмасына дайындығын пысықтайды
Кезекпен сұрақтарға жауап береді
ҚБ әр-бір дұрыс жауапқа жұлдызша беремін әр-бір жұлдызша 1 балмен есептелінеді

Презента-циясы
АКТ
Негізгі бөлім Миға шабуыл. «Ой шақыру» әдісі.
2 мин
Оқушы назарына суреттер топтамасы ұсынылып, сол арқылы сұрақтарға жауап беру ұсынылады:

Суреттерді көрсету арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы мен ОМ анықтау.
- Суретте кімдер бейнеленген? - Сурет бойынша не айтуға болады? -Бұл суреттегі адамдардың бір -бірінен ерекшелігі бар ма?
Ендеше бүгінгі сабағымыз «Қаңлылардың қоғамдық құрылысы »туралы болмақ. *Сабақ тақырыбы, оқу мақсатымен таныстыру.
Интер-белсенді тақта
Оқулық
5-сынып.
Қаңлылар-дың әлеуметтік топтарына байланыс-ты суреттер топтамасы
http://www.tarih.spring.kz/kk/history/oldest/maps/
10 мин
12 мин
6 мин
5 мин
Видео көрсетілім «Қаңлылырдың қоғамдық құрылысы».
І-тапсырма Топтық жұмыс
Мәтінмен танысу«Мағынаны ажырату» әдісі арқылы әр топқа арнайы сұрақтар мен тапсырмалар беру, олар сол сұрақ арқылы оқулықты,қосымша мәліметтердің көмегімен сұрақтарға постер құру арқылы жауап береді.
1-топ.Қаңлы туралы деректер,қаңлылырдың орналасуын картадан көрсетіңдер.
2-топ.Қаңлалардың қоғамдық құрылысы.
ІІ- тапсырма: Жұппен жұмыс «Бес сұрақ» әдісі
Неліктен қаңлы қоғамы әлеуметтік топтарға бөлінді?
неге
жауап
1.Неге елді ұлы хан кіші хандар биледі?
Хандық билік атадан балаға мұрагерлікке берілді
Learningapps.org бағдарламасында
ІІІ- тапсырма Жеке жұмыс «Деректерді сұрыптау» әдісі
Қаңлы мемлекеті мен қазіргі мемлекетінің басқару жүйесін сұрыптаңдар.
Қаңлы мемлекеті мен қазіргі мемлекеттінің басқару жүйесінде қандай ерекшелікпен ұқсастық бар?
Қаңлы мемлекеті Қазіргі мемлекет

әр мемлекеттің 3 ұқсастығы
әр мемлекеттің 3 ерекшелігі
Learningapps.org бағдарламасында
«Бәйге алу» әдісін пайдаланып Тест тапсырмалары беріледі.
1. Қаңлылар билеушісінің титулы:
А) Патша В) гуньмо С) Шаньюй Д) Хан Е) Князь
2. Қаңлы елі неше бөлікке бөлінді
А) екі иелікке В) үш иелікке С) төрт иелікке
Д) бес иелікке Е) алты иелікке
3.Қаңлылар мемлекетінің мерзімі:
А) б.з.б. 3-2 ғ.ғ. – б.з. 5 ғ. В) б.з.б. 4 – 3 ғ.
С) б.з. 4 – б.з. 6 ғ.ғ. Д) б.з.б. 4 – 3 ғ.ғ.
Е) б.з.б. 1 ғ. – б.з.1 ғ.
4.Қаңлы елі ішінде әр иелікті басқарғандар
А)уәзірлер В)тархандар С)бектер Д) кіші хандар Е) сұлтандар
5.Қаңлылардың өмірі мен тұрмысын сипаттап жазған тарихшы
А) Герадот В) Страбон С) Ктесий D) Сыма Цянь Е) Трог
6.Қаңлы жауынгерлерінің саны: 120 мың 150 мың 300 мың 70 мың
Оқушылар видео көріп, мәтінмен танысады
1-топ.Қаңлы туралы деректерді анықтайды; Қаңлылырдың орналасуын картадан көрсетеді.
2-топ.Қаңлалардың қоғамдық құрылысын анықтайды;
Оқушылар өз ойларымен деректерді пайдаланады, мәселелі сұрақ әзірлеп сол мәселеге байланысты бес сұрақ құрастырып оған жауап жазады
Сұрыптау тапсырмасын орындайды
1 тесттің дұрыс жауабын көрсетедіБағалау критерий
Дискриптор
Әлеуметтік топтардың қоғамдағы рөлін қазіргі өмірмен салыстырады.
Әлеуметтік топтардың қоғамдағы рөлін қазіргі өмірмен салыстыра алады.
әр мемлекеттің 3 ерекшелігін
анықтайды 3 ұқсастығын анықтайды;
2 тесттің дұрыс жауабын көрсетеді
3 тесттің дұрыс жауабын көрсетеді
4 тесттің дұрыс жауабын көрсетеді
5 тесттің дұрыс жауабын көрсетеді
6. тесттің дұрыс жауабын көрсетеді
Топ басшысы топ мүшелерін көңіл күй смайликтерін бояу арқылы бағалауды жүзеге асырады.

Бағалау
«Көршіңе бір сөз таңда» әдіс
Жұптар бірін-бірі бағалайды
Мысалы:
-Сен жарайсың
-Сенің жауабың қанағаттанарлық
-Мүмкіндігің оданда зор
Өзін-өзі бағалау

ҚБ «Бәйге алу» сайысында әр-бір дұрыс жауапқа 1балдан беріліп отырады

Қосымша
Мәлімет
№1
Қосымша
мәлімет №2
https://learningapps.org/watch?v=p9cgsv52a22
Қосымша
мәлімет №3
Сабақтың
Соңы
Кері байланыс:2 мин
Үйге тапсырма 1 мин
«Нысана» әдісі» әр оқушы өзінің нысанадағы орынын белгілейді.

Эссе жаз
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Бедебаева Рабиға Ауезхановна16 Ақпан 2023
801
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізАшық сабақ Қаңлылардың қоғамдық құрылысы 5 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылдыАшық сабақ Қаңлылардың қоғамдық құрылысы 5 сынып
Материал туралы қысқаша түсінікӘлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсінеді Қаңлы мемлекетінің қоғамдағы әлеуметтік топтардың міндетін сипаттайдыМатериалдың қысқаша нұсқасы-
Күні: 11.03.2022
Мұғалімнің аты-жөні: Бедебаева Р.А
Сынып: 5А
Қатысқандар саны:
Сабақ тақырыбы
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады: Қаңлылардың қоғамдық құрылысын анықтайды Оқушылардың көпшілігі істей алады: Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін сәйкестендіреді Кейбір оқушылар істей алады: Қаңлылардағы әлеуметтік топтарды қазіргі өмірмен байланыстырады
Бағалау критерийі
Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсінеді
Қаңлы мемлекетінің қоғамдағы әлеуметтік топтардың міндетін сипаттайды
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтыңбасы
2 минут
5 минут
Ұйымдастыру .
Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару
Конфеттер арқылы топқа бөліну.Оқушыларға конфеттер таратылады.Оқушыларды конфет түрлеріне қарай топтастырамын.Конфеттерге «Сәттілік» немесе «Бүгінгі сабақта 5-тік баға алуыңа тілектеспін» деген сияқты әдемі сөздер жазып қыстырып қоямын
Әр топқа бағалау парағын таратып беру.
Үй тапсырмасын сұрау. « Қағып ал» әдісі
1. Сақ,сармат,үйсін, қаңлы... 2.«Қаңлы» кімнің аты?... 3. «Қаңлы» сөзі... 4. Сыма Цянь... 5. б.з.б.ІІІ ғ – б.з.Vғ... 6. Талас,Шу,Сырдарияның төменгі ағысында... 7. Қытай, үйсін,ғұн... 8. Битянь қаласы... 9.Шаруашылығы/малшаруашылығы... 10.Халқы... 11.120 мың
Топта отырып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»!
Оқушыларға үй тапсырмасына байланысты кілт сөздер беріледі, оқушы оны толықтырып үй тапсырмасына дайындығын пысықтайды
Кезекпен сұрақтарға жауап береді
ҚБ әр-бір дұрыс жауапқа жұлдызша беремін әр-бір жұлдызша 1 балмен есептелінеді

Презента-циясы
АКТ
Негізгі бөлім Миға шабуыл. «Ой шақыру» әдісі.
2 мин
Оқушы назарына суреттер топтамасы ұсынылып, сол арқылы сұрақтарға жауап беру ұсынылады:

Суреттерді көрсету арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы мен ОМ анықтау.
- Суретте кімдер бейнеленген? - Сурет бойынша не айтуға болады? -Бұл суреттегі адамдардың бір -бірінен ерекшелігі бар ма?
Ендеше бүгінгі сабағымыз «Қаңлылардың қоғамдық құрылысы »туралы болмақ. *Сабақ тақырыбы, оқу мақсатымен таныстыру.
Интер-белсенді тақта
Оқулық
5-сынып.
Қаңлылар-дың әлеуметтік топтарына байланыс-ты суреттер топтамасы
http://www.tarih.spring.kz/kk/history/oldest/maps/
10 мин
12 мин
6 мин
5 мин
Видео көрсетілім «Қаңлылырдың қоғамдық құрылысы».
І-тапсырма Топтық жұмыс
Мәтінмен танысу«Мағынаны ажырату» әдісі арқылы әр топқа арнайы сұрақтар мен тапсырмалар беру, олар сол сұрақ арқылы оқулықты,қосымша мәліметтердің көмегімен сұрақтарға постер құру арқылы жауап береді.
1-топ.Қаңлы туралы деректер,қаңлылырдың орналасуын картадан көрсетіңдер.
2-топ.Қаңлалардың қоғамдық құрылысы.
ІІ- тапсырма: Жұппен жұмыс «Бес сұрақ» әдісі
Неліктен қаңлы қоғамы әлеуметтік топтарға бөлінді?
неге
жауап
1.Неге елді ұлы хан кіші хандар биледі?
Хандық билік атадан балаға мұрагерлікке берілді
Learningapps.org бағдарламасында
ІІІ- тапсырма Жеке жұмыс «Деректерді сұрыптау» әдісі
Қаңлы мемлекеті мен қазіргі мемлекетінің басқару жүйесін сұрыптаңдар.
Қаңлы мемлекеті мен қазіргі мемлекеттінің басқару жүйесінде қандай ерекшелікпен ұқсастық бар?
Қаңлы мемлекеті Қазіргі мемлекет

әр мемлекеттің 3 ұқсастығы
әр мемлекеттің 3 ерекшелігі
Learningapps.org бағдарламасында
«Бәйге алу» әдісін пайдаланып Тест тапсырмалары беріледі.
1. Қаңлылар билеушісінің титулы:
А) Патша В) гуньмо С) Шаньюй Д) Хан Е) Князь
2. Қаңлы елі неше бөлікке бөлінді
А) екі иелікке В) үш иелікке С) төрт иелікке
Д) бес иелікке Е) алты иелікке
3.Қаңлылар мемлекетінің мерзімі:
А) б.з.б. 3-2 ғ.ғ. – б.з. 5 ғ. В) б.з.б. 4 – 3 ғ.
С) б.з. 4 – б.з. 6 ғ.ғ. Д) б.з.б. 4 – 3 ғ.ғ.
Е) б.з.б. 1 ғ. – б.з.1 ғ.
4.Қаңлы елі ішінде әр иелікті басқарғандар
А)уәзірлер В)тархандар С)бектер Д) кіші хандар Е) сұлтандар
5.Қаңлылардың өмірі мен тұрмысын сипаттап жазған тарихшы
А) Герадот В) Страбон С) Ктесий D) Сыма Цянь Е) Трог
6.Қаңлы жауынгерлерінің саны: 120 мың 150 мың 300 мың 70 мың
Оқушылар видео көріп, мәтінмен танысады
1-топ.Қаңлы туралы деректерді анықтайды; Қаңлылырдың орналасуын картадан көрсетеді.
2-топ.Қаңлалардың қоғамдық құрылысын анықтайды;
Оқушылар өз ойларымен деректерді пайдаланады, мәселелі сұрақ әзірлеп сол мәселеге байланысты бес сұрақ құрастырып оған жауап жазады
Сұрыптау тапсырмасын орындайды
1 тесттің дұрыс жауабын көрсетедіБағалау критерий
Дискриптор
Әлеуметтік топтардың қоғамдағы рөлін қазіргі өмірмен салыстырады.
Әлеуметтік топтардың қоғамдағы рөлін қазіргі өмірмен салыстыра алады.
әр мемлекеттің 3 ерекшелігін
анықтайды 3 ұқсастығын анықтайды;
2 тесттің дұрыс жауабын көрсетеді
3 тесттің дұрыс жауабын көрсетеді
4 тесттің дұрыс жауабын көрсетеді
5 тесттің дұрыс жауабын көрсетеді
6. тесттің дұрыс жауабын көрсетеді
Топ басшысы топ мүшелерін көңіл күй смайликтерін бояу арқылы бағалауды жүзеге асырады.

Бағалау
«Көршіңе бір сөз таңда» әдіс
Жұптар бірін-бірі бағалайды
Мысалы:
-Сен жарайсың
-Сенің жауабың қанағаттанарлық
-Мүмкіндігің оданда зор
Өзін-өзі бағалау

ҚБ «Бәйге алу» сайысында әр-бір дұрыс жауапқа 1балдан беріліп отырады

Қосымша
Мәлімет
№1
Қосымша
мәлімет №2
https://learningapps.org/watch?v=p9cgsv52a22
Қосымша
мәлімет №3
Сабақтың
Соңы
Кері байланыс:2 мин
Үйге тапсырма 1 мин
«Нысана» әдісі» әр оқушы өзінің нысанадағы орынын белгілейді.

Эссе жаз
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx16.02.2023801Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі
-











