Оқу мақсаты
|
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми
іс-қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі)
мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін,
құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді
іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
әртүрлі стильдегі мәтіндердің
тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметі мен құрылымын
түсінеді, тілдік ерекшеліктерін түсіндіре
алады
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады: әртүрлі стильдегі мәтіндердің
тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметі мен құрылымын
анықтай алады, тілдік ерекшеліктеріне мысал келтіре
біледі
Кейбір оқушылар орындай
алады: әртүрлі стильдегі
мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметі мен
құрылымын анықтай алады, тілдік ерекшеліктеріне қатысты сөздерді
іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана
біледі, өзіндік ой
түйеді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексикалық минимум
Қара көмір, тас көмір, қоңыр
көмір, шахта, шахтер, еңбек, маңдай тер
Сөйлеу мәдениетін жетілдіру үшін қолдануға
ұсынылған тілдік оралымдар
Менің ойымша, салыстырғанда,
қорыта келе...
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.
Түгендеу.
«Мен мақтанбаймын,
алайда...»
Балалар, бүгінгі сабақ
барысында өзімізге қандай мақсаттар қоямыз және іс-әрекеттер
орындаймыз?
ІІ. Қызығушылығын ояту.
Оқушыларға ауызша сұрақтар
қояды.
1.Қара көмір туралын не
білесіңдер?
2.Оның қандай түрлері
бар?
3.Шартты
белгісі?
Оқу мақсатымен таныстыру
ТОПТЫҚ ЖҰМЫС ЕРЕЖЕСІ
ТАПСЫРМА.
Шарты: БББ кестесінің 1-2 бағанын
толтырыңдар.
№1 -мәтінмен жұмыс
Шарты: мәтінді
оқы.
1-тапсырма.
Шарты: берілген кескін картаға
Қазақстанның көмір өндіретін ірі кен орындарын
белгіле
Дескриптор:
Кескін картаға кен орындарының шартты
белгілерін түсіреді
|
Сауатты
түсіндіреді
|
Шарты: мәтіннің құрылымын анықтап,
кестені толтыр
Дескриптор:
Мәтіннің кіріспе бөлімін,
негізгі бөлімі мен қорытынды бөлімін
анықтайды
|
Шарты: мәтін бойынша сұрақтарға жауап
бер
Дескриптор:
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап
береді
|
2-тапсырма.
«Есепке
қалайсың?»
Шарты: бейнежазба арқылы есеп
мазмұнын тыңда, есептің жауабын шеш.
Дескриптор:
Есептің жауабын табады, шығарылу жолын
түсіндіреді
|
Мәтіннің стилі қандай, себебі?
СЕРГІТУ СӘТІ
3-тапсырма.
Шарты: берілген мәтінді түсініп
оқы, мәтіннің стилін, рәсімделуін,
аудиториясын анықта
Дескриптор:
Мәтіннің стилін
анықтайды,
Рәсімделуін
түсіндіреді
Мақсатты аудиториясын
көрсетеді
|
ТАПСЫРМА.
Шарты: БББ кестесінің 3- бағанын
толтырыңдар.
Сұрақтарға жауап таба алмаған болсақ, үйде
қарастырыңдар.
Саралау тапсырмасы:
Шарты: сабақтың негізгі түйіні
жайында пікіріңді «4 СӨЙЛЕМ» әдісі арқылы
білдір.
Дескриптор:
|
Бүгінгі сабақта алдарына
қойған мақсаттары және орындайтын іс-әрекеттері жайында ой
бөліседі.
Сұрақтарға ауызша жауап береді.
Бағалау критериилерін айтып
өтеді.
Кестені толтырады. Бейнежазба
көреді.
Мәтінді кезекпен оқиды, әр топ
берілген тапсырмаларды орындайды.
Кескін картамен жұмыс жасайды,
қорғайды
Кестені толтырады,
түсіндіреді
Сұрақтарға жауап береді,
тексереді
Берілгені:
m= 5 кг
q
= 27 МДж/кг
Q=?
Шешімі:
Q= q × m
Q= 27 МДж/кг q ×5 кг = 135
МДж
Жеке шығарады, топ ішінде
салыстырады, тақтаға жазып, тексереді, жауап
береді
Мәтінді оқиды, тапсырмаларды
орындайды.
Кестенің 3-бағанын толтырады, ізденіс
жұмыстары
|
«Үш шапалақ»
«Оқушы
үні»
|
2-слайд
3-слайд
4-5-слайд
Ютуб сілтемесі
7-слайд
8-13-слайд
А3, маркер, карта, кеспе
қағаздар
Бейнежазба, кеспе қағаздар
14-17-слайд
тақта
Оқулық, 58-бет
22-слайд, кеспе қағаз,
маркер
23-слайд
|