Материалдар / Ашық сабақ "Қасым хан тұсындағы қазақ хандығы" 7 сынып

Ашық сабақ "Қасым хан тұсындағы қазақ хандығы" 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ІІІ-деңгейлік курсты бітіргенмін. Сабақ құрылымы СТО бойынша жасалған. Тәжірибе алмасу мақсатында жібердім. Жас мамандарға көмегі тиеді деген ойдамын.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Апта:

Күні:


Сыныбы: 7 «а»


Пәні: Қазақстан тарихы


Сабақтың тақырыбы:

Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Қасымның хан болу қарсаңындағы және хандық құрған кезіндегі ішкі-сыртқы жағдайы, « Қасым ханның қасқа жолы » атты зандары, оның құрылымы туралы жан-жақты білім беру.

Тәрбиелік: Оқушылардың ұлттық намысын ояту, адамгершілік сана-сезімін қалыптастыру, туған елі мен жерін сүюге тәрбиелеу.

Дамытушылық: Оқушылардың жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру, жүйелі ойлау қабілетін дамыту, өз бетінше қорытынды жасауға үйрету, шығармашылықпен айналысуына ықпал жасау, бағыт- бағдар беру.

Күтілетін нәтиже:

Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, ойын еркін әрі нақты жеткізе білуге дағдыландыланады.

Оқытуда қолданылатын модульдер:

Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер, СТО-ға үйрету, АКТ-ны қолдану, Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау, Оқушыларға жас ерекшелігіне сәйкес білім беру.

Сілтеме:

Оқулық, әдістемелік нұсқау, хрестоматия, М.Х.Дулати «Тарих-и-Рашиди», Ш.Махмуд «Тарих-ишах Махмуд Бен мырза Фазил Чорас» шығармалары.

Көрнекілігі

Интерактивті тақта, электронды оқулық, ХV-ХVІІ ғ. Қазақ хандығы картасы, қосымша материалдар.

Сабақтың түрі:

Аралас

Сабақтың әдісі:

Сұрақ-жауап, тапсырмалар.

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекеті

І Ұйымдастыру кезеңі:

ІІ Үй тапсырмасын сұрау:

«Кубизм» әдісі.












ІҮ.Жаңа сабақ:

1-тапсырма: «Өзара оқыту»



Ү. Жаңа сабақты бекіту:

2-тапсырма:

«6 қалпақ құпиясы»





























3-тапсырма:

«Ғажайып жетілік»

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру.

Оқушылар суретті мозайкалар арқылы төрт топқа бөлінеді.


«Қазақ хандығының ішкі-және сыртқы жағдайы».

Оқушылар кубиктің алты қырындағы сұрақтарға жауап береді.

Кубизм сұрақтары

КІМ? НЕ? ҚАЙ? ҚАНДАЙ? ҚАНША? ҚАЛАЙ?

  1. Қазақ хандығының негізін кімдер қалады?

  2. Қазақ хандығының Шайбанилермен соғысы не сабепті ұзаққа созылды?

  3. Қазақ хандығы Сырдария бойындағы қай қалаларды өз қол астына қаратты?

  4. Алғашқы кезде Қазақ хандығының ішкі жағдайы қандай болды?

  5. Сырдария бойындағы қалалар қазақтар үшін қаншалықты маңызды болды?

  6. Жаңа құрылған хандықты басқару ісі қалай ұйымдастырылды?


«Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығы»

Оқушылар өздеріне берілген мәтінді белгілі бір уақыт ішінде топ болып оқып, талдайды.

Жаңа сабаққа байланысты қалпақтардың түсіне қарай түрлі тапсырмалар беріледі. Әр қалпақтың ұпайы тапсырманың деңгейіне қарай белгіленген.















Ақ қалпақ-Қасым ханның шығу тегі туралы...

Қызыл қалпақ-Қасым ханның орнында болсаң Қазақ хандығын қалай басқарар едің?

Сары қалпақ-Қасым ханның ел басқару саясатын қалай бағалайсың?

Жасыл қалпақ-Қасым хан туралы қандай деректер немесе зерттеулерді білесің?

Көк қалпақ-әуенді тыңдап әннің аты мен авторын ата ?

Қара қалпақ-мәтіндегі термин сөздерді тауып, мағынасын ашып айтып бер?


«Ғажайып жетілік»

Тақтада жеті қаланың суреті беріледі, қалалардың арттарында жасырылған сұрақтарға жауап береді.

1.Сауран





7.Самарқанд

Picture 1




4.Сарайшық

2.Ташкент


5.Жетісу өңірі

3.Тегеран

6.Сайрам



1.Сауран қаласы қай ханның кезінде сауда орталығына айналды?

2. Қасым хан қай жылы Ташкент билеушісі Сүйініш қожаға қарсы соғыс ашты?

3. Тегерандағы Қажы Хусейн Малек кітапханасынан табылған, парсы тілінде жазылған «Тарих-и Сафавие» (Сефевидтер әулетінің тарихы) атты қолжазбада Қазақ хандығы тарихына қатысты деректер көп ұшырасады. Қолжазбада Қасым ханды «Дешті Қыпшақ ханы» кейде «Дешті Қыпшақ патшасы» деп атайды. Бұл қолжазба қай жылы табылды?

4.Сарайшық қаласы туралы бейне сұрақ.

5.1514жылы кімнің Шығыс Түркістанға кетуімен, қазақ ханының Жетісудағы билігі нығайды?

6.Қасым хан қай жылы Сайрамды алды?

7. Қай жылы Мұхаммед Шайбани Сығанаққа шабуыл жасап, жеңіліп Самарқандқа қашты?

ҮІ.Бағалау:

Формативті бағалау.

ҮІІ. Үйге тапсырма:

Мен «Қасым хандығы қазақ мемлекетінің бастауы» тақырыбында эссе жазып келу.














































ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Апта: 2

Күні:14.02.2014


Сыныбы: 7 «а»


Пәні: қазақстан тарихы


Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы сәулет өнері

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қазақстанның ХIV – XV ғасырлардағы сәулет өнерін, қолданбалы өнер, архитектуралық құрылыс жүйелері туралы білімдерін арттыру.
Тәрбиелік: Мәдени құрылыстың дамуының басты ерекшеліктерін аша отырып, ұлтымыздың мәдени құндылықтарын құрметтеу сезімін оятуға жағдай жасау, оқушы санасына туған халқына деген құрмет пен мақтаныш сезімін ұялату, ұлттық рух енгізу, тіл мен дін мәдениет мұрасын, тарихын құрметтеуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру, өз бетімен жұмыс жасауға дағдыландыру, ойлау, іскерлік қабілеттерін дамыту.

Күтілетін нәтиже:

Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, ойын еркін әрі нақты жеткізе білуге дағдыландыланады.

Сілтеме:

Оқулық, әдістемелік нұсқау

Сабақтың түрі:

Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

Топтық жұмыс, жеке жұмыс.

Оқытуда қолданылатын модульдер:

Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер, СТО-ға үйрету, АКТ-ны қолдану, Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау, Білім берудегі көшбасшылық.

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекеті

І Ұйымдастыру кезеңі:

ІІ Үй тапсырмасын сұрау:





Жаңа сабақ:





«Мағынаны тану»

Сабақты бекіту:

«Кесене тұрғызу»

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.


«ХІҮ-ХҮ ғ Қазақстан мәдениетінің дамуы» тақырыбы бойынша қосымша тапсырмаларды қорғайды.

1-топ: ХІҮ-ХҮғ ауыз әдебиеті туралы,

2-топ: Жазбаша әдебиет туралы,

3-топ: Музыка өнері туралы,

4-топ: Дін туралы мағлұмат береді.


Сынып оқушылары әріптер арқылы 4-топқа бөлінеді.

  1. «Жошы хан» тобы.

  2. «Алаша хан» тобы.

  3. «Қ.Иассауи» тобы.

  4. «Арыстан баб» тобы

Топтарға кесене суреттері таратылады, топтағы оқушылар кесене кімге арнап салынған, қашан, қай жерде екенін тауып қорғайды.

Әр топқа сұрақтар жазылған кірпішке ұқсас кесенелер қиындылары беріледі, оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, кесенені тұрғызады және қай кесене екенін табады.

Сұрақтар:

  1. Айша бибі кесенесі қай ғасырларға жатады?

  2. Айша бибі кесенесі қай жерде?

  3. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы қандай сәулет өнерінің ескерткіштері сақталған?

  4. Ұлытау төңірегінде, Қаракеңгір, Сарыкеңгір өзендерінің құяр жерінде орналасқан кесене?

  5. Сырдария өзенінің жағасында (қазіргі Қызылорда облысы, Төменарық жол торабынан солтүстікке қарай-5 км, Сығанақтан оңтүстікке қарай-8 км) тұрғызылған әулетті күмбез?

  6. Ескерткішке қатысты Ж.Басығарин, Е.Қасымов, И.Кастаный, В.Бартольд еңбектерінде тарихи мәліметтер сақталған. Мұнда Әбілхайыр ханның сүйегі жатыр. Бұл қай кесене?

  7. Көккесене кімге арнап тұрғызылған?

  8. Қ.А.Иассауи қай жылы дүниеге келген?

  9. Оңтүстік Қазақстан облысы, Түркістан қаласы, Қ.А.Иассауи кесенесінің оңтүстік-шығыс жағында 60 метр жерде орналасқан кесене?

  10. Қаракеңгір өзенінің сол жағалауында, Жезқазғанның солтүстік шығысынан 55 км қашықтықта орналасқан кесене?

  11. Тектұрмас кесенесі қай жерде?

  12. Шамансұр (Дәуітбек) кесенесі қай жерде?

Бағалау:

Формативті бағалау.

Үйге тапсырма:

«Менің өлкем-тұған шежіре» тақырыбында эссе жазу.


Кейінгі тапсырмалар мен портфолио деректері:

Жеке тапсырмаларды, рефлексивті есепті портфолиоға жинақтау.





















Қазақстан тарихы 9 «а» сынып


Апта: 1

Күні: Сабақ: 4


Сабақтың тақырыбы

Тәуелсіз Қазақстанның сыртқы саясаты


Сілтеме

Оқу бағдарламасы, оқулық, әдістемелік нұсқау.


Жалпы мақсаты


А) Жекешелендіру үдерісінің кезеңдеріне, барысына, демографиялық және әлеуметтік ахуалдарға түсіндіру;

Ә)Оқушыларға отаншылдық тәрбие беру;

Б) Материалдың мазмұнын толықтыра отырып, оқушының сезіміне, эмоциясына әсер етіп, оларды толғанысқа түсіріп, ойлау қабілетін арттыру;


Мұғалімдер үшін оқу нәтижелері


Оқушылардың білімділік дағдысын арттыру, негізгі даталарды оқушылардың берік меңгеруін қамтамасыз ету.


Сабақта туындаған негізгі идеялар




  • Топтық және жеке жұмыс жасауды үйренеді;

  • Өзгеше ойлап, еркін ойлауға бағыт алады;


Тапсырмалар

Шығармашылық тапсырмалар


Жұмыс түрлері

Топтық жұмыс


Жеке жұмыс


Бағалау. Бірін-бірі бағалау


Өздік жұмыс



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті



І Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгелдеу, назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын сұрау:

1-тапсырма

Хронологиямен жұмыс.

«Кубизм стратегиясы»

Жаңа топ құру

Кезекшінің жауап беруі


Тарихи даталарды еске түсіру.

Әр топ тақырып туралы ойларын айтады.

Әндердің аттарын табу арқылы топтарға бөліну.



«Атамекен»,«Ұстазым»,«Балқадиша»,«Құралай».


Жаңа сабақ

1-тапсырма:

«Джигсо-2»

2-тапсырма:

«Мағынаны ашу»

Бағалау.

Үйге тапсырма:

Кері байланыс:


Топтар оқулықтағы мәтіндерді оқып, топ ішінде талқылайды.

Топтағы оқушылар берілген мәтін бойынша постермен жұмыс жасап, қорғайды.


Оқулық бойынша сөздік жұмыстар жасау.

Рефлексия жазады.



Кейінгі тапсырмалар мен портфолио деректері

Жеке тапсырмаларын портфолиоға жинақтау, суреттерін салу.


Кейінгі оқу

Қосымша әдебиеттер


Сабақты бағалау

жақсы


Сабақ бойнша өзгертулер

Жұптық жұмыстарға тапсырмалар орындату



ЖИ арқылы жасау
22 Желтоқсан 2017
1071
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі