|
Халық биі сабағы: |
Мектеп: Миялы балалар өнер мектебі |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Берегенова Алтынгул Женисовна |
|
|
Сынып: |
Қатысқандар саны:8 |
қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Домбырамен билеуге дағдыландыру» |
|
|
Оқу мақсаты: |
Оқушыларға ұлттық құндылықтарымызды дәріптеу, сахна мәдениетіне баулу. Халқымыздың әдет-ғұрыптарын қадірлей білуге тәрбиелеу. |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушының жалпы қабілеттілігін дамыту, яғни, оқушыларды топтық жұмысқа баулу арқылы, әртүрлі әдістер негізінде, оның икемділік қабілеттілігін, музыкалық жан-жақтылығын қалыптастыру. |
|
|
Міндеті: |
Қазақ ұлттық тәрбие үлгісі ретінде би өнерінің үлгілерін талдау арқылы халықтық би өнеріндегі сұлулылықты түсінуге баулу. |
|
|
Дамытушылық: |
Оқушының биге деген ынтасымен сүйіспеншілігін арттыру. Эстетикалық талғам сезімдерін дамыту. |
|
|
Сабақтың көрнекіліктері: |
Кітаптар,домбыра аспабы,күйсандық,музыкалық орталық (музыкальный центр),үнтаспалар,суреттер. |
|
|
Сабақтың түрі: |
Ашық сабақ |
|
|
Сабақтың әдістері: |
Түсіндіру,баяндау, көрсету, сұрақ-жауап,билету , сызбалар. |
|
|
Жаттығулар: |
Бишінің икемділігі -табиғатытың берген сыйы. Бірақ дегенмен өнердің басқа түрі секілді денені жаттығулар жасап,еңбектене отырып дамып,деңгейін өсіруді талап етеді. |
|
|
Бой сергіту, қыздыру жаттығуларын зал ортасында орындау. |
||
|
Аяқ созу жаттығулары |
||
|
Себетше иілу |
||
|
Сабақтың барысы: |
||
|
|
||
|
Жаңа сабақ |
Оқушыларға домбыраны таныстыру. Ән сабағымен сабақтастырып бипыл әнін айтып өту. |
|
|
Жаңа тақырып түсіндіру.
|
Бипыл биінің негізгі қимылдарын зал ортасында шахмат бейнесінде орналасқан оқушыларға үйрету. |
|
|
||
|
Жаңа шығарманы меңгеру |
Қазақ биі «Бипыл» 1.Танысу 2.Талдау 3.Қимылды меңгеру 4.Әуенмен бірге орындау 5.қортындылау
|
|
|
Берілген шығарманы оқушыға таныстыру |
Шығарма туралы мәлімет Қазақ би өнерiнiң түп тамыры ғасырлар қойнауынан нәр алатыны белгiлi. Бүгiнде бишiлер де, би ансамбльдерi де, би студиялары да жоқ емес баршылық. Бiрақ, кәсiби жеке бишiлерiмiз саусақпен санарлықтай. Менi көптен берi осы мәселе ойландырады. Бiздiң би әлi әлемге таныла қойған жоқ. Солай бола тұрса да қазақ биi ұлттық дәстүр, салтты танытатын ең бiр өнердiң тиiмдiсi. Ол халықтың табиғатында, болмыс, тiрлiгiнде әуелден бар. Қанымызға сiңiп қалған дүние. Сондықтан да болар би халықтың жүрек қалауы. Ол онымен бiрге жасап келедi. Әрине, тоқырау кезеңдерiнде мәдениеттiң басқа салалары сияқты ұлттық дәстүрлi би өнерi де қиындықты бастан кешкенi белгiлi. |
|
|
|
|
|
|
|
Қортындылау |
|
|
Жалпы бағалау |
Оқушы өзін бағалау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қазақ биі Бипыл"
Ашық сабақ "Қазақ биі Бипыл"
|
Халық биі сабағы: |
Мектеп: Миялы балалар өнер мектебі |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Берегенова Алтынгул Женисовна |
|
|
Сынып: |
Қатысқандар саны:8 |
қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Домбырамен билеуге дағдыландыру» |
|
|
Оқу мақсаты: |
Оқушыларға ұлттық құндылықтарымызды дәріптеу, сахна мәдениетіне баулу. Халқымыздың әдет-ғұрыптарын қадірлей білуге тәрбиелеу. |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушының жалпы қабілеттілігін дамыту, яғни, оқушыларды топтық жұмысқа баулу арқылы, әртүрлі әдістер негізінде, оның икемділік қабілеттілігін, музыкалық жан-жақтылығын қалыптастыру. |
|
|
Міндеті: |
Қазақ ұлттық тәрбие үлгісі ретінде би өнерінің үлгілерін талдау арқылы халықтық би өнеріндегі сұлулылықты түсінуге баулу. |
|
|
Дамытушылық: |
Оқушының биге деген ынтасымен сүйіспеншілігін арттыру. Эстетикалық талғам сезімдерін дамыту. |
|
|
Сабақтың көрнекіліктері: |
Кітаптар,домбыра аспабы,күйсандық,музыкалық орталық (музыкальный центр),үнтаспалар,суреттер. |
|
|
Сабақтың түрі: |
Ашық сабақ |
|
|
Сабақтың әдістері: |
Түсіндіру,баяндау, көрсету, сұрақ-жауап,билету , сызбалар. |
|
|
Жаттығулар: |
Бишінің икемділігі -табиғатытың берген сыйы. Бірақ дегенмен өнердің басқа түрі секілді денені жаттығулар жасап,еңбектене отырып дамып,деңгейін өсіруді талап етеді. |
|
|
Бой сергіту, қыздыру жаттығуларын зал ортасында орындау. |
||
|
Аяқ созу жаттығулары |
||
|
Себетше иілу |
||
|
Сабақтың барысы: |
||
|
|
||
|
Жаңа сабақ |
Оқушыларға домбыраны таныстыру. Ән сабағымен сабақтастырып бипыл әнін айтып өту. |
|
|
Жаңа тақырып түсіндіру.
|
Бипыл биінің негізгі қимылдарын зал ортасында шахмат бейнесінде орналасқан оқушыларға үйрету. |
|
|
||
|
Жаңа шығарманы меңгеру |
Қазақ биі «Бипыл» 1.Танысу 2.Талдау 3.Қимылды меңгеру 4.Әуенмен бірге орындау 5.қортындылау
|
|
|
Берілген шығарманы оқушыға таныстыру |
Шығарма туралы мәлімет Қазақ би өнерiнiң түп тамыры ғасырлар қойнауынан нәр алатыны белгiлi. Бүгiнде бишiлер де, би ансамбльдерi де, би студиялары да жоқ емес баршылық. Бiрақ, кәсiби жеке бишiлерiмiз саусақпен санарлықтай. Менi көптен берi осы мәселе ойландырады. Бiздiң би әлi әлемге таныла қойған жоқ. Солай бола тұрса да қазақ биi ұлттық дәстүр, салтты танытатын ең бiр өнердiң тиiмдiсi. Ол халықтың табиғатында, болмыс, тiрлiгiнде әуелден бар. Қанымызға сiңiп қалған дүние. Сондықтан да болар би халықтың жүрек қалауы. Ол онымен бiрге жасап келедi. Әрине, тоқырау кезеңдерiнде мәдениеттiң басқа салалары сияқты ұлттық дәстүрлi би өнерi де қиындықты бастан кешкенi белгiлi. |
|
|
|
|
|
|
|
Қортындылау |
|
|
Жалпы бағалау |
Оқушы өзін бағалау |
шағым қалдыра аласыз
















