«Жітіқара ауданы әкімдігінің білім бөлімі»
ММ
«№ 2 орта мектеп» КММ
Тақырыбы:Қазақ диаспорасының
қалыптасу
тарихы
.
Ашық сабақ
11
сынып
Мұғалім: Сактаганов Б.Б
Жітіқара
қаласы
Қазақстан тарихы: 11 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қазақ диаспорасының қалыптасу
тарихы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың тақырып бойынша
алған білімдерін тереңдету, толықтыру, қорытындылау.Оқушылардың
алған білімдерін жүйелеу.
Дамытушылық:
Оқушылардың алған білімдеріне
сүйене отырып, олардың осы тақырып жөніндегі білімдерін қайта
естеріне түсіру. Білімге деген құштарлығын арттыру, зияткерлік
қабілетін дамыту.
Тәрбиелік:
Оқушыларды отаншылдық,
демократизм идеяларына баулу;болашақ
Қазақстанды
өркендететін өздері екендігін
сезіндіру.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың оқыту әдістері: 7 модульдің
стратегиялары; талдау жүргізу, ой қозғау, сұрақ-жауап, ауызша
баяндау,интерактивті тактамен жұмыс жүргізу.
Сабақтың формасы:
жеке,жұппен,топпен,интерактивті.
Сабақтың көрнекілігі және
техникалық жабдығы: Интерактивті тақта, карточкалар, кесте,
презентация,флипчарт.
Пәнаралық
байланыс:әдебиет.
Уақ
ыты
|
Сабақ кезеңі
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс - әрекеті
|
3-4
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
1.Оқушылармен
амандасу;
2.Оқушыларды
түгендеу;
3.Колабративті ортаны
орнату;
4.Оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
|
Оқушылар көнілдерін айта біліп
және сол арқылы сабақ басында оқушылар шеңберге тұрып,
бір-біріне жақсы тілектерді айтады .
|
Сыныпты топқа бөлу
(түрлі-түсті карточкалар арқылы)
|
Оқушылар алдындағы жатқан
түсті карточкаларды алып жақсы көңіл күйлерімен орындарына
орналасады.
|
Сабақ ережесімен таныстыру
|
Оқушылар топ ішінде жұмыс істеудің ережелерін
бірінен соң бірін айтады.
|
2-3
минут
|
Мақсат қою кезеңі:
|
Бүгінгі сабақтың тақырыбы:
Қазақ диаспорасының
қалыптасу
тарихы.
Балалар, сендер қалай
ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта біз не туралы айтамыз? Бүгінгі
сабақтың мақсаты қандай?
|
Оқушылар өздері бүгінгі
сабақтың мақсаты мен міндеттерің шығарады.
|
20
минут
|
Тақырып бойынша жұмыс жасау
кезеңі:
(топпен жұмыс)
|
Оқушылар берілген
тапсырмаларды өздері жасайды және оны постер арқылы
қорғайды
1 топ.Ресей патша үкіметі
кезіндегі қазақ диаспорасының пайда болуы.
2 топ.Кеңес дәуірі кезіндегі
қазақ диаспорасының қалыптасуы мен
таралуы.
3 топ Қазақтардың атамекенге
оралу кезеңдері.
|
Тапсырмаларды жеке,топпен
орындайды және қорғайды.
|
10
мин
|
Тақырыпты бекіту кезеңі:
(жұппен жұмыс)
|
1.Тапсырма:
Терминдік сөздермен жұмыс жасау
2.Тапсырма:
Сәйкестендіру кестемен жұмысы.
3.Тапсырма:
Математикалық ойын арқылы жұмыс
жасау.
|
Тапсырмаларды жеке,жұппен
орындайды және интерактивті тақта арқылы
қорғайды
|
3
мин
|
Бағалау
|
Оқушыларға арнайы бағалау
парақтарын сабақ бойынша толтыру
ұсынылады.
Сабақ қорытындысы бойынша
оқушыларға арнаулы білімді бағалау банерін стикерлер арқылы бағалау
тапсырылады.
|
Оқушылар сабақ бойынша
өздерінің белсенділіктерін бағалайды, жауап парақтарын толтырып,
бағаларын қойып, мұғалімге тапсырады.
Оқушылар арнаулы білімді
бағалау банеріне стикерлерді іледі .
|
3 мин
|
Рефлексия:
|
1.Мен бүгінгі сабақта мақсатыма жеттім
бе?
2.Маған бүгін сабақта қызықты
болды...
Мұғалім кері байланыс әдісі арқылы оқушылардың
пікірің тындайды.
|
Кері байланыс арқылы оқушылар өз пікірлерін
айтады.
|
2
мин
|
Үйге тапсырма
беру:
|
§58,355-356 бет тапсырмалар
|
Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып
алады
|