|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ халқы этногенезінің тарихы. Қазақ халқының қалыптасуының аяқталуы |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.1.1.3 – ежелгі және ортағасырлар тарихының оқиғалары арасында байланыс орнату арқылы қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерді анықтау; 7.1.1.4 – «қазақ» этнонимінің мағынасын түсіндіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы:қазақ халқы қалыптасуын кезеңдері мен себептерін білу Көпшілігі: «қазақ» сөзінің мағынасын анықтау Кейбірі:.қазақ халқы құрылуының тарихи маңызын анықтау |
||||
|
Бағалау критерийі: |
қазақ халқы қалыптасуын кезеңдері мен себептерін біледі, «қазақ» сөзінің мағынасын және қазақ халқы құрылуының тарихи маңызын анықтады, |
||||
|
Тілдік мақсаттары: |
мемлекетіндегі өзгерістер туралы тыңдайды, оқиды, әңгімелейді, жазады (оқылым, тыңдалым, жазылым дағдылары) Терминдер: маңғыт, мырзалар |
||||
|
Тәрбиелік мақсаты (құндылықтарға баулу) |
өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру; |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Оқылым, жазылым тапсырмаларын орындату арқылы қазақ тілімен байланысты, картамен жұмыс арқылы географиямен байланысты жүзеге асыру |
||||
|
Алдынғы білім |
XIII-XV ғасырдың бірінші жартысындағы рухани мәдениеттің дамуы |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі |
|
|||
|
Сабақтың барысы |
«Этнос» сөзi гректiң «ethnos» – «халық» дегенді білдіреді. Этногенез» -халықтың құрылу үрдiсiн білдірді. Мәтінмен жұмыс Талқыланатын сұрақтар: 1.Қазақстанда халықтың құрылу процесі неше кезеңге бөлінген және қалай аталады? (2: үндіеуропалық, түркілік) 2.Үндіеуропалыққа қандай дәуірді және қандай тайпаларды жатқызамыз? (қола «андрондықтар), темір: сақ, үйсін, қаңлы, сармат) 3. Ғұндардың келуімен қандай өзгеріс байқалды? (монғолоидтік белгі пайда болды) 4.Екінші кезең туралы не білдіңдер? 6 ғ бастап о.ғ. мемл., және моңғолдық кезең -моңғолоидтік тұрпат...) Қазақ халқының қалыптасуына ықпал еткендер: (дәптерге жазу) •Қола дәуірі кезіндегі б.з.б 2 мыңж – 1 мыңжылдықтардағы андронов тайпалары /еуропоидтар/ •Темір дәіріндегі ежелгі сақ, үйсін, қаңлы,сармат, т.б. тайпалар • Шығыстан келген ғұндар. Қан араласып, монғолоидтың белгілер дами бастады. •13 ғ монғол шапқыншылығынан кейін монғолоидтық тұрпат күшейе түсті Қазақ жерінде тұратын тайпалардың халық болып қалыптасуының себептері: оқушылар анықтайды)
Жаңа терминдермен жұмыс: Алаш-қазақтың хандақ құрғанға дейінгі тайпалардың ортақ атауы Жүз-тарихи-шаруашылық және географиялық аймақ, рулық топтың жер аумағы. Халық-қандай да бір аумақта тұрақты дамыған адамдар жиынтығы «Қазақ» сөзінің мағынасын анықтау.Сәйкестендіру. Енисей жазбасында |
«қазақ» сөзі «мықты», «берік», «алып» мағынасында айтылады |
|||
|
Ежелгі Сібір тайпалары тілінде |
«еркін», «кезбе» деген түсіндірме берілген |
|
|
|
|
|
Мәмлюктік Египет мемлекетінің араб-қыпшақ сөздігінде |
«қазғақоғлұм» деген сөздегі «ғ» әрпінің түсіп қалуы нәтижесінде тұрақталған |
|
|
|
|
Қазақ
Ақарыс Бекарыс Жанарыс
Ұлы жүз Орта жүз Кіші жүз
Кескін картаға жүздерді
түсіру
Әр жүзге кірген рулар: (картаға сыйдыртып жазу)
Ұлы жүз - жалайыр, дулат, қаңлыошақты, сарыүйсін, шапырашты, шаңынқылы, сіргелі, ысты, албан, суан
Орта жүз – арғын, қыпшақ, найманкерей, қоңырат, уақ
Кіші жүз – Байұлы (12), Жетіру (7), Әлімұлы (6), табын
Ақ Орда, Әбiлқайыр хандығы, Ноғай Ордасы және Моғолстан қазақ этносы қалыптасуының соңғы кезеңiнде үлкен рөл атқарды. Қазақ халқы XV ғ соңы - XVI ғ асынад қазақ халқының қалыптасуы аят
Кері байланыс

Үй тапсырмасы: Қазақ халқы этногенезінің тарихын оқу, қосымша интнрнетті пайдаланым картаға жүздердің мекендеген жерін діптерге салу. Әр жүздің ру таңбаларының суреттерін салу ( 3-4 руды зертте)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ; Қазақ халқы этногенезінің тарихы.
Ашық сабақ; Қазақ халқы этногенезінің тарихы.
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ халқы этногенезінің тарихы. Қазақ халқының қалыптасуының аяқталуы |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.1.1.3 – ежелгі және ортағасырлар тарихының оқиғалары арасында байланыс орнату арқылы қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерді анықтау; 7.1.1.4 – «қазақ» этнонимінің мағынасын түсіндіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы:қазақ халқы қалыптасуын кезеңдері мен себептерін білу Көпшілігі: «қазақ» сөзінің мағынасын анықтау Кейбірі:.қазақ халқы құрылуының тарихи маңызын анықтау |
||||
|
Бағалау критерийі: |
қазақ халқы қалыптасуын кезеңдері мен себептерін біледі, «қазақ» сөзінің мағынасын және қазақ халқы құрылуының тарихи маңызын анықтады, |
||||
|
Тілдік мақсаттары: |
мемлекетіндегі өзгерістер туралы тыңдайды, оқиды, әңгімелейді, жазады (оқылым, тыңдалым, жазылым дағдылары) Терминдер: маңғыт, мырзалар |
||||
|
Тәрбиелік мақсаты (құндылықтарға баулу) |
өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру; |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Оқылым, жазылым тапсырмаларын орындату арқылы қазақ тілімен байланысты, картамен жұмыс арқылы географиямен байланысты жүзеге асыру |
||||
|
Алдынғы білім |
XIII-XV ғасырдың бірінші жартысындағы рухани мәдениеттің дамуы |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі |
|
|||
|
Сабақтың барысы |
«Этнос» сөзi гректiң «ethnos» – «халық» дегенді білдіреді. Этногенез» -халықтың құрылу үрдiсiн білдірді. Мәтінмен жұмыс Талқыланатын сұрақтар: 1.Қазақстанда халықтың құрылу процесі неше кезеңге бөлінген және қалай аталады? (2: үндіеуропалық, түркілік) 2.Үндіеуропалыққа қандай дәуірді және қандай тайпаларды жатқызамыз? (қола «андрондықтар), темір: сақ, үйсін, қаңлы, сармат) 3. Ғұндардың келуімен қандай өзгеріс байқалды? (монғолоидтік белгі пайда болды) 4.Екінші кезең туралы не білдіңдер? 6 ғ бастап о.ғ. мемл., және моңғолдық кезең -моңғолоидтік тұрпат...) Қазақ халқының қалыптасуына ықпал еткендер: (дәптерге жазу) •Қола дәуірі кезіндегі б.з.б 2 мыңж – 1 мыңжылдықтардағы андронов тайпалары /еуропоидтар/ •Темір дәіріндегі ежелгі сақ, үйсін, қаңлы,сармат, т.б. тайпалар • Шығыстан келген ғұндар. Қан араласып, монғолоидтың белгілер дами бастады. •13 ғ монғол шапқыншылығынан кейін монғолоидтық тұрпат күшейе түсті Қазақ жерінде тұратын тайпалардың халық болып қалыптасуының себептері: оқушылар анықтайды)
Жаңа терминдермен жұмыс: Алаш-қазақтың хандақ құрғанға дейінгі тайпалардың ортақ атауы Жүз-тарихи-шаруашылық және географиялық аймақ, рулық топтың жер аумағы. Халық-қандай да бір аумақта тұрақты дамыған адамдар жиынтығы «Қазақ» сөзінің мағынасын анықтау.Сәйкестендіру. Енисей жазбасында |
«қазақ» сөзі «мықты», «берік», «алып» мағынасында айтылады |
|||
|
Ежелгі Сібір тайпалары тілінде |
«еркін», «кезбе» деген түсіндірме берілген |
|
|
|
|
|
Мәмлюктік Египет мемлекетінің араб-қыпшақ сөздігінде |
«қазғақоғлұм» деген сөздегі «ғ» әрпінің түсіп қалуы нәтижесінде тұрақталған |
|
|
|
|
Қазақ
Ақарыс Бекарыс Жанарыс
Ұлы жүз Орта жүз Кіші жүз
Кескін картаға жүздерді
түсіру
Әр жүзге кірген рулар: (картаға сыйдыртып жазу)
Ұлы жүз - жалайыр, дулат, қаңлыошақты, сарыүйсін, шапырашты, шаңынқылы, сіргелі, ысты, албан, суан
Орта жүз – арғын, қыпшақ, найманкерей, қоңырат, уақ
Кіші жүз – Байұлы (12), Жетіру (7), Әлімұлы (6), табын
Ақ Орда, Әбiлқайыр хандығы, Ноғай Ордасы және Моғолстан қазақ этносы қалыптасуының соңғы кезеңiнде үлкен рөл атқарды. Қазақ халқы XV ғ соңы - XVI ғ асынад қазақ халқының қалыптасуы аят
Кері байланыс

Үй тапсырмасы: Қазақ халқы этногенезінің тарихын оқу, қосымша интнрнетті пайдаланым картаға жүздердің мекендеген жерін діптерге салу. Әр жүздің ру таңбаларының суреттерін салу ( 3-4 руды зертте)
шағым қалдыра аласыз













