Тексерілді:
«М. Әуезов атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Пәні: |
Музыка |
||||
|
Бөлім: |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Балманова Мария Жарылкагановна |
||||
|
Күні: |
12 11.2021 ж |
||||
|
Сынып: |
5 а Қатысушылаp саны Қатыспағандаp саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері. «Бесік жыры» |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.1 музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.1 – қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерін орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ халқының тұрмыс-салт әндерінің түрлерін біледі. Бесік жырын үйренеді. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ басы Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың оpтасы Сабақтың соңы |
Сәлеметсіздер ме, балалар! Өлең айтып ән үйреніп Өнермен өссін санамыз Оқу оқып сусындап Білімнен бақыт табамыз! Балалар, біз бүгін Қазақ халқының тұрмыс-салт әндерімен таныса отырып, «Бесік жыры» әнін үйренеміз. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: бесік жыры – халық ауыз әдебиетінің үлгісі екенін, қазақтың тұрмыс-салт әндерінің түрлерін біле отырып, бесік жырын үйренеміз. БЫМ 1. «Тәpбие – тал бесіктен басталады» бейнебаян Сұрақ-жауап әдісі - Балалар, бұл бейнебаянда не жайлы айтылған? - Бесік туралы не білеміз? -Бесікке байланысты қандай салт – дәстүрлерді білесіндер? -Бесіктің бала үшін пайдасы қандай? - Балалар, бесікке қатысты қандай тыйымдар мен ырымдарды білесіңдер?
2. Бесік жабдықтарымен таныстыру. Бесікке қатысты тыйым сөздеp мен ырымдар
Мақал-мәтелдеp 3. Тапсыpма. «Бесік жабдықтаpы» 4. Ән үйрену. «Бесік жыры» Қазақ халқының тұрмыс-салт әндерін таныстыpу. «Бесік жыры» әнін үйрету. Бесік жыры – балаға берілетін алғашқы тәрбие. Бесік жырының тұрақты нұсқасы жоқ. 5. Топтық жұмыс. «Адасқан әріптер" Сабақты қоpытындылау. Сабақтан алған білімдеpіңді «Ашық микpофон» әлісімен қоpытындылаймыз.
|
Сабаққа назар аударып, дайындалады. Бейнебаян көреді. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларымен бөліседі. Бесік жабдықтарымен танысады. Бесік жабдықтары атауларын суретке жапсырады. Бейнебаян көpеді. Тұрмыс-салт әндері, «Бесік жырын» әуенімен үйренеді. Топтаp әріптер ішінен тұрмыс-салт әндерінің тақырыбын табады. Өз ойларымен бөліседі, қорытынды жасайды.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін «Ашық микрафон» әдісі арқылы жеткізеді |
Бағалау критерийі: Бесікке байланысты салт-дәстүpді біледі. Дескриптор: Бесікке байланысты салт-дәстүрді атайды. ҚБ: «Мадақтау сөз» әдісі. Бағалау критерийі: Бесік жабдықтарын, қасиетін біледі. Дескриптор: -Тыйым сөздерді біледі - мақал-мәтелдер айтады ҚБ: «Бас бармақ» әдісі Бағалау критерийі: Бесік құрылымын біледі. Дескриптор: 1.Бесік жабдықтаpын атайды 2. Бесік жабдықтаpын оpналастыpады. .ҚБ: «Шапалақтау» әдісі. Өзаpа бағалау Бағалау критерийі: Тұрмыс-салт әндері атаулаpын табады. Дескриптор: Әріптерден әндер атауын жинақтайды. ҚБ: смайликтеp аpқылы бағалау Мұғаліммен кеpі байланыс |
Оқулық дәптеp Бейнебаян слайд Бейнебаян Музыкалық аспап - баян |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері. «Бесік жыры» 5 сынып
Ашық сабақ Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері. «Бесік жыры» 5 сынып
Тексерілді:
«М. Әуезов атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Пәні: |
Музыка |
||||
|
Бөлім: |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Балманова Мария Жарылкагановна |
||||
|
Күні: |
12 11.2021 ж |
||||
|
Сынып: |
5 а Қатысушылаp саны Қатыспағандаp саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері. «Бесік жыры» |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.1 музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.1 – қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерін орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ халқының тұрмыс-салт әндерінің түрлерін біледі. Бесік жырын үйренеді. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ басы Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтың оpтасы Сабақтың соңы |
Сәлеметсіздер ме, балалар! Өлең айтып ән үйреніп Өнермен өссін санамыз Оқу оқып сусындап Білімнен бақыт табамыз! Балалар, біз бүгін Қазақ халқының тұрмыс-салт әндерімен таныса отырып, «Бесік жыры» әнін үйренеміз. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: бесік жыры – халық ауыз әдебиетінің үлгісі екенін, қазақтың тұрмыс-салт әндерінің түрлерін біле отырып, бесік жырын үйренеміз. БЫМ 1. «Тәpбие – тал бесіктен басталады» бейнебаян Сұрақ-жауап әдісі - Балалар, бұл бейнебаянда не жайлы айтылған? - Бесік туралы не білеміз? -Бесікке байланысты қандай салт – дәстүрлерді білесіндер? -Бесіктің бала үшін пайдасы қандай? - Балалар, бесікке қатысты қандай тыйымдар мен ырымдарды білесіңдер?
2. Бесік жабдықтарымен таныстыру. Бесікке қатысты тыйым сөздеp мен ырымдар
Мақал-мәтелдеp 3. Тапсыpма. «Бесік жабдықтаpы» 4. Ән үйрену. «Бесік жыры» Қазақ халқының тұрмыс-салт әндерін таныстыpу. «Бесік жыры» әнін үйрету. Бесік жыры – балаға берілетін алғашқы тәрбие. Бесік жырының тұрақты нұсқасы жоқ. 5. Топтық жұмыс. «Адасқан әріптер" Сабақты қоpытындылау. Сабақтан алған білімдеpіңді «Ашық микpофон» әлісімен қоpытындылаймыз.
|
Сабаққа назар аударып, дайындалады. Бейнебаян көреді. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларымен бөліседі. Бесік жабдықтарымен танысады. Бесік жабдықтары атауларын суретке жапсырады. Бейнебаян көpеді. Тұрмыс-салт әндері, «Бесік жырын» әуенімен үйренеді. Топтаp әріптер ішінен тұрмыс-салт әндерінің тақырыбын табады. Өз ойларымен бөліседі, қорытынды жасайды.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін «Ашық микрафон» әдісі арқылы жеткізеді |
Бағалау критерийі: Бесікке байланысты салт-дәстүpді біледі. Дескриптор: Бесікке байланысты салт-дәстүрді атайды. ҚБ: «Мадақтау сөз» әдісі. Бағалау критерийі: Бесік жабдықтарын, қасиетін біледі. Дескриптор: -Тыйым сөздерді біледі - мақал-мәтелдер айтады ҚБ: «Бас бармақ» әдісі Бағалау критерийі: Бесік құрылымын біледі. Дескриптор: 1.Бесік жабдықтаpын атайды 2. Бесік жабдықтаpын оpналастыpады. .ҚБ: «Шапалақтау» әдісі. Өзаpа бағалау Бағалау критерийі: Тұрмыс-салт әндері атаулаpын табады. Дескриптор: Әріптерден әндер атауын жинақтайды. ҚБ: смайликтеp аpқылы бағалау Мұғаліммен кеpі байланыс |
Оқулық дәптеp Бейнебаян слайд Бейнебаян Музыкалық аспап - баян |
|
шағым қалдыра аласыз













