|
Сабақ 2 |
Мектеп: № 5 мектеп-гимназия |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсенова Гульназ Солтангазыновна |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: - |
||||
|
Бөлім: |
Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ отбасының дәстүрлері |
|||||
|
Оқыту мақсаты |
Т.1 Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау. О.1 Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау. А.2 Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану. |
|||||
|
Жүзеге асатын сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Тақырыпты тірек сөздерді пайдалана отырып суреттер арқылы болжайды. |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннің негізгі ойын анықтай отырып, сұрақтарға жауап береді, жағдаятқа түседі. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын өмірде пайдаланады. |
||||||
|
Тілдік мақсат
Пәнаралық байланыс |
Оқушылар орындай алады: Тақырыпқа байланысты сөздерді меңгереді, сұраққа жауап бере алады. Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын біледі және өмірде пайдаланады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдар: төрге отырғызу, қамқоршы, қолөнер, жол беру, құрметтейді. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Төрге шығыңыз, айналайын, қарағым, көп жаса, жасың ұзақ болсын». Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Қазақ халқының қандай ұлттық дәстүрлерімен таныссыздар? 2. Қазақ отбасындағы қандай ұлттық дәстүрлерді білдіңіздер? 3. Қазақ отбасындағы дәстүрлер қандай азамат болуға тәрбиелейді? Не себепті қазақ халқында үлкенге қарсы сөйлемейді деп ойлайсыздар? Ишара: амандасу, құшақтасу (іс-қимылмен көрсетіледі) |
|||||
|
Тарих
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
||||||
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қазақ отбасының дәстүрлері тақырыбында оқушылардан жауап алу. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар
|
|||
|
Сабақтың басы |
||||||
|
9 минут
|
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сәлемдесу, психологиялық ахуал туғызу. Сыныптың сабаққа зейінін шоғырландыру. Топқа бөлу: Санау арқылы үш топқа бөлінеді. 2-әрекет: Ұжымдық жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі 1.Қазақ халқының қандай ұлттық дәстүрлерімен таныссыздар? 2.Қазақ отбасындағы қандай ұлттық дәстүрлерді білдіңіздер? 3. Қазақ отбасындағы дәстүрлер қандай азамат болуға тәрбиелейді? сұрақтарына жауап алып бастапқы білімдерін анықтау. |
|
№ 1,2,3 үстелдері Интербелсенд тақта
|
|||
|
|
3-әрекет. Бағалау критерийі: Тақырыпты тірек сөздерді пайдалана отырып суреттер арқылы болжайды.. Топпен жұмыс: «Болжау әдісі» бойынша суреттерді көріп, тақырыпты айқындау тапсырылады. Дескриптор: -суреттерге қарайды; -тірек сөздерді анықтайды; -сабақ тақырыбын тұспалдап пайымдайды. Сабақ мақсатымен таныстыру |
«Жарайсыңдар» сөздерімен мадақтау |
суреттер |
|||
|
Сабақ ортасы |
||||||
|
25 минут |
4-әрекет. Бағалау критерийі: Мәтіннің негізгі ойын анықтай отырып, сұрақтарға жауап береді, негізгі ойды постерге түсіреді. Топтық жұмыс: «Дара диаграммасы» әдісі бойынша мәтінмен танысып негізгі ойды анықтау тапсырылады. Дескриптор: -мәтінді оқиды; -түсініксіз сөздерді анықтайды; -негізгі ойды анықтап дара диаграмма кестесіне түсіреді; - мәтіннің негізгі ойларын анықтауға арналған сұрақтар жауап береді. |
5-әрекет. Сыныптық жұмыс: Не жақсы болды? Нені дамыту керек? сауалы бойынша
ҚБ: топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
Оқулық, А3 форматтағы қағаз, маркер |
|||
|
|
Сергіту сәті: «Қара жорға» 6-әрекет. Бағалау критерий: Жағдаятты шешу кезінде өздері білетін амандасу, танысу мәнерін пайдаланады. Жұптық жұмыс: «Жағдаятты шешіп көр» тапсырмасын орындату әдісі. Досың екеуің үйде сабаққа дайындалып отырсыңдар, үйге ауылда тұратын атаң келді. Атаңа досыңды таныстыр. (Амандасу, таныстыру) Дескриптор: - тапсырманы орындау туралы ойланады; - тірек сөздерді қолданып таныстырады. |
7-әрекет. Жеке жұмыс: Не қиын болды? Не білдің? Нені үйрендің?
ҚБ: өзін-өзі бағалау |
Интербелсен. тақта
дәптер |
|||
|
Сабақ соңы |
||||||
|
11 минут |
8-әрекет. Бағалау критерийі: Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын қолданады.. Топтық жұмыс: «Шағын рөлдік ойын» әдісі бойынша бейнежазбадағы бір әрекетті таңдап қазақша амандасу мәнерін ұлттық құндылықтарды ескере отырып көрсет.
Дескриптор: -бейнебаянды мұқият тыңдап көреді; -өздеріне ұнаған бір сәтті таңдайды; -соған сәйкес қимыл-әрекетпен көрсетеді; -Рөлдік ойында жаңа сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып сөйлейді. |
9-әрекет. «+-қызықты» әдісі бойынша бір-бірінің жұмысын бағалайды. + не жақсы, - не әлсіз болды? не түсініксіз?
ҚБ: топтық бағалау |
Шапан, тақия
бейнебаян |
|||
|
|
Жеке жұмыс: «Бір минут қана» әдісі бойынша оқушылар кезекпен бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз, қатесіз сөйлеп өз ойын білдіреді. |
|
|
|||
|
Рефлек-сия |
Ауа райы» әдісі сабақ ұнады/ұнамады , түсіндім/түсінбедім бойынша кері байланыс орнату |
|
Бұлт, күннің суреті экраны |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қазақ отбасының дәстүрлері" 5-сынып
Ашық сабақ "Қазақ отбасының дәстүрлері" 5-сынып
|
Сабақ 2 |
Мектеп: № 5 мектеп-гимназия |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсенова Гульназ Солтангазыновна |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: - |
||||
|
Бөлім: |
Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ отбасының дәстүрлері |
|||||
|
Оқыту мақсаты |
Т.1 Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау. О.1 Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау. А.2 Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану. |
|||||
|
Жүзеге асатын сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Тақырыпты тірек сөздерді пайдалана отырып суреттер арқылы болжайды. |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннің негізгі ойын анықтай отырып, сұрақтарға жауап береді, жағдаятқа түседі. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын өмірде пайдаланады. |
||||||
|
Тілдік мақсат
Пәнаралық байланыс |
Оқушылар орындай алады: Тақырыпқа байланысты сөздерді меңгереді, сұраққа жауап бере алады. Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын біледі және өмірде пайдаланады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдар: төрге отырғызу, қамқоршы, қолөнер, жол беру, құрметтейді. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Төрге шығыңыз, айналайын, қарағым, көп жаса, жасың ұзақ болсын». Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Қазақ халқының қандай ұлттық дәстүрлерімен таныссыздар? 2. Қазақ отбасындағы қандай ұлттық дәстүрлерді білдіңіздер? 3. Қазақ отбасындағы дәстүрлер қандай азамат болуға тәрбиелейді? Не себепті қазақ халқында үлкенге қарсы сөйлемейді деп ойлайсыздар? Ишара: амандасу, құшақтасу (іс-қимылмен көрсетіледі) |
|||||
|
Тарих
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
||||||
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қазақ отбасының дәстүрлері тақырыбында оқушылардан жауап алу. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар
|
|||
|
Сабақтың басы |
||||||
|
9 минут
|
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сәлемдесу, психологиялық ахуал туғызу. Сыныптың сабаққа зейінін шоғырландыру. Топқа бөлу: Санау арқылы үш топқа бөлінеді. 2-әрекет: Ұжымдық жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі 1.Қазақ халқының қандай ұлттық дәстүрлерімен таныссыздар? 2.Қазақ отбасындағы қандай ұлттық дәстүрлерді білдіңіздер? 3. Қазақ отбасындағы дәстүрлер қандай азамат болуға тәрбиелейді? сұрақтарына жауап алып бастапқы білімдерін анықтау. |
|
№ 1,2,3 үстелдері Интербелсенд тақта
|
|||
|
|
3-әрекет. Бағалау критерийі: Тақырыпты тірек сөздерді пайдалана отырып суреттер арқылы болжайды.. Топпен жұмыс: «Болжау әдісі» бойынша суреттерді көріп, тақырыпты айқындау тапсырылады. Дескриптор: -суреттерге қарайды; -тірек сөздерді анықтайды; -сабақ тақырыбын тұспалдап пайымдайды. Сабақ мақсатымен таныстыру |
«Жарайсыңдар» сөздерімен мадақтау |
суреттер |
|||
|
Сабақ ортасы |
||||||
|
25 минут |
4-әрекет. Бағалау критерийі: Мәтіннің негізгі ойын анықтай отырып, сұрақтарға жауап береді, негізгі ойды постерге түсіреді. Топтық жұмыс: «Дара диаграммасы» әдісі бойынша мәтінмен танысып негізгі ойды анықтау тапсырылады. Дескриптор: -мәтінді оқиды; -түсініксіз сөздерді анықтайды; -негізгі ойды анықтап дара диаграмма кестесіне түсіреді; - мәтіннің негізгі ойларын анықтауға арналған сұрақтар жауап береді. |
5-әрекет. Сыныптық жұмыс: Не жақсы болды? Нені дамыту керек? сауалы бойынша
ҚБ: топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
Оқулық, А3 форматтағы қағаз, маркер |
|||
|
|
Сергіту сәті: «Қара жорға» 6-әрекет. Бағалау критерий: Жағдаятты шешу кезінде өздері білетін амандасу, танысу мәнерін пайдаланады. Жұптық жұмыс: «Жағдаятты шешіп көр» тапсырмасын орындату әдісі. Досың екеуің үйде сабаққа дайындалып отырсыңдар, үйге ауылда тұратын атаң келді. Атаңа досыңды таныстыр. (Амандасу, таныстыру) Дескриптор: - тапсырманы орындау туралы ойланады; - тірек сөздерді қолданып таныстырады. |
7-әрекет. Жеке жұмыс: Не қиын болды? Не білдің? Нені үйрендің?
ҚБ: өзін-өзі бағалау |
Интербелсен. тақта
дәптер |
|||
|
Сабақ соңы |
||||||
|
11 минут |
8-әрекет. Бағалау критерийі: Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын қолданады.. Топтық жұмыс: «Шағын рөлдік ойын» әдісі бойынша бейнежазбадағы бір әрекетті таңдап қазақша амандасу мәнерін ұлттық құндылықтарды ескере отырып көрсет.
Дескриптор: -бейнебаянды мұқият тыңдап көреді; -өздеріне ұнаған бір сәтті таңдайды; -соған сәйкес қимыл-әрекетпен көрсетеді; -Рөлдік ойында жаңа сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып сөйлейді. |
9-әрекет. «+-қызықты» әдісі бойынша бір-бірінің жұмысын бағалайды. + не жақсы, - не әлсіз болды? не түсініксіз?
ҚБ: топтық бағалау |
Шапан, тақия
бейнебаян |
|||
|
|
Жеке жұмыс: «Бір минут қана» әдісі бойынша оқушылар кезекпен бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз, қатесіз сөйлеп өз ойын білдіреді. |
|
|
|||
|
Рефлек-сия |
Ауа райы» әдісі сабақ ұнады/ұнамады , түсіндім/түсінбедім бойынша кері байланыс орнату |
|
Бұлт, күннің суреті экраны |
|||
шағым қалдыра аласыз













