|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||
|
Бөлім: |
Өнер |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі және туынды сын есім |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын(зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/ сын есімді/етістікті анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап бере алады; өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап айтады; негізгі, туынды cын есімді анықтай отырып жазады. |
||||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық ахуал қалыптастыру. Сәлемдесу, түгендеу Сыныпта көңілді ахуал туғызу: "Қазақша ою"ойыны. Оюмен бірдей қимыл жасайды ІІ. «Wordwall» қосымшасы арқылы алдыңғы білімді еске түсіру. - Сын есім дегеніміз не? - Сын есімнің сұрақтарын ата. - Сын есімнің қандай түрлерімен таныстық? - Дара сын есім дегеніміз не? - Күрделі сын есім дегеніміз не?
ІІІ. «2 сурет 1 сөз» әдісі Құрастырған суреттегі сөздерді атау, сұрақ қою, тақырып ашу |
Оқушылар әуенге сай ою түрлерімен қимыл жасайды Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. Асық түсі бойынша 3 топқа бөлінеді Суреттер бойынша ортақ «Негізгі және туынды сын есім » деген сөзді табады |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Қазақ күй https://youtu.be/-GIDgHiFmfk Слайд 1 Слайд 2 https://wordwall.net/resource/30360206/сын-есім Слайд 3 Асық суреттері Слайд 4 |
|||
|
қзОртасы 25 мин |
Жаңа сабақ Бейнежазба көрсету (Ұ.Ж) 1-жаттығу. Мәтінді оқы. Мұраттың бастауы. Н.Қапалбеков «Серпілген сауал» әдісі -Мәтін не туралы? -Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер. -Мәтіннен сын есімдерді тап -Балалар ойнаған алаңда бұрын не болған? -Мұраттың бастауды табуына оның қандай қасиеттері көмектесті? -Бұлақ суының адамға қандай пайдасы бар? -Өзің қандай ақыл қосар едің? 1тапсырма. Топтық жұмыс 1топ. Венн диаграммасы арқылы 3-жаттығуды орындайды Негізгі және туынды сөздер жасау арқылы Негізгі Туынды
2топ. Семантикалық картамен жұмыс
3топ. Әр торкөзге сөздерді орналастыру.
2-тапсырма.Жұптық жұмыс «Галерея»әдісі Сөздерді суреттердің көмегімен толықтыр және туынды сын есім жасап, оқы.
Сын есімді сөз құрамына талда. ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма Ұжымдық жұмыс 2-жаттығу ЖИ көмегімен мәтінді тыңдайды және сын есімдерді тыңдап жазады және сөз табын анықтау Сулы жер –нулы жер. Ну дегеніміз – қалың тоғай. Тоғай іші көңілді. Ширату. Ой сергек! «Сөздер тізбегі» ойыны.Түбір сөздерге жұрнақ жалғау арқылы жаңа сөз жаса.
Саралау. Шығармашылық үзіліс. 1-деңгей: Көп нүктенің орнына негізгі сын есімді қойып жаз: ...- өнерлі …- бұлтты …-жүзгіш …- үлкендеу Көп нүктенің орнына туынды сын есімді қойып жаз: үкі-... етік-... жалпақ-... қайрат-... 2-деңгей: Артық сөзді тап! 1. Сәнді, әдемі, ұшқыш, ұқыпты; 2. Қысқы, аула, аязды, қыраулы; 3. Қара ала, сахна, сары ала; 3-деңгей: Жаңылтпашты оқы. Сын есімді тауып , сөз құрамына талда. Қандай қорытынды жасар ең? Шын еңбекшіл - өрмекші, Өрмекші - шын өрнекші. |
Оқушылар бейнежазбаны көреді, сұрақтарға жауап береді Мәтінді оқиды.Топтар қарсы топтарға мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Құрастырған сұрақтарына сынып алдында жауап алады. Табылған сын есімдерден туынды сын есім жасайды. Оқушылар топтық жұмысты орындайды, негізгі және туынды сын есімдер жасап, екі бағанға орналастырады. Семантикалық картада негізгі және туынды сын есімдерді жасап орналастырады Торкөздерге сын есімдерді екі топқа орналастырады Оқушылар жұптаса отырып, сөздерден суреттермен туынды сын есімдерді жасап, айтады. Туынды сын есім табады және мақалды тыңдап отырып жазады Жасанды интеллекттен мәтінді тыңдайды және сын есімдерді теріп жазады және қай сөз табына жататынын анықтайды.
Берілген сөздер тізбегін құрастыру үшін әр топтан бір адамнан шығып, туынды сын есім айтып, дәлелдейді. Ойын осылайша жалғаса береді. Деңгейлік тапсырмалар орындайды, негізгі және туынды сын есімдер жасайд және түсінеді |
Дескриптор: -Мәтінді оқиды;(1б) -мәтін мазмұны бойынша бір-біріне пікір білдіруге бағытталған сұрақ қояды, жауап береді;(1б) -негізгі және туынды сын есімді анықтайды;(1б) -туынды сын есімдердің жасалу жолдарына назар аударады.(1б) Дескриптор: Сын есімнің түрлеріне қарай негізгі және туынды сын есім ажыратады-1б Сөздерді негізгі және туынды сын есімдерге орналастырады-1б Дескрипторы: -сын есімдерді біледі;(1б) -сөз құрамына талдайды;(1б) -суреттерді мағынасына қарай табады;(1б)
Дескриптор: - мақалды дұрыс жазады;(1б) - туынды сын есімді табады.(1б)
Дескриптор: - мәтінді тыңдап, сын есімді табады 1б) - сөз табын анықтайды .(1б) Дескриптор: Негізгі және туынды сын есімдерді жасайды-1б Сын есімдерді табады-1б |
https://yandex.kz/video/preview/18135245074939479430
Слайд 5 Суреттер
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8 D-ID
Слайд 9 Слайд 10 |
|||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі «Learning apps» қосымшасы арқылы бекіту Үй тапсырмасы: 4-жаттығу. Рефлексия Кубик әдісі |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді Кубик әдісімен сұраққа жауап береді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. Күнделік жетон бағалау |
Слайд 11 https://learningapps.org/14112824
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ қазақ тілі
Ашық сабақ қазақ тілі
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||
|
Бөлім: |
Өнер |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі және туынды сын есім |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын(зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/ сын есімді/етістікті анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап бере алады; өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап айтады; негізгі, туынды cын есімді анықтай отырып жазады. |
||||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық ахуал қалыптастыру. Сәлемдесу, түгендеу Сыныпта көңілді ахуал туғызу: "Қазақша ою"ойыны. Оюмен бірдей қимыл жасайды ІІ. «Wordwall» қосымшасы арқылы алдыңғы білімді еске түсіру. - Сын есім дегеніміз не? - Сын есімнің сұрақтарын ата. - Сын есімнің қандай түрлерімен таныстық? - Дара сын есім дегеніміз не? - Күрделі сын есім дегеніміз не?
ІІІ. «2 сурет 1 сөз» әдісі Құрастырған суреттегі сөздерді атау, сұрақ қою, тақырып ашу |
Оқушылар әуенге сай ою түрлерімен қимыл жасайды Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. Асық түсі бойынша 3 топқа бөлінеді Суреттер бойынша ортақ «Негізгі және туынды сын есім » деген сөзді табады |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Қазақ күй https://youtu.be/-GIDgHiFmfk Слайд 1 Слайд 2 https://wordwall.net/resource/30360206/сын-есім Слайд 3 Асық суреттері Слайд 4 |
|||
|
қзОртасы 25 мин |
Жаңа сабақ Бейнежазба көрсету (Ұ.Ж) 1-жаттығу. Мәтінді оқы. Мұраттың бастауы. Н.Қапалбеков «Серпілген сауал» әдісі -Мәтін не туралы? -Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер. -Мәтіннен сын есімдерді тап -Балалар ойнаған алаңда бұрын не болған? -Мұраттың бастауды табуына оның қандай қасиеттері көмектесті? -Бұлақ суының адамға қандай пайдасы бар? -Өзің қандай ақыл қосар едің? 1тапсырма. Топтық жұмыс 1топ. Венн диаграммасы арқылы 3-жаттығуды орындайды Негізгі және туынды сөздер жасау арқылы Негізгі Туынды
2топ. Семантикалық картамен жұмыс
3топ. Әр торкөзге сөздерді орналастыру.
2-тапсырма.Жұптық жұмыс «Галерея»әдісі Сөздерді суреттердің көмегімен толықтыр және туынды сын есім жасап, оқы.
Сын есімді сөз құрамына талда. ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма Ұжымдық жұмыс 2-жаттығу ЖИ көмегімен мәтінді тыңдайды және сын есімдерді тыңдап жазады және сөз табын анықтау Сулы жер –нулы жер. Ну дегеніміз – қалың тоғай. Тоғай іші көңілді. Ширату. Ой сергек! «Сөздер тізбегі» ойыны.Түбір сөздерге жұрнақ жалғау арқылы жаңа сөз жаса.
Саралау. Шығармашылық үзіліс. 1-деңгей: Көп нүктенің орнына негізгі сын есімді қойып жаз: ...- өнерлі …- бұлтты …-жүзгіш …- үлкендеу Көп нүктенің орнына туынды сын есімді қойып жаз: үкі-... етік-... жалпақ-... қайрат-... 2-деңгей: Артық сөзді тап! 1. Сәнді, әдемі, ұшқыш, ұқыпты; 2. Қысқы, аула, аязды, қыраулы; 3. Қара ала, сахна, сары ала; 3-деңгей: Жаңылтпашты оқы. Сын есімді тауып , сөз құрамына талда. Қандай қорытынды жасар ең? Шын еңбекшіл - өрмекші, Өрмекші - шын өрнекші. |
Оқушылар бейнежазбаны көреді, сұрақтарға жауап береді Мәтінді оқиды.Топтар қарсы топтарға мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Құрастырған сұрақтарына сынып алдында жауап алады. Табылған сын есімдерден туынды сын есім жасайды. Оқушылар топтық жұмысты орындайды, негізгі және туынды сын есімдер жасап, екі бағанға орналастырады. Семантикалық картада негізгі және туынды сын есімдерді жасап орналастырады Торкөздерге сын есімдерді екі топқа орналастырады Оқушылар жұптаса отырып, сөздерден суреттермен туынды сын есімдерді жасап, айтады. Туынды сын есім табады және мақалды тыңдап отырып жазады Жасанды интеллекттен мәтінді тыңдайды және сын есімдерді теріп жазады және қай сөз табына жататынын анықтайды.
Берілген сөздер тізбегін құрастыру үшін әр топтан бір адамнан шығып, туынды сын есім айтып, дәлелдейді. Ойын осылайша жалғаса береді. Деңгейлік тапсырмалар орындайды, негізгі және туынды сын есімдер жасайд және түсінеді |
Дескриптор: -Мәтінді оқиды;(1б) -мәтін мазмұны бойынша бір-біріне пікір білдіруге бағытталған сұрақ қояды, жауап береді;(1б) -негізгі және туынды сын есімді анықтайды;(1б) -туынды сын есімдердің жасалу жолдарына назар аударады.(1б) Дескриптор: Сын есімнің түрлеріне қарай негізгі және туынды сын есім ажыратады-1б Сөздерді негізгі және туынды сын есімдерге орналастырады-1б Дескрипторы: -сын есімдерді біледі;(1б) -сөз құрамына талдайды;(1б) -суреттерді мағынасына қарай табады;(1б)
Дескриптор: - мақалды дұрыс жазады;(1б) - туынды сын есімді табады.(1б)
Дескриптор: - мәтінді тыңдап, сын есімді табады 1б) - сөз табын анықтайды .(1б) Дескриптор: Негізгі және туынды сын есімдерді жасайды-1б Сын есімдерді табады-1б |
https://yandex.kz/video/preview/18135245074939479430
Слайд 5 Суреттер
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8 D-ID
Слайд 9 Слайд 10 |
|||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі «Learning apps» қосымшасы арқылы бекіту Үй тапсырмасы: 4-жаттығу. Рефлексия Кубик әдісі |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді Кубик әдісімен сұраққа жауап береді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. Күнделік жетон бағалау |
Слайд 11 https://learningapps.org/14112824
|
|||
шағым қалдыра аласыз



-













