Дуйсенбекова Нургуль
Кадырбековна
№252 Г.Н.Ковтунов атындағы мектеп-гимназиясы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Қызылорда облысы, Шиелі ауданы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: I.Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ тілін оқып үйренеміз. Үш тілді білу – үлкен өнер. |
||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: Дуйсенбекова Нургуль Кадырбековна |
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар: 12 Қатыспаған оқушылар : |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: «Қазақ тілі» өлеңі. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.1 кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, қолдана білу 7.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсінеді, қолдана біледі, тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап береді |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Айбынды, жаусыз тағдыр, бақ, кең тілім, ұмытылды, тарады |
||||||
|
Құндылықтары және оның мақсаты |
құқық жүйесі мен адам құқықтарының негіздерін білу; тәртіп пен әділдікті, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сенім аралы» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Оқушылар шеңбер болып отырады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстап, «Мен саған сенемін, себебі сен ...» сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады, соңында бір-бірлерінің қолдарын ұстайды. Сөйлемді мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің, ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың, тәртіптісің, әдемісің, т.б. Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын сурет пен сұрақтар арқылы болжайды. |
Қолпаштау |
Слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Айбынды-храбрый Жаусыз тағдыр- судьба-злодейка Бақ-счастье Кең тілім-богатый язык Ұмытылды-забылось Ұмтылды-стремиться Тарады-распространился Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады. 2. Айтылым 1-тапсырма Суретке қарап, сұрақтарға жауап беріңдер.
Тыңдалым.Оқылым. Айтылым. 2-тапсырма Мәтінді тыңдап, оқып, сұрақтарға жауап беріңдер. Мағжан Жұмабаев – қазақтың ұлы ақыны. 1893 жылы Солтүстік Қазақстан облысы Булаев ауданы Сасықкөл деген ауылда туған. Бала кезінен өте зерек болған. Мағжан төрт жасынан хат таныған. Қызылжардағы М. Бегішев ашқан медреседе 5 жыл, Уфадағы «Ғалия» медресесінде 3 жыл оқыған. 1912 жылы Қазан қаласында «Шолпан» атты тұңғыш жинағы басылды. М.Жұмабаев Омбыдағы мұғалімдер семинариясын бітірген соң, «Алаш» партиясын құруға қатысты. 1938 жылы «халық жауы» деген жаламен атылды. Ол – қазақ әдебиеті тарихында өз орны бар үлкен ақын. Мағжан – «Батыр Баян», «Қорқыт», «Ертегі» атты поэмалардың және «Педагогика» оқулығының авторы. Мағжан поэзиясында отаншылдық, ұлттық рух, патриотизм бар. Оның тілі көркем, жаңашылдығы жоғары Жазылым 3-тапсырма Мәтінге сүйеніп, «Мағжан- кім?», деген сұраққа жауап бер 5.Тілдесім. айтылым «Кім жылдам?»
|
Тыңдалым,айтылым. Айбынды – айбатты, қайратты, күшті адам. Мысалы: Айбынды жігіттер ат үстінде күш сынасты. жауыз тағдыр – адам өміріндегі қиындықтар. Мысалы: Халқымыз 1941-1945 жылдары жауыз тағдырға қарсы тұрып, Ұлы Отан соғысында жеңіске жетті. бақ – бақытты болды, бағы жанды, бақытты өмір. Мысалы: Батыр туса – халықтың бағы. кен тіл – өте бай тіл, таза тіл, күшті тіл. Мысалы: Ақын қазақ тілін «кен тіл» деп сипаттайды. ұмытылды – ешкімнің есінде қалмады Мысалы: Халықтың көне салттары уақыт өте келе ұмытылды. тарады – жан-жаққа кетті Мысалы: Балалар ержеткенде, жұмыс бабымен жан-жаққа тарайды. Айтылым 1.Суреттегі адамды танисың ба? Ол туралы не білесің? Оның шығармаларын оқыдың ба? 2.Тіл туралы қандай өлең, әндер білесіңдер? 3.Тіл туралы қандай мақал-мәтел білесің? 2-тапсырма 1. М.Жұмабаев қай жылы, қайда туған? 2. Ол қайда білім алды? 3. Ақынның «Шолпан» атты тұңғыш өлеңдер жинағы қай жылы басылып шықты? 4.Ақынның қандай шығармалар, оқулық жазған? 5. М. Жұмабаев қай жылы жазықсыз атылды? Жазылым 3-тапсырма Тапсырманы орындау үшін жай диаграмманы толтырады. Мәтіндегі деректерді кірістіріп, ақын туралы шағын мәтін құрап жазады.
Айтылым. 4-тапсырма. Ақынның суретіне қарап,тірек сөздерді қатыстырып, оның бейнесін сипаттайды. Тірек сөздер: келбетті,бұйра шашты,кең маңдайлы,мейірімді,қыр мұрынды,қара қасты. |
«Бас бармақ»
Дескриптор: - суретке қарап, сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: - мәтінді түсініп оқиды, - жұптасып сұрақтарға жауап береді Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» «Бас бармақ»
Өзара бағалау |
Оқулық 14 бет сөздік слайд суреттер |
|||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 14 бет 2-тапсырма мазмұндау |
|
|||||
|
Кері байланыс
|
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады |
|
|||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. "Қазақ тілі өлеңі"
Ашық сабақ. "Қазақ тілі өлеңі"
Дуйсенбекова Нургуль
Кадырбековна
№252 Г.Н.Ковтунов атындағы мектеп-гимназиясы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Қызылорда облысы, Шиелі ауданы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: I.Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ тілін оқып үйренеміз. Үш тілді білу – үлкен өнер. |
||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: Дуйсенбекова Нургуль Кадырбековна |
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар: 12 Қатыспаған оқушылар : |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: «Қазақ тілі» өлеңі. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.1 кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, қолдана білу 7.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсінеді, қолдана біледі, тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап береді |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Айбынды, жаусыз тағдыр, бақ, кең тілім, ұмытылды, тарады |
||||||
|
Құндылықтары және оның мақсаты |
құқық жүйесі мен адам құқықтарының негіздерін білу; тәртіп пен әділдікті, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сенім аралы» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Оқушылар шеңбер болып отырады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстап, «Мен саған сенемін, себебі сен ...» сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады, соңында бір-бірлерінің қолдарын ұстайды. Сөйлемді мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің, ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың, тәртіптісің, әдемісің, т.б. Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын сурет пен сұрақтар арқылы болжайды. |
Қолпаштау |
Слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Айбынды-храбрый Жаусыз тағдыр- судьба-злодейка Бақ-счастье Кең тілім-богатый язык Ұмытылды-забылось Ұмтылды-стремиться Тарады-распространился Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады. 2. Айтылым 1-тапсырма Суретке қарап, сұрақтарға жауап беріңдер.
Тыңдалым.Оқылым. Айтылым. 2-тапсырма Мәтінді тыңдап, оқып, сұрақтарға жауап беріңдер. Мағжан Жұмабаев – қазақтың ұлы ақыны. 1893 жылы Солтүстік Қазақстан облысы Булаев ауданы Сасықкөл деген ауылда туған. Бала кезінен өте зерек болған. Мағжан төрт жасынан хат таныған. Қызылжардағы М. Бегішев ашқан медреседе 5 жыл, Уфадағы «Ғалия» медресесінде 3 жыл оқыған. 1912 жылы Қазан қаласында «Шолпан» атты тұңғыш жинағы басылды. М.Жұмабаев Омбыдағы мұғалімдер семинариясын бітірген соң, «Алаш» партиясын құруға қатысты. 1938 жылы «халық жауы» деген жаламен атылды. Ол – қазақ әдебиеті тарихында өз орны бар үлкен ақын. Мағжан – «Батыр Баян», «Қорқыт», «Ертегі» атты поэмалардың және «Педагогика» оқулығының авторы. Мағжан поэзиясында отаншылдық, ұлттық рух, патриотизм бар. Оның тілі көркем, жаңашылдығы жоғары Жазылым 3-тапсырма Мәтінге сүйеніп, «Мағжан- кім?», деген сұраққа жауап бер 5.Тілдесім. айтылым «Кім жылдам?»
|
Тыңдалым,айтылым. Айбынды – айбатты, қайратты, күшті адам. Мысалы: Айбынды жігіттер ат үстінде күш сынасты. жауыз тағдыр – адам өміріндегі қиындықтар. Мысалы: Халқымыз 1941-1945 жылдары жауыз тағдырға қарсы тұрып, Ұлы Отан соғысында жеңіске жетті. бақ – бақытты болды, бағы жанды, бақытты өмір. Мысалы: Батыр туса – халықтың бағы. кен тіл – өте бай тіл, таза тіл, күшті тіл. Мысалы: Ақын қазақ тілін «кен тіл» деп сипаттайды. ұмытылды – ешкімнің есінде қалмады Мысалы: Халықтың көне салттары уақыт өте келе ұмытылды. тарады – жан-жаққа кетті Мысалы: Балалар ержеткенде, жұмыс бабымен жан-жаққа тарайды. Айтылым 1.Суреттегі адамды танисың ба? Ол туралы не білесің? Оның шығармаларын оқыдың ба? 2.Тіл туралы қандай өлең, әндер білесіңдер? 3.Тіл туралы қандай мақал-мәтел білесің? 2-тапсырма 1. М.Жұмабаев қай жылы, қайда туған? 2. Ол қайда білім алды? 3. Ақынның «Шолпан» атты тұңғыш өлеңдер жинағы қай жылы басылып шықты? 4.Ақынның қандай шығармалар, оқулық жазған? 5. М. Жұмабаев қай жылы жазықсыз атылды? Жазылым 3-тапсырма Тапсырманы орындау үшін жай диаграмманы толтырады. Мәтіндегі деректерді кірістіріп, ақын туралы шағын мәтін құрап жазады.
Айтылым. 4-тапсырма. Ақынның суретіне қарап,тірек сөздерді қатыстырып, оның бейнесін сипаттайды. Тірек сөздер: келбетті,бұйра шашты,кең маңдайлы,мейірімді,қыр мұрынды,қара қасты. |
«Бас бармақ»
Дескриптор: - суретке қарап, сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: - мәтінді түсініп оқиды, - жұптасып сұрақтарға жауап береді Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» «Бас бармақ»
Өзара бағалау |
Оқулық 14 бет сөздік слайд суреттер |
|||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 14 бет 2-тапсырма мазмұндау |
|
|||||
|
Кері байланыс
|
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады |
|
|||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
||||||
шағым қалдыра аласыз















