Ашық сабақ. Қазақ тілі. Пайымдау мәтінінінің мазмұндық және құрылымдық ерекшеліктері. 4-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ. Қазақ тілі. Пайымдау мәтінінінің мазмұндық және құрылымдық ерекшеліктері. 4-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
4-сынып. Қазақ тілі. Ашық сабақ. Пайымдау мәтінінінің мазмұндық және құрылымдық ерекшеліктері.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім

Құндылықтар

Педагогтың аты-жөні (болған жағдайда)


Күні :


Сынып: 4 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

22 сабақ. Пайымдау мәтінінінің мазмұндық

және құрылымдық ерекшеліктері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

3.1 Мәтін түрлеріне сәйкес мәтін құрап жазу

4.3.1.1 берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрап жазу

Сабақтың мақсаты :


Пайымдау бөліктері бар мәтін құрап жазады

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясые кеңейту

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

7 минут





































Сабақтың ортасы

28 минут




































Сергіту сәті

2 минут







































Сабақтың соңы

8 минут



«Мен ақылды баламын» сергіту жаттығуы

Әр бала өздерінің жақсы қасиеттерін атап, қалай өсіп келе жатқандарын айтады.

Мыс: Мен Балнұр, білімді (образованная, educated).

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

Топтарға бөлу. Асық арқылы бөлу

Сыныптағы бала санына қарай 3 түрлі асық шашылады, әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады түстер бір-бірін тауып, бір топ құрайды

1-топ: «Алтын асықтар»

2-топ: «Күміс асықтар»

3-топ: «Қола асықтар»


Өткен тақырыпты қайталау:

«Ой қозғау» әдісі

1. Оқиға, құбылыстардың себебін дәлелдейтін мәтін? (пайымдау мәтіні)

2. Пайымдау мәтініне қойылатын сұрақ? (неліктен?)

3. Пайымдау мәтінінің құрылымдарын ата. (дәледенетін пікір, дәлелдеу пікірі, қорытынды)


Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді-1б


Тақырыпты ашу. Жасанды интеллект арқылы жасалған видео.

1-тапсырма. Жұптық жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

33-жаттығу. Пайымдау мәтінімен жұмыс жасаймыз

Жауабы: Пайымдау мәтіні- дәлелденетін пікірден, дәлелдеу пікірінен, қорытындыдан тұрады

Дескриптор:

Көркем жазу емлесін сақтады-1б

Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады.-1б


2-тапсырма. Топтық жұмыс

«Бірге ойлаймыз» әдісі.

35-жаттығу

Атымтай жомарт туралы мәтінді оқиды, пайымдау бөлігін жазып алады


Төрт түрлі себеп бар.............................деп қорқамын.


Дескриптор:

Пайымдау сөздерді таба алды-1б.

Сөздерді қатесіз жаза білді-1б



Сергіту сәті



3-тапсырма. Жұптық жұмыс.

36– жаттығу. Тазалықтың сыры

«Екі шындық, бір жалған» әдісі

(Қолданылуы: Алдымен өтілген мәтін бойынша 3 ақпарат дайындайсыз. Осы айтылған ақпараттың 2-еуі шындық, 1-еуі жалған болу керек. Оқушылар жалған мен шындықты табады.)

1. Мысықтар кешке дейін «жуынады» да жатады. - шындық

2. Мысықтар үшін иіс өте зиянды. – шындық.

3. Мысықтар таза емес жануар. – жалған.

Бейнематериал: «Әлемдег ең үлкен 10 мысық» (қызықты ақпараттар)

«Үш шындықта айтылған ой»


+

Пайымдау мәтіні «неліктен?» деген сұраққа жауап береді.


Тірек сөздер – сын есімнен болады.

+

Мәтін үш бөліктен тұрады.


Сөйлемдер тізбектеле баяндалады.

+

Бірінші сөйлемде негізгі ой айтылады. Ал қалған сөйлемде қалған ойлар дәлелденеді.

Дескрипторы:

Мәтін түрін анықтайды-1б

Пайымдау мәтінінің бөліктері қамтылатындай етіп, мәтінді ықшамдап жаза алады-1б


Сабақты бекіту. Жеке жұмыс

Диктант

Адам үнемі жан-жақты өсуі тиіс. Өйткені, өмірден өз орныңды табу үшін білім керек. Ал білімсіз адам көп нәрседен ұтылады

Сұрақ: Бұл қандай мәтін?

Неге олай ойлайсың?

Дескриптор:

Диктантты дәптерге көшіріп жазады-1б


Кері байланыс .

«Плюс-минус-қызықты» әдісі

Уақытқа қарай бұл жаттығуды ауызша да, жазбаша да орындауға болады. Жазбаша орындағанда үш бағанды кестені толтыру ұсынылады. «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе не жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де жазса болады.


Амандасады

Жақсы тілектер айтады


Оқу құралдарын түгелдейді


Психологиялық ахуалға берілген тапсырмаларға жауап беру және жаңа сабаққа назар аудару.



Асықтарды таңдау арқылы топтарға бөлінеді






Мәтіннің жалғасын табады







Тақырыпты түсініп алады




Көркем жазу емлесін сақтап,

берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасайды

Тапсырманы орындайды










Тапсырманы орындайды


Мәтінді оқиды










Сергіту сәтін орындайды




Алдымен өтілген мәтін бойынша 3 ақпарат дайындайсыз. Осы айтылған ақпараттың 2-еуі шындық, 1-еуі жалған болу керек. Оқушылар жалған мен шындықты табады


Пайымдау мәтінінің бөліктері қамтылатындай етіп, мәтінді ықшамдап жаза алады















Диктантты дәптерге көшіріп жазады

Сұрақтарға жауап береді









Кері байланыс жасайды


Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!











«БӘЙГЕ»

Бағалау парағы
















«БӘЙГЕ»

Бағалау парағы















«БӘЙГЕ»

Бағалау парағы








Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!





«БӘЙГЕ»

Бағалау парағы








«БӘЙГЕ»

Бағалау парағы












«БӘЙГЕ»

Бағалау парағы






Жинаған балл санына байланысты дискриптор бойынша

балдары саналып есептеледі.









Психология лық ахуал.



Оқулық

Интеракивті тақта

көрнекіліктер










Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.














Суреттер

Таратпа қағаз










Оқулықтағы сурет пен сызба








оқулық












оқулық









Жұмыс дәптері










оқулық

























оқулық


Жұмыс дәптері











Кері байланыс парағы



































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.10.2024
435
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі