Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ қазақ тілінен 2 сынып "Зат есім"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: 86 Сабақтың тақырыбы: Зат есім |
Мектеп: «Кең ауылының негізгі орта мектебі» КММ |
|||||
Күні:12.02.2024 ж |
Мұғалімнің есімі: Какенова Слушаш Советовна |
|||||
СЫНЫП: 2 сынып |
Қатысқандар саны: 7 |
Қатыспағандар: |
||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
2.1.1.1. ақпаратты тыңдау,жалпы не туралы айтылғанын түсіну және өз сөзімен айту. 2.1.1.2 - тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау 2.1.1.3 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 2.1.1.4. Сөз таптарын (зат есім,сын есім,сан есім,етістік) ажырату |
|||||
Ортақ тақырып |
Салт –дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
|
||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||
|
||||||
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік,рефлексия. |
|||||
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттк оқу, музыка |
|||||
Жоспарланған Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||
Басталуы 5 минут |
Психологиялық дайындық «Сәлемдесу» Жұпқа бөлу 2 минут «Шай әдісі» Жұп аттары: 1 – жұп: Кім? Не? 2 – жұп: Не істеді? 3 – жұп: Қандай? 4 – жұп: Қанша? Оқушылар шай әдісі арқылы жұпқа бөлінеді, шай ыдыстан жүптардың аттары жазылған бойынша жұптасады. «Миға шабуыл» Өткен тақырыпты қайталау «Жеміс жинау» Алма ағашы Сұрақтары:
1 тапсырма Қиылған қағазға жазылған сөздерді бір – бірден суыру арқылы таптарына сәйкестендіру. Әр оқушы өзі суырған сөздің қай топқа жататынын тауып,сәйкестендіреді Сөздер: домбыра, жиырма, үлкен, киді, жолбарыс, он, әдемі, түсірді, биік, әже, жүгірді, үшінші, келді, екі, қызыл, бесеу, Асқар, ұзын, суық, жеті, кесті, кітап, жазды, алмұрт. Қызығушылықты ояту Әр топқа 1 минут ішінде сыныпта бар заттардың атын жазуды ұсынамын. Уақыт өткен соң әр топтан бір оқушы жазған сөздерін оқиды. Осыдан кейін жазған сөздерінің қандай сұраққа жауап беретіндігін сұраймын. Осылайша жаңа сабақ тақырыбы болжанады. |
Қорапша ішіндегі сөздер, ақ қағаз, маркерлер. |
||||
Ортасы 30 минут
Сергіту сәті 2 минут |
Білу және түсіну 10 минут Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Зат есім дегеніміз – заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз. Зат есімдерге кім? не? нелер? кімдер? деген сұрақтар қойылады. Мысалы: адам, көгершін; жазушылар, құлындар. Бас әріппен басталып жазылатын зат есімдерге адам аттары, жер - су аттары, таудың аттары, жануарлардың ерекшелеп қойылған аттары жатады. Оқулықпен жұмыс Топтық жұмыс 6 – жаттығу. Мәтіннің тақырыбына қарап, оның мазмұнын болжа. Сонан соң мәтінді түсініп оқы. Дескриптор. Тыңдалған мәтінді болжай алады,қойылған сұрақтарға жауап беріп,мәтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді. Кез келген жағдайда өз көз қарасын білдіріп,ой қорыту жасай алады. Критерииі Мәтінді болжай алады,мәтін бойынша сұрақтар құрастыра алады
«Ой қозғау» 4. Көп нүктенің орнына тиісті зат есімді қой. ………..........
ұшады ...................... оқиды ..................... жүзеді ..................... жазады Сергіту сәті. Музыкалық пауза Дәптермен жұмыс. 7 – жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз. «Қозым», - дейді мені апам, «Қозым», - дейді мені атам. Сөздеріне күлемін, Қозы емеспін, білемін. Ө.Ақыпбеков Дескриптор Өлеңді әдемі қатесіз көшіріп жаза алады Өлеңнен зат есімдерді таба алады.
Қолдану Топтық жұмыс «Кім жылдам?» ойыны «Кім жылдам» Балаларға сөздер жазылған кима
қағаздар таратылады, сол сөздерді берілген сұрақтардың тұсына
іледі. |
«Домбыра» арқылы бағалау
«Өзара бағалау» |
||||
Аяқталуы 5 минут |
Кері байланыс«Хабарлама» әдісі Оқушылардан өздерінің не үйренгенін көрсететін мəтіндік хабарлама (SMS) құрастыруды сұранамын. Барлық мəтіндік хабарламадағы сияқты мұнда да символдар саны шектеулі. Үй жүмысы 9 жаттығу 44 бет, ережені жаттау |
|
||||
Саралау – А деңгейіндегі Оқушылар Зат есімге мысал келтір Дескриптор:Зат есімдерді ажырата алады. В -Деңгейіндегі оқушылар Сөздерден зат есімдерді тауып астын сыз. Мағынасына қарай ажырат. Дескриптор:Зат есімдерді тауып астын сыза алады, мағынасына қарай ажырата алады С-Деңгейіндегі оқушылар Сурет бойынша әңгіме құра. Дескриптор:Сурет бойынша әңгіме құрай алады. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? «Бас бармақ»арқылы бағалау «Өзара бағалау» «Домбыра» бағалау |
Пəнаралық байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
«Смайликтер» Оқушылар смайликтің суретін салып тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. |
|||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Ақмола облысы
Жарқайың ауданы
«Кең ауылының негізгі орта мектебі» КММ
«Зат есім»
қазақ тілінен ашық сабақ
2 сынып
Өткізген: Какенова С.С.