Материалдар / Ашық сабақ Қазақстан - мұнай мекені 8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Қазақстан - мұнай мекені 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сынып қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Наурыз 2019
7117
9 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспар


Мектеп: 124 ЖОМ


Күні: 11 қазан 2018 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Назарметова Камила Бахадировна

Сынып: 8 «Б» Т2

Қатысқан оқушылар саны: 16

Қатыспағандар: -

Сабақтың тарауы

Жаһандық энергетикалық проблемалар. Ш. Айтматов «Кассандра таңбасы»

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан – мұнай мекені

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8. 1. 2. 1. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, стилін анықтау

Сабақтың мақсаттары

  1. Оқушылар тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, мәтіннің стилін анықтай алады.

  2. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап береді.

Мәңгілік елдің құндылықтары

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Жетістік критерийлері

Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, стилін анықтайды.

Мәтінді тыңдай отырып, дәлелді жауап береді.

Бағалау критерийі

Мәтін мазмұны бойынша дәлелді жауап береді;

Негізгі ақпаратты анықтайды;

Тірек сөздер арқылы негізгі ойды анықтап, баяндайды;

Мәтіндегі оқиғаны дамытады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну

Тілдік мақсаттар

Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, стилін анықтайды.

Оқушылар: көзқарас, пікір, ой, баға беру тағы басқа синонимдік қатарларды түзей отырып, мәтін құрай алады.

Пән лексикасы және терминология: жүргізген, бұрғылау, тереңдіктен, бұрқақ, атқарылған, құрал, жұлынады, алдын ала, байыт

Осыған дейін меңгерілген білім

8. 4. 4. 1. Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану.


Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут








Ұйымдастыру кезеңі:

«Аукцион» әдісі. Оқушылар шеңбер болып тұрады, өздерінің бойымдағы жағымсыз қасиеттерімді саған сатып, қасындағы оқушының бойыңдағы жағымды қасиеттеріңді өзіме сатып алады.

«Миға шабуыл» әдісі. Өтілген тақырыптар бойынша сұрақ-жауап.

  1. «Базарға, қарап тұрсам, әркім барар» өлеңінің авторы кім?

  2. Қазақ халқының қандай танымал ақын-жазушыларын білесіңдер?

  3. Абай Құнанбайұлы қай тақырыптарда жырлаған?

  4. «Біреу астық алады, біреу – маржан,

Әркімге бірдей нәрсе бермес базар» - үзінді қай шығармадан алынған?

«Артығын алып таста» әдісі.

Picture 3 Picture 2 Picture 5

Берілген суреттердің ішінен артығын алып тастайды.

Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.

Сабақтың мақсаты айтылады.


АКТ 2-слайд



АКТ

3-слайд

Сұрақтар








АКТ

4-слайд

Сабақтың ортасы

30 минут



Жаңа тақырыпқа байланысты бейнежазба көрсетіледі. Бейнежазба бойынша сұрақтар беріледі:

1. Адамдар мұнайды қашаннан пайдалана бастаған?

2. Ежелде адамдар мұнайды қандай мақсаттарда пайдаланған?

3. Мұнай ошақтарын зерттеуге алғашқы ұсыныстар қай жылдары түсе бастады?

4. Атырау облысындағы «Достық» кентінде «Қара алтын»ның жаңа көзі қай жылы табылды?

5. Не үшін мұнайды «Қара алтын» деп атайды?

Оқушылардың жауаптарына қарай мадақтау сөздерін айту.

Дескриптор:

-Бейнежазбаны мұқият тамашалайды

-Бейнежазба бойынша сұрақтарға дұрыс жауап береді


Сөздікпен жұмыс. Оқулықта берілген жаңа сөздерді орыс тіліне аударады, сол сөздерді қатыстырып, сөйлем құрастырады.

Оқылым. Оқулықта берілген мәтінді мәнерлеп оқу.

Айтылым. Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап береді.

  1. Қазақстанның мұнай-газ саласы қай өңірде орналасқан?

  2. Ең алғаш бұрғылау жұмыстары Қазақстанның қай жерінде жүргізілген?

  3. Ұлы дала елінде мұнай өндірісі қашан басталды?

  4. Мұнай өндіретін қанша станция жұмыс істейді?

  5. Қазақстанның мұнай-газ саласын, кенорындарын дамыту үшін не істер едің?

«Баламалы тест» (Мәтін бойынша алынған тест тапсырмаларын) орындайды.

Баламалы (алтернативті) тест

  1. Қазақстан – мұнайлы мемлекет

«Ия» «Жоқ»

  1. Жыл сайын 36 миллион тонна мұнай өндіріледі.

«Ия» «Жоқ»

  1. Батыста мұнай кені бар екенін қазақтар ертеде білген.

«Ия» «Жоқ»

  1. 1889 жылы 40 метр тереңдіктен алғаш мұнай бұрқағы атқылаған.

«Ия» «Жоқ»

  1. 1985 жылды Атырау облысы Құлсары қаласында тосын оқиға болды.

«Ия» «Жоқ»

Дескриптор:

-Мәтінді мәнерлеп оқиды

-Мәтін мазмұнына байланысты берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді

Айтылым. 6-тапсырма. Мәтін бойынша «Жинақтау кестесін» толтыр. 1-бағанға мәтіндегі тірек сөздерді жаз. 2-бағанға мәтіндегі тірек сөзге байланысты сөз тіркесін жаз. 3-бағанға тірек сөзді өзің бұрыннан білетін басқа сөзбен тіркестіріп жаз.

Тірек сөз

Тірек сөзбен байланысты сөз тіркесі

Тірек сөздің бұрыннан білетін басқа сөзбен тіркесуі

Алдын алу

Апаттың алдын алу

Аурудың алдын алу...





Дескриптор:

-Мәтіндегі тірек сөздерді жазады

-Тірек сөзге байланысты сөз тіркесін табады

-Тірек сөзді бұрыннан білетін басқа сөзбен тіркестіре алады


Жазылым. 7-тапсырма. Тақтада және дәптерде орындалады.

Үлгі: Қазақстан мұнай құбырын 10000 шақырымға жүргізген.

Дескриптор:

-Көп нүктенің орнына қажетті сөзді дұрыс қояды

-Сөйлемдерді қатесіз жазады

АКТ

https://www.youtube.com/watch?v=PtKL8mRzB-s














Оқулық
















Тест тапсырмалары

АКТ

9, 10-слайдтар


















Кеспе қағаздар

















Оқулық, дәптер




Сабақтың соңы

5 минут


Бағалау. Критерийлер бойынша бағалау.

Айтылым. «Үш қадамды сұхбат» әдісі бойынша өз ойларын айтады.

Үйге тапсырма:

9-тапсырма. Қажетті сөздерді пайдаланып, сөйлемді жаз.

АКТ

13, 14-слайдтар


Қосымша ақпарат

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?







Қысқа мерзімді сабақ жоспар


САБАҚ: қазақ тілі мен әдебиеті

Мектеп: 124 ЖОМ

Күні: 7 қараша 2018 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Есимова Б.З.

Сынып: 8 «Б» Т2

Қатысқан оқушылар саны: 13

Қатыспағандар: 13

Сабақтың тарауы

Денсаулық пен татулық – таптырмас бақыт. Т. Айбергенов «Бір тойым бар...»

Сабақтың тақырыбы

«Жерұйық» фильмі – ортақ тағдыр белгісі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жазу.

Сабақтың мақсаттары

Мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жаза алады.

Өз ойын жаза алады.

Мәңгілік елдің құндылықтары

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Жетістік критерийлері

  • Мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жаза алады.

  • Өз ойын жаза алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар

Мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жаза алады. Өз ойын жаза алады.

Оқушылар: көзқарас, пікір, ой, баға беру тағы басқа синонимдік қатарларды түзей отырып, мәтін құрай алады.

Талқылау: экология, климат

Пән лексикасы және терминология: жылат, қиыншылық, жан, татулық, ынтымақтастық, жанашыр, парасатты, адалдық.

Осыған дейін меңгерілген білім

8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут


























5минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Тыныштық сәті - релаксация «Теңізге саяхат»

- Оқушылар, ыңғайланып отырып, көзіңізді жұмыңыз. Терең демалып, денеңізді бос ұстаңыз. Өзіңізді Каспий теңізінің жағалауында тұрмын деп елестетіңіз және алысқа көз жіберіңіз. Қасымызда жанымызға жақын, өзіміз жақсы көретін адал, сенімді досыңыз бар. Екеуіңіз мәз мейрам, еш уайым –қайғысыз күліп - ойнап, теңіз жағалауында жүрсіз.

Теңіз толқындарының шуылдаған дыбысы, теңізді өз мекеніне айналдырған шағаланың дыбысы құлаққа жағымды естіледі. Теңіздің салқын желі бетіңізге еседі. Сіз досыңызбен бірге теңіздің әсемдігіне, толқындарға қызыға қарап, жағалаудағы теңіздің ауасын жұтып тұрсыз.

Жаныңыздағы досыңызға ішкі сырларыңызды, көңіл - күйлеріңізді, жабырқаған сәттеріңізді айтып, сыр тарқатып отырсыздар. Ішіңіз бір жеңілдеп, жақсы сезімге бөлендіңіз. Жаныңызда сенімді, адал досыңыздың болғанына қатты қуаныштысыз. Сіз өзіңіздің сенімді досыңызға қарап, іштей өз алғысыңызды білдірдіңіз.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!