Материалдар / Ашық сабақ Қазақстан аумағында темірдің игерілуі 5 сынып

Ашық сабақ Қазақстан аумағында темірдің игерілуі 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан тарихы пәнінен 5 сыныпқа арналған Қазақстан аумағында темірдің игерілуі тақырыбындағы ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Ақпан 2023
737
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Канатбаева Айгуль Жаксыбергеновна, «№4ЖОББМ. КММ» тарих пәні мұғалімі. Ақтөбе облысы, Шалқар қаласы

Білім беру ұйымының атауы

«№4 ЖОББМ» КММ

Пәні:

Ежелгі Қазақстан тарихы

Бөлім:

5.2 Ежелгі көшпелілер өмірі.

Педагогтің аты-жөні:

Канатбаева Айгуль Жаксыбергеновна

Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан аумағында темірдің игерілуі

(1- сабақ)

Зерттеу сұрағы: Темір өндіру адам өмірін қалай өзертті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.4.2.2 – металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру.


Сабақтың мақсаты

Темірдің пайда болу негіздерін біледі.

Темір өндіру адам өмірінде қандай өзгеріс әкелді ? түсінеді.

Кен өндіру әдісін іс жүзінде жүзінде қолдана алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру кезеңі

1.Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін !» тренинг.

2.Темір, Пеш, Көрік пазлдар арқылы үш топқа бөлу


Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Біз пазлдардан не көріп тұрмыз ?

2.Не себепті темір табиғатта таза күйінде сирек кездеседі ?

3.Темірді балқыту үшін нені пайдаланған ?

4.Көрікті не үшін пайдаланған ?


Оқушылар орындарынан шеңбер жасап тұрады да, бір-бірімен қол ұстасып, қолдарын қөтеріп «Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін » деп ұрандатады.


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Қ.Б


«Бағдар-шамдар» арқылы бағалау. Қызыл- А деңгей, Жасыл- В деңгей, Сары-С деңгей

Пазлдар

AutoShape 1 AutoShape 2


AutoShape 3


Жаңа білім







Интерактивті тақтадан «Қазақстан аумағында темірдің игерілуі» тақырыбында видео көрсетілім.

1.Тапсырма «Өрмекші »ой ын

1-топ. Темір.3-деңгей тапсырмасы Темір өндіру «Дұрыc ?» әдісі

2-топ. Пеш. 2-деңгей тапсырмасы Берілген суреттердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табу. Венн диаграммасы

3-топ. Көрік.1-деңгей тапсырмасы «Адамдар темірді қалай өндірді» тақырыбы бойынша тірек-сызбамен жұмыс жасайды

3- деңгей тапсырмасы «Дұрыc ? әдісі


Ұйғарымдар

Дұрыс/Дұрыс емес

Қазақстанда б.з.д. Iмыңжылдықтың бас кезінде күрделі өзгерістер орын алды


Ерте темір дәуірі б.з.д. YIII-III ғасырлар аралығын қамтыса, кейінгі темір дәуіріне б.з.д.III ғасыр-б.з.YII ғасыр аралығы жатады


Темір табиғатта таза күйінде сирек кездеседі.


Адамдар темірді балқыту үшін пеш-көрікті пайдаланбаған


Темір дәуірінің ең басты жетістігі-темір өндірудің жетілдірілуі болды.


Еңбек құралдарының темірден жасалуы жер өңдеуді жеңілдетпеді


Темір дәуірінде тауар және ақша айналымы қалыптасып. Сауда -саттық дамыды


Дескриптер:

-Темір дәуірінің күрделі өзгерістерін саралайды

- Темір дәуірінің хронологиялық шеңберін нақты анықтайды

-Темірдің құрамын тұжырымдайды

-Темірді балқыту құралдарын анықтайды

-Темір дәуірінің басты жетістіктерін талқылайды

-Еңбек құралдарының маңыздылығын біледі

-Темір дәуіріні экономиканың даму маңыздылығын түсінеді

1-сурет Қола дәуірі 2-сурет Темір дәуірі


2- деңгей тапсырма:Берілген суреттердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табу.

Венн диаграммасы.


Айырмашылықтары. Ұқсастықтары. Айырмашылықтары

Овал 1

Темір дәуірі







Дескриптер:

-Овал 2

қола дәуірі



Қола және темір дәуірін салыстырып, зерттейді.

-Қола және темір дәуірінің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табады.

1-деңгей тапсырмасы

«Адамдар темірді қалай өндірді» тақырыбы бойынша тірек-сызбамен жұмыс жасайды

Дискриптор:

-Тірек сөздер сызбасын жазады

-Темір өндіру әдісі туралы қысқаша сипаттама береді

-Темір дәуіріне қорытында жасайды


ТРавнобедренный треугольник 1 ірек сөздерді Темірге қысқаша

жазады сипаттама береді





Оқушылар тақтадағы видеоны 5 минут көріп, тыңдайды және оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасайды.












Оқушылар дұрыс бұрыс еместігін анықтайды.






































Суреттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.

















Тірек – сызбамен жұмыс жасайды.


















Қ.Б

«Акция» әдісі акциялар арқылы бағалау. Бес мың теңгелік акция, Он мың теңгелік акция, Бір мың теңгелік акциялар



















мыс, күміс, алтын теңгелер арқылы бағалау



















Қ.Б. Бас, жүрек, қол арқылы

бағалау

Бас- А деңгей

Жүрек - В деңгей

Қол-С деңгей




АКТ, видео, оқулық












<
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ