|
Білім беру ұйымының атауы |
Көлік колледжі КМҚК |
||
|
№1 |
|
||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
||
|
Бөлім |
Өркениет: даму ерекшеліктері |
||
|
Оқытушының аты-жөні |
Уакбаев М.Б. |
||
|
Күні |
|
||
|
11 ЭАк |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.1.1. 1 «Орталық Азия» түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану |
||
|
Сабақ мақсаты |
Орталық Азияның негізгі географиялық ерекшеліктерін анықтайды. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Қолданукартамен жұмыс атқарады. Анализ мәтінді талдау, сұрақтарға жауап береді. БағалауОрталық Азия аймағының тарихи маңыздылығына баға береді. |
||
|
Ойлау дағдысы |
Қолдану |
||
|
Тілдік мақсат |
Көшпелілер мекендеген аумақ «Ұлы Дала» деп аталады, себебі ...Көшпеліліктің қалыптасуына .......... факторлар әсер етті. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
- патриотизм - өз елі үшін мақтаныш |
||
|
Пән аралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы |
||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар 9 сынып бағдарламасын біледі |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|
|
Сабақтың басы 8 мин |
М Алдыңғы білімін жаңғырту 1. Дүние жүзінің картасын қандай аймақтарға бөліп қарастыруға болады? 2. Қазақстанның географиялық орналасуына байланысты аймақты атаңыз. 3. Дүние жүзінің саяси картасынан немесе кескін картада Орталық Азия аймағын көрсетіңіз. Оқушылар сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен танысады. Дүние жүзінің саяси картасын көрсетіп, 10-сыныпқа дейін география және тарих пәндері бойынша алған білімдері негізінде сұрақтарды талқылайды. |
Презентация, жұмыс парағы Абишева О. Центральная Азия как культурно-исторический регион. http://writers.kz/journals/?ID=12&NUM=287&CURENT=&ARTICLE=7677 |
|
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Зерттеу сұрақтары:
Ж/Т 1 тапсырма: Оқушылар оның аумағы туралы ғалымдар арасындағы түрлі пікірлерді мәтін арқылы анықтайды. Дескриптор:
Ж/Т 2 тапсырма: Орталық Азия аймағының географиялық ерекшеліктерін анықтау. Бұл географиялық ерекшелік аймақтың саяси, әлеуметтік-экономикалық, тарихи-мәдени дамуына қалай ықпал етеді? М «Географиялық детерминизм» ұғымына тоқталу. Бұл тұжырым бойынша географиялық орта онда өмір сүретін адамдар қоғамының саяси өзгерістерін, мәдениетін, экономикасын анықтайды. Т 3 тапсырма: Орталық Азия аймағының тарихи ерекшеліктерін анықтайды. Содан соң бұл ерекшеліктерді саяси, әлеуметтік, экономикалық, этникалық-мәдени салалар бойынша қарастырады. Әр топ анықтаған тарихи ерекшеліктерді сыныпқа ортақ шеңбер тәріздес диаграммаға салады (бірін-бірі қайталамауы керек). Дескриптор:
|
үйлестірмелі материал Қосымша 2 Қосымша 1
|
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Ж/Т Қорытындылау «Орталық Азия» түсінігі туралы біліміңізді үш сөйлеммен беріңіз. 1.Орталық Азия ________________________. 2. Орталық Азия ________________________. 3. Орталық Азия ________________________. Үй тапсырмасы: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмыстыжалғастыруқажет |
|
|
|
Үй жұмысы |
Тақырыпты ауызша қорғау |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Қазақстан тарихы
Ашық сабақ Қазақстан тарихы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Көлік колледжі КМҚК |
||
|
№1 |
|
||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
||
|
Бөлім |
Өркениет: даму ерекшеліктері |
||
|
Оқытушының аты-жөні |
Уакбаев М.Б. |
||
|
Күні |
|
||
|
11 ЭАк |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.1.1. 1 «Орталық Азия» түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану |
||
|
Сабақ мақсаты |
Орталық Азияның негізгі географиялық ерекшеліктерін анықтайды. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Қолданукартамен жұмыс атқарады. Анализ мәтінді талдау, сұрақтарға жауап береді. БағалауОрталық Азия аймағының тарихи маңыздылығына баға береді. |
||
|
Ойлау дағдысы |
Қолдану |
||
|
Тілдік мақсат |
Көшпелілер мекендеген аумақ «Ұлы Дала» деп аталады, себебі ...Көшпеліліктің қалыптасуына .......... факторлар әсер етті. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
- патриотизм - өз елі үшін мақтаныш |
||
|
Пән аралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы |
||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар 9 сынып бағдарламасын біледі |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|
|
Сабақтың басы 8 мин |
М Алдыңғы білімін жаңғырту 1. Дүние жүзінің картасын қандай аймақтарға бөліп қарастыруға болады? 2. Қазақстанның географиялық орналасуына байланысты аймақты атаңыз. 3. Дүние жүзінің саяси картасынан немесе кескін картада Орталық Азия аймағын көрсетіңіз. Оқушылар сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен танысады. Дүние жүзінің саяси картасын көрсетіп, 10-сыныпқа дейін география және тарих пәндері бойынша алған білімдері негізінде сұрақтарды талқылайды. |
Презентация, жұмыс парағы Абишева О. Центральная Азия как культурно-исторический регион. http://writers.kz/journals/?ID=12&NUM=287&CURENT=&ARTICLE=7677 |
|
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Зерттеу сұрақтары:
Ж/Т 1 тапсырма: Оқушылар оның аумағы туралы ғалымдар арасындағы түрлі пікірлерді мәтін арқылы анықтайды. Дескриптор:
Ж/Т 2 тапсырма: Орталық Азия аймағының географиялық ерекшеліктерін анықтау. Бұл географиялық ерекшелік аймақтың саяси, әлеуметтік-экономикалық, тарихи-мәдени дамуына қалай ықпал етеді? М «Географиялық детерминизм» ұғымына тоқталу. Бұл тұжырым бойынша географиялық орта онда өмір сүретін адамдар қоғамының саяси өзгерістерін, мәдениетін, экономикасын анықтайды. Т 3 тапсырма: Орталық Азия аймағының тарихи ерекшеліктерін анықтайды. Содан соң бұл ерекшеліктерді саяси, әлеуметтік, экономикалық, этникалық-мәдени салалар бойынша қарастырады. Әр топ анықтаған тарихи ерекшеліктерді сыныпқа ортақ шеңбер тәріздес диаграммаға салады (бірін-бірі қайталамауы керек). Дескриптор:
|
үйлестірмелі материал Қосымша 2 Қосымша 1
|
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Ж/Т Қорытындылау «Орталық Азия» түсінігі туралы біліміңізді үш сөйлеммен беріңіз. 1.Орталық Азия ________________________. 2. Орталық Азия ________________________. 3. Орталық Азия ________________________. Үй тапсырмасы: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмыстыжалғастыруқажет |
|
|
|
Үй жұмысы |
Тақырыпты ауызша қорғау |
|
|
шағым қалдыра аласыз













