Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. Қазақстан тарихы пәні. 10 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Астана қаласы әкімдігінің «Әлихан Бөкейхан атындағы №76 мектеп лицейі» ШЖҚ МКК |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
Исина Мадина Сатбековна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
25.04.2024 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
§57. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.4.1.5 -дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу; 10.4.1.6 -типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттейді; Қазақстандағы тарихи мәдени ескерткіштердің типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, оларды топтарға жіктейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
- ұлттық патриотизм - ұлттық сана-сезім - құрмет - жалпыадамзаттық құндылықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин 6 мин |
І. Ұйымдастыру -Сәлемдесу - Оқушылардың сабаққа қатысын/дайындығын тексеру -Білімалушылардың назарын сабаққа аудару. -сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. |
-Зейінін сабаққа аударып, оқу-құралдарын реттейді |
|
Оқулық, дәптер, ИБ тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІ. Алдыңғы білімді қайталау «Үш ортақ» -топтық жұмысы, оқушыларға алдыңғы сабақта берілген үй тапсырмасын қорғайды. 1-топ Қазақ халқының материалдық мәдениетінің басты жетістіктері мен олардың әлемдік мәдениеттен алар орны қандай? 2- топ Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын қандай салт-дәстүрлер арқылы анықтауға болады? 3-топ Қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерін мен ұлы дала сазгерлерінің мұрасы нені жырлайды? |
Алдыңғы сабақтағы біріккен топтар берілген тақырыптары бойынша шығармашылық жұмыстарын қорғайды.
Әр топтың қорғауына 2 мин белгіленеді. |
«Тостаған» бағалау әдісі бойынша мұғалімнің бағалауы
топтардың өзара кері байланысы |
Canva Презентациясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин |
«Киелі тоғыз»- Интернет онлайн платформасында - 9 сұрақ жасырылған, өткен сабақты қайталауға арналған жабық сұрақтар қойылады. |
-Білімалушылар еркін таңдау арқылы сұрақты таңдайды - жасырылған сұраққа лезде дұрыс жауап нұсқасын ұсынады. -жауаптың дұрыс/бұрыстығы анықталады |
Әр дұрыс нұсқасына «тостаған» әдісі арқылы 1 ұпайлы тостаған тарату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 1 мин 5-7 мин |
ІІІ. Жаңа сабақты таныстыру Ой қозғау- түрті сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын шығару. Бейнеролик арқылы сабақтың таныстырылымын бастау
- Суреттерде не берілген? -Оларға тән қандай ортақ белгі бар? |
Білімалушылар тақырыпқа түрткі болатын 3 сұраққа жауап береді. |
Мұғалімнің білімалушылар берген жауаптарына ауызша кері байланыс беруі. |
РРТ таныстырылым https://www.youtube.com/watch?v=ay9visBeV28 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыт пен кеңістіктің тоғысқан жерінен тарих басталады дегендей, ұлттық тарихымызды бастауы кешегі Ұлы дала тұрғындарының кең далада мекендеп, Батыс пен Шығысқа, Күнгей мен Теріскейге тараған тарихы, мәдени жетістіктері ұлтымыздың мақтанышы. Осы бірегейлікті сақтау мақсатында 2017 жылы «Рухани жаңғыру» бағдарламасының аясында «Сакральді Қазақстан» жобасы іске қосылды. Еліміздің тарихшылар мен өлкетанушылары ұлттық маңызы бар, мекендік қасиеті бар мәдени, тарихи, археологиялық ескерткіштердің, киелі деп саналатын нысандардың тізімін жасады. Қазақстанның 18 облысынан 500 жуық киелі нысандары көрсетілді. |
Дәптермен жұмыс: Білімаушылар дәптерге жаңа сөздердің анықтамасын жазады. «сакральді»-........................................ Тақырыптық смарт кестені дәптерге түсіреді. |
|
РРТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 мин |
Оқушыларды «Уықтар» әдісі арқылы шағын топқа бөлу. IV. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Оқушыларды интернет веб қосымшасы арқылы шағын топқа бөлу. Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі. 1-топ- Венн диаграммасы «ЮНЕСКО» мен «Сакральді Қазақстан» 2 айырмашылығы мен 2 ұқсастығы табыңыз
2-топ- ПТМС формуласы «" келісемін/келіспеймін
3- топ «Топтастыру» әдісі- Қазақстанның киелі нысандарын ерекшелігіне қарай топтастырыңыз.
ЕББҚ: оқушыға жеке/топтық жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды. |
Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі. 1-топ
2-топ
3-топ
|
«Тостаған» тарату арқылы топтардың өзара бағалауы «Өзара бағалау»
Мұғалімнің топтардың жұмысына ауызша кері байланыс беруі. «Мұғалімнің бағалауы»
|
Қосымша дерек №1, №2 А3 формат, маркерлер
А3 формат Турлі түсті маркер Қазақстан тарихы. ЖББМ 10-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп, 2019. -216 -217 бет
А3 формат, иллюстациялық карточка, желім Қазақстан тарихы. ЖББМ 10-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп, 2019. -216 -217 бет
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕББҚ оқушы тапсырма: Астана қаласының нысанын сипаттаңыз
|
ЕББҚ бар оқушы нақты бір нысанды сипаттайды. |
ЕББҚ оқушыға мұғалімнің мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
5 мин
2 мин
3 мин |
V. Бекіту кезеңі «Сакральді Қазақстан картасы» интернет платформасы арқылы онлайн тапсырма беріледі
|
Оқушылар ұялы телефондарымен сілтеме арқылы интернет платформаға кіріп, тапсырманы онлайн орындайды |
«Тостаған» тарату әр дұрыс жауапқа тостаған тарату
Онлайн платформа арқылы тапсырманың нәтижесін көру. «Өзін-өзі бағалау» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды Рухани жаңғыру жобасының негізінде 2018 жылдан бастап мектебімізде «Ұлылар мекеніне саяхат»- маршруттық жобасы жүргізіледі. Мектеп ұстаздары, оқушылар мен ата-аналар үштігімен бірлескен саяхаттар жасалуды. Презентациялық таныстырылым «Менің кіші-отаным, мақтанышым» сіздің туған өңіріңізде қандай мәдени нысан орналасқан. |
«Менің кіші-отаным, мақтанышым» бәләмалушылар өздерінің туған жеріндегі киелі орындарын айтады. |
Мұғалімнің оқушылар жауаптарына ауызша кері байланыс беруі.
|
РРТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VІ. Үй тапсырмасын беру §57. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы- тақырыбын оқу, мазмұндау. 220 беттегі күрделі тапсырманы орындау. |
|
Қазақстан тарихы. ЖББМ 10-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп, 2019. -215-220 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VІІ. Бағалау/кері байланыс алу «Торсық» әдісі арұылы кері байланыс алу Маған бүгінгі сабақ ұнады........................... Менің бүгінгі сабақтан сұрақтарым бар ........................................................................... Мен үшін сабақ қиын балды..............................
|
Оқушылар сабақ барысында жинаған тостағаншаларға кері байланысын жазады, тиісті торсық қалташасына салады. |
|