Қысқа мерзімді сабақ жоспары
дүниетану
|
Пән: дүниетану Күні: 15.12.2017. Сынып: 2 «Ә» Мұғалім: Суюндикова Г.А. |
Қатысқандар саны: 23 Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан рәміздері. |
||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
1.3.5.1 Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы жасай алады:
Оқушылардың көпшілігі жасай алады:
Кейбір оқушылар жасай алады:
|
||||||||||||||
|
Ресурстар |
«Көк тудың желбірегені» әні, Мультимедиапроектор, мемлекеттік рәміздер бейнеленген плакат, гимннің дыбыс жазбасы, «ту», «гимн», «елтаңба» сөздері жазылған карточкалар, түсті маркерлер, «Мемлекеттік Ту» тақырыбында таныстырылым, түсті қағаз, желім, қайшы, ҚР-ның рәміздерінің элементтері бейнеленген суреттер (бүркіт, жұлдыз, күн, шаңырақ, қанатты пырақ), жапсырмалар, өрнек-жапсырмалар, «Байқап көр» айдарының тапсырмаларына қолданылатын ту үлгілері. |
||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар: –ҚР-ның мемлекеттік Туымен танысты; – Тудағы бейнелердің мәнін білді; – Тудың мемлекет үшін маңызы мен мәнін түсінді. Оқушылар үйренді: – бақылау жасауды; – ақпарат негізінде өз пікірілерін жеткізуді; – жауаптарында сәйкес келетін лексиканы қолдануды; – халқымыздың өткені мен бүгінін салыстыруды; – Туға құрметпен қарауды. Бағалаудың бір түрі ретінде оқушылардан нақтылаудың дұрыстығын анықтауды тапсырыңыз. – Ту елдің тәуелсіздігін әйгілейді. – Қазақстанның туының түсі – қызыл. – Қазақстанның туында көгершін бейнеленген. – Мемлекеттік рәміздер елдің тарихын баяндай алады. |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||||||||||||
|
Тілдік құзыреттілік |
ту, елтаңба, гимн, мемлекеттік рәміз.
|
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2.Бейнефильм: Ибрагим Ескендірдің орындауында«Көк тудың желбірегені» әні.
|
«Көк тудың желбірегені» әні |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушыларға иллюстрациядағы бүркіттің және күннің суретіне қарап тұрып, сұрақтарға жауап беруі тапсырылады.
Бұл жұмыстан кейін мұғалім сұрақтар қояды: Бұл суреттер қай жерде бейнеленген? Олардың әрқайсысы нені білдіреді, қалай ойлайсыңдар? Ерте заманда тулар әскери ерліктің белгісі болған. Туға ерекше құрмет көрсетілген. Біздің заманымызда ол елдің тәуелсіздігін білдіреді. Қазақстанның Туы көгілдір түсті. Көгілдір түс еліміздегі береке мен бейбітшілікті білдіреді.
-Біздің еліміздің Туын көкке көтеру үшін өздерін не істей аласындар? 6. (Т) Оқушыларды үш топқа бөлу. «Ойлан». Мақалмен жұмыс. «Тусыз бірлік болмас, қарусыз жігіт болмас»деген мақалды қалай түсінесің? -Бұрынғы кезде қазақ халқына ту не үшін қажет болды? -Ал қазіргі кезде тудың рөлі қандай? -Қай кезде біз оны биікке көтереміз? Топтық жұмыс. 1-топ: Қазақстан Республикасының Туын сипаттау. 2-топ: Қазақстан Республикасының Елтаңба сипаттау. 3-топ: Қазақстан Республикасының Гимні туралы түсіктерін айту. 7.Оқушыларға мәтінді өз беттерінше оқу тапсырылады. Әрбір елдің мемлекеттік рәміздері бар. Оған Елтаңба, Ту және Гимн жатады. Қазақстанның рәміздері еліміздің тарихы туралы айтып бере алады. Олар еліміздегі барша халықты біріктіреді. 8. Сен білесің бе? Абылай ханның әскери туының түсі ақ болған. Осы тудың астында ұлы ханның қолы жоңғарларды талай талқандаған. Абылай ханның портретін көрсетіп, қысқаша өмірбаянымен таныстыру. Абылай ханның қазақ халқына өте ауыр болған кезде өмір сүрген және қазақ қолының жоңғарларға қарсы соғыстарына он бес жасынан бастап қатысқан. Абылай ханның ең үлкен еңбегі – қазақтың үш жүзінің басын бір тудың астына біріктіре алғандығы. «Жеті жебе» әдісі. Портреттің айналасына жеті жебе сызылады. Әр жебенің тұсына оқушылар тарихи тұлғаны сипаттайтын бір-бір сын есім жазып шықсын.
|
Мультимедиапроектор, мемлекеттік рәміздер бейнеленген плакат, гимннің дыбыс жазбасы, «ту», «гимн», «елтаңба» сөздері жазылған карточкалар, түсті маркерлер, «Мемлекеттік Ту» тақырыбында таныстырылым, түсті қағаз, желім, қайшы, ҚР-ның рәміздерінің элементтері бейнеленген суреттер (бүркіт, жұлдыз, күн, шаңырақ, қанатты пырақ), жапсырмалар, өрнек-жапсырмалар, «Байқап көр» айдарының тапсырмаларына қолданылатын ту үлгілері.
|
|||||||||||||
|
Сергіту сәті
|
Ерболаттың бейнеклипы «Мен қазақпын» өлеңіне сергіту жаттығуын жасау. |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
9. Қалыптастырушы бағалауға байланысты тапсырмаларды орындайды. 10. Тілдік құзыреттілікті дамыту «Бағдаршам» ойынын өткізу. Қазақ тіліндегі сөз жасыл түспен, орыс тіліндегі – сары түспен, ағылшын тіліндегі – қызыл түспен белгіленеді. Әр топқа тірек сөздер бар карточкалар таратылады. Мұғалім белгілі бір түсті атайды, (қызыл, сары, жасыл) немесе сол түстің белгілік дөңгелегін көрсетеді. Оқушылар тірек сөзді түске сәйкес келетін бір тілде атайды. Рефлексия «Табыс баспалдағы» 1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН, 2 - ші баспалдағы *Мен.................. ТҮСІНЕМІН, 3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН |
|
|||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қазақстан туы" 1 сынып
Ашық сабақ "Қазақстан туы" 1 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
дүниетану
|
Пән: дүниетану Күні: 15.12.2017. Сынып: 2 «Ә» Мұғалім: Суюндикова Г.А. |
Қатысқандар саны: 23 Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан рәміздері. |
||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
1.3.5.1 Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы жасай алады:
Оқушылардың көпшілігі жасай алады:
Кейбір оқушылар жасай алады:
|
||||||||||||||
|
Ресурстар |
«Көк тудың желбірегені» әні, Мультимедиапроектор, мемлекеттік рәміздер бейнеленген плакат, гимннің дыбыс жазбасы, «ту», «гимн», «елтаңба» сөздері жазылған карточкалар, түсті маркерлер, «Мемлекеттік Ту» тақырыбында таныстырылым, түсті қағаз, желім, қайшы, ҚР-ның рәміздерінің элементтері бейнеленген суреттер (бүркіт, жұлдыз, күн, шаңырақ, қанатты пырақ), жапсырмалар, өрнек-жапсырмалар, «Байқап көр» айдарының тапсырмаларына қолданылатын ту үлгілері. |
||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар: –ҚР-ның мемлекеттік Туымен танысты; – Тудағы бейнелердің мәнін білді; – Тудың мемлекет үшін маңызы мен мәнін түсінді. Оқушылар үйренді: – бақылау жасауды; – ақпарат негізінде өз пікірілерін жеткізуді; – жауаптарында сәйкес келетін лексиканы қолдануды; – халқымыздың өткені мен бүгінін салыстыруды; – Туға құрметпен қарауды. Бағалаудың бір түрі ретінде оқушылардан нақтылаудың дұрыстығын анықтауды тапсырыңыз. – Ту елдің тәуелсіздігін әйгілейді. – Қазақстанның туының түсі – қызыл. – Қазақстанның туында көгершін бейнеленген. – Мемлекеттік рәміздер елдің тарихын баяндай алады. |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||||||||||||
|
Тілдік құзыреттілік |
ту, елтаңба, гимн, мемлекеттік рәміз.
|
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2.Бейнефильм: Ибрагим Ескендірдің орындауында«Көк тудың желбірегені» әні.
|
«Көк тудың желбірегені» әні |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушыларға иллюстрациядағы бүркіттің және күннің суретіне қарап тұрып, сұрақтарға жауап беруі тапсырылады.
Бұл жұмыстан кейін мұғалім сұрақтар қояды: Бұл суреттер қай жерде бейнеленген? Олардың әрқайсысы нені білдіреді, қалай ойлайсыңдар? Ерте заманда тулар әскери ерліктің белгісі болған. Туға ерекше құрмет көрсетілген. Біздің заманымызда ол елдің тәуелсіздігін білдіреді. Қазақстанның Туы көгілдір түсті. Көгілдір түс еліміздегі береке мен бейбітшілікті білдіреді.
-Біздің еліміздің Туын көкке көтеру үшін өздерін не істей аласындар? 6. (Т) Оқушыларды үш топқа бөлу. «Ойлан». Мақалмен жұмыс. «Тусыз бірлік болмас, қарусыз жігіт болмас»деген мақалды қалай түсінесің? -Бұрынғы кезде қазақ халқына ту не үшін қажет болды? -Ал қазіргі кезде тудың рөлі қандай? -Қай кезде біз оны биікке көтереміз? Топтық жұмыс. 1-топ: Қазақстан Республикасының Туын сипаттау. 2-топ: Қазақстан Республикасының Елтаңба сипаттау. 3-топ: Қазақстан Республикасының Гимні туралы түсіктерін айту. 7.Оқушыларға мәтінді өз беттерінше оқу тапсырылады. Әрбір елдің мемлекеттік рәміздері бар. Оған Елтаңба, Ту және Гимн жатады. Қазақстанның рәміздері еліміздің тарихы туралы айтып бере алады. Олар еліміздегі барша халықты біріктіреді. 8. Сен білесің бе? Абылай ханның әскери туының түсі ақ болған. Осы тудың астында ұлы ханның қолы жоңғарларды талай талқандаған. Абылай ханның портретін көрсетіп, қысқаша өмірбаянымен таныстыру. Абылай ханның қазақ халқына өте ауыр болған кезде өмір сүрген және қазақ қолының жоңғарларға қарсы соғыстарына он бес жасынан бастап қатысқан. Абылай ханның ең үлкен еңбегі – қазақтың үш жүзінің басын бір тудың астына біріктіре алғандығы. «Жеті жебе» әдісі. Портреттің айналасына жеті жебе сызылады. Әр жебенің тұсына оқушылар тарихи тұлғаны сипаттайтын бір-бір сын есім жазып шықсын.
|
Мультимедиапроектор, мемлекеттік рәміздер бейнеленген плакат, гимннің дыбыс жазбасы, «ту», «гимн», «елтаңба» сөздері жазылған карточкалар, түсті маркерлер, «Мемлекеттік Ту» тақырыбында таныстырылым, түсті қағаз, желім, қайшы, ҚР-ның рәміздерінің элементтері бейнеленген суреттер (бүркіт, жұлдыз, күн, шаңырақ, қанатты пырақ), жапсырмалар, өрнек-жапсырмалар, «Байқап көр» айдарының тапсырмаларына қолданылатын ту үлгілері.
|
|||||||||||||
|
Сергіту сәті
|
Ерболаттың бейнеклипы «Мен қазақпын» өлеңіне сергіту жаттығуын жасау. |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
9. Қалыптастырушы бағалауға байланысты тапсырмаларды орындайды. 10. Тілдік құзыреттілікті дамыту «Бағдаршам» ойынын өткізу. Қазақ тіліндегі сөз жасыл түспен, орыс тіліндегі – сары түспен, ағылшын тіліндегі – қызыл түспен белгіленеді. Әр топқа тірек сөздер бар карточкалар таратылады. Мұғалім белгілі бір түсті атайды, (қызыл, сары, жасыл) немесе сол түстің белгілік дөңгелегін көрсетеді. Оқушылар тірек сөзді түске сәйкес келетін бір тілде атайды. Рефлексия «Табыс баспалдағы» 1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН, 2 - ші баспалдағы *Мен.................. ТҮСІНЕМІН, 3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН |
|
|||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













