|
Білім беру ұйымының атауы: |
«Тайпақ мектеп-гимназиясы» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14/02/2024 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты. Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау 7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен мақсатын талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру
8 мин
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Оқушылармен амандасу; Оқушыларды түгендеу; “Өзіме, көршіме” әдісі арқылы сергіту сәтін ұйымдастыру және қолдарындағы түстерге қарай топқа бөлу; Үй тапсырмасын сұрақтар қою арқылы сұрау.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшеді. Дескриптор: - Оқушы сұрақты тыңдап, толық және нақты жауап береді: 1.1868-1869 жылдар аралығы; 2.1870 жылдың наурызында Бозашы деген жерде басталды; 3.Көтерілісшілер жеңіліс тапты,себебі:қазақтар түгел бас қосып,біртұтас майдан аша алмады.Қару жарақ нашар болды,Ресей Қазақстанды барлық жағынан қоршап алған еді.Салдары:Жергілікті патша өкіметі көтерілісшілерді аяусыз жазалады,әр үйден сегіз мын үйден түтін салығын жинады .Адайлардан 90 мын қой мөлшеріндк контрибуция төлеуге мәжбүр болды. |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Мадақтау: Жарайсың! Керемет! Өте дұрыс! Жақсы! |
Қабылди нов З.Е., Қайып баева А.Т. 8 сынып. Қазақстан тарихы., Атамұра, 2012 ж.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ
5 мин
12 мин
10 мин
5 мин
|
“Миға шабуыл” әдісі арқылы тақырыпқа шығу.
- Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады.
Жаңа сабаққа видеоматериал көрсетіледі. Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті? Ресейдегі басыбайлы құқық туралы қысқаша ақпарат беріледі.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Суретті көріп
сізге қандай ой келді?












