Тексерілді: ДОІЖО Т.Сыдықов
|
Бөлім: Қазақстандағы туризм және экотуризм Күні: 08.05.2019 ж. |
Мектеп: Ә.Бектаев атындағы жалпы орта білім беретін мектеп КММ Мұғалімнің аты-жөні: Сыдыкова Н. |
|||||||||
|
Сынып: 8 Қазақ тілі |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның көрікті жерлері |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3. 4.1 - эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу. (аргументативті эссе). 8.4.5.1 - сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: мәтін мазмұнын айта алады. Сөйлемдерді көшіріп жаза алады. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: өз ойын жаза алады; тыныс белгілерін қоя алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстырып, өз ойын дәлелдеп жаза алады. (аргументативті эссе) сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдана алады. |
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика мен тіркес мысалдар: көрікті жерлер, әсем табиғат, таза ауа, шипалы су, емдік шөптер.
Диалог құруға\ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: менің ойымша, жолдастарымның тұжырымдауынша, ғалымдардың зерттеулеріне сүйенсек. Жазылым бойынша ұсыныстар: мәтінде берілген мәліметті қорытып, ойды жалғастырып айтады, тілдік бірліктерді нормаға сай жазады. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият құндылығы бойынша Өзінің және өзгенің мәдениетіне құрметпен қарау құндылығын дарыту. |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
өзін-өзі тану, әдебиет |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайдпен, әлеуметтік желілермен жұмыс |
|||||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстандағы көрікті орындарды біледі |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар Слайд 1
аудиожазба «Бағдаршам» |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Cабақтың ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі минут 1 минут 6 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. Психологиялық ахуал қалыптастыру: Шаттық шеңберін құру арқылы бір-біріне жағымды сөздер айтып, сәттілік тілейді. Үй тапсырмасы: 6-тапсырманың орындалуын тексеремін ҚБ «Басбармақ»әдісі арқылы бағалау Миға шабуыл. 1. Қазақстанда қандай көрікті орындар бар? 2. Туристік орталықтардың елге тигізер пайдасы қандай? Топтық жұмыс. Білу және түсіну. 1–тапсырма. «Белсенді жазба» әдісі арқылы «Көрікті жер- туристік жер» тақырыбына эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстырып, өз ойларыңды дәлелдеп жазыңдар.(аргументативті эссе) Дескриптор:
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы бірін-бірі бағалату |
|||||||||
|
15 минут 10 минут |
Кеспе қағаздар |
|||||||||
|
Жеке жұмыс. Қолдану. 2-тапсырма. «Белсенді жазба» әдісі арқылы сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолданып жазыңдар. Дескриптор 1. сөйлем мазмұнын түсінеді; 2. тиісті тыныс белгісін анықтайды; 3. қажетті жеріне қойып көшіреді. Екі жұлдыз бір тілек әдісі арқылы бағалату ҚБ мұғалім бағалауы (кері байланыс) 3-тапсырма. «Кім жылдам» әдісі арқылы жай сөйлемнің түрлерінен сұрақ қойыңдар. Дескриптор:
ҚБ. Бас бармақ әдісі арқылы бағалату. |
||||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Арқаға массаж жасау» әдісімен бір-бірлеріне массаж жасатамын. |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин Сабақты бекіту |
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. 1. Қазақстанда қандай көрікті жерлер бар? 2. Туристік орталық болу үшін не қажет деп есептейсіңдер? 3. Сөйлем соңында қандай тыныс белгілер қойылады? Неге? 4. Тыныс белгілердің қажеті қанша? |
|||||||||
|
Кері байланыс 2минут |
|
|
||||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
5-тапсырма. |
|
||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||
|
Қабілетті оқушы: тыңдалым мәтініндегі астарлы ойды анықтайды. Өз ойларын болжауда, көрсетеді. «Көрікті жердің елге тигізер пайдасы» тақырыбында ойбөлісуге тапсырма беремін. |
Оқушыларды мадақ сөздер айту, «Екі жұлдыз бір тілек», «Бағдаршам», «Бас бармақ» әдістері арқылы бағалаймын. Оқушылардан сабақ соңында жазбаша кері байланыс алу арқылы қазақ тілі пәнге деген қызығушылығын арттырамын. |
Партада түзі отыруын қадағалаймын және ортада өзін инабатты ұстауға баулимын. |
||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы |
|
|||||||||
|
ОМ қол жеткізді ме? |
|
|||||||||
|
Жеткізбесе, неліктен? |
|
|||||||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
|||||||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
|
|||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен ? |
|
|||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (окыту туралы да, оку туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||||||||
|
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||||||||
|
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл болу қажет? |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Қазақстандағы көрікті жерлер 8-сынып
Ашық сабақ Қазақстандағы көрікті жерлер 8-сынып
Тексерілді: ДОІЖО Т.Сыдықов
|
Бөлім: Қазақстандағы туризм және экотуризм Күні: 08.05.2019 ж. |
Мектеп: Ә.Бектаев атындағы жалпы орта білім беретін мектеп КММ Мұғалімнің аты-жөні: Сыдыкова Н. |
|||||||||
|
Сынып: 8 Қазақ тілі |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның көрікті жерлері |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3. 4.1 - эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу. (аргументативті эссе). 8.4.5.1 - сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: мәтін мазмұнын айта алады. Сөйлемдерді көшіріп жаза алады. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: өз ойын жаза алады; тыныс белгілерін қоя алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстырып, өз ойын дәлелдеп жаза алады. (аргументативті эссе) сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдана алады. |
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика мен тіркес мысалдар: көрікті жерлер, әсем табиғат, таза ауа, шипалы су, емдік шөптер.
Диалог құруға\ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: менің ойымша, жолдастарымның тұжырымдауынша, ғалымдардың зерттеулеріне сүйенсек. Жазылым бойынша ұсыныстар: мәтінде берілген мәліметті қорытып, ойды жалғастырып айтады, тілдік бірліктерді нормаға сай жазады. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият құндылығы бойынша Өзінің және өзгенің мәдениетіне құрметпен қарау құндылығын дарыту. |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
өзін-өзі тану, әдебиет |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайдпен, әлеуметтік желілермен жұмыс |
|||||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстандағы көрікті орындарды біледі |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар Слайд 1
аудиожазба «Бағдаршам» |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Cабақтың ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі минут 1 минут 6 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. Психологиялық ахуал қалыптастыру: Шаттық шеңберін құру арқылы бір-біріне жағымды сөздер айтып, сәттілік тілейді. Үй тапсырмасы: 6-тапсырманың орындалуын тексеремін ҚБ «Басбармақ»әдісі арқылы бағалау Миға шабуыл. 1. Қазақстанда қандай көрікті орындар бар? 2. Туристік орталықтардың елге тигізер пайдасы қандай? Топтық жұмыс. Білу және түсіну. 1–тапсырма. «Белсенді жазба» әдісі арқылы «Көрікті жер- туристік жер» тақырыбына эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстырып, өз ойларыңды дәлелдеп жазыңдар.(аргументативті эссе) Дескриптор:
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы бірін-бірі бағалату |
|||||||||
|
15 минут 10 минут |
Кеспе қағаздар |
|||||||||
|
Жеке жұмыс. Қолдану. 2-тапсырма. «Белсенді жазба» әдісі арқылы сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолданып жазыңдар. Дескриптор 1. сөйлем мазмұнын түсінеді; 2. тиісті тыныс белгісін анықтайды; 3. қажетті жеріне қойып көшіреді. Екі жұлдыз бір тілек әдісі арқылы бағалату ҚБ мұғалім бағалауы (кері байланыс) 3-тапсырма. «Кім жылдам» әдісі арқылы жай сөйлемнің түрлерінен сұрақ қойыңдар. Дескриптор:
ҚБ. Бас бармақ әдісі арқылы бағалату. |
||||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Арқаға массаж жасау» әдісімен бір-бірлеріне массаж жасатамын. |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин Сабақты бекіту |
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. 1. Қазақстанда қандай көрікті жерлер бар? 2. Туристік орталық болу үшін не қажет деп есептейсіңдер? 3. Сөйлем соңында қандай тыныс белгілер қойылады? Неге? 4. Тыныс белгілердің қажеті қанша? |
|||||||||
|
Кері байланыс 2минут |
|
|
||||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
5-тапсырма. |
|
||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||
|
Қабілетті оқушы: тыңдалым мәтініндегі астарлы ойды анықтайды. Өз ойларын болжауда, көрсетеді. «Көрікті жердің елге тигізер пайдасы» тақырыбында ойбөлісуге тапсырма беремін. |
Оқушыларды мадақ сөздер айту, «Екі жұлдыз бір тілек», «Бағдаршам», «Бас бармақ» әдістері арқылы бағалаймын. Оқушылардан сабақ соңында жазбаша кері байланыс алу арқылы қазақ тілі пәнге деген қызығушылығын арттырамын. |
Партада түзі отыруын қадағалаймын және ортада өзін инабатты ұстауға баулимын. |
||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы |
|
|||||||||
|
ОМ қол жеткізді ме? |
|
|||||||||
|
Жеткізбесе, неліктен? |
|
|||||||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
|||||||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
|
|||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен ? |
|
|||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (окыту туралы да, оку туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||||||||
|
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||||||||
|
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл болу қажет? |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз














