Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: География
|
Бөлім: |
Бөлім 3. Физикалық география 3.2 Атмосфера |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Байжанова Айгул Орынтаевна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның климатын түзуші факторлар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.1 Қазақстан климатын түзуші факторларды талдайды |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қазақстан климатын түзуші факторларды жіктейді Көптеген оқушылар: Қазақстан мен Ресейдің климат қалыптастырушы факторларын анықтап, екі елдің климатына салыстыра алады Кейбір оқушылар: Антропогендік факторлардың әсерінен Қазақстанның климаты өзгерісін тұжырымдап және оның алдын алу шараларына дәлелдеме келтіреді ЕББҚ* Қазақстан климатын түзуші факторларды талдай алады |
|
|
Бағалау критерийлері
|
факторларды анықтайды 2. Қазақстанның климаттық өзгеруіне дәлелдеме келтіре алады, шартты белгілерді біледі. ЕББҚ* климатын қалыптастырушы факторларды талдайды |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Жоғары деңгей дағдылары\
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин 7 мин |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру. Оқушылардың назарын шоғырландыру, жағымды ахуал қалыптастыру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. «Гүлмен тілек» әдісі Үй тапсырмасы: Миға шабуыл. «Бір қадам алға...» әдісі. Мұғалім өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды.Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім үстеліне жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып алады. -Климат деген сөздің мағынасы нені білдіреді? -Климатты зерттейтін ғылым қалай аталады? -Экватордан полюстерге қарай ауа температурасы қалай өзгереді? -Ауа қозғалысының себебі не? -Ауа райын зерттеуде қолданатын құралдар? Сынып оқушыларын «Адасқан сөздер» әдісі арқылы оқушылар 3 топқа бірігеді. 1 топ-күн радиациясы 2 топ-атмосфералық циркуляция 3 топ-жердің төсеніш қабаты Тақырыпты анықтау үшін «Табиғат құбылыстары» тақырыбында аудио тыңдалады, тыңдалым дағдысы арқылы сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтап аламыз. |
Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ |
Дидактикалық материалдар Интерактивті тақта Ноутбук Гаджеттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25мин |
1 тапсырма. Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі арқылы «Қазақстанның климаты түзуші факторларын» топтың өз атаулары бойынша үш бөлікке жіктейтін болады. 1 топ-күн радиациясы
2 топ-атмосфералық циркуляция
3 топ-жердің төсеніш қабаты
ЕББҚ* Дәптермен жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазу. Атмосфераның төменгі қабаты... деп аталады. Атмосфера циркуляциасы дегеніміз... Күннен жылу мен жарықтың шағылуы... Қолайсыз атмосфералық құбылыстар:.. 2 – тапсырма: «Бэкроним» әдісі арқылы Жұптық жұмыс. Көкшетау мен Мәскеу қалалары шамамен бір ендікте орналасқан. Бірақ, Мәскеуге қарағанда Көкшетаудың қысы суық. Себебі неліктен? Қорытынды жаса. «Бэкроним» әдісі
3 – тапсырма «Еркін пікір» әдісі арқылы жеке жұмыс: Оқушылардың функционалдық сауаттылық дағдыларын арттыратын тапсырма: Тәуліктік температура қозғалысының графигі бойынша ең төмен ауа температурасы мен температура амплетудасы көрсеткіші берілген: Температура Сағат
Жауаптардың варианттары төмендегідей: А) +2°С, 6°С В) -2°С, 6°С С) +2°С,4°С Д) -2°С,4°С Е) +2°С, 5°С. А) ең төмен ауа температурасын анықтау үшін графиктегі кордината осі бойынша ең төмен, яғни ең аз сандық көрсеткіш алынады,ол 2-ге тең.Демек, ең төмен ауа температурасы +2°С. Б) Тәуліктік ауа температурасының амплетудасын анықтау үшін тағы да графиктегі ордината осінің сандық мәліметтері (ең жоғарғы +8°С және ең төмен +2°С) алынып, математикалық тәсілді қолдану арқылы есептеледі.Бұл жерде берілген екі көрсеткіштің координата осінің қандай ширегінде орналасқандығы ескерілуі қажет.Біздің жағдайымызда екі нүкте де 1ширекте орналасқан, яғни абцисса және кордината осьтері бірдей «оң» таңбалы, сондықтан температура амплетудасы екі санның айырмасы болып табылады. Қорытындылай келе,тапсырманың дұрыс жауабы: А) +2°С, 6°С. |
«Қазақстанның климаты түзуші факторлары» тақырыбын топ ішінде талқылап, әр түрлі тәсілдермен тақырыбын жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылайды, идеялармен бөліседі, ынтымақтастықты дамытады.
ЕББҚ* Дәптермен жұмыс жасап, тапсырманы орындайды.
Картадан қалалардың орналасу орнын анықтай алады. Қазақстан мен Ресейдің климатының ерекшеліктерін салыстырмалы талдайды.Картаның көмегімен Қазақстанның климаты шұғыл континетті екендігін дәлелдейді. Оқушылардың географиядан функционалдық дағдыларын қалыптастырады, бірқатар географиялық ұғымдардың анықтамасын оңай түсіне алады, өздігінше жұмыс жүргізіп және ой қорытып алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар
Пәні:
География Бөлім: Бөлім 3. Физикалық
география 3.2
Атмосфера Мұғалімнің
аты-жөні: Байжанова Айгул
Орынтаевна Күні: Сынып: 9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың тақырыбы Қазақстанның
климатын түзуші факторлар Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары 9.3.2.1 Қазақстан климатын
түзуші факторларды талдайды Сабақтың мақсаты
Барлық
оқушылар: Қазақстан климатын түзуші
факторларды жіктейді
Көптеген
оқушылар: Қазақстан мен Ресейдің климат
қалыптастырушы факторларын анықтап, екі елдің климатына салыстыра
алады Кейбір
оқушылар: Антропогендік факторлардың
әсерінен Қазақстанның климаты өзгерісін тұжырымдап және оның алдын
алу шараларына дәлелдеме келтіреді ЕББҚ*
Қазақстан климатын түзуші
факторларды талдай алады Бағалау критерийлері
Қазақстанның жеке
аймақтарындағы климат түзуші
факторларды
анықтайды
2. Қазақстанның климаттық
өзгеруіне дәлелдеме келтіре алады, шартты белгілерді
біледі. ЕББҚ* климатын қалыптастырушы
факторларды талдайды Ойлау дағдыларының деңгейі
Жоғары деңгей
дағдылары\
Сабақтың
барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















