Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№40 орта
мектебі» _
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы
|
Бөлім: |
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бутакулова Гулназ Уразалиевна |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
18.04.2023 ж |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы (2-сабақ) |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.1.4 -қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді, әдет-ғұрыптар мен діни наным-сенімдерді зерттеу негізінде түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын, салт-дәстүрлерін зерттей отырып, оларды сақтаудың қажеттілігін түсінеді |
|||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт Тарихи ойлау дағдылары |
Маңыздылық Тарихи анализ және түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдасты ру Өткен білімді еске түсіру 5 минут |
Жағымды ахуал қалыптастыру. Амандасады. Түгендейді. Топқа бөлу: «Алау» әдісі арқылы 3 топқа бөледі Топ ережесімен таныстырады. Алдыңғы білім. https://wordwall.net/ платформасында тапсырма ұсынылады
«PAINTING» әдісі
-Не көріп тұрсыздар? - Нені байқадыңыз? Оқушы жауаптары арқылы тақырып айқындалады. Сабақ мақсатын айқындайды: -Тақырыпқа сәйкес қандай мақсат болуы мүмкін? Бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Мұғаліммен амандасады; «Алауда» жасырылған сөздер арқылы топқа бөлінеді: 1-топ: 1-ауыл 2-топ: 2-ауыл 3-топ: 3-ауыл Алдыңғы білім бойынша https://wordwall.net/ платформасында тапсырма орындайды Оқушылар сурет арқылы сұрақтарға жауап береді, тақырыпты айқындайды. Сабақ мақсатын айқындайды, бағалау критерийімен танысады |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; ФБ 1-10 балл; «Көз тимесін» бағалауы
|
Оқулық, 204-209 беттер Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 минут Меңгерген білімді тексеру тапсырмалары 15 минут 7 минут |
«Менен-сұрақ, сізден-жауап» әдісі. -Қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымы қандай? -Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын қандай салт-дәстүрлер арқылы анықтауға болады? -Қазіргі кезеңде неліктен қазақ халқының рухани жаңғыруы өзекті мәселе? Зерттеу мен талдау 1-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ: «Кезбе тілші» әдісі 1 ауылға тілші келеді, ауыл тұрғындарынан салт-дәстүрлер туралы интервью алады. Дескриптор: -Қазақ халқының салт-дәстүрлерін ажыратады; -Салт-дәстүрлердің ерекшеліктерін анықтайды; -Салт-дәстүрлерді қазіргі кездегі қолданылуымен салыстырады. 2-топ: «Таныстырылым» әдісі Саяхатшылардың деректеріне сүйене отырып, қорытынды жасайды Дескриптор: -Саяхатшылардың деректерін анықтайды; -Саяхатшылардың деректеріне өз көзқарастарын білдіреді; -Шетел саяхатшылары мен қазақ тарихшыларының деректерін салыстырады. 3-топ: «Хикаялар картасы» әдісі Ауыл тұрғындары қазақ халқының діни наным-сенімдеріне эволюциялық талдау жасайды Дескриптор: -Түркі кезеңіне дейінгі діни нанымдардың белгілерін анықтайды; -Түркі кезеңіндегі діни нанымдардың ерекшелігін анықтайды; -Қазақ даласындағы Ислам дінінің ерекшеліктерін талдайды. ЕБҚ оқушыға тапсырманы (тіліне байланысты) жазбаша беру ұсынылады. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Салыстыру кестесі». Қазақ, орыс, қытай халықтарының менталитетін салыстыру
Дескриптор: -Қазақ халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды; - Орыс халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды; - Қытай халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды. ЕБҚ оқушыға тапсырманы (тіліне байланысты) айтуға жұбы қолдау көрсетеді.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сыныптық талқылау болады Оқушылар топ болып тапсырма орындайды Оқушының болжамды жауабы: Ана мен балаға байланысты салттар: шілдехана, бесік той, тұсаукесер, сүндет той, тілашар, атқа мінер. Үйленуге байланысты салттар: құда түсу, қыз ұзату, не кию, келін түсіру, үйлену тойы. Жерлеу-еске алу салттары: көңіл айту, қайғыру, жоқтау, еске алу, жерлеу, үші, жетісі, қырқы, жүзі, жылдық асы
Оқушылар жұппен қазақ, орыс, қытай халықтарының менталитетін салыстырады. Оқушының болжамды жауабы:
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Бағалау балы: 1-топ: -Қазақ халқының салт-дәстүрлерін ажыратады-1 балл; -Салт-дәстүрлердің ерекшеліктерін анықтайды-1 балл; -Салт-дәстүрлерді қазіргі кездегі қолданылуымен салыстырады-1 балл 2-топ: Саяхатшылардың деректерін анықтайды-1 балл; Саяхатшылардың деректеріне өз көзқарастарын білдіреді-1 балл; Шетел саяхатшылары мен қазақ тарихшыларының деректерін салыстырады-1 балл 3-топ: -Түркі кезеңіне дейінгі діни нанымдардың белгілерін анықтайды-1 балл; -Түркі кезеңіндегі діни нанымдардың ерекшелігін анықтайды-1 балл; -Қазақ даласындағы Ислам дінінің ерекшеліктерін талдайды-1 балл Жалпы-3 балл
Бағалау балы: -Қазақ халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды-1 балл; - Орыс халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды-1 балл; - Қытай халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды-1 балл Жалпы- 3 балл
|
Кесте
|
||||||||||||||||||||
|
Бекіту 5 минут
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Рухани-адамгершілік құндылықтар»
https://learningapps.org/
платформасында тапсырма
орындайды Дескриптор: -Ана мен баланың денсаулығын, ырыс-берекені қамтамасыз етуге арналған салтты анықтайды; -Үйленуге байланысты салтты анықтайды; -Ислам дініне дейінгі нанымды табады; -Ислам дініне қатысты наным-сенімді табады ЕБҚ оқушыға (тіліне байланысты) мұғалім қолдау көрсетеді |
Оқушылар https://learningapps.org/ платформасында тапсырма орындайды. Оқушының болжамды жауабы:
ЕБҚ оқушы (тіліне байланысты) мұғалім қолдауымен жауап береді |
Бағалау балы: -Ана мен баланың денсаулығын, ырыс-берекені қамтамасыз етуге арналған салтты анықтайды-1 балл; -Үйленуге байланысты салтты анықтайды-1 балл; -Ислам дініне дейінгі нанымды табады-1 балл; -Ислам дініне қатысты наным-сенімді табады-1 балл Жалпы-4 балл |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Сабақты қорытындылау 5 минут |
Рефлексия
|
Рефлексия парақшасын бағалау критерийлері бойынша толтырады: Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын, салт-дәстүрлерін зерттей отырып, оларды сақтаудың қажеттілігін түсінеді
|
1) дескриптор бойынша бағалайды; 2) Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру; 3) ЕБҚ білім алушылардың оқу жетістігін айту; «Көз моншақ» бағалау кестесінде жиналған балдары бойынша ФБ қояды |
kundelik.kz
|
||||||||||||||||||||
Тексерілді____________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ, Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы, 10-сынып
ашық сабақ, Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы, 10-сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№40 орта
мектебі» _
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы
|
Бөлім: |
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бутакулова Гулназ Уразалиевна |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
18.04.2023 ж |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы (2-сабақ) |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.1.4 -қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді, әдет-ғұрыптар мен діни наным-сенімдерді зерттеу негізінде түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын, салт-дәстүрлерін зерттей отырып, оларды сақтаудың қажеттілігін түсінеді |
|||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт Тарихи ойлау дағдылары |
Маңыздылық Тарихи анализ және түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдасты ру Өткен білімді еске түсіру 5 минут |
Жағымды ахуал қалыптастыру. Амандасады. Түгендейді. Топқа бөлу: «Алау» әдісі арқылы 3 топқа бөледі Топ ережесімен таныстырады. Алдыңғы білім. https://wordwall.net/ платформасында тапсырма ұсынылады
«PAINTING» әдісі
-Не көріп тұрсыздар? - Нені байқадыңыз? Оқушы жауаптары арқылы тақырып айқындалады. Сабақ мақсатын айқындайды: -Тақырыпқа сәйкес қандай мақсат болуы мүмкін? Бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Мұғаліммен амандасады; «Алауда» жасырылған сөздер арқылы топқа бөлінеді: 1-топ: 1-ауыл 2-топ: 2-ауыл 3-топ: 3-ауыл Алдыңғы білім бойынша https://wordwall.net/ платформасында тапсырма орындайды Оқушылар сурет арқылы сұрақтарға жауап береді, тақырыпты айқындайды. Сабақ мақсатын айқындайды, бағалау критерийімен танысады |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; ФБ 1-10 балл; «Көз тимесін» бағалауы
|
Оқулық, 204-209 беттер Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 минут Меңгерген білімді тексеру тапсырмалары 15 минут 7 минут |
«Менен-сұрақ, сізден-жауап» әдісі. -Қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымы қандай? -Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын қандай салт-дәстүрлер арқылы анықтауға болады? -Қазіргі кезеңде неліктен қазақ халқының рухани жаңғыруы өзекті мәселе? Зерттеу мен талдау 1-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ: «Кезбе тілші» әдісі 1 ауылға тілші келеді, ауыл тұрғындарынан салт-дәстүрлер туралы интервью алады. Дескриптор: -Қазақ халқының салт-дәстүрлерін ажыратады; -Салт-дәстүрлердің ерекшеліктерін анықтайды; -Салт-дәстүрлерді қазіргі кездегі қолданылуымен салыстырады. 2-топ: «Таныстырылым» әдісі Саяхатшылардың деректеріне сүйене отырып, қорытынды жасайды Дескриптор: -Саяхатшылардың деректерін анықтайды; -Саяхатшылардың деректеріне өз көзқарастарын білдіреді; -Шетел саяхатшылары мен қазақ тарихшыларының деректерін салыстырады. 3-топ: «Хикаялар картасы» әдісі Ауыл тұрғындары қазақ халқының діни наным-сенімдеріне эволюциялық талдау жасайды Дескриптор: -Түркі кезеңіне дейінгі діни нанымдардың белгілерін анықтайды; -Түркі кезеңіндегі діни нанымдардың ерекшелігін анықтайды; -Қазақ даласындағы Ислам дінінің ерекшеліктерін талдайды. ЕБҚ оқушыға тапсырманы (тіліне байланысты) жазбаша беру ұсынылады. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Салыстыру кестесі». Қазақ, орыс, қытай халықтарының менталитетін салыстыру
Дескриптор: -Қазақ халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды; - Орыс халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды; - Қытай халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды. ЕБҚ оқушыға тапсырманы (тіліне байланысты) айтуға жұбы қолдау көрсетеді.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сыныптық талқылау болады Оқушылар топ болып тапсырма орындайды Оқушының болжамды жауабы: Ана мен балаға байланысты салттар: шілдехана, бесік той, тұсаукесер, сүндет той, тілашар, атқа мінер. Үйленуге байланысты салттар: құда түсу, қыз ұзату, не кию, келін түсіру, үйлену тойы. Жерлеу-еске алу салттары: көңіл айту, қайғыру, жоқтау, еске алу, жерлеу, үші, жетісі, қырқы, жүзі, жылдық асы
Оқушылар жұппен қазақ, орыс, қытай халықтарының менталитетін салыстырады. Оқушының болжамды жауабы:
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Бағалау балы: 1-топ: -Қазақ халқының салт-дәстүрлерін ажыратады-1 балл; -Салт-дәстүрлердің ерекшеліктерін анықтайды-1 балл; -Салт-дәстүрлерді қазіргі кездегі қолданылуымен салыстырады-1 балл 2-топ: Саяхатшылардың деректерін анықтайды-1 балл; Саяхатшылардың деректеріне өз көзқарастарын білдіреді-1 балл; Шетел саяхатшылары мен қазақ тарихшыларының деректерін салыстырады-1 балл 3-топ: -Түркі кезеңіне дейінгі діни нанымдардың белгілерін анықтайды-1 балл; -Түркі кезеңіндегі діни нанымдардың ерекшелігін анықтайды-1 балл; -Қазақ даласындағы Ислам дінінің ерекшеліктерін талдайды-1 балл Жалпы-3 балл
Бағалау балы: -Қазақ халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды-1 балл; - Орыс халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды-1 балл; - Қытай халқының менталитетінің ерекшелігін анықтайды-1 балл Жалпы- 3 балл
|
Кесте
|
||||||||||||||||||||
|
Бекіту 5 минут
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Рухани-адамгершілік құндылықтар»
https://learningapps.org/
платформасында тапсырма
орындайды Дескриптор: -Ана мен баланың денсаулығын, ырыс-берекені қамтамасыз етуге арналған салтты анықтайды; -Үйленуге байланысты салтты анықтайды; -Ислам дініне дейінгі нанымды табады; -Ислам дініне қатысты наным-сенімді табады ЕБҚ оқушыға (тіліне байланысты) мұғалім қолдау көрсетеді |
Оқушылар https://learningapps.org/ платформасында тапсырма орындайды. Оқушының болжамды жауабы:
ЕБҚ оқушы (тіліне байланысты) мұғалім қолдауымен жауап береді |
Бағалау балы: -Ана мен баланың денсаулығын, ырыс-берекені қамтамасыз етуге арналған салтты анықтайды-1 балл; -Үйленуге байланысты салтты анықтайды-1 балл; -Ислам дініне дейінгі нанымды табады-1 балл; -Ислам дініне қатысты наным-сенімді табады-1 балл Жалпы-4 балл |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Сабақты қорытындылау 5 минут |
Рефлексия
|
Рефлексия парақшасын бағалау критерийлері бойынша толтырады: Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын, салт-дәстүрлерін зерттей отырып, оларды сақтаудың қажеттілігін түсінеді
|
1) дескриптор бойынша бағалайды; 2) Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру; 3) ЕБҚ білім алушылардың оқу жетістігін айту; «Көз моншақ» бағалау кестесінде жиналған балдары бойынша ФБ қояды |
kundelik.kz
|
||||||||||||||||||||
Тексерілді____________
шағым қалдыра аласыз



















