А.Үкібаев атындағы ЖОББМ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
8-бөлім Адамның сырт келбеті мен мінезі |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Оспанова Эльмира Жанәділқызы |
|
|
Күні: |
24.02.2025 ж |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: 17 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала Абай |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.5.1. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. 5.4.4.4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Білім алушылар оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазады; Сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата алады, жазылым барысында сан есімдерді орнымен қолданады, сан есімді зат есім орнына қолдана алады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
Оқушыларды түгендеу, психологиялық жағымды ахуал туындату, оқушылардың сырт келбетіне назар аудару, көңіл-күйлерін көтеру т.б. |
Амандасады, бір-біріне жақсы тілек тілейді, бір-бріне комплимент айтады, кезекшілер түгендейді, сабаққа назар аударады. |
|
|
|
Үй тапсырмасы 3 минут Жаңа сабақ Тыңдалым, оқылым мәтіндерімен жұмыс |
93-бет, 7-тапсырма Дәптерге жазба жұмыс орындау М.Әуезовтің «Абай жолы романынан» үзінді тыңдату |
Оқушылар орындап келген жұмыстарын ортаға салып, талқылайды М.Әуезовтің «Абай жолы романынан» үзінді тыңдайды, бала Абайдың неге қызығатынын анықтайды |
әр дұрыс жауап -1 оқушы пікірінің нақтылығы -2 мәтінді тыңдайды; - мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды-1 |
Оқулық |
|
|
2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқу, сипаттау мәніндегі сөздер мен сөз тіркесерінің астын қарандашпен белгілету, үзіндіге ат қою Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар: 1.Бала Абайдың кескін-келбетін көз алдарыңа қалай елестете алдыңдар? 2. «Балғын», «солғын» сөздерінің мағынасын түсіндіріңдер 3-тапсырма Оқылым мәтініндегі сипаттау мәніндегі сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, оларды синонимдерімен ауысытырып жазу Оқушылар, Абай Құнанбайұлы 1845 жылы 10 тамызда дүниеге келген. Қалай ойлайсыңдар, биыл Абай атамыздың туғанына қанша жыл? Иа, биыл Абай Құнанбайұлының туғанына 180 жыл толып отыр, яғни ақынның биыл мерейтойы аталып өтіледі. Енді сендерге тағы бір қызықты ақпарат ұсынғым келіп отыр. 4-тапсырма. Тыңдалған ақпараттан дара және күрделі сан есімдерді табады 5-тапсырма Сан есімдер қатысқан мақал-мәтелдермен танысып, құрамына қарай талдайды |
Мәтінді абзац бойынша дауыстап әрі түсініп оқиды, сипаттау мәніндегі сөздер мен сөз тіркесерінің астын қарандашпен белгілеп алады, үзіндіге ат қояды 1.Бала Абайдың кескін-келбетін көз алдарыңа қалай елестете алғандарын айтады; 2. «Балғын», «солғын» сөздерінің мағынасын қалай түсінгендерін айтады Кестемен жұмыс жасайды, дәптерге және тақтаға орындайды, тақтаға 3-5оқушы шығады Қытай елінде түсірілген «Абайдың балалық шағы» атты мультсериал туралы ақпаратты тыңдайды. Оқушылар ақпараттан сан есімдерді теріп алады, құрамына қарай ажыратады. Сын есіммен салыстыра отырып, құрамына қарай дара, күрделі болып бөлінетінін анықтайды. 4-тапсырма. Тыңдалған ақпараттан дара және күрделі сан есімдерді тауып ажыратып айтады 1.Қырықтың бірі - қыдыр 2.Білгенің - бір тоғыз, білмегенің – тоқсан тоғыз. 3.Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы болсын. 4.Он үште отау иесі. 5. Он екі айда он үш той. 6.Алты аға бірігіп әке болмас, жеті жеңге бірігіп ана болмас. 7.Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса, төбедегі келеді |
Толық жауап -1 Толық жауап -2 Әр дұрыс жауап -1 Сан есімнің ережесін анықтайды-1 Сан есімдерді құрамына ажыратады -1 Сан есімдерді құрамына ажыратады -1 |
|
|
Бекіту тапсырмасы 5 мин Кері байланыс 5 мин Үйге: 2 мин |
6-тапсырма кластер жасау, топтық жұмыс 1-топ Абай кім? 2-топ Бала Абай қандай? 3-топ Абай мерейтойы Оқыған және тыңдаған мәтіндер бойынша жинақы мәтін жазу (Оқушы таңдауы бойынша дәптерге не комикстік сурет парағына орындайды) https://wordwall.net/ru/resource/87320198 Білемін/Үйрендім/Мен үшін жаңалық кестесі бойынша 7-тапсырма 95-бет, орындалуын түсіндіремін |
6-тапсырма кластер жасау, топтық жұмыс 1-топ Абай кім? Зат есім 2-топ Бала Абай қандай? Сын есім 3-топ Абай мерейтойы. Сан есім, Детальді ақпараттар «Бала Абай» тақырыбына жинақы мәтін жазады Оқушылар білгенін, үйренгенін және өзі үшін ашқан жаңалығын жазады Дәптерге түртіп алады Берілгенімен танысады |
ҚБ Толық, мағыналы жинақы мәтін – 3 балл; Сөйлем құруында, ақпарат таңдауында аздаған қате бар – 2балл; Тақырып-тан алшақ – 1 балл |
|

Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ ҚМЖ Бала Абай
А.Үкібаев атындағы ЖОББМ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
8-бөлім Адамның сырт келбеті мен мінезі |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Оспанова Эльмира Жанәділқызы |
|
|
Күні: |
24.02.2025 ж |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: 17 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала Абай |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.5.1. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. 5.4.4.4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Білім алушылар оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазады; Сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата алады, жазылым барысында сан есімдерді орнымен қолданады, сан есімді зат есім орнына қолдана алады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
Оқушыларды түгендеу, психологиялық жағымды ахуал туындату, оқушылардың сырт келбетіне назар аудару, көңіл-күйлерін көтеру т.б. |
Амандасады, бір-біріне жақсы тілек тілейді, бір-бріне комплимент айтады, кезекшілер түгендейді, сабаққа назар аударады. |
|
|
|
Үй тапсырмасы 3 минут Жаңа сабақ Тыңдалым, оқылым мәтіндерімен жұмыс |
93-бет, 7-тапсырма Дәптерге жазба жұмыс орындау М.Әуезовтің «Абай жолы романынан» үзінді тыңдату |
Оқушылар орындап келген жұмыстарын ортаға салып, талқылайды М.Әуезовтің «Абай жолы романынан» үзінді тыңдайды, бала Абайдың неге қызығатынын анықтайды |
әр дұрыс жауап -1 оқушы пікірінің нақтылығы -2 мәтінді тыңдайды; - мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды-1 |
Оқулық |
|
|
2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқу, сипаттау мәніндегі сөздер мен сөз тіркесерінің астын қарандашпен белгілету, үзіндіге ат қою Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар: 1.Бала Абайдың кескін-келбетін көз алдарыңа қалай елестете алдыңдар? 2. «Балғын», «солғын» сөздерінің мағынасын түсіндіріңдер 3-тапсырма Оқылым мәтініндегі сипаттау мәніндегі сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, оларды синонимдерімен ауысытырып жазу Оқушылар, Абай Құнанбайұлы 1845 жылы 10 тамызда дүниеге келген. Қалай ойлайсыңдар, биыл Абай атамыздың туғанына қанша жыл? Иа, биыл Абай Құнанбайұлының туғанына 180 жыл толып отыр, яғни ақынның биыл мерейтойы аталып өтіледі. Енді сендерге тағы бір қызықты ақпарат ұсынғым келіп отыр. 4-тапсырма. Тыңдалған ақпараттан дара және күрделі сан есімдерді табады 5-тапсырма Сан есімдер қатысқан мақал-мәтелдермен танысып, құрамына қарай талдайды |
Мәтінді абзац бойынша дауыстап әрі түсініп оқиды, сипаттау мәніндегі сөздер мен сөз тіркесерінің астын қарандашпен белгілеп алады, үзіндіге ат қояды 1.Бала Абайдың кескін-келбетін көз алдарыңа қалай елестете алғандарын айтады; 2. «Балғын», «солғын» сөздерінің мағынасын қалай түсінгендерін айтады Кестемен жұмыс жасайды, дәптерге және тақтаға орындайды, тақтаға 3-5оқушы шығады Қытай елінде түсірілген «Абайдың балалық шағы» атты мультсериал туралы ақпаратты тыңдайды. Оқушылар ақпараттан сан есімдерді теріп алады, құрамына қарай ажыратады. Сын есіммен салыстыра отырып, құрамына қарай дара, күрделі болып бөлінетінін анықтайды. 4-тапсырма. Тыңдалған ақпараттан дара және күрделі сан есімдерді тауып ажыратып айтады 1.Қырықтың бірі - қыдыр 2.Білгенің - бір тоғыз, білмегенің – тоқсан тоғыз. 3.Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы болсын. 4.Он үште отау иесі. 5. Он екі айда он үш той. 6.Алты аға бірігіп әке болмас, жеті жеңге бірігіп ана болмас. 7.Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса, төбедегі келеді |
Толық жауап -1 Толық жауап -2 Әр дұрыс жауап -1 Сан есімнің ережесін анықтайды-1 Сан есімдерді құрамына ажыратады -1 Сан есімдерді құрамына ажыратады -1 |
|
|
Бекіту тапсырмасы 5 мин Кері байланыс 5 мин Үйге: 2 мин |
6-тапсырма кластер жасау, топтық жұмыс 1-топ Абай кім? 2-топ Бала Абай қандай? 3-топ Абай мерейтойы Оқыған және тыңдаған мәтіндер бойынша жинақы мәтін жазу (Оқушы таңдауы бойынша дәптерге не комикстік сурет парағына орындайды) https://wordwall.net/ru/resource/87320198 Білемін/Үйрендім/Мен үшін жаңалық кестесі бойынша 7-тапсырма 95-бет, орындалуын түсіндіремін |
6-тапсырма кластер жасау, топтық жұмыс 1-топ Абай кім? Зат есім 2-топ Бала Абай қандай? Сын есім 3-топ Абай мерейтойы. Сан есім, Детальді ақпараттар «Бала Абай» тақырыбына жинақы мәтін жазады Оқушылар білгенін, үйренгенін және өзі үшін ашқан жаңалығын жазады Дәптерге түртіп алады Берілгенімен танысады |
ҚБ Толық, мағыналы жинақы мәтін – 3 балл; Сөйлем құруында, ақпарат таңдауында аздаған қате бар – 2балл; Тақырып-тан алшақ – 1 балл |
|

Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
Кері байланыс
|
Білемін |
Үйрендім |
Мен үшін жаңалық |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


