Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 3-сабақ Қиялдай алу – ерекше қабілет
|
Бөлім: |
6. Қиял әлемі.Морфология |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Серікқызы Аида |
|||||
|
Күні: |
14.01.2026 |
|||||
|
Сынып: 5 «Ғ» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қиялдай алу – ерекше қабілет |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 1. 1. 1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: тірек сөздер мен иллюстрацияларды талдай отырып, сабақтың тақырыбын болжайды; Көпшілік оқушылар: қиялға қатысты сөздер мен бейнелердің мағынасын түсінеді; Кейбір оқушылар: қиял мен шындықты ажырата алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 8 минут 10 минут 5 минут 7 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындығын тексеру. - Сабақтың мақсаттары мен күтілетін нәтижелерін түсіндіру. - Сынып белсендісінен сынып туралы ақпарат алу. - Үй жұмысын сұрау - Тақырыпты иллюстрациялар мен тірек сөздер арқылы болжау.
Топқа бөлу. «Пазл» әдісі. 1-топ. Қиял әлемі 2-топ. Ғажайып әлемі
1-тапсырма. Айтылым. Оқиғаны қиялмен жалғастыр. 1. Бір күні мектептің кітапханасындағы сөренің артында бұрын ешкім көрмеген кішкентай есік пайда болды. Айнура есікті ашып қалған сәтте ішінен ... 2. Бақылау жұмысын жазып отырған кезде Нұржанның қаламы кенеттен дірілдей бастады. Кенет ол қағаз бетіне өзі жаза бастады да ... 3. Демалыс күні Алихан теңіз жағасынан кішкентай алтын балық ұстап алды. Сол сәтте балық оған қарап ... 4. Аулада ойнап жүрген кезде балалар жерден дөңгелек жарықты көріп қалды. Ол жарық айналып, үлкен порталға айналды. Ал ішінен ... 5. Мағауия түсінде адамның қолынан қанат өсіп шыққанын көрді. Ол ұшып жүріп адамдарға көмектесе бастады. Бірақ таңертең оянғанда… Дескриптор: Оқушы:
2-тапсырма. Топтық жұмыс. “Постер” әдісі. «Қиял әлеміне саяхат» (сурет + әңгіме) Әр топ қиялдағы әлемді (қала, планета, орман т.б.) салындар. Сол суретке қысқаша әңгіме құрастырындар. Дескриптор: Топ
3-тапсырма. АКТ. Жұбын тап. Қиял ма? Шындық па?
Дескриптор: Оқушы
4-тапсырма. Жазылым. Қиялға ерік беріп сөйлемді жалғастыр. Зат есімдерді қолданып, астын сыз. «Егер менде сиқырлы күш болса…» Дескриптор: Оқушы:
ЕББҚ оқушыға арналған тапсырма. Ұғымдар мен суреттерді сәйкестендір.
Кері байланыс. «Ашық микрофон» әдісі.
Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сабақта саған не қызықты болды? Қай жерде қиналдың? |
Пән мұғалімімен амандасады; Сынып белсендісі сынып туралы ақпарат береді; Сынып белсендісі сынып туралы ақпарат береді; Үй жұмысын тексертеді; Тақтада ілініп тұрған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды; Пазл арқылы екі топқа бөлінеді; Берілген оқиғаларды қиялдау арқылы жалғастырады; Бағалау:
Жалпы: 2 балл Оқушылар топ болып тақырып бойынша постерге сурет салып, әңгіме құрастырып ортаға шығып қорғайды; Бағалау :
Жалпы: 4 балл Интерактивті тақта арқылы қиял мен шындық элементтерін сәйкестендіреді; Бағалау:
Жалпы: 2 балл Қиялға беріліп берілген сөйлемді жалғастырады. Сөйлемде зат есімді қолданады. Бағалау:
Жалпы: 2 балл ЕББҚ оқушы парақта көрсетілген суреттер мен ұғымдарды қарандаш арқылы сәйкестендіреді. Бүгінгі сабақ бойынша микрофон арқылы сабақтан не үйренгенің, не қызықты болғаның, қай жерде қиналғаның айтып кері байланыс орнатады. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
|
Слайд Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл Постер мен түрлі түсті қарындаш
https://learningapps.org/watch?v=p3kczez5n26 Дәптер Тапсырма парағы Микрофон |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ ҚМЖ Қазақ тілі 5-сынып Қиялдай алу - ерекше қабілет
Ашық сабақ ҚМЖ Қазақ тілі 5-сынып Қиялдай алу - ерекше қабілет
Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 3-сабақ Қиялдай алу – ерекше қабілет
|
Бөлім: |
6. Қиял әлемі.Морфология |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Серікқызы Аида |
|||||
|
Күні: |
14.01.2026 |
|||||
|
Сынып: 5 «Ғ» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қиялдай алу – ерекше қабілет |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 1. 1. 1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: тірек сөздер мен иллюстрацияларды талдай отырып, сабақтың тақырыбын болжайды; Көпшілік оқушылар: қиялға қатысты сөздер мен бейнелердің мағынасын түсінеді; Кейбір оқушылар: қиял мен шындықты ажырата алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 8 минут 10 минут 5 минут 7 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындығын тексеру. - Сабақтың мақсаттары мен күтілетін нәтижелерін түсіндіру. - Сынып белсендісінен сынып туралы ақпарат алу. - Үй жұмысын сұрау - Тақырыпты иллюстрациялар мен тірек сөздер арқылы болжау.
Топқа бөлу. «Пазл» әдісі. 1-топ. Қиял әлемі 2-топ. Ғажайып әлемі
1-тапсырма. Айтылым. Оқиғаны қиялмен жалғастыр. 1. Бір күні мектептің кітапханасындағы сөренің артында бұрын ешкім көрмеген кішкентай есік пайда болды. Айнура есікті ашып қалған сәтте ішінен ... 2. Бақылау жұмысын жазып отырған кезде Нұржанның қаламы кенеттен дірілдей бастады. Кенет ол қағаз бетіне өзі жаза бастады да ... 3. Демалыс күні Алихан теңіз жағасынан кішкентай алтын балық ұстап алды. Сол сәтте балық оған қарап ... 4. Аулада ойнап жүрген кезде балалар жерден дөңгелек жарықты көріп қалды. Ол жарық айналып, үлкен порталға айналды. Ал ішінен ... 5. Мағауия түсінде адамның қолынан қанат өсіп шыққанын көрді. Ол ұшып жүріп адамдарға көмектесе бастады. Бірақ таңертең оянғанда… Дескриптор: Оқушы:
2-тапсырма. Топтық жұмыс. “Постер” әдісі. «Қиял әлеміне саяхат» (сурет + әңгіме) Әр топ қиялдағы әлемді (қала, планета, орман т.б.) салындар. Сол суретке қысқаша әңгіме құрастырындар. Дескриптор: Топ
3-тапсырма. АКТ. Жұбын тап. Қиял ма? Шындық па?
Дескриптор: Оқушы
4-тапсырма. Жазылым. Қиялға ерік беріп сөйлемді жалғастыр. Зат есімдерді қолданып, астын сыз. «Егер менде сиқырлы күш болса…» Дескриптор: Оқушы:
ЕББҚ оқушыға арналған тапсырма. Ұғымдар мен суреттерді сәйкестендір.
Кері байланыс. «Ашық микрофон» әдісі.
Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сабақта саған не қызықты болды? Қай жерде қиналдың? |
Пән мұғалімімен амандасады; Сынып белсендісі сынып туралы ақпарат береді; Сынып белсендісі сынып туралы ақпарат береді; Үй жұмысын тексертеді; Тақтада ілініп тұрған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды; Пазл арқылы екі топқа бөлінеді; Берілген оқиғаларды қиялдау арқылы жалғастырады; Бағалау:
Жалпы: 2 балл Оқушылар топ болып тақырып бойынша постерге сурет салып, әңгіме құрастырып ортаға шығып қорғайды; Бағалау :
Жалпы: 4 балл Интерактивті тақта арқылы қиял мен шындық элементтерін сәйкестендіреді; Бағалау:
Жалпы: 2 балл Қиялға беріліп берілген сөйлемді жалғастырады. Сөйлемде зат есімді қолданады. Бағалау:
Жалпы: 2 балл ЕББҚ оқушы парақта көрсетілген суреттер мен ұғымдарды қарандаш арқылы сәйкестендіреді. Бүгінгі сабақ бойынша микрофон арқылы сабақтан не үйренгенің, не қызықты болғаның, қай жерде қиналғаның айтып кері байланыс орнатады. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
|
Слайд Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл Постер мен түрлі түсті қарындаш
https://learningapps.org/watch?v=p3kczez5n26 Дәптер Тапсырма парағы Микрофон |
||
шағым қалдыра аласыз






















