Материалдар / Ашық сабақ "Қожаның қиялы"

Ашық сабақ "Қожаның қиялы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Қожаның қиялы тақырыбы бойынша түрлендіріп сабақ жүргізу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Сәуір 2024
163
2 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім атауы: Адамның сырт келбеті мен мінезі.

Мектеп: Сәкен Сейфуллин

Күні: 18.01.2023ж

Мұғалімнің аты-жөні: А. Тұрсұмбекова

Сынып: 5 «В» сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.3.1.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;

5.4.2.2.Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

5.1.1.1. Ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты ашу

Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолданады.

Оқушылардың көпшілігі: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды;

Оқушылардың кейбірі: Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолданады.

Бағалау критерийлері

  • тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді;

  • көтерілген мәселе бойынша өз ойын айтады;

  • мәтіннен жалқы есімдер мен жалпы есімдерді табады;

  • мәтіннен деректі зат есімдерді тауып, оларға көптік жалғауын жалғайды;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, талдау

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым, айтылым мақсаты бойынша:

сұраққа жауап береді;

көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді;

Әдеби тілдік норма бойынша:

зат есімнің мағыналық түрлерін ажырата біледі;

деректі зат есімдерге көптік жалғауын жалғап жазады.

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық)

Пәнаралық байланыс

Әдебиет

Осыған дейін меңгерілген білім

Қиял әлемі

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, сабаққа дайындық.

Үй тапсырмасын тексеру.

І.ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ.

Қызығушылықты ояту.

«Менің атым – Қожа» шығармасының авторы кім? Осы фильмді көрдіңдер ме?

Сыныпты топқа бөлу

1-топ. Қожа

2-топ. Жанар

3-топ. Майқанова апай

Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру


Сабаққа назарын аударады. Үй тапсырмасына жауап береді.


Сұрақтарға жауап береді.


Берілген сурет қиындыларын таңдау арқылы топқа бөлінеді




ҚБ




5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы


Сабақтың ортасы
















30 минут

Мағынаны тану

ІІ. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

Мәтінді тыңдаңыз.

1-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Алдыңғы сабақтағы мәтіннен жанрлық ерекшелігін анықтаңдар.

Қожаның қиялы
Мен армиядан батыр атанып, орден тағып келе жатырмын. Көпір аузында шоқ-шоқ гүл бумаларын ұстаған нөпір жұрт жолымды тосып тұр. Солардың ішінен көзіме оттай басылып, Жанар ұшырай кетеді. Аңсап көріскен Қозы мен Баяндай бір-бірімізге құшақ жая ұмтыламыз.
- Жанар!
- Қожа!
Мектеп директоры Ахметов бастаған бір топ мұғалім қасыма келеді. «Жарайсың, Қожа! Жігіт-ақ екенсің! Біз сенің мұндай ержүректігіңді білмей, баяғыда бекер ұрсады екенбіз ғой! Кешір», - дейді Ахметов. «Иә, талқыдан талқыға сап, күн көрсетпеуші едіңіздер, - деймін. – Әсіресе әлгі Майқанова апай...»
Майқанова маған батып келе алмай, бір шетке таман ыңғайсызданып тұрады. «Сіз неге оқшауланып тұрсыз, бері келіңіз», - деймін. Ол қалтырай басып жақындай түседі. «Кешір, Қожа... Баяғыда саған пионер лагеріне жолдама бермегенімді ұмытпаған боларсың». «Иә, ұмытқаным жоқ». «Кешір, кешір, айналайын Қожатай».
(Бердібек Соқпақбаев)

  1. Берілген үзіндіден Қожаның қандай өзіндік әрекеті байқалады?

  2. Қожа не себепті атақты, танымал тұлғаға айналғысы келді?

  3. Ол батыр болуды армандағанда тек қана атын шығаруды мақсат ете ме?

  4. Сендердің ойларыңша, оқиға қалай жалғасуы мүмкін?

Дескриптор:

  • сұрақтарға жауап береді;

  • оқиғаны өз ойымен жалғастырады;

ҚБ

2-тапсырма. «Менің атым – Қожа» хикаятынан үзіндіні тамашалап, сұрақтарға жауап беріңдер.


  1. Қожа шарбақтан не мақсатпен секірді?

  2. Оның ойы жүзеге асты ма?

  3. Қожа сендердің достарың болса, оған қандай кеңес берер едіңдер?

Дескриптор:

  • сұрақтарға жауап береді;

  • кейіпкерге кеңес береді;


ІІІ.ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН

Көптік жалғау

Қазақ тілінде төрт түрлі жалғау бар: көптік, тәуелдік, септік, жіктік жалғаулары.

Көптік жалғау зат атауларына жалғанып, заттың көптігін білдіретін жалғау. Көптік жалғауы (-лар, -лер, -дар, -дер, -тар, -тер) сөздерге үндестік заңдылығына сәйкес жалғанады. Мысалы: бала-лар, үй-лер, қаз-дар, із-дер, кітап-тар, көлік-тер.


Прямоугольник 1



3-тапсырма. Оқылым мәтінін негізге алып, деңгейлік тапсырманы орындаңдар.


1-топ. Мәтіннен жалқы есімдер мен жалпы есімдерге мысалдар теріп жазыңдар.

2-топ. Мәтіндегі деректі зат есімдерді тауып, оған көптік жалғауын жалғаңдар.

3-топ. Өз армандарыңмен бөлісіп, Қожаға хат жазыңдар. Дара, күрделі зат есімдерді қолданыңдар.

Дескриптор:

  • мәтіннен жалқы есімдер мен жалпы есімдерге мысалдар теріп жазады;

  • мәтіндегі деректі зат есімдерді тауып, оған үндестік заңына қарай көптік жалғауын жалғайды;

  • хат құрылымын сақтайды, зат есімдерді құрамына қарай анықтайды.



4-тапсырма. Мәтіннен тірек сөздерді тауып, көптік жалғауын жалғаңдар. Оларды қатыстырып сөйлем құрап жазыңдар.

Дескриптор:

  • мәтіннен тірек сөздерді табады;

  • көптік жалғауын жалғап, сөйлем құрайды;


5-тапсырма. «Менің қиял-арманым» тақырыбында сурет салып, жалқы және жалпы есімдерді қатыстыра отырып әңгімелеу.

«Кір жайғыш» әдісі


Дескриптор:

  • жалқы және жалпы есімдерді қатыстырып, өз арманы туралы әңгімелейді;

Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен бүгінгі тақырыпты әрқайсысы бір сөйлеммен қорытындылайды.








Мәтінді тыңдап, алдыңғы мәтіннен ерекшелігін анықтайды.


Сұрақтарға жауап береді.




Өз ойымен оқиғаны жалғастырады.













Фильмнен үзінді көреді.


Сұрақтарға жауап береді.


Оқушылар тақырыпқа байланысты тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтайды.





















Деңгейлік тапсырманы орындайды.


Хат жазады













Тірек сөздерді тауып көптік жалғауын жалғайды.

Сөйлем құрап жазады.



Сурет салады, өз арманы жайында әңгімелейді































ҚБ














ҚБ






























250 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ