|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ: 25 |
Мектеп: Ж.Сүлейменов атындағы жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Смадиярова Мадина |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-бөлім: |
«Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер». Бөлімше: Қонақ күту дәстүрі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тура және ауыспалы мағыналы сөздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты: |
Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру. (5.Ж3.) Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу (5.Ж5.). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Фотосуреттерге қарап сөйлем құрайды. Отбасындағы дәстүрлерді біледі. Сурет желісі бойынша әңгіме құрастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қонақ, қонақтың түрлері, қонақ күту мәдениеті туралы мәтін жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қонақ күту мәдениетін, сый табақ тарту рәсімдерін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: жаңа сөздердің мағынасын айтады, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді ажыратады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Отбасы, мереке, қонақ, мейман |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Попс» формуласы бойынша өз ойларын жазады. 1.“Менің ойымша, ....” 2.“Себебі, мен оны былай түсіндіремін ....” 3.“Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдеймін ...” 4. “Осыған байланысты мен мынандай қорытынды шешімге келдім ....” Қонақ келсе, құт келер. Қонақ - қойдан жуас. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті ... деп ойлайсыз? сөздер көп түрлі мағына береді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: Қош келдіңіз! Төрлетіңіз... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отбасы құндылықтары, отбасы тәрбиесінің дұрыс берілуі, қонақ күту мәдениетін қастерлеуге жетелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, музыка, шешендік сөз, информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Қолдану және талдау, жоғары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
«Тұсау кесу» туралы. Ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру (5.О4.) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар - ланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 3минут 3 минут 2минут 2 минут |
Күнделікті шаралар: а) оқушылармен сәлемдесу; ә) оқушыларды журнал бойынша түгелдеу. Ширату жаттығулары: Суреттер: Не болды? (оқушыларға сурет көрсету. Оқушылар суретте не болып жатқанын және оның себебін түсіндірулері қажет). «Отбасы», «Мереке», «Қонақ» болып топтасады. Ал, енді, балалар, өздерің топ ішінде рөлдеріңді сайлап алыңдар. Топтық жұмыс кезінде оқушылар осыны басшылыққа алады. (1. Әке - топ басшысы, 2. Шеше - спикер, 3. Бала - қонақ) «Лотерея барабаны» арқылы үй тапсырмасын сұраймын. (жеке жұмыс)
Жазылым алды тапсырмасы: Қазақ халқының қонақжайлығы туралы шағын видео көрсетемін. Талқылау сұрағы:
Олай болса, балалар, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Қонақ күту» дәстүрі туралы болмақ. Бүгінгі сабақта, балалар, біз мына нәрселерді білуіміз қажет:
|
журнал суреттер (Үлестірме материал, 16 күн, 3-үлестірме). Үлестірме материал Кеспе қағаздар youtube.com |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 10 минут 3 минут 4минут 3 минут 1минут 5 минут 5минут 5минут |
Жазылым кезі Топтық жұмыс. Суреттерге қарап және тірек сөздер бойынша шағын мәтін түзіңдер. Сыныптастарыңа сұрақтар дайындаңдар. Тірек сөздер: төр, қонақ, дастархан, ет асу, тағамдар.
Дескриптор - суреттерге қарап мәтін құрастырады; - мәтінге ат қояды; - мәтін мазмұнын 4 тірек сөз арқылы жеткізеді. - сурет мазмұнын ашатын екі сұрақ дайындайды.
ҚБ «Төрт бұрыш» әдісі бойынша бағалау Мұғалімнің кері байланысы
Прожектор моделі
қонақжай даласындай дархан ақкөңіл
кеңпейіл сауықшыл
Қазақ
аузын ашса жүрегі көрінетін
ақжүрек
астындағы жалғыз атын қонағына сылайтын мәрт
Тыңдалым және айтылым Қадыр Мырза Әлінің «Қазақтарды шетелдіктерге таныстыру» өлеңін (09.mpЗ) тыңдап, қазақ халқына тән қасиеттерді теріп жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ «Блоб ағашы» бойынша бағалау Мұғалімнің кері байланысы
|
суреттер
Тірек-сызба
Үлестірме материал
(09.mpЗ)
Б.Адамбаев «Шешендік сөздер» кітабы
(20-30 сөз жазу)
Сөздік дәптер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Графикалық органайзер (ықтимал жауабы)
Жазылымнан кейін Ғибратты сөз: шешендік сөзді мұқият оқып, ауыспалы мағынада қолданылып тұрған сөзді табыңыз. (жұптық жұмыс) - Кел, мысығым, - Төрлет, арыстаным! - Жырла, жыршым! («Қазақтың шешендік сөздері» кітабынан)
Тапсырма: Берілген шешендік сөзді мұқият тыңдаңыз. Тыңдау барысында мәтіндегі маңызды ақпараттарды белгілеп отырыңыз. Кестенің екінші бағанына белгіленген ақпараттарды қолдана отырып, мәтін мазмұнын жинақтап, өз сөзіңізбен жинақы мәтін жазыңыз.
Дескриптор: - берілген қонақ сөзінің тура, ауыспалы мағынасын тауып жазады. Мақал-мәтел келтіреді. - шешендік сөзден ауыспалы мағынадағы сөздерді теріп жазады.
«Сөздікпен орындалатын жаттығу жұмысы» сөздік дәптерге жазу. Қонақтың қандай түрлері бар?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут |
Кері байланыс Рефлексия: «Бес саусақ»
Үйге тапсырма: Қонақ, қонақжайлылық туралы төрт, бес мақал-мәтелдер жазып, ішінен тура, ауыспалы мағынада қолданылған сөздердің астын сызып, қандай мағына беретінін жазыңдар. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушыны білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ҚБ «Блоб ағашы», «Бес саусақ»
|
Қазақ әдебиеті, музыка өнері, шешендік сөз Оқушылар топтық, жұптық, жеке жұмыс жасайды. Видео материал, (09.mpЗ), электронды оқулық Б.Адамбаев «Шешендік сөздер» кітабы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарлаған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты нақты құрылған. Оқушылар қонақ күту дәстүрі туралы жан-жақты мәлімет алды. Сабақ уақытқа сыйымды болды. Оқушыларға берілген тапсырмалардың мазмұнына өзгертулер енгіздім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға)
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1. Оқу мотивациясы төмен оқушылармен жұмыстарды түрлендіру керек екенін түсіндім. 2. Дарынды оқушыларға ізденуге жетелейтін тапсырмалар беру керектігін түсіндім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қонақ күту дәстүрі" 5 сынып
Ашық сабақ "Қонақ күту дәстүрі" 5 сынып
|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ: 25 |
Мектеп: Ж.Сүлейменов атындағы жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Смадиярова Мадина |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-бөлім: |
«Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер». Бөлімше: Қонақ күту дәстүрі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тура және ауыспалы мағыналы сөздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты: |
Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру. (5.Ж3.) Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу (5.Ж5.). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Фотосуреттерге қарап сөйлем құрайды. Отбасындағы дәстүрлерді біледі. Сурет желісі бойынша әңгіме құрастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қонақ, қонақтың түрлері, қонақ күту мәдениеті туралы мәтін жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қонақ күту мәдениетін, сый табақ тарту рәсімдерін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: жаңа сөздердің мағынасын айтады, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді ажыратады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Отбасы, мереке, қонақ, мейман |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Попс» формуласы бойынша өз ойларын жазады. 1.“Менің ойымша, ....” 2.“Себебі, мен оны былай түсіндіремін ....” 3.“Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдеймін ...” 4. “Осыған байланысты мен мынандай қорытынды шешімге келдім ....” Қонақ келсе, құт келер. Қонақ - қойдан жуас. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті ... деп ойлайсыз? сөздер көп түрлі мағына береді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: Қош келдіңіз! Төрлетіңіз... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отбасы құндылықтары, отбасы тәрбиесінің дұрыс берілуі, қонақ күту мәдениетін қастерлеуге жетелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, музыка, шешендік сөз, информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Қолдану және талдау, жоғары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
«Тұсау кесу» туралы. Ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру (5.О4.) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар - ланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 3минут 3 минут 2минут 2 минут |
Күнделікті шаралар: а) оқушылармен сәлемдесу; ә) оқушыларды журнал бойынша түгелдеу. Ширату жаттығулары: Суреттер: Не болды? (оқушыларға сурет көрсету. Оқушылар суретте не болып жатқанын және оның себебін түсіндірулері қажет). «Отбасы», «Мереке», «Қонақ» болып топтасады. Ал, енді, балалар, өздерің топ ішінде рөлдеріңді сайлап алыңдар. Топтық жұмыс кезінде оқушылар осыны басшылыққа алады. (1. Әке - топ басшысы, 2. Шеше - спикер, 3. Бала - қонақ) «Лотерея барабаны» арқылы үй тапсырмасын сұраймын. (жеке жұмыс)
Жазылым алды тапсырмасы: Қазақ халқының қонақжайлығы туралы шағын видео көрсетемін. Талқылау сұрағы:
Олай болса, балалар, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Қонақ күту» дәстүрі туралы болмақ. Бүгінгі сабақта, балалар, біз мына нәрселерді білуіміз қажет:
|
журнал суреттер (Үлестірме материал, 16 күн, 3-үлестірме). Үлестірме материал Кеспе қағаздар youtube.com |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 10 минут 3 минут 4минут 3 минут 1минут 5 минут 5минут 5минут |
Жазылым кезі Топтық жұмыс. Суреттерге қарап және тірек сөздер бойынша шағын мәтін түзіңдер. Сыныптастарыңа сұрақтар дайындаңдар. Тірек сөздер: төр, қонақ, дастархан, ет асу, тағамдар.
Дескриптор - суреттерге қарап мәтін құрастырады; - мәтінге ат қояды; - мәтін мазмұнын 4 тірек сөз арқылы жеткізеді. - сурет мазмұнын ашатын екі сұрақ дайындайды.
ҚБ «Төрт бұрыш» әдісі бойынша бағалау Мұғалімнің кері байланысы
Прожектор моделі
қонақжай даласындай дархан ақкөңіл
кеңпейіл сауықшыл
Қазақ
аузын ашса жүрегі көрінетін
ақжүрек
астындағы жалғыз атын қонағына сылайтын мәрт
Тыңдалым және айтылым Қадыр Мырза Әлінің «Қазақтарды шетелдіктерге таныстыру» өлеңін (09.mpЗ) тыңдап, қазақ халқына тән қасиеттерді теріп жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ «Блоб ағашы» бойынша бағалау Мұғалімнің кері байланысы
|
суреттер
Тірек-сызба
Үлестірме материал
(09.mpЗ)
Б.Адамбаев «Шешендік сөздер» кітабы
(20-30 сөз жазу)
Сөздік дәптер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Графикалық органайзер (ықтимал жауабы)
Жазылымнан кейін Ғибратты сөз: шешендік сөзді мұқият оқып, ауыспалы мағынада қолданылып тұрған сөзді табыңыз. (жұптық жұмыс) - Кел, мысығым, - Төрлет, арыстаным! - Жырла, жыршым! («Қазақтың шешендік сөздері» кітабынан)
Тапсырма: Берілген шешендік сөзді мұқият тыңдаңыз. Тыңдау барысында мәтіндегі маңызды ақпараттарды белгілеп отырыңыз. Кестенің екінші бағанына белгіленген ақпараттарды қолдана отырып, мәтін мазмұнын жинақтап, өз сөзіңізбен жинақы мәтін жазыңыз.
Дескриптор: - берілген қонақ сөзінің тура, ауыспалы мағынасын тауып жазады. Мақал-мәтел келтіреді. - шешендік сөзден ауыспалы мағынадағы сөздерді теріп жазады.
«Сөздікпен орындалатын жаттығу жұмысы» сөздік дәптерге жазу. Қонақтың қандай түрлері бар?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут |
Кері байланыс Рефлексия: «Бес саусақ»
Үйге тапсырма: Қонақ, қонақжайлылық туралы төрт, бес мақал-мәтелдер жазып, ішінен тура, ауыспалы мағынада қолданылған сөздердің астын сызып, қандай мағына беретінін жазыңдар. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушыны білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ҚБ «Блоб ағашы», «Бес саусақ»
|
Қазақ әдебиеті, музыка өнері, шешендік сөз Оқушылар топтық, жұптық, жеке жұмыс жасайды. Видео материал, (09.mpЗ), электронды оқулық Б.Адамбаев «Шешендік сөздер» кітабы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарлаған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты нақты құрылған. Оқушылар қонақ күту дәстүрі туралы жан-жақты мәлімет алды. Сабақ уақытқа сыйымды болды. Оқушыларға берілген тапсырмалардың мазмұнына өзгертулер енгіздім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға)
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1. Оқу мотивациясы төмен оқушылармен жұмыстарды түрлендіру керек екенін түсіндім. 2. Дарынды оқушыларға ізденуге жетелейтін тапсырмалар беру керектігін түсіндім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















