Бөлім:
|
«7-бөлім. Қазақстандағы ұлттар
достығы. Морфология. (Еліктеуіш сөз. Бейнелеуіш
сөз)
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Муханбетова А.О. А.Тайманов
атындағы №34
мектеп-гимназиясы.
|
Сыныбы:
|
7
Б
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қос бәйтерек
достығы.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
7.1.1.1. мәтін
үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын
болжау.
7.4.4.2.еліктеуіш сөздердің
мәнмәтіндегі қолданысын
рәсімдеу.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Берілген мәтін үзінділерін
тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын
болжайды.
еліктеуіш сөздердің
мәнмәтіндегі қолданысын
рәсімдейді.
|
Бағалау
критерийі
|
Үзінділерді тыңдай
отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжам
жасайды.
Еліктеуіш сөздерді мәнмәтінде
қолданады.
|
ОДД
|
Жоғары
деңгей
|
Сабақ кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(7
минут)
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Оқушылармен
танысады және жағымды ахуал орната отырып, топқа
бөледі.
2.Оқу мақсатымен
таныстырады.
3.Сабақ мақсаты
таныстырады.
4.Оқушыларға жаңа сабақты
өткен сабақпен байланыстыру мақсатында тапсырма
береді.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аударады.
1. Топқа
бөлінеді.
2.Оқу мақсатымен
танысады.
3.сабақ мақсатын
талқылайды.
3.Оқушылар алдыңғы сабақта
алған білімдеріне сүйене отырып «Гулг тест » әдісі арқылы еліктеу
сөздерді ажыратады.
|
Қалыптастырушы
бағалау:
оқушыларды «Жарайсың!», «Керемет!»
деген мадақтау
сөзімен ынталандыру.
Дескриптор:
-сұрақпен
танысады;
-дұрыс жауапты
белгілейді;
-тестті 3
минутта
орындайды.
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері
ДК экраны, сабақ
презентациясы, қима
қағаздар.
|
Сабақтың
ортасы
(7
минут)
|
Мұғалім жаңа сабақты түсінуге
бағытталған тапсырма
ұсынады.
|
2-тапсырма – топтық жұмыс
«Білім жаршысы»
Оқушылар берілген мәтінді
оқып, сұрақтарға жауап
береді.
|
Қалыптастырушы
бағалау:
«Бас
бармақ»
Дескриптор:
-ақпаратпен
танысады;
-сұраққа жауап
береді.
|
Мәтіндер
1-топ. Мұхтар Шаханов туралы мәтінмен
танысады.
2-топ. Шыңғыс Айтматов туралы
мәліметпен танысады.
3-топ. Мұхтар Шаханов пен Шыңғыс
Айтматов достығы туралы мәтінмен
танысады.
|
|
7
минут
|
Мұғалім еліктеуіш сөздердің
мәнмәтіндегі қолданысын рәсімдеуге
арналған тапсырма
береді.
|
3-тапсырма – жеке
жұмыс.
Оқушылар қазақ тілі
оқулығындағы 2-тапсырманы
орындайды.
Дескриптор:
-еліктеуіш және
бейнелеуіш сөздерді ажыратып
жазады;
-бір еліктеуіш сөзге
сөйлем ойлайды;
Бір бейнелеуіш сөзді
қатыстырып сөйлем ойлайды.
|
Қалыптастырушы
бағалау:
«Дескриптор бойынша
бағалау»
-еліктеуіш және
бейнелеуіш сөздерді
ажыратады;
-бір еліктеуіш сөзге
сөйлем ойлайды;
-бір бейнелеуіш
сөзді қатыстырып сөйлем
ойлайды.
|
«Қазақ тілі»
оқулығы, 7-сынып.
2-тапсырма,
106-бет
|
15
минут
|
Мұғалім мәтін
үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжауға
арналған тапсырма береді.
|
4-тапсырма. Оқушылар берілген мәтінді
тыңдап, оқиғаның дамуы мен аяқталуын
болжайды.
Дескриптор:
-мәтіннің 1-бөлігін
тыңдайды;
-оқиғаның дамуын
болжайды;
-мәтіннің 2-бөлігін
тыңдайды;
-оқиғаның аяқталуына
болжам жасайды.
|
Дұрыс мағынада жауап
беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал
кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар
қойылады.
|
М.Шахановтың «Достық
өлкесінің заңы» атты өлең.
«Екі дос»
аңызы
Ш.Айтматовтың нақыл
сөзі.
|
Сабақтың
соңы
|
Мұғалім бүгінгі
сабақ бойынша бекіту тапсырмасын
ұсынады
|
Оқушылар бекіту
тапсырмасын орындайды
Educaplay
платформасымен жұмыс
жасайды.
|
Қалыптастырушы
бағалау: «Отшашу»
|
https://www.educaplay.com/learning-resources/13906788-learning_resource.html
|
Мұғалім бүгінгі
сабақ бойынша үй тапсырмасын
береді.
|
Оқушылар М.Шаханов
пен Ш.Айтматовтың достығы жайлы «Қос бәйтерек достығы» тақырыбында
эссе жазады.
|
|
бүгінгі сабақтағы
ақпарттар, энциклопедия және АКТ
материалдары
|
Мұғалім бүгінгі
сабақ бойынша оқушыларды бағалауды
ұсынады.
|
Оқушылар бағалау
парағы арқылы өздерін
бағалайды.
|
«Тамаша»
«Керемет»
«Жарайсың»
|
|
Кері
байланыс
|
Оқушылар сабақ
барысындағы іс-әрекетіне «Ватсап» әдісі арқылы рефлексия
жасайды.
|
Өзін-өзі
бағалау
|
«Ватсап»
парақшасы
|