Материалдар / Ашық сабақ Қос сөздер (4-сынып)

Ашық сабақ Қос сөздер (4-сынып)

Материал туралы қысқаша түсінік
Қос сөздер тақырыбындағы қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Мамыр 2024
151
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

Мамандықтар әлемі

Педагогтің аты - жөні

Исабекова Г.М.

Күні

12.12.2023

Сынып:4 «»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Пәні

Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы

Қос сөздер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз)

4.2.3.1-мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

Сабақтың мақсаты

Пікір білдіруге бағытталған сұрақ қоюға, қос сөздерді қолдана білуге үйренеді


Құндылықтар

ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту


Сабақтың барысы

Сабақ

тың кезеңі /уақыты

Педагогтің

әрекеті


Оқушының

әрекеті

Бағалау



Ресурстар



Сабақ

тың басы

8 минут

Топқа бөлу

Сәлемдесу.

Қайырлы күн, достым!

Қайырлы күн, құрбым!

Сейсенбінің сәті сәттілікке толсын!

Бүгінгі алған бағаң

Кілең бестік болсын!

Ой қозғау

«Кім алғыр» ойыны

Қарындашта жазылған біріккен, ,қос сөздерді ажыратып, ыдыстарға орналастыру.


Ережелерін айтызу, Мысалдар келтірту.




Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.

Пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырасың

Қос сөздерді қолдануға жаттығасың


Дәптермен жұмыс. Күн ретін жазып, бес жолды өлең құрастырады.

Баланың назарын сабаққа аудару




Қарындашта жазылған біріккен, қос сөздерді өз ыдыстарына орналастырады.


Біріккен, қос сөздердің ережелерін айтқызып, мысалдар келтіреді

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады




Бес жолды өлең құрастырады.

Ата-ана

Мейірімді, қамқор.

Қорғайды, үйретеді,

тәрбиелейді.

Ата-анам- ақылды, аққөңіл адамдар.

Әке-шеше.













Өзін өзі бағалау, топты бағалау парағы таратылады.











Көркем жазу емлесін сақтап,жазады


Нөмір жазылған сандар







Өзін өзі бағалау парағы

(Қағаз телефондар)

Сабақ

тың ортасы




8 минут




























10 минут









12

минут


Есіңде сақта!видео көрсетілім

Екі сөздің қайталануынан жасалған күрделі сөздерді қос сөздер деп атайды.Жазуда қос сөздің арасында дефис

(-)қойылады.

1- тапсырма

Мәтінді тыңда.«Түртіп алу» әдісі арқылы түсінбеген сөздерін белгілеуін «Түсіндірме сөздіктен» табуын ұйымдастыру

1-топ

2-топ

3-топ

Шеген

Шығыр

Қауға

Құдықты шегендейтін құрсау тас

Өзен-көлден, құдықтан, егін суғаруға арналған құрылғы

Малдың терісінен не басқа заттардан жасалған, құдықтан су тартып алуға арналған шелек


2 – тапсырма.

Топта мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды құрастырып, келесі топқа ұсынады да көрші топтың өздеріне қойған сұрақтарына «Ыстық орындық» әдісін пайдаланып, жауап береді.

1-топ: Не себепті 2- топ: Сенің ойыңша 3-топ: Қалай ойлайсың?

(Үлгі: Не себепті арқанды түйеге байлап қауға тартады?

Сенің ойыңша, Көпен Әмірбектің әкесі кім болған?)Қалай ойлайсың, .....)

3-тапсырма

Мәтіннен күрделі сөздері бар сөйлемдерді теріп жазу.

  1. Әке - шешем қойшы болды

Айналаның бәрі - бұйра- бұйра құм.

Күрделі сөздердің астын сыз.


  • Бұлар қалай жасалып тұр? (қосарлану, қайталану арқылы)

Оқушылар байқағандарын қорытындылай отырып, ережені құрастырады.

Екі сөздің қайталануынан жасалған күрделі сөздерді қос сөздер деп атайды. Жазуда қос сөздің арасына дефис (- ) қойылады. Мая -мая, әке -шеше, құрал -сайман.


2 тапсырма. Қимылдар арқылы жаттату.

- күрделі сөзді тап. Қалай жасалып тұрғанын айт, мағынасын түсіндір.

- бір сыңарын алып тастапалып тастап айтып көр, не байқадың?


Қора- қора қой жатыр

Қарын -қарын май жатыр.

Түйе- түйе жүн жатыр

Ауыл -ауыл ел жатыр.

Ахмет Байтұрсынұлы




3 тапсырма

Мақалды оқып,жатқа жаз.

Қос сөздердің астын сыз.


4-тапсырма

43-жаттығу


1 топ: Киім-кешек, көйлек-көншек

2 топ: тіге-тіге,құрал-сайман

3 топ: ыдыс-аяқ,жеміс-жидек.

Үш топтан үш оқушыдан шығып, берілген сөздерге мамандық иесін тауып,сипаттама жасайды. Әр анықтамадан кейін бір аттап бір-біріне жақындайды.




Қос сөздерді оқып, көшіріп жаз.

Құрамындағы сөздерге назар аудар.

Сөйлем құрап жаз.


Жеке жұмыс. Қос сөздің сыңарын тауып жазып, сөйлем құраңдар. Үсті – ... Бес – ... Құрал – .... Сап – ... Ата - ... Жалт - ..., Салдыр - ..., Жап - .... Кіп - ... Қарқ - .... ... , Құрбы - ... Сөйлем ішіндегі қос сөздердің сыңарын тауып жаз. 1. Үйдің айналасы тап - ..., ... - жинақы. 2. Қазы-..., жал-... қазанда бұрқ-... қайнайды. 3. Үй ішінде жатқан нәрселер: ыдыс-аяқ, көрпе-жастық, көйлек-көншек дегендер.








Мәтінді тыңдап, «Түртіп алу» әдісі арқылы түсін-беген сөздерін белгілеп отырады.








Сұрақтар құрастырады.




















Күрделі сөздердің астын сызады














































Қатесіз әрі әдемі жазады;

Қос сөздерді тауып, астын сызады.









Жатқа қатесіз әрі әдемі жазады;

Қос сөздерді тауып, астын сызады.










Дескриптор:

сұрақтар құрастырады-1б

күрделі сөзі бар сөйлемдерді жазады-1б

күрделі сөздердің астын сызады-1б






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ