Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ақтөбе қаласы, № 51 гимназия |
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|
Бөлім: |
Заттар және материалдар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Балғабай Әсел Жарқынбекқызы |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қоспа түрлері және оларды бөлу әдістері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.2 қоспалардың түрлерін сипаттау және бөлу әдістерін ұсыну |
|
Сабақтың мақсаты: |
- қоспалардың түрлерін сипаттау және ажырату - қоспаларды бөлу әдістерін ажырату |
|
Бағалау критерийі |
- біртекті және әртекті қоспаларды сипаттайды және ажыратады - әртекті қоспаларды тұндыру,сүзу,магнитпен тарту әдісі арқылы бөлуді ұсынады - қоспаларды бөлу әдістерін ажыратады |
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері: |
Қолдану, жоғары деңгей |
|
Құндылықтар |
«Әділдік пен жауапкершілік-біртұтас ұғым!» |
|
ЖИ қолдану мүмкіндіктері |
Genially, wordwall, classroomscreen. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындықтарын анықтау 3. Оқушыларды 4 топқа бөлемін. |
Оқушылар амандасады. Топқа бөлінеді. Сыныптағы кезекші оқушы сабаққа қатысып отырған оқушылардың санын айтып, келмеген оқушылардың себептерін түсіндіріп, үй тапсырымасына дайындалады. |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
«Музей» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу және өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында қолданамын. Әр бөлшектегі сұрақтарға жауап беру арқылы құпия сурет бөлшектері ашылып, барлық сұраққа жауап бергеннен кейін сурет толық ашылады. «Миға шабуыл» әдісі арқылы ашылған суретке байланысты сұрақ қоямын. 1.Бұл сурет туралы не ойлайсыздар? 2.Бұл суреттің бүгінгі өтетін тақырыпқа қатысы қандай? Classroomscreen сервисі арқылы топтық, жұптық ,жеке тапсырмаға берілетін уақытты есептеймін. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялаймын. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс Қоспа түрлерін сипаттау, біртекті және әртекті қоспаларды жіктеуге байланысты тапсырма беремін. 2-тапсырма. Топтық жұмыс «Тәжірибе алаңы» Оқушыларға төрт топта қоспаларды бөлу әдістеріне тәжірибе жасатамын. ҚТЕ туралы айтып өтемін. 3-тапсырма. Оқушыларға сурет арқылы бөлу әдістерін анықтау тапсырмасын орындатамын. Бекіту тапсырмасы. «Қалам үстелдің ортасында» әдісі арқылы сұрақтарға жауап аламын. |
Оқушылар құпия суретті ашу мақсатында әр бөлшектегі сұрақтарға жауап береді. Өткен сабақ тақырыбын еске түсіреді. Сұрақтарға жауап беріп, суретті ашады, суреттің сабақ тақырыбына қатысын түсіндіреді. Оқушылар қоспа түрлерін сипаттау және біртекті және әртекті қоспаларды ажырату тапсырмаларын орындайды. 1-тапсырма.Берілген кестеге біртекті және әртекті қоспаларды сипаттап, төменде берілген қоспаларды біртекті, әртекті қоспаларға ажыратып жазыңыздар.
Қоспалар: бензин мен су, ауа, сүт,қант пен су, қола мен альюминий, су мен бор, құм мен тұз, ас сода мен су Бағалау критерий: біртекті және әртекті қоспаларды сипаттайды және ажыратады .
2-тапсырма. Оқушылар топта тәжірибелер жасайды. 1-топ 1-тәжірибе.«Құм мен суды» бөлу Құрал-жабдықтар: шыны стакан, құм, су, шыны таяқша 2-топ 2-тәжірибе. «Бор мен суды» бөлу Құрал-жабдықтар: шыны стакан , су, бор, тұрғы, фильтр қағаз, құйғы.
3-топ. 3- тәжірибе. «Күкірт ұнтағы мен темір ұнтағын» бөлу Құрал-жабдықтар: қағаз, күкірт ұнтағы, темір ұнтағы, магнит.
4-топ 4- тәжірибе. «Қант пен суды» бөлу Құрал-жабдықтар: шыны стакан, қант, су,шыны таяқша, тұрғы, фарфор ыдыс, спиртшам. Бағалау критерийі: қоспаларды тұндыру,сүзу,магнитпен тарту, буландыру әдісі арқылы бөлуді ұсынады.
3
Бағалау критерийі: қоспаларды бөлу әдістерін сурет арқылы ажыратады.
Топтағы оқушылар қаламдарын ортаға қояды,сол арқылы таңдалған оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
«Керемет» деп қолдау көрсету
«Өте жақсы» деп қолдау көрсету
Дескриптор: 1.Біртекті қоспаны сипаттайды-1 балл 2.Әртекті қоспаны сипаттайды-1 балл 3.Біртекті қоспаларды анықтайды-1 балл 4.Әртекті қоспаларды анықтайды-1 балл
Дескриптор: 1.Тәжірибені орындау алгоритімін құрады-1 балл 2.Құрылған жоспар бойынша тәжірибені орындайды-1 балл 3. Тәжірибеде қолданған әдісті сипаттайды-1 балл 4.Тәжірибе қорытындысын шығарады-1 балл
Дескриптор: 1.Суреттерден қоспаларды бөлу әдістерінің түрлерін ажыратады-1 балл
Дескриптор: -сұраққа дұрыс жауап береді- 1 балл. |
https://view.genially.com/692609aadd56309d0b1374b9/interactive-content-himiya-pazly Презентация
Classroomsreen сервисі
Classroomsreen сервисі, химиялық құрал жабдықтар.
wordwall |
|||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 3 мин |
Үйге тапсырма: тақырыпты оқу, интернет ресурстарын пайдалана отырып, мельхиор, нихром, латунь, қола, болат қоспаларын құрамын анықтап келу «BILIMCLASS» әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі тақырып бойынша нені түсінгенін, қиындық тудырған тұстарын, әліде білуі, ізденуі керек екенін анықтаймын.
|
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.
Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша нені түсінгенін, қиын болған тұстарын, әліде ізденуі керек тұстарын рефлекция қағазына түсіреді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қоспалардың түрлері және оларды бөлу әдістері
Ашық сабақ "Қоспалардың түрлері және оларды бөлу әдістері
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ақтөбе қаласы, № 51 гимназия |
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|
Бөлім: |
Заттар және материалдар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Балғабай Әсел Жарқынбекқызы |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қоспа түрлері және оларды бөлу әдістері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.2 қоспалардың түрлерін сипаттау және бөлу әдістерін ұсыну |
|
Сабақтың мақсаты: |
- қоспалардың түрлерін сипаттау және ажырату - қоспаларды бөлу әдістерін ажырату |
|
Бағалау критерийі |
- біртекті және әртекті қоспаларды сипаттайды және ажыратады - әртекті қоспаларды тұндыру,сүзу,магнитпен тарту әдісі арқылы бөлуді ұсынады - қоспаларды бөлу әдістерін ажыратады |
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері: |
Қолдану, жоғары деңгей |
|
Құндылықтар |
«Әділдік пен жауапкершілік-біртұтас ұғым!» |
|
ЖИ қолдану мүмкіндіктері |
Genially, wordwall, classroomscreen. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындықтарын анықтау 3. Оқушыларды 4 топқа бөлемін. |
Оқушылар амандасады. Топқа бөлінеді. Сыныптағы кезекші оқушы сабаққа қатысып отырған оқушылардың санын айтып, келмеген оқушылардың себептерін түсіндіріп, үй тапсырымасына дайындалады. |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
«Музей» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу және өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында қолданамын. Әр бөлшектегі сұрақтарға жауап беру арқылы құпия сурет бөлшектері ашылып, барлық сұраққа жауап бергеннен кейін сурет толық ашылады. «Миға шабуыл» әдісі арқылы ашылған суретке байланысты сұрақ қоямын. 1.Бұл сурет туралы не ойлайсыздар? 2.Бұл суреттің бүгінгі өтетін тақырыпқа қатысы қандай? Classroomscreen сервисі арқылы топтық, жұптық ,жеке тапсырмаға берілетін уақытты есептеймін. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялаймын. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс Қоспа түрлерін сипаттау, біртекті және әртекті қоспаларды жіктеуге байланысты тапсырма беремін. 2-тапсырма. Топтық жұмыс «Тәжірибе алаңы» Оқушыларға төрт топта қоспаларды бөлу әдістеріне тәжірибе жасатамын. ҚТЕ туралы айтып өтемін. 3-тапсырма. Оқушыларға сурет арқылы бөлу әдістерін анықтау тапсырмасын орындатамын. Бекіту тапсырмасы. «Қалам үстелдің ортасында» әдісі арқылы сұрақтарға жауап аламын. |
Оқушылар құпия суретті ашу мақсатында әр бөлшектегі сұрақтарға жауап береді. Өткен сабақ тақырыбын еске түсіреді. Сұрақтарға жауап беріп, суретті ашады, суреттің сабақ тақырыбына қатысын түсіндіреді. Оқушылар қоспа түрлерін сипаттау және біртекті және әртекті қоспаларды ажырату тапсырмаларын орындайды. 1-тапсырма.Берілген кестеге біртекті және әртекті қоспаларды сипаттап, төменде берілген қоспаларды біртекті, әртекті қоспаларға ажыратып жазыңыздар.
Қоспалар: бензин мен су, ауа, сүт,қант пен су, қола мен альюминий, су мен бор, құм мен тұз, ас сода мен су Бағалау критерий: біртекті және әртекті қоспаларды сипаттайды және ажыратады .
2-тапсырма. Оқушылар топта тәжірибелер жасайды. 1-топ 1-тәжірибе.«Құм мен суды» бөлу Құрал-жабдықтар: шыны стакан, құм, су, шыны таяқша 2-топ 2-тәжірибе. «Бор мен суды» бөлу Құрал-жабдықтар: шыны стакан , су, бор, тұрғы, фильтр қағаз, құйғы.
3-топ. 3- тәжірибе. «Күкірт ұнтағы мен темір ұнтағын» бөлу Құрал-жабдықтар: қағаз, күкірт ұнтағы, темір ұнтағы, магнит.
4-топ 4- тәжірибе. «Қант пен суды» бөлу Құрал-жабдықтар: шыны стакан, қант, су,шыны таяқша, тұрғы, фарфор ыдыс, спиртшам. Бағалау критерийі: қоспаларды тұндыру,сүзу,магнитпен тарту, буландыру әдісі арқылы бөлуді ұсынады.
3
Бағалау критерийі: қоспаларды бөлу әдістерін сурет арқылы ажыратады.
Топтағы оқушылар қаламдарын ортаға қояды,сол арқылы таңдалған оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
«Керемет» деп қолдау көрсету
«Өте жақсы» деп қолдау көрсету
Дескриптор: 1.Біртекті қоспаны сипаттайды-1 балл 2.Әртекті қоспаны сипаттайды-1 балл 3.Біртекті қоспаларды анықтайды-1 балл 4.Әртекті қоспаларды анықтайды-1 балл
Дескриптор: 1.Тәжірибені орындау алгоритімін құрады-1 балл 2.Құрылған жоспар бойынша тәжірибені орындайды-1 балл 3. Тәжірибеде қолданған әдісті сипаттайды-1 балл 4.Тәжірибе қорытындысын шығарады-1 балл
Дескриптор: 1.Суреттерден қоспаларды бөлу әдістерінің түрлерін ажыратады-1 балл
Дескриптор: -сұраққа дұрыс жауап береді- 1 балл. |
https://view.genially.com/692609aadd56309d0b1374b9/interactive-content-himiya-pazly Презентация
Classroomsreen сервисі
Classroomsreen сервисі, химиялық құрал жабдықтар.
wordwall |
|||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 3 мин |
Үйге тапсырма: тақырыпты оқу, интернет ресурстарын пайдалана отырып, мельхиор, нихром, латунь, қола, болат қоспаларын құрамын анықтап келу «BILIMCLASS» әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі тақырып бойынша нені түсінгенін, қиындық тудырған тұстарын, әліде білуі, ізденуі керек екенін анықтаймын.
|
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.
Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша нені түсінгенін, қиын болған тұстарын, әліде ізденуі керек тұстарын рефлекция қағазына түсіреді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
-
тапсырма.















