|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.4А Статистика. Комбинаторика |
Мектеп: № 37 ЖОББМ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахманбетова Айгерим Мергенгалийевна |
|
Күні: |
9.04.2024 |
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: 24 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.1.5 қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
I.Ұйымдастыру кезеңі. |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8мин |
І. Оқушылармен амандасу, түгендеу, оқу құралдарын алуын қадағалау. Сабақтың мақсатын, өту ерекшеліктерін хабарлап, сабаққа кірісу. ІІ. Топқа бөлу. Қозғалыс түрлері бойынша топқа бөлу «Жүзетін дене», «Ұшатын дене», «Жер бетінде жүретін дене» ажыратып кеспе қағаздар арқылы топқа бөлу (кеме, ұшақ, автомобиль суреттері бар қағаз қиындылар беріледі) Жұпқа бөлу: «Spinner» әдісі ІІІ. Өткенді қайталау:
IV. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.(1228,1229 есептер) Дескриптор:
|
|
«Термометр» әдісі арқылы өзін – өзі бағалау. «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Бағалау: Барлығы дұрыс-2 б; 2 Қателік бар- 1б Барлығы қате – 0б |
Қағаз қиындылар, слайд https://spinthewheel.io/wheels/ymfzEuOSFE58HqXtuI5vcz0xJmU9MQ== |
|
Сабақтың ортасы 5мин |
Орташа жылдамдық барлық жүрілген жолды оны жүруге кеткен уақытқа бөлгенге тең.
Қозғалыстың орташа
жылдамдығын (
1-мысал. Жүк машинасы 1,5 сағат 50 км/сағ жылдамдықпен, 54 км/сағ жылдамдықпен 2,5 сағ және 54 км/сағ жылдамдықпен 2 сағ жүрді. Жүк машинасының орташа жылдамдығын тап. |
Оқушылар тақырыпты оқып шығады. Анықтамалар мен мысалдарды жазып алады 1 мысал Шешуі:
Немесе
S =
50 t = 1,5 + 2 + 2,5 = 6 (сағ)
Жауабы: 54,5 км/сағ. |
Белсенді қатысып отырған оқушыларды мақтау сөздермен шабыттандыру |
Оқулық, жұмыс дәптері |
|
12мин |
Саралау тапсырмалары Жеке жұмыс: (оқулықпен жұмыс) А деңгейі: 1193 есеп Шешуі:
S2 = 600 * 0,3 = 180 (км) S = S1 + S2 = 720 + 180 = 900 (км) – барлық жүрілген жол;
В деңгейі: 1202 есеп Шешуі:
S2 = 0 * 0,2 = 0 (км) S3 = 9,8 * 0,5 = 4,9 (км) S = S1 + S2 + S3 = 20,4 + 0 + 4,9 = 25,3 (км) – барлық жүрілген жол;
С деңгейі: 1211 есеп Шешуі:
S2 = 54 * 1,5 = 81 (км) S3 = 81 * 0,8 = 64,8 (км) S = S1 + S2 + S3 = 54 + 81 + 64,8 = 199,8 (км) – барлық жүрілген жол;
Дескриптор:
|
Оқушылар оқулықты ашып есептерді шығарып бастайды. Алғашқы А деңгейінің есебін шығарып болған оқушы тақтаға шығарады. Алғашқы В деңгейінің есебін шығарып болған оқушы тақтаға шығарады. Алғашқы С деңгейінің есебін шығарып болған оқушы тақтаға шығарады. Қалғандары дәптерден тексереді. |
Бағалау: Барлығы дұрыс-4б; 1 Қателік бар- 3б 2 Қателік бар- 2б 3 Қателік бар- 1б Барлығы қате – 0б |
Оқулық, жұмыс дәптері |
|
3мин |
Жұптық жұмыс: «Аквариум» әдісі Ұшақ 500 км/сағ жылдамдықпен 1,5 сағ, 600 км/сағ жылдамдықпен 0,5 сағ ұшты. Ұшақтың орташа жылдамдығын табыңдар. Шешуі:
S2 = 600 * 0,5 = 300 (км) S = S1 + S2 = 750 + 300 = 1050 (км) – барлық жүрілген жол;
Жауабы: 525 км/сағ Дескриптор:
|
Оқушылар бөтелкедегі тапсырманы оқып, шартын жазып формула бойынша орташа жылдамдықты табады. |
Бағалау: Барлығы дұрыс-2 б; 2 Қателік бар- 1б Барлығы қате – 0б |
Бөтелке, жұмыс дәптері |
|
12мин |
Топтық жұмыс: «Постер қорғау» әдісі (практикалық жұмыс) Оқушылардың алдына ойыншық машина мен секундамер қойылады. Машинаны жүргізіп уақыты мен жүрген жолын жазып алып, жылдамдығын анықтайды. Дәл осылай 3 тәжірибе жүргізіп орташа жылдамдықты анықтайды. Дескриптор:
|
Оқушылар тәжірибе жүргізіп өлшеулер алады. Бір оқушы машинаны жүргізсе екіншісі уақытын өлшейді, үшіншісі алынған мәліметті қағазға түсіреді. Тәжірибелерді жүргізген соң есептеп тақтада қорғайды. |
Бағалау: Барлығы дұрыс-2б; 1 Қателік бар- 1б Барлығы қате – 0б |
Машина, секундомер, метрлік сызғыш, ақ қағаз, маркер. |
|
Сабақтың аяғы 5мин |
Кері байланыс:. «Боулинг» әдісі Рефлексия: «Кубок» әдісі Алтын – «Сабақ өте қызықты, маған бәрі ұнады, мен тапсырмаларды орындай алдым» Күміс – «Маған сабақ ұнады бірақ толық түсінген жоқпын. Сұрағым бар» Қола – «Мен ештеңе түсінбедім. Тапсырмалар мен үшін қиындық туғызды» Үйге тапсырма беру: №1214 |
Сұрақтарға жауап беріп дұрыс жауап таңдайды. Қолдарындағы медальдарын тақтадағы кубокқа салады. |
«5»-10-9балл «4»- 8-7балл «3»- 6-5 балл |
https://view.genial.ly/6611c5d6183e630014096a78/interactive-content-bowling-quiz |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. 6сынып
Ашық сабақ Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. 6сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.4А Статистика. Комбинаторика |
Мектеп: № 37 ЖОББМ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахманбетова Айгерим Мергенгалийевна |
|
Күні: |
9.04.2024 |
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: 24 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.1.5 қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
I.Ұйымдастыру кезеңі. |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8мин |
І. Оқушылармен амандасу, түгендеу, оқу құралдарын алуын қадағалау. Сабақтың мақсатын, өту ерекшеліктерін хабарлап, сабаққа кірісу. ІІ. Топқа бөлу. Қозғалыс түрлері бойынша топқа бөлу «Жүзетін дене», «Ұшатын дене», «Жер бетінде жүретін дене» ажыратып кеспе қағаздар арқылы топқа бөлу (кеме, ұшақ, автомобиль суреттері бар қағаз қиындылар беріледі) Жұпқа бөлу: «Spinner» әдісі ІІІ. Өткенді қайталау:
IV. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.(1228,1229 есептер) Дескриптор:
|
|
«Термометр» әдісі арқылы өзін – өзі бағалау. «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Бағалау: Барлығы дұрыс-2 б; 2 Қателік бар- 1б Барлығы қате – 0б |
Қағаз қиындылар, слайд https://spinthewheel.io/wheels/ymfzEuOSFE58HqXtuI5vcz0xJmU9MQ== |
|
Сабақтың ортасы 5мин |
Орташа жылдамдық барлық жүрілген жолды оны жүруге кеткен уақытқа бөлгенге тең.
Қозғалыстың орташа
жылдамдығын (
1-мысал. Жүк машинасы 1,5 сағат 50 км/сағ жылдамдықпен, 54 км/сағ жылдамдықпен 2,5 сағ және 54 км/сағ жылдамдықпен 2 сағ жүрді. Жүк машинасының орташа жылдамдығын тап. |
Оқушылар тақырыпты оқып шығады. Анықтамалар мен мысалдарды жазып алады 1 мысал Шешуі:
Немесе
S =
50 t = 1,5 + 2 + 2,5 = 6 (сағ)
Жауабы: 54,5 км/сағ. |
Белсенді қатысып отырған оқушыларды мақтау сөздермен шабыттандыру |
Оқулық, жұмыс дәптері |
|
12мин |
Саралау тапсырмалары Жеке жұмыс: (оқулықпен жұмыс) А деңгейі: 1193 есеп Шешуі:
S2 = 600 * 0,3 = 180 (км) S = S1 + S2 = 720 + 180 = 900 (км) – барлық жүрілген жол;
В деңгейі: 1202 есеп Шешуі:
S2 = 0 * 0,2 = 0 (км) S3 = 9,8 * 0,5 = 4,9 (км) S = S1 + S2 + S3 = 20,4 + 0 + 4,9 = 25,3 (км) – барлық жүрілген жол;
С деңгейі: 1211 есеп Шешуі:
S2 = 54 * 1,5 = 81 (км) S3 = 81 * 0,8 = 64,8 (км) S = S1 + S2 + S3 = 54 + 81 + 64,8 = 199,8 (км) – барлық жүрілген жол;
Дескриптор:
|
Оқушылар оқулықты ашып есептерді шығарып бастайды. Алғашқы А деңгейінің есебін шығарып болған оқушы тақтаға шығарады. Алғашқы В деңгейінің есебін шығарып болған оқушы тақтаға шығарады. Алғашқы С деңгейінің есебін шығарып болған оқушы тақтаға шығарады. Қалғандары дәптерден тексереді. |
Бағалау: Барлығы дұрыс-4б; 1 Қателік бар- 3б 2 Қателік бар- 2б 3 Қателік бар- 1б Барлығы қате – 0б |
Оқулық, жұмыс дәптері |
|
3мин |
Жұптық жұмыс: «Аквариум» әдісі Ұшақ 500 км/сағ жылдамдықпен 1,5 сағ, 600 км/сағ жылдамдықпен 0,5 сағ ұшты. Ұшақтың орташа жылдамдығын табыңдар. Шешуі:
S2 = 600 * 0,5 = 300 (км) S = S1 + S2 = 750 + 300 = 1050 (км) – барлық жүрілген жол;
Жауабы: 525 км/сағ Дескриптор:
|
Оқушылар бөтелкедегі тапсырманы оқып, шартын жазып формула бойынша орташа жылдамдықты табады. |
Бағалау: Барлығы дұрыс-2 б; 2 Қателік бар- 1б Барлығы қате – 0б |
Бөтелке, жұмыс дәптері |
|
12мин |
Топтық жұмыс: «Постер қорғау» әдісі (практикалық жұмыс) Оқушылардың алдына ойыншық машина мен секундамер қойылады. Машинаны жүргізіп уақыты мен жүрген жолын жазып алып, жылдамдығын анықтайды. Дәл осылай 3 тәжірибе жүргізіп орташа жылдамдықты анықтайды. Дескриптор:
|
Оқушылар тәжірибе жүргізіп өлшеулер алады. Бір оқушы машинаны жүргізсе екіншісі уақытын өлшейді, үшіншісі алынған мәліметті қағазға түсіреді. Тәжірибелерді жүргізген соң есептеп тақтада қорғайды. |
Бағалау: Барлығы дұрыс-2б; 1 Қателік бар- 1б Барлығы қате – 0б |
Машина, секундомер, метрлік сызғыш, ақ қағаз, маркер. |
|
Сабақтың аяғы 5мин |
Кері байланыс:. «Боулинг» әдісі Рефлексия: «Кубок» әдісі Алтын – «Сабақ өте қызықты, маған бәрі ұнады, мен тапсырмаларды орындай алдым» Күміс – «Маған сабақ ұнады бірақ толық түсінген жоқпын. Сұрағым бар» Қола – «Мен ештеңе түсінбедім. Тапсырмалар мен үшін қиындық туғызды» Үйге тапсырма беру: №1214 |
Сұрақтарға жауап беріп дұрыс жауап таңдайды. Қолдарындағы медальдарын тақтадағы кубокқа салады. |
«5»-10-9балл «4»- 8-7балл «3»- 6-5 балл |
https://view.genial.ly/6611c5d6183e630014096a78/interactive-content-bowling-quiz |
шағым қалдыра аласыз


=













