«Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №40 Гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Ашық сабақ
(математика)
2 «А» сынып
Бастауыш сынып мұғалімі: Асайенова А.Е
Тараз қаласы
2024-2025 оқу жылы
Жамбыл облысы, Тараз қаласы
Математика (2-сынып)
А.Е. Асайенова
«№40 гимназия» КММ
бастауыш сынып мұғалімі
|
Бөлім: |
IІІ. Менің мектебім |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Асайенова Алмагуль Ергазыевна |
|||||
|
Күні: |
21.11.2024 Пән: Математика |
|||||
|
Сынып: 2 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
47 – сабақ. Құрама есептерді шығару ( Математика. Оқулық 94 – 95 бет, «Атамұра» баспасы, 2022 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.1.** Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқаша жазба түрінде модельдеу. 2.5.1.8.**Құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар құрама есептерді шығаруды жалғастырады Кейбір оқушылар: Құрама есептерді шығаруды жалғастырады |
|||||
|
Ай құндылылығы |
Әділдік және жауапкершілік Сабақ құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. Апта дәйексөзі: Өз өміріңізге жауапкершілікті алу – мақсатқа қол жеткізу үшін бәріне де дайын болу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендейді 3.Көңіл - күйіміз қалай? 4.Ендеше сабағымызды бастайық? -Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ болады. Бізге бүгін қонақтар келіп отыр. Сол кісілермен амандасып алайық. М: Көңіл күйлерін қалай? О: Осылай, оқушылар қолдарын созады М: Жүргенде О: Осылай, оқушылар аяқтарымен жүреді М: Жүгіргенде О: Осылай, жүгіреді М: Ұйықтағанда О: Осылай қолдарын бетіне қояды М: Ойнағанда О: Осылай оқушылар қолдарын жоғары көтереді М: Отырғанда О: Оқушылар партаға отырады М: Бүгінгі күнімізге О: Сәтттілік |
1.Оқушылар мұғаліммен амандасады 2.Кезекші оқушыларды түгендейді 3.Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! 4.Оқушылар сабаққа зейінін салады
Оқушылар қимылмен жасайды
Оқушылар қимылмен жасайды |
Керемет! |
ұйымдастыру |
||
|
Ұжым ережесі Алдыңғы білім 10 минут |
Ұжымдық жұмыс ережесі
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз. Оқушылар алдымен сабағымызды бастамас бұрын бүгінгі сабақта қолданатын бағалау парағын түсіндіріп кетейін. «Менің жеке құжатым» әдісі арқылы өзімізді бағалаймыз. Сендердің алдарында осылай қиылып тұр. Сабақ бойы өздерінді қарап отырасын, ең соңында өзіңді қанша баллға лайықты деп ойлайсың, сол баллды қоясың. «Үй жұмысы» тексеру. Эраннан үй жұмысының дұрыс жауабын шығару. 1 оқушыға оқыту. -Балалар, енді осы сандарды өсу ретімен орналастырайық. (5, 17, 29) Сонда біздің бүгінгі сабағымыздың жаңа тақырыбы шығады. Құрама есептерді шығару. «Менің жеке құжатым» парағына сабағымыздың тақырыбын жазып қояйық. Сабағымыздың мақсаты: Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқаша жазба түрінде модельдеу, шығару. -Жақсы. Онда дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазып қояйық. «Фортуна дөңгелегі» әдісі арқылы ауызша есептеу орындау. |
Ұжымдық жұмыс ережесін сақтайды Алған білімдерін пысықтайды
Оқушылар бағалау парағымен танысады
Үй тапсырмасын оқып береді
Күн ретін айтады Оқушылар жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатын меңгереді Ауызша есептеуге қатысады |
Керемет! Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
ұжым 93-94 бет оқулық |
||
|
Сабақтың басы 10 минут Қызығушылығын ояту
|
Жаңа тақырып. Оқулығымыздың 94-95 бетін ашайық. №1 есепке назар аударайық. Есепті 1 оқушыға оқыту. Оқушылармен талдай отырып, шығару. 1-тапсырма. Ұжымдық жұмыс №1 Есепті шығар. Бурабайға – 12 б Жасыбайға – 13 б Ересек адам – 2 Барлығы - ? а Шешуі: 1. 12 + 13 = 25 (бала) 2. 25 + 2 = 27 (адам) Жауабы: Барлығы 27 адам демалуды жоспарлады. -Құрама есеп дегеніміз не? Құрама есептер дегеніміз – екі не одан да көп амал арқылы шығарылатын есеп. -Ал, жай есеп дегеніміз не? Жай есеп бір ғана амалмен шығарылады. |
Ұжымдық жұмыс
|
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Оқулық 94-95 -бет |
||
|
Сабақтың ортасы
10 минут Ұжымдық жұмыс |
2-тапсырма. Топтық жұмыс 1 топ №2 «Оқжетпес» – 50 а «Алтынай» - 40 а Кетті – 30 а Қалды - ? а Шешуі: 1. 50+40 = 90 (барлығы) 2. 90-30 = 60 (адам) Жауабы: Шипажайларда 60 адам қалды. 2 топ №3 Балқаш – 26 м Алакөл - ? 28 м артық Теңіз - ? 46 кем Шешуі: 1. 26+28 = 54 м (Алакөл) 2. 54- 46 = 8 м (Теңіз) Жауабы: Теңіз көлінің ең терең жері 8 метр 3 топ №4 Барлығы – 47 г Раушан – 25 г Райхан – 13 г Қалампыр - ? Шешуі: 1. 25+13 = 38 гүл 2. 47-38 = 9 гүл (қалампыр) Жауабы: Гүлзарда 9 қалампыр гүлі өсіп тұр. 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Ойлан, Жұптас, Пікірлес». 2- мин уақыт беру. № 5 Салыстыр. 56 - 17 < 27 + 14 80 -46 = 72- 38 39 < 47 34 = 34 100 72 < 15 + 19 16 + 35 < 26 +27 28 < 34 51 < 53 Сергіту сәті «Нейрожаттығу» орындау. 4-тапсырма. Тақтамен жұмыс. «Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы №6 теңдеулерді шығару. 1 қатар 1 теңдеуді 2 қатар 2 теңдеуді 3 қатар 3 теңдеуді (әр қатардан бір оқушы шығып 1 жолын шығарады, одан кейін екінші оқушы солай жалғаса береді) С – 27 = 63 75 – х = 39 а + 38 = 61 С= 63 + 27 х = 75 – 39 а = 61 – 38 С = 90 х = 36 а = 23 90 – 27 = 63 75 – 36 = 39 23 + 38 = 61 63 = 63 39 = 39 61 = 61 |
Топтар тапсырмаларды орындайды
Әр топтан оқушы шығып, есепті түсіндіріп береді Жұптық жұмысты бір-бірімен жұптаса, пікірлесе отырып орындайды. Сергіту сәтін орындайды. Тақтаға теңдеуді шығарады |
Қ.Б. Керемет жауап! Қ.Б. Керемет жауап! Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Оулық 94 - 95 бет 94-95 бет оқулық |
||
|
Сабақтың Соңы 8 Бекіту ұжымдық жұмыс |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Қорытындыла: Сабақты қорытындылау. «Кім жылдам» әдісі арқылы оқушыларға жеке карточка беру. (Баған түрінде орындауға мысалдар) «Менің жеке құжатым» бағалау парағына өзіңді бағалап, балл қойып шық. Мен қолымды қоямын.
|
Қорытындылау
|
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Оқулық 94-95 бет |
||
|
Рефлексия 2 минут |
Рефлексия: «Тик ток» әдісі. Жүрек. Пікір. Ұшақ Жүрек ол сабақ ұнады. Өз пікірін білдіру. Ұшақ ол досыңа сұрақ қою. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін Тик ток әдісі арқылы көрсетеді, айтады. |
Қ.Б. Жарайсың! |
|
||




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Құрама есептерді шығару
Ашық сабақ Құрама есептерді шығару
«Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №40 Гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Ашық сабақ
(математика)
2 «А» сынып
Бастауыш сынып мұғалімі: Асайенова А.Е
Тараз қаласы
2024-2025 оқу жылы
Жамбыл облысы, Тараз қаласы
Математика (2-сынып)
А.Е. Асайенова
«№40 гимназия» КММ
бастауыш сынып мұғалімі
|
Бөлім: |
IІІ. Менің мектебім |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Асайенова Алмагуль Ергазыевна |
|||||
|
Күні: |
21.11.2024 Пән: Математика |
|||||
|
Сынып: 2 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
47 – сабақ. Құрама есептерді шығару ( Математика. Оқулық 94 – 95 бет, «Атамұра» баспасы, 2022 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.1.** Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқаша жазба түрінде модельдеу. 2.5.1.8.**Құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар құрама есептерді шығаруды жалғастырады Кейбір оқушылар: Құрама есептерді шығаруды жалғастырады |
|||||
|
Ай құндылылығы |
Әділдік және жауапкершілік Сабақ құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. Апта дәйексөзі: Өз өміріңізге жауапкершілікті алу – мақсатқа қол жеткізу үшін бәріне де дайын болу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендейді 3.Көңіл - күйіміз қалай? 4.Ендеше сабағымызды бастайық? -Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ болады. Бізге бүгін қонақтар келіп отыр. Сол кісілермен амандасып алайық. М: Көңіл күйлерін қалай? О: Осылай, оқушылар қолдарын созады М: Жүргенде О: Осылай, оқушылар аяқтарымен жүреді М: Жүгіргенде О: Осылай, жүгіреді М: Ұйықтағанда О: Осылай қолдарын бетіне қояды М: Ойнағанда О: Осылай оқушылар қолдарын жоғары көтереді М: Отырғанда О: Оқушылар партаға отырады М: Бүгінгі күнімізге О: Сәтттілік |
1.Оқушылар мұғаліммен амандасады 2.Кезекші оқушыларды түгендейді 3.Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! 4.Оқушылар сабаққа зейінін салады
Оқушылар қимылмен жасайды
Оқушылар қимылмен жасайды |
Керемет! |
ұйымдастыру |
||
|
Ұжым ережесі Алдыңғы білім 10 минут |
Ұжымдық жұмыс ережесі
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз. Оқушылар алдымен сабағымызды бастамас бұрын бүгінгі сабақта қолданатын бағалау парағын түсіндіріп кетейін. «Менің жеке құжатым» әдісі арқылы өзімізді бағалаймыз. Сендердің алдарында осылай қиылып тұр. Сабақ бойы өздерінді қарап отырасын, ең соңында өзіңді қанша баллға лайықты деп ойлайсың, сол баллды қоясың. «Үй жұмысы» тексеру. Эраннан үй жұмысының дұрыс жауабын шығару. 1 оқушыға оқыту. -Балалар, енді осы сандарды өсу ретімен орналастырайық. (5, 17, 29) Сонда біздің бүгінгі сабағымыздың жаңа тақырыбы шығады. Құрама есептерді шығару. «Менің жеке құжатым» парағына сабағымыздың тақырыбын жазып қояйық. Сабағымыздың мақсаты: Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқаша жазба түрінде модельдеу, шығару. -Жақсы. Онда дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазып қояйық. «Фортуна дөңгелегі» әдісі арқылы ауызша есептеу орындау. |
Ұжымдық жұмыс ережесін сақтайды Алған білімдерін пысықтайды
Оқушылар бағалау парағымен танысады
Үй тапсырмасын оқып береді
Күн ретін айтады Оқушылар жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатын меңгереді Ауызша есептеуге қатысады |
Керемет! Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
ұжым 93-94 бет оқулық |
||
|
Сабақтың басы 10 минут Қызығушылығын ояту
|
Жаңа тақырып. Оқулығымыздың 94-95 бетін ашайық. №1 есепке назар аударайық. Есепті 1 оқушыға оқыту. Оқушылармен талдай отырып, шығару. 1-тапсырма. Ұжымдық жұмыс №1 Есепті шығар. Бурабайға – 12 б Жасыбайға – 13 б Ересек адам – 2 Барлығы - ? а Шешуі: 1. 12 + 13 = 25 (бала) 2. 25 + 2 = 27 (адам) Жауабы: Барлығы 27 адам демалуды жоспарлады. -Құрама есеп дегеніміз не? Құрама есептер дегеніміз – екі не одан да көп амал арқылы шығарылатын есеп. -Ал, жай есеп дегеніміз не? Жай есеп бір ғана амалмен шығарылады. |
Ұжымдық жұмыс
|
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Оқулық 94-95 -бет |
||
|
Сабақтың ортасы
10 минут Ұжымдық жұмыс |
2-тапсырма. Топтық жұмыс 1 топ №2 «Оқжетпес» – 50 а «Алтынай» - 40 а Кетті – 30 а Қалды - ? а Шешуі: 1. 50+40 = 90 (барлығы) 2. 90-30 = 60 (адам) Жауабы: Шипажайларда 60 адам қалды. 2 топ №3 Балқаш – 26 м Алакөл - ? 28 м артық Теңіз - ? 46 кем Шешуі: 1. 26+28 = 54 м (Алакөл) 2. 54- 46 = 8 м (Теңіз) Жауабы: Теңіз көлінің ең терең жері 8 метр 3 топ №4 Барлығы – 47 г Раушан – 25 г Райхан – 13 г Қалампыр - ? Шешуі: 1. 25+13 = 38 гүл 2. 47-38 = 9 гүл (қалампыр) Жауабы: Гүлзарда 9 қалампыр гүлі өсіп тұр. 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Ойлан, Жұптас, Пікірлес». 2- мин уақыт беру. № 5 Салыстыр. 56 - 17 < 27 + 14 80 -46 = 72- 38 39 < 47 34 = 34 100 72 < 15 + 19 16 + 35 < 26 +27 28 < 34 51 < 53 Сергіту сәті «Нейрожаттығу» орындау. 4-тапсырма. Тақтамен жұмыс. «Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы №6 теңдеулерді шығару. 1 қатар 1 теңдеуді 2 қатар 2 теңдеуді 3 қатар 3 теңдеуді (әр қатардан бір оқушы шығып 1 жолын шығарады, одан кейін екінші оқушы солай жалғаса береді) С – 27 = 63 75 – х = 39 а + 38 = 61 С= 63 + 27 х = 75 – 39 а = 61 – 38 С = 90 х = 36 а = 23 90 – 27 = 63 75 – 36 = 39 23 + 38 = 61 63 = 63 39 = 39 61 = 61 |
Топтар тапсырмаларды орындайды
Әр топтан оқушы шығып, есепті түсіндіріп береді Жұптық жұмысты бір-бірімен жұптаса, пікірлесе отырып орындайды. Сергіту сәтін орындайды. Тақтаға теңдеуді шығарады |
Қ.Б. Керемет жауап! Қ.Б. Керемет жауап! Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Оулық 94 - 95 бет 94-95 бет оқулық |
||
|
Сабақтың Соңы 8 Бекіту ұжымдық жұмыс |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Қорытындыла: Сабақты қорытындылау. «Кім жылдам» әдісі арқылы оқушыларға жеке карточка беру. (Баған түрінде орындауға мысалдар) «Менің жеке құжатым» бағалау парағына өзіңді бағалап, балл қойып шық. Мен қолымды қоямын.
|
Қорытындылау
|
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Оқулық 94-95 бет |
||
|
Рефлексия 2 минут |
Рефлексия: «Тик ток» әдісі. Жүрек. Пікір. Ұшақ Жүрек ол сабақ ұнады. Өз пікірін білдіру. Ұшақ ол досыңа сұрақ қою. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін Тик ток әдісі арқылы көрсетеді, айтады. |
Қ.Б. Жарайсың! |
|
||




шағым қалдыра аласыз













