Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Ашық сабақ: Құрлықтағы сулар 8-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Ашық сабақ: Құрлықтағы сулар 8-сынып
Материал туралы қысқаша түсінік
Құрлықтағы судың қалыптасуын анықтау.
Құрлық суларының негізгі түрлерінің (өзен, көл, батпақ, мәңгі тоң, мұз жамылғысы, жер асты сулары) анықтайды,
Құрлықтағы су дегеніміз не ?
Құрлықтағы сулары қалай түзіледі?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Бөлім
Педагогтың аты-жөні
Какимов Бауржан Аскаровтч
Күні
24.12.2021.
Сынып 8
Қатысушылар саны
Қатыспағандар саны
Сабақтың тақырыбы
Құрлық суларының түрлері мен
қалыптасуы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
8.3.3.1 -құрлық суларыныңқалыптасу жолдарын
анықтайды
Сабақтың мақсаты
Құрлықтағы судың
қалыптасуын анықтау.
Құрлық суларының негізгі
түрлерінің (өзен, көл, батпақ, мәңгі тоң, мұз жамылғысы, жер асты
сулары) анықтайды,
Құрлықтағы су дегеніміз
не ?
Құрлықтағы сулары қалай
түзіледі?
Барлық оқушылар: өзендер мен көлдер және мұздықтар туралы
біледі, пайда болуымен танысады.
Басым оқушылар
:өзендердің,көлдердің, батпақтардың,
мұздықтардың пайда болу тегін түсінеді, картадан
көрсетеді.
Бағалау критерииі
Білу және түсіну
Құрлық суларының негізгі
түрлерінің (өзен, көл, батпақ, мәңгі тоң, мұз жамылғысы, жер асты
сулары) ажыратады,Өзендер, көлдер мен мұздықтар
туралы біледі, түсінеді.
Көлдер мен мұздықтардың
географиялық орнын, ерекшелігін
салыстырады
Қолдану
Атлас картаны пайдаланып, өзен, көлдерді кескін
картаға түсіреді.
Өзен, көлдер,батпақ, мұздықтар қандай материкете
орналасқанын біледі.
Құрлық суының (өзен, көл, батпақ, мәңгі тоң, мұз
жамылғысы, жер асты сулары) пайда болуын ұсынады.
Сабақтың кезеңі/ уақыты
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
. Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Оқушыларды топқа
бөлу:
Оқушылармен амандасу. Жағымды орта қалыптастыру.
Топтарға бөлу
а)
Сәлемдесу(оқушыларды
түгендеу)
Мақсаты: сенімділік
қарым –қатынас,жағымды кері байланыс орнатамын.Көңіл –күйлерін
смайлк арқылы көрсетеді.
топ Гидросфера
топ
Өзен
топ
Көл
Өткенге шолу:
Сұрақ-жауап
1.Жердің сыртын неше қабық қоршап
тұр?
2.Гидросфера жердің қандай
қабығы?
3.Гидросфераның құрамына қандай сулар
кіреді?
4.Гидросфераның ең көп бөлігін қандай сулар алып
жатыр?
5.Неше мұхит бар?
Олай болса, бүгін біз сабақта қандай
мақсаттарды
қарастыра аламыз?
Мұғалім оқушылардың жауаптарын
нақтылайды
Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
Слайд Дидактикалық материалдар
Ортасы
Жаңа сабаққа кіру. Оқушылар алдын ала берілген қозғалыс парағы
арқылы топқа топталады.
Топтық жұмыс: постер қорғау
Тапсырма:
Топ. Гидросфера
топ Өзен
3
топ Көл
1-топ:
1.Құрлықтағы су дегеніміз не ?
2.Жер асты сулары қалай жіктелед және мысал
келтіру.
2-топ:
өзен дегеніміз не
?
Өзен құрылысын анықтау
?
Сарқырама деген
не?
Қандай өзен және сарқырамалар
білесіңдер ?
3-топ:
Көл дегеніміз не
?
Көл шығу тегіне қарай нешеге
бөлінеді?
Су массасының шығу тегіне
қарай неше типке бөлінеді?
Батпақ және мұздық деген
не?
Жұптық жұмыс картамен жұмыс
/2-
оқушыдан /
Өзендер мен көлдерді және сарқырамалырды картадан
анықтап кескін
Кескін картаға өзен, көл, сарқырама аймақтарды
көрсетіп, сипаттаңыз.
Кері байланыс: карта арқылы дұрыс бұрыстығын
талқылау.
Оқтын –оқтын атқылап тұратын ыстық
бұлақтарды Гейзерлер деп
аталады.
Рас
тақтада көрсетілген сөйлемдердің рас жалған
екенін анықтау қажет. Тапсырманы орындау үшін
қолдарыңдағы жасыл картаны көтеру арқылы «рас» және
қызыл картаны көтеру арқылы «жалған» екендігін
анықтау.
Жеке жұмыс
Сабақты бекіту:. Тақырыпты
бекіту үшін мұғалім келесі тапсырма
«Сәйкестендіру» өзендер мен көлдерді материк
бойынша сәйкестендіру
Көл атауы
Материк
Байкал
Азия
Балқаш
Азия
Каспий
Азия
Эйр
Аустралия
Чад
Африка
Жоғары көл
Солтүстік Америка
Титикака
Оңтүстік Америка
Венерн
Еуропа
Өзен атауы
Материк
Ніл
Африка
Амазонка
Оңтүстік Америка
Конго
Африка
Хуанхэ,
Азия
Дарлинг
Аустралия
Колумбия
Солтүстік Америка
Парагвай
Оңтүстік Америка
Темза
Еуропа
Үйге тапсырма:
§23 оқу мазмұндау. Мәтін соңындағы тапсырмаларға жауап
беру. Бағалау:1. 17-20- 8-10
бал
2.
14-16- 6-7 бал
3.
9-13-4-5 бал
№
Аты-жөні
Топтық жұмыс: постер қорғау
1-5
бал
Жұптық жұмыс картамен жұмыс
1-5
бал
Жеке
тапсырма
Рас
/Жалған:
1-5
бал
Жеке жұмыс
«Сәйкестендіру»
1-5
Бал
Жалпы бал
Қорытынды
баға
1
2
Мұғалім оқушылардың сабақ барысында орындаған
тапсырмаларына қарап, белсенділіктеріне қарап, тапсырманы шапшаң
әрі сапалы орындаған оқушыларды атап сыныпқа жалпы баға беріп
өтеді.
Слайдта көрсетілген ресурстарды
талқылайды
Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту
арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін
жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Слайдта берілген өзендер мен көлдер және
сарқырамалады картадан тауып, кескін картаға
түсіреді
тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін
жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Бағалау парақшасын толтырады
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз