|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Арипова Акнур Толеуовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
08.11.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 2 А |
Қатысушылар саны: 17 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
25сабақ. Құстар біздің досымыз ( Әдебиеттік оқу 1- бөлім 60 - 63 бет «Атамұра» баспасы, 2022 ж.) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.2.1 – шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау; 2.2.6.1 – кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ар – ұят:Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу
|
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. |
Керемет! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Психология лық ахуал қалыптасты ру. Алдағы білім 8 минут |
Сабағымыз сәтті болсын! «Зейінді шоғырландыру » әдісі Топқа бөлу Топ ережесі: -Тыныштық сақтау -Нақты сұрақтарға жауапт беру -Топпен жұмыс жасау 24 -сабақ «Досыммен мақтанамын» «SPINER» әдісі
Сабаққа бет бұру стратегиясы: «Қағаз ұшақ» ұшыру, көк аспанымызда ұшақ,тік ұшақ тағы нелер ұшады? Құстар біздің ............. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы |
Алған білімін пыстайды
|
Қ.Б Керемет! Дескриптор 1.Сұрақтарға жауап береді Қ.Б Тамаша!!
|
58-60 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
ұжым жұмыс 15 минут |
25 сабақ. Құстар біздің досымыз Сабақтың мақсаты:
Оқулықтан тапсырма 1-тапсырма Айтылым; 60 бет 1 тапсырма
Құстар біздің досымыз олардың пайдасы құрт құмырсқалар, жәндіктерді жейді.Құстарды қоректендіру қажет.Оларға қиянат жасамауымыз қажет екен. Ендеше, аққұтан туралы білу үшін, Аққұтандар мәтінімен таныс болыңыздар. Мәтін авторы:Видео
Мәтінде сіздерге таныс емес «ҚЫЗЫЛ ЖЕЛ» деген сөз кездеседі. Сөздік Қызыл жел – ерте көктемде қатты соғатын жел
Оқулықтан тапсырма 2-тапсырма «Баяндама» әдісі Оқылым; 60 бет 2 тапсырма
Аққұтандар Наурыздың қызыл желі соғып өткен. Көп ұзамай Құмөзектегі ауылға қос аққұтан ұшып келеді. Үсенәлі атайдын ескіқорасының төбесіндегі былтырғы ұяларына оралады. Жұмыртқа салып, ұя басардың алдында екеулеп жүріп,ұяның ішін қамыстың үлпегіне, жүн- жұрқаға толтырып, «жөндеу», «жақсарту, жұ мыстарын жүргізеді. Одан соң қосарлана ұшып, көл жагасына барып қонады. Жағадағы қоғалы, балдырлы таяздардан аяқтарын серең – серең көтеріп, қорек іздейді. Олардың қорегі көлбақалар мен ұсақ итшабақтар. Аққұтандардың тұмсығының сыртылы өзгеше бір әуен. Құмөзек ауылына сән беретін өзгеше ән. Үсенәлі атайға аққұтандардың жылы жаққа қай күні ұшып кететіндеріне дейін белгілі. Ал көктемдеқызыл желбасылғаннан кейін, тура бір жұма өткесін ұшып келеді. Аққұтандар биыл да жаңылыспады. Оларұшып келген күн Үсенәлі атай мен кішкентай Маран үшін ешбір мерекеден кем болмады. Аққұтандар, атасының айтуынша, кез келген мекенге, айта берсең, тіпті кез келген үйге ұя сала бермейтін көрінеді. Екі аққұтан бұлардың ескі қорасынаұя орнатты. Бұл тегін емес. Бұлардың үйіне құт пен береке дарыған. Маран осы арада атасының «құт» пен «береке»деген сөздерін түсініңкіремей қалады«Олбасқа ешкімнің үйінде жоқ нәрсе ме?» деп сұрайды атасынан. Үсенәлі атай күледі. Құт пен берекенің осы ауылдағы барлық үйде де бар екенін айтады. Алқұт деген, береке деген - жақсылық, қайгысыз әрі тыныш өмір. Аққұтандар жұптасып, көл жаққа ұшып кетеді. Маран мен атасы көңілдері әбден жайланып үйлерінеқайтады. Мәди Айымбетов |
Сабақтың тақырыбымен мақсатын меңгереді
Құстар – біздің досымыз, олар табиғаттағы керемет тіршілік иелері. Көк аспан құстардың мекені, аспанды құссыз елестету мүмкін емес. Олар тамаша әуендермен айналаны әсем әнге бөлеп, адамдарға керемет көңіл – күй сыйлайды. Осындай кішкентай ғана тіршілік иелерінің адамға да біршама пайдасы бар. Олар бау – бақша, егістік жерлердегі жәндіктерд жеп табиғатқа пайдасын тигізеді екен. Сондықтан құстарды қорғау және егістікті бау – бақшалы жерлерге тарту үшін қолдан жасанды ұялар салу, ағаштарды көбірек егу керек. Сонда құстар біздің жерден алатын азық – түлік өнімдерімізді құрттардың құртуынан, жәндіктердің жеуінен құтқарады екен. Біздің күнделікті жеп отырған азық – түлігіміздің мол болуы – құстардың пайдасы екен.
Мәди Айымбетов - 1946 жылы 14 қарашада Қостанай облысы, Аманкелді ауданында туған. журналист Жаңа сөзбен танысады
|
Дескриптор Құстардың пайдасы туралы айтады Қ.Б Тамаша! Дескриптор 1.Автор туралы мәлімет алады 2.Мәтінді түсініп оқиды Қ.Б Тамаша! |
60 бет
61-62 бет аққұтан
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ұжымдық жұмыс
10 минут |
Оқулықтан тапсырма 3 -тапсырма Айтылым; 62 бет 3 тапсырма
І-ТОП
І І-ТОП
ІІІ –ТОП
Сергіту сәті: «Ұшты -ұшты» ЖЕКЕ ЖҰМЫС «Біз үшін құнды» әдісі Өзің үшін қандай сөздер құнды болды?( атауын жаз, не үшін құнды екенін дәлелде.
Оқулықтан тапсырма 4 -тапсырма "аквариум" әдісі Сынып жұмысы Құстар біздің досымыз Айтылым; Жазылым63 бет 4 тапсырма
|
1.Наруыздың қызыл желі соғып өткеннен кейін, Құмөзектегі ауылға қос аққұтан ұшып келеді. Олар Үсенәлі атайдың қорасындағы бұрынғы ұяларына оралады. Жұмыртқа салардың алдында екеуі ұяларын қамыстың үлпегіне, жүнге толтырады. Сосын қосарлана ұшып, көл жағасына қонады. 2. Көлден қорек іздейді. Олардың қорегі көлбақалар мен ұсақ итбалықтар. 3Аққұтандардың тұмсығының сыртылы өзгеше бір әуен. Құмөзек ауылына сән беретін өзгеше ән. Аққұтан – қасиетті құстар. Себебі олар кез келген үйге ұя сала бермейді. Екі аққұтан. Үсенәлі атайдың қорасына ұя орнатты. Бұл тегін емес. Демек, бұлардың үйіне құт пен береке дарыған.
Күн ретін жазады Тақырып жазады
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: Менің отбасым және
достарым Пәні Әдебиеттік
оқу Педагогтің
Т.А.Ә. Арипова Акнур
Толеуовна Күні: 08.11.2023 Сынып: 2
А Қатысушылар саны:
17 Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы
25сабақ. Құстар біздің
досымыз ( Әдебиеттік оқу 1- бөлім 60 -
63 бет «Атамұра» баспасы, 2022 ж.) Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
2.1.2.1 – шығарманың мазмұнын
дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін
мазмұндау, сахналау; 2.2.6.1 – кейіпкердің сыртқы
келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін
бағалау; Сабақтың
мақсаты
Мәтіндегі қажетті ақпаратты
табасың; Мәтіндегі дайын жоспар бойынша
әңгімелейсің; Құндылықтар Ар –
ұят:Шешім қабылдай білу және
жауапкершілікті сезіну Сабақтың
барысы
Сабақтың кезеңі\уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы 2
минут Оқушылармен
сәлемдесу Оқушыларды
түгендеу
Оқушылар
сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты
түгендейді Сабаққа назарын
аударады. Керемет!
Психология
лық ахуал
қалыптасты
ру.
Алдағы
білім
8
минут
Сабағымыз сәтті
болсын!
«Зейінді шоғырландыру »
әдісі Топқа
бөлу Топ
ережесі: -Тыныштық
сақтау -Нақты сұрақтарға жауапт
беру -Топпен жұмыс
жасау 24
-сабақ «Досыммен
мақтанамын» «SPINER»
әдісі Нағыз дос қандай болу
керек? Мектептен келген Данияр не
істеді? Даниярға көмекке кім
келді? Данияр мен Нариманға тағы
кімдер қосылды?
Сабаққа бет бұру
стратегиясы:
«Қағаз ұшақ» ұшыру, көк
аспанымызда ұшақ,тік ұшақ тағы нелер
ұшады?
Құстар біздің
.............
Бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы
Психалогиялық ахуал
туғызады Алған білімін
пыстайды Сұрақтарға жауап
береді Нағыз дос адал болу
керек
Есік алдының қарын
тазалады Досы Нариман
келді Достары Серік пен Берік
қосылды Қ.Б
Керемет! Дескриптор 1.Сұрақтарға жауап
береді Қ.Б
Тамаша!!
58-60
бет
Сабақтың
ортасы
25
минут
ұжым
жұмыс
15
минут
25 сабақ. Құстар біздің
досымыз Сабақтың мақсаты:
Мәтіндегі қажетті ақпаратты
табасың;
Мәтіндегі дайын жоспар
бойынша әңгімелейсің;
Оқулықтан
тапсырма
1-тапсырма
Айтылым; 60 бет 1
тапсырма Құстардың пайдасы туралы
айт
Құстар біздің досымыз
олардың пайдасы құрт құмырсқалар, жәндіктерді жейді.Құстарды
қоректендіру қажет.Оларға қиянат жасамауымыз қажет
екен.
Ендеше, аққұтан туралы
білу үшін, Аққұтандар мәтінімен таныс
болыңыздар. Мәтін
авторы:Видео
Мәтінде сіздерге таныс емес
«ҚЫЗЫЛ ЖЕЛ» деген сөз кездеседі. Сөздік Қызыл
жел – ерте көктемде қатты
соғатын жел
Оқулықтан
тапсырма
2-тапсырма
«Баяндама»
әдісі
Оқылым; 60 бет 2
тапсырма Мәтінді түсініп
оқы
Аққұтандар Наурыздың қызыл желі соғып
өткен. Көп ұзамай Құмөзектегі ауылға қос аққұтан ұшып келеді.
Үсенәлі атайдын ескіқорасының төбесіндегі былтырғы ұяларына
оралады. Жұмыртқа салып, ұя басардың
алдында екеулеп жүріп,ұяның ішін қамыстың үлпегіне, жүн- жұрқаға
толтырып, «жөндеу», «жақсарту, жұ мыстарын жүргізеді. Одан соң
қосарлана ұшып, көл жагасына барып қонады. Жағадағы қоғалы,
балдырлы таяздардан аяқтарын серең – серең көтеріп, қорек іздейді.
Олардың қорегі көлбақалар мен ұсақ итшабақтар. Аққұтандардың
тұмсығының сыртылы өзгеше бір әуен. Құмөзек ауылына сән беретін
өзгеше ән. Үсенәлі атайға аққұтандардың
жылы жаққа қай күні ұшып кететіндеріне дейін белгілі. Ал
көктемдеқызыл желбасылғаннан кейін, тура бір жұма өткесін ұшып
келеді. Аққұтандар биыл да
жаңылыспады. Оларұшып келген күн Үсенәлі атай мен кішкентай Маран
үшін ешбір мерекеден кем болмады. Аққұтандар, атасының
айтуынша, кез келген мекенге, айта берсең, тіпті кез келген үйге ұя
сала бермейтін көрінеді. Екі аққұтан бұлардың ескі қорасынаұя
орнатты. Бұл тегін емес. Бұлардың үйіне құт пен береке
дарыған. Маран осы арада атасының
«құт» пен «береке»деген сөздерін түсініңкіремей қалады«Олбасқа
ешкімнің үйінде жоқ нәрсе ме?» деп сұрайды атасынан. Үсенәлі атай
күледі. Құт пен берекенің осы ауылдағы барлық үйде де бар екенін
айтады. Алқұт деген, береке деген - жақсылық, қайгысыз әрі тыныш
өмір. Аққұтандар жұптасып, көл
жаққа ұшып кетеді. Маран мен атасы көңілдері әбден жайланып
үйлерінеқайтады. Мәди
Айымбетов Сабақтың тақырыбымен
мақсатын меңгереді Құстардың пайдасы туралы
айтады Құстар – біздің досымыз,
олар табиғаттағы керемет тіршілік иелері. Көк аспан құстардың
мекені, аспанды құссыз елестету мүмкін емес. Олар тамаша әуендермен
айналаны әсем әнге бөлеп, адамдарға керемет көңіл – күй сыйлайды.
Осындай кішкентай ғана тіршілік иелерінің адамға да біршама пайдасы
бар. Олар бау – бақша, егістік жерлердегі жәндіктерд жеп табиғатқа
пайдасын тигізеді екен. Сондықтан құстарды қорғау және егістікті
бау – бақшалы жерлерге тарту үшін қолдан жасанды ұялар салу,
ағаштарды көбірек егу керек. Сонда құстар біздің жерден алатын азық
– түлік өнімдерімізді құрттардың құртуынан, жәндіктердің жеуінен
құтқарады екен. Біздің күнделікті жеп отырған азық – түлігіміздің
мол болуы – құстардың пайдасы екен.
Автор туралы мәлімет
алады Мәди Айымбетов - 1946 жылы 14
қарашада Қостанай
облысы, Аманкелді
ауданында туған.
журналист Жаңа сөзбен
танысады Дескриптор Құстардың пайдасы туралы
айтады Қ.Б
Тамаша! Дескриптор 1.Автор туралы мәлімет
алады 2.Мәтінді түсініп
оқиды Қ.Б
Тамаша!
60
бет
61-62
бет
аққұтан
ұжымдық
жұмыс
10
минут
Оқулықтан
тапсырма
3 -тапсырма
Айтылым; 62 бет 3
тапсырма Берілген жоспар бойынша мәтінді
әңгімелеңдер І-ТОП Аққұтандардың
ұясы
І
І-ТОП
Қорегі ІІІ
–ТОП Әні Аққұтандар – қасиетті
құстар
Сергіту сәті: «Ұшты
-ұшты»
ЖЕКЕ
ЖҰМЫС
«Біз үшін құнды»
әдісі
Өзің үшін қандай сөздер құнды
болды?( атауын жаз, не үшін құнды екенін
дәлелде.
Құнды сөздер атауы Не үшін құнды?
Құнды сөздерді анықтайды
Құндылығын дәлелдейді
Оқулықтан
тапсырма
4 -тапсырма
"аквариум"
әдісі
Сынып
жұмысы
Құстар біздің
досымыз
Айтылым; Жазылым63 бет 4
тапсырма Мәтіннен құт, береке сөздерінің
мағынасын тауып жаз
Берілген жоспар бойынша мәтінді
әңгімелейді
1.Наруыздың қызыл желі соғып
өткеннен кейін, Құмөзектегі ауылға қос аққұтан ұшып келеді. Олар
Үсенәлі атайдың қорасындағы бұрынғы ұяларына оралады. Жұмыртқа
салардың алдында екеуі ұяларын қамыстың үлпегіне, жүнге толтырады.
Сосын қосарлана ұшып, көл жағасына
қонады. 2. Көлден қорек іздейді.
Олардың қорегі көлбақалар мен ұсақ
итбалықтар. 3Аққұтандардың тұмсығының
сыртылы өзгеше бір әуен. Құмөзек ауылына сән беретін өзгеше
ән. Аққұтан – қасиетті құстар.
Себебі олар кез келген үйге ұя сала бермейді. Екі аққұтан. Үсенәлі
атайдың қорасына ұя орнатты. Бұл тегін емес. Демек, бұлардың үйіне
құт пен береке дарыған. Күн ретін
жазады Тақырып
жазады Мәтіннен құт, береке сөздерінің
мағынасын тауып жазады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















