|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жария құқық Мектеп: №23 ОМ Күні: 5.12.2024 жыл; 6.12.2024 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Пәні: Құқық негіздері Сынып: 10 «А», «Ә», «Б» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілікке тартылатын тұлғалар |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.2.4.3 - нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау; 10.2.4.4 - кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау |
|
Сабақ мақсаты |
-нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттайды; - кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтайды
Барлық оқушылар орындайды: «қылмыс және «қылмыстық теріс қылық» ұғымдарын, белгілерін, қылмыстық құқық бұзушылық құрамын және қылмыс категорияларын анықтап біледі, түсінеді. (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: Нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттайды; (қолдану) Кейбір оқушылар орындайды: Кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысал келтіреді, талдайды, бағалайды. Қылмыстық құқықбұзушылықтың құрамының элементтерін талдайды (қолдану, талдау, бағалау) |
|
Құндылықтарға баулу |
- ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП • Құқықтық білімді нақты өмірде, нақты практикалық жағдайларды шешуде өз бетінше қолдана білу • Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығутүрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушылармен амандасамын, сыныпты түгендеймін, сыныпты 4-топқа түрлі түсті қима-қағаздар арқылы бөлемін, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсатын, бағалау критерийлерімен таныстырамын. |
түрлі түсті стикерлер, |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Барлық оқушылар орындайды: «Әңгімелесетін әріптестер» әдісімен мәтінді топта оқиды, топта талқылайды, келесі топтарға барып түсіндіреді 1-тапсырма: 1-топ: «қылмыс және «қылмыстық теріс қылық» ұғымдарын анықтаңдар 2-топ: қылмыстың белгілерін анықтаңдар 3-топ: қылмыстық құқық бұзушылық құрамын анықтаңдар 4-топ: қылмыс категорияларын анықтаңдар Дескриптор: білім алушы- -Қылмыс-айыппұл салу, түзеу жұмыстары, қоғамдық жұмыстарға тарту, бас бостандығын шектеу, бас бостандығынан айыру түрінде жазаланатын әрекет екенін анықтайды; -Теріс қылмыс-қоғамға зор қауіп төндірмейтін, болмашы зиян келтірген не адамның жекебасына, ұйымға, қоғамға немесе мемлекетке зиян келтіру қатерін туғызған айыпты жасалған іс-әрекет екенін анықтап біледі; -Қылмыстың белгілері: онша ауыр емес, ауырлығы орташа, ауыр және аса ауыр қылмыстар бар екенін анықтайды; - қылмыстық құқық бұзушылық құрамын анықтайды; - қылмыстың 4 категорияларын анықтайды; -«Әңгімелесетін әріптестер» әдісімен мәтінді топта оқиды, топта талқылайды, келесі топтарға барып түсіндіреді; -Топтық бағалау Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі Басым бөлігі орындайды: Кестемен жұппен жұмыс 2-тапсырма: Нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттаңдар қылмыс категориялары
Дескриптор: білім алушы- -Онша ауыр емес қылмыстар қандай қылмыс екенін анықтайды; -Ауырлығы орташа қылмыстар қандай қылмыс екенін анықтайды; -Ауыр қылмыстар қандай қылмыстар екенін анықтайды; -Аса ауыр қылмыстар қандай қылмыстар екенін анықтайды; -Кестеге жазады, жұмыстарын түсіндіреді; -Топтық бағалау
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі
Кейбір оқушылар «Ойлан.Жұптас.Талқыла» әдісімен орындайды 3-тапсырма: Кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысал келтіріңдер Мысалы: қылмыстық құқық бұзушылық жасаған уақытта 16 жасқа толған есі дұрыс жеке тұлға қылмыстық жауаптылыққа жатады ма? ҚР Қылмыстық Кодексімен қай бабында айтылғанын дәлелдеңдер
Дескриптор: білім алушы- -жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысал келтіреді; - ҚР Қылмыстық Кодексі-нің 15-бабына сәйкес, қылмыстық құқықбұзушылық жасаған уақытта он алты жасқа толған есі дұрыс жеке тұлға қылмыстық жауаптылыққа жататынын анықтайды;
Қосымша 4-тапсырма: Қылмыстық құқықбұзушылықтың құрамының элементтерін кестені пайдалана отырып, талдаңдар
Қылмыстық құқықбұзушылық құрамының элементтері
Дескриптор: білім алушы- -Қылмыстық құқықбұзушылық объектісі. Қылмыстық заңмен қорғалатын қоғамдық қатынастар екенін анықтайды; -Объективті жағы. Қылмыстық заңмен тыйым салынған әрекет немесе әрекетсіздік екенін анықтайды; -Қылмыстық құқықбұзушылық субъектісі. Қылмыстық заң белгіленген жасқа жеткен ақыл-есі дұрыс жеке тұлға екенін анықтайды; -Субъективті жағы. Жасалған қылмыстың мақсаты, кінәсі, себебін анықтайды; -Кестені толтырады, өз жұмыстарын түсіндіреді; -Топтық бағалау
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі |
оқулық, үлестірме материалдар, флипчарт қағаздары, маркерлер, бағалау парақтары |
||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. Жазбаша бағалау. БББ кестесі
|
бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілікке тартылатын тұлғалар 10 сынып
ашық сабақ Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілікке тартылатын тұлғалар 10 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жария құқық Мектеп: №23 ОМ Күні: 5.12.2024 жыл; 6.12.2024 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Пәні: Құқық негіздері Сынып: 10 «А», «Ә», «Б» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілікке тартылатын тұлғалар |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.2.4.3 - нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау; 10.2.4.4 - кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау |
|
Сабақ мақсаты |
-нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттайды; - кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтайды
Барлық оқушылар орындайды: «қылмыс және «қылмыстық теріс қылық» ұғымдарын, белгілерін, қылмыстық құқық бұзушылық құрамын және қылмыс категорияларын анықтап біледі, түсінеді. (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: Нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттайды; (қолдану) Кейбір оқушылар орындайды: Кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысал келтіреді, талдайды, бағалайды. Қылмыстық құқықбұзушылықтың құрамының элементтерін талдайды (қолдану, талдау, бағалау) |
|
Құндылықтарға баулу |
- ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП • Құқықтық білімді нақты өмірде, нақты практикалық жағдайларды шешуде өз бетінше қолдана білу • Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығутүрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушылармен амандасамын, сыныпты түгендеймін, сыныпты 4-топқа түрлі түсті қима-қағаздар арқылы бөлемін, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсатын, бағалау критерийлерімен таныстырамын. |
түрлі түсті стикерлер, |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Барлық оқушылар орындайды: «Әңгімелесетін әріптестер» әдісімен мәтінді топта оқиды, топта талқылайды, келесі топтарға барып түсіндіреді 1-тапсырма: 1-топ: «қылмыс және «қылмыстық теріс қылық» ұғымдарын анықтаңдар 2-топ: қылмыстың белгілерін анықтаңдар 3-топ: қылмыстық құқық бұзушылық құрамын анықтаңдар 4-топ: қылмыс категорияларын анықтаңдар Дескриптор: білім алушы- -Қылмыс-айыппұл салу, түзеу жұмыстары, қоғамдық жұмыстарға тарту, бас бостандығын шектеу, бас бостандығынан айыру түрінде жазаланатын әрекет екенін анықтайды; -Теріс қылмыс-қоғамға зор қауіп төндірмейтін, болмашы зиян келтірген не адамның жекебасына, ұйымға, қоғамға немесе мемлекетке зиян келтіру қатерін туғызған айыпты жасалған іс-әрекет екенін анықтап біледі; -Қылмыстың белгілері: онша ауыр емес, ауырлығы орташа, ауыр және аса ауыр қылмыстар бар екенін анықтайды; - қылмыстық құқық бұзушылық құрамын анықтайды; - қылмыстың 4 категорияларын анықтайды; -«Әңгімелесетін әріптестер» әдісімен мәтінді топта оқиды, топта талқылайды, келесі топтарға барып түсіндіреді; -Топтық бағалау Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі Басым бөлігі орындайды: Кестемен жұппен жұмыс 2-тапсырма: Нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттаңдар қылмыс категориялары
Дескриптор: білім алушы- -Онша ауыр емес қылмыстар қандай қылмыс екенін анықтайды; -Ауырлығы орташа қылмыстар қандай қылмыс екенін анықтайды; -Ауыр қылмыстар қандай қылмыстар екенін анықтайды; -Аса ауыр қылмыстар қандай қылмыстар екенін анықтайды; -Кестеге жазады, жұмыстарын түсіндіреді; -Топтық бағалау
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі
Кейбір оқушылар «Ойлан.Жұптас.Талқыла» әдісімен орындайды 3-тапсырма: Кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысал келтіріңдер Мысалы: қылмыстық құқық бұзушылық жасаған уақытта 16 жасқа толған есі дұрыс жеке тұлға қылмыстық жауаптылыққа жатады ма? ҚР Қылмыстық Кодексімен қай бабында айтылғанын дәлелдеңдер
Дескриптор: білім алушы- -жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысал келтіреді; - ҚР Қылмыстық Кодексі-нің 15-бабына сәйкес, қылмыстық құқықбұзушылық жасаған уақытта он алты жасқа толған есі дұрыс жеке тұлға қылмыстық жауаптылыққа жататынын анықтайды;
Қосымша 4-тапсырма: Қылмыстық құқықбұзушылықтың құрамының элементтерін кестені пайдалана отырып, талдаңдар
Қылмыстық құқықбұзушылық құрамының элементтері
Дескриптор: білім алушы- -Қылмыстық құқықбұзушылық объектісі. Қылмыстық заңмен қорғалатын қоғамдық қатынастар екенін анықтайды; -Объективті жағы. Қылмыстық заңмен тыйым салынған әрекет немесе әрекетсіздік екенін анықтайды; -Қылмыстық құқықбұзушылық субъектісі. Қылмыстық заң белгіленген жасқа жеткен ақыл-есі дұрыс жеке тұлға екенін анықтайды; -Субъективті жағы. Жасалған қылмыстың мақсаты, кінәсі, себебін анықтайды; -Кестені толтырады, өз жұмыстарын түсіндіреді; -Топтық бағалау
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі |
оқулық, үлестірме материалдар, флипчарт қағаздары, маркерлер, бағалау парақтары |
||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. Жазбаша бағалау. БББ кестесі
|
бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз













