(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспары
Қымбат, арзан /Жеміс пен көгөніс сатып аламын
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
4А. Күнделікті өмірдегі есептеулер |
|
|
Педагогтың аты-жөні (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 1 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қымбат, арзан /Жеміс пен көгөніс сатып аламын |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): |
1.1.3.6 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 теңгелік тиындармен түрлі төлем жасау; 1.5.1.2 ** сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану/ заттар арасындағы арақашықтықты, бағытты, орналасуын анықтайтын терминдер пайдалану; 1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру. |
|
|
Сабақтың мақсаты : |
«Қымбат», «арзан» дегеннің не екенін білетін болады Құндылықтар:
Ұлттық мүдде – ұлттық мирасты мәдениетті дәріптейді |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 7 минут |
Психологиялық ахуал орнату «Мен ақылды баламын» Балалар, өз есімдеріңнің бірінші әріпінен басталатын, бойларыңда бар 1 қасиеттерімізден айтып шығамыз Топқа бөлу. https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ Оқушылар 2-топқа бөлінеді. 1-топ: Сан 2-топ: Баға 3-топ: Құн Үй тапсырмасын пысықтау. «Дүкен» ойыны Ойынның шарты: Балалар дүкендегі заттарды сатып алады және сатушы болып ақша қайтарады. -Ендеше бүгін сабақта жақсы жауап беріп ат салысып отырсаңдар мен сендерге тиын беремін. Сабақ соңында жинаған тиындарыңды санайтын боласыңдар. Қай топ көп ақша жинаса солтоп жеңімпаз болады. |
Психологиялық ахуалға туғызады Оқушылар 2-топқа бөлінеді . Топ басшы сайлайды. Балалар ойын шартын мұққият тыңдайды.Дүкенші және сатып алушы болып,заттарды монетаға сатып алады.Сатушы ретінде артыылған ақшаны қайтарады |
Мадақтау сөздер
|
Интербелсенді тақтадағы суреттер |
|
Сабақ тың ортасы 18 минут |
Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Оқулықтағы №1 тапсырманы қарастырады. Сырым мен Әлияда 100 теңгеден бар. Сырым 2 тауар, ал Әлия 3 тауар сатып алды. Балалар қандай тауарлар сатып алуы мүмкін? Бүгін біз сендермен «баға», «саны», «құны», «қымбат», «арзан» түсініктерінің мәнін нақтылаймыз. |
Мәселелік жағдаятты түсінеді. 100 еңгеге тауар сатып алып, қай тауар қымбат,қай тауар арзан екенін түсіндіреді. |
|
Суреттер,оқулық.
|
|
|
Барлық сатып алынған тауарларға қанша төледің? Сатып алынған заттардың ішінде қайсысы қымбат? Сатып алынған заттардың ішінде қайсысы арзан? Қайтарған ақшаны сен қалай санайсың?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Құн ұғымымен танысады. |
Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады |
Оқулық.
|
|
Сергіту сәті 3 минут |
1-тапсырма. Топтық жұмыс . «Салыстыр» әдісі Топтағы оқушылар оқулықтағы №2 тапсырманы шығарады. Қай тауар қымбат? Қайсысы артық? Қаншаға қымбат, қаншаға арзан. Дескриптор:
Сергіту сәті «Ақ бұлақ» биі |
№2 тапсырманы орындайды. Өрнек құрастырып, оның мәнін табады. Қай тауар қымбат? Қайсысы артық? Қаншаға қымбат, қаншаға арзан екенін түсіндіреді. №2 тапсырманы көшіріп жазады. 30тг-20тг=10тг 30тг-10тг=20тг 20тг-10тг=10тг Сергіту сәтін орындайды. |
Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады |
Оқулық. Дәптер. Плакат Сергіту сәті «Ақ бұлақ» биі видео |
|
|
2-ТАПСЫРМА. ЖЕКЕ ЖҰМЫС. «Айналмалы бекет» әдісі Оқулықтағы №3тапсырманы орындауды ұсынады.Мұғалім 3 теңдік құрастыруды ұсынады.
Дескриптор:
3-ТАПСЫРМА. ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС. «Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі Оқулықтағы №4 тапсырманы орындауды ұсынады. 100-100 70+20 60-40 70-20 60+40 80+10 |
Оқушылар өздері құрастырған 3 теңдікті түсіндіріп орындайды.Мысалы: 9-6=3 10-8=2 8-7=1 Оқушылар есептеуді орындайды. Досының орындағанын тексереді. 100-100=0 70+20=90 60-40=20 70-20=50 60+40=100 80+10=90 |
|
Оқулық. |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Сабақты бекіту https://wordwall.net/ru/resource/71146761 Кері байланыс «Құрылысшының қалпағы» әдісі Жасыл – бәрі түсінікті Сары – сұрағым бар Қызыл – түсінбедім. |
Вордвол тапсырмаларына жауап береді. Кері байланыс жасайды Балалар құрылысшының қалпағын таңдап, сабақтан алған әсерімен бөліседі.. |
Сонымен бүгінгі сабақта жинаған теңгелеріңді санай қойыңдар. Кім қанша теңге жинады? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
АШЫҚ САБАҚ, Қымбат, арзан /Жеміс пен көгөніс сатып аламын
АШЫҚ САБАҚ, Қымбат, арзан /Жеміс пен көгөніс сатып аламын
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспары
Қымбат, арзан /Жеміс пен көгөніс сатып аламын
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
4А. Күнделікті өмірдегі есептеулер |
|
|
Педагогтың аты-жөні (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 1 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қымбат, арзан /Жеміс пен көгөніс сатып аламын |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): |
1.1.3.6 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 теңгелік тиындармен түрлі төлем жасау; 1.5.1.2 ** сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану/ заттар арасындағы арақашықтықты, бағытты, орналасуын анықтайтын терминдер пайдалану; 1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру. |
|
|
Сабақтың мақсаты : |
«Қымбат», «арзан» дегеннің не екенін білетін болады Құндылықтар:
Ұлттық мүдде – ұлттық мирасты мәдениетті дәріптейді |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 7 минут |
Психологиялық ахуал орнату «Мен ақылды баламын» Балалар, өз есімдеріңнің бірінші әріпінен басталатын, бойларыңда бар 1 қасиеттерімізден айтып шығамыз Топқа бөлу. https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ Оқушылар 2-топқа бөлінеді. 1-топ: Сан 2-топ: Баға 3-топ: Құн Үй тапсырмасын пысықтау. «Дүкен» ойыны Ойынның шарты: Балалар дүкендегі заттарды сатып алады және сатушы болып ақша қайтарады. -Ендеше бүгін сабақта жақсы жауап беріп ат салысып отырсаңдар мен сендерге тиын беремін. Сабақ соңында жинаған тиындарыңды санайтын боласыңдар. Қай топ көп ақша жинаса солтоп жеңімпаз болады. |
Психологиялық ахуалға туғызады Оқушылар 2-топқа бөлінеді . Топ басшы сайлайды. Балалар ойын шартын мұққият тыңдайды.Дүкенші және сатып алушы болып,заттарды монетаға сатып алады.Сатушы ретінде артыылған ақшаны қайтарады |
Мадақтау сөздер
|
Интербелсенді тақтадағы суреттер |
|
Сабақ тың ортасы 18 минут |
Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Оқулықтағы №1 тапсырманы қарастырады. Сырым мен Әлияда 100 теңгеден бар. Сырым 2 тауар, ал Әлия 3 тауар сатып алды. Балалар қандай тауарлар сатып алуы мүмкін? Бүгін біз сендермен «баға», «саны», «құны», «қымбат», «арзан» түсініктерінің мәнін нақтылаймыз. |
Мәселелік жағдаятты түсінеді. 100 еңгеге тауар сатып алып, қай тауар қымбат,қай тауар арзан екенін түсіндіреді. |
|
Суреттер,оқулық.
|
|
|
Барлық сатып алынған тауарларға қанша төледің? Сатып алынған заттардың ішінде қайсысы қымбат? Сатып алынған заттардың ішінде қайсысы арзан? Қайтарған ақшаны сен қалай санайсың?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Құн ұғымымен танысады. |
Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады |
Оқулық.
|
|
Сергіту сәті 3 минут |
1-тапсырма. Топтық жұмыс . «Салыстыр» әдісі Топтағы оқушылар оқулықтағы №2 тапсырманы шығарады. Қай тауар қымбат? Қайсысы артық? Қаншаға қымбат, қаншаға арзан. Дескриптор:
Сергіту сәті «Ақ бұлақ» биі |
№2 тапсырманы орындайды. Өрнек құрастырып, оның мәнін табады. Қай тауар қымбат? Қайсысы артық? Қаншаға қымбат, қаншаға арзан екенін түсіндіреді. №2 тапсырманы көшіріп жазады. 30тг-20тг=10тг 30тг-10тг=20тг 20тг-10тг=10тг Сергіту сәтін орындайды. |
Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады |
Оқулық. Дәптер. Плакат Сергіту сәті «Ақ бұлақ» биі видео |
|
|
2-ТАПСЫРМА. ЖЕКЕ ЖҰМЫС. «Айналмалы бекет» әдісі Оқулықтағы №3тапсырманы орындауды ұсынады.Мұғалім 3 теңдік құрастыруды ұсынады.
Дескриптор:
3-ТАПСЫРМА. ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС. «Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі Оқулықтағы №4 тапсырманы орындауды ұсынады. 100-100 70+20 60-40 70-20 60+40 80+10 |
Оқушылар өздері құрастырған 3 теңдікті түсіндіріп орындайды.Мысалы: 9-6=3 10-8=2 8-7=1 Оқушылар есептеуді орындайды. Досының орындағанын тексереді. 100-100=0 70+20=90 60-40=20 70-20=50 60+40=100 80+10=90 |
|
Оқулық. |
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Сабақты бекіту https://wordwall.net/ru/resource/71146761 Кері байланыс «Құрылысшының қалпағы» әдісі Жасыл – бәрі түсінікті Сары – сұрағым бар Қызыл – түсінбедім. |
Вордвол тапсырмаларына жауап береді. Кері байланыс жасайды Балалар құрылысшының қалпағын таңдап, сабақтан алған әсерімен бөліседі.. |
Сонымен бүгінгі сабақта жинаған теңгелеріңді санай қойыңдар. Кім қанша теңге жинады? |
|
шағым қалдыра аласыз




















