Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспрдың тарауы: |
Мектеп: Ырғыз ауданы №1 қазақ орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің ТАӘ: Абдирова Н.Е. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.10 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Барлығы:
-Басым бөлігі: алгебралық өрнектерді ықшамдауда
-кейбірі: күрделі теңдеу шешу барысында
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-
- алгебралық өрнектерді
ықшамдауда -
күрделі теңдеу шешу
барысында |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
- -ауызша
тұжырымдалған Бөлім бойынша лексика және терминология - -екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты; -екі өрнектің қосындысының (айырмасының )кубы; Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер - есеп шығару кезіндегі білім дағдыларының қалыптасуына көз жеткізеді; Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер - сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал тудырамын. Балалармен бірге топ ережесі құрылады. Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бірмүшелер мен көпмүшелермен амалдар орындай алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу.
«Белсенді тақта» 1) Өрнекті оқыңдар:
2) Бірмүшенің квадраты түріне келтіріңдер
|
К
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім оқу материалын қосымша ресурстар арқылы түсіндіруді ұйымдастырады. 1) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қандай топтау тәсілін қолданады? 2)Көпмүшелерді көбейту ережесі? 3)Есеп шығару :
Жаңа тақырыпты түсіндіру: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосыныдысының көбейтіндісіне тең. (а-в)(а+в)=а2-в2 немесе а2-в2=(а-в)(а+в) І топ: Екі өрнектің айырамасынның олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең. (а-в)(а+в)= а2 +ав – ав – в2 = а2 – в2 Мысалы:
9- ІІ топ: Екі өрнектің квадраттарының айырамасы осы өрнектердің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең. а2 – в2 = (а-в)(а+в) Мысалы:
25- Тапсырма 1. Амалдарды орындаңдар:І топ 1)
(х-5)(5+х)= 2)
(10-к)(к+10)= 3)
(а+ 4)
( ІІ топ 1)
( 2)
(8+у)(у-8)= 3)
(9x-5y)(9x+5y)= 4)
(-4а+ Дескриптор:
2.Көбейтуді орындандар: І, ІІ топ
2) 3)(1,1
Екі топ бір-бірін бағалайды «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы 3.«Ой қозға» Әрбір тапсырмаға сәйкес дұрыс жауап тауып, оған сәйкес әріптерден сөз құрастырыңдар.
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады
4. Жеке жұмыс: Дұрыс теңдік шығатындай етіп, бос орынды толтыр:
1.
2.
3.
4.
5. Оқушы өзін-өзі бағалайды. «Бас бармақ» әдісі Дұрыс жауаптары
1.
2.
3.
4.
5.
|
Презентация
Кеспе қағаздары
Кеспе қағаздары Алгебра 7 кл №31.2
Оқулық Алгебра 7 кл №31.2 бет
Оқулық №31.12 Бет «Бағдаршам» әдісі
Оқулық №31.1 бет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы мин |
Қорытынды: Математикалық домино
Жұптық бағалау Рефлекция
Үй жұмысы. №31.17, №31.11 Оқулық Алгебра 7 кл
|
«Математикалық домино» әдісі
«Бағалау терезесі» әдісі Жаңа әдіс-тәсілдер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1)« Амалдарды орындауға, Көбейтуді орындауға » берілген тапсырмалардың нәтижесі арқылы саралаймын 2) .«Ой қозға» әдісі арқылы кейбір оқушылар үшін саралаймын 3)«Жеке жұмыс» орындауға берілген тапсырмалар арқылы оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралаймын 4)«Математикалық домино» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша саралаймын.
|
Сабақта формативті бағалау
Критерийлері бойынша, сонымен қатар мұғалімнің бақылауы бойынша жүргізіледі. Үй тапсырмасын тексеру кезінде өзін-өзі бағалау жүргізіледі. Оқушылар өзін-өзі бағалау арқылы неге жеткенін және неге жеткенін және неге әлі жеткізу керектігін бағалап отырады. Әрбір оқушы назардан тыс қалмайды. Орындаған жұмыстары бойынша мадақтау алады. |
Интербелсенді тақтамен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерді сақтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: “Ой қозға” әдісі 2:“Бағдаршам” әдісі, кері байланыс
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Белсенді оқыту әдістерін кеңінен қолдану 2:Формативті бағалау әдістерін нақты, жүйелі пайдалану Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Қысқаша көбейту формулалары 7 сынып
Ашық сабақ Қысқаша көбейту формулалары 7 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспрдың тарауы: |
Мектеп: Ырғыз ауданы №1 қазақ орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің ТАӘ: Абдирова Н.Е. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.10 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Барлығы:
-Басым бөлігі: алгебралық өрнектерді ықшамдауда
-кейбірі: күрделі теңдеу шешу барысында
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-
- алгебралық өрнектерді
ықшамдауда -
күрделі теңдеу шешу
барысында |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
- -ауызша
тұжырымдалған Бөлім бойынша лексика және терминология - -екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты; -екі өрнектің қосындысының (айырмасының )кубы; Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер - есеп шығару кезіндегі білім дағдыларының қалыптасуына көз жеткізеді; Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер - сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал тудырамын. Балалармен бірге топ ережесі құрылады. Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бірмүшелер мен көпмүшелермен амалдар орындай алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу.
«Белсенді тақта» 1) Өрнекті оқыңдар:
2) Бірмүшенің квадраты түріне келтіріңдер
|
К
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім оқу материалын қосымша ресурстар арқылы түсіндіруді ұйымдастырады. 1) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қандай топтау тәсілін қолданады? 2)Көпмүшелерді көбейту ережесі? 3)Есеп шығару :
Жаңа тақырыпты түсіндіру: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосыныдысының көбейтіндісіне тең. (а-в)(а+в)=а2-в2 немесе а2-в2=(а-в)(а+в) І топ: Екі өрнектің айырамасынның олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең. (а-в)(а+в)= а2 +ав – ав – в2 = а2 – в2 Мысалы:
9- ІІ топ: Екі өрнектің квадраттарының айырамасы осы өрнектердің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең. а2 – в2 = (а-в)(а+в) Мысалы:
25- Тапсырма 1. Амалдарды орындаңдар:І топ 1)
(х-5)(5+х)= 2)
(10-к)(к+10)= 3)
(а+ 4)
( ІІ топ 1)
( 2)
(8+у)(у-8)= 3)
(9x-5y)(9x+5y)= 4)
(-4а+ Дескриптор:
2.Көбейтуді орындандар: І, ІІ топ
2) 3)(1,1
Екі топ бір-бірін бағалайды «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы 3.«Ой қозға» Әрбір тапсырмаға сәйкес дұрыс жауап тауып, оған сәйкес әріптерден сөз құрастырыңдар.
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады
4. Жеке жұмыс: Дұрыс теңдік шығатындай етіп, бос орынды толтыр:
1.
2.
3.
4.
5. Оқушы өзін-өзі бағалайды. «Бас бармақ» әдісі Дұрыс жауаптары
1.
2.
3.
4.
5.
|
Презентация
Кеспе қағаздары
Кеспе қағаздары Алгебра 7 кл №31.2
Оқулық Алгебра 7 кл №31.2 бет
Оқулық №31.12 Бет «Бағдаршам» әдісі
Оқулық №31.1 бет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы мин |
Қорытынды: Математикалық домино
Жұптық бағалау Рефлекция
Үй жұмысы. №31.17, №31.11 Оқулық Алгебра 7 кл
|
«Математикалық домино» әдісі
«Бағалау терезесі» әдісі Жаңа әдіс-тәсілдер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1)« Амалдарды орындауға, Көбейтуді орындауға » берілген тапсырмалардың нәтижесі арқылы саралаймын 2) .«Ой қозға» әдісі арқылы кейбір оқушылар үшін саралаймын 3)«Жеке жұмыс» орындауға берілген тапсырмалар арқылы оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралаймын 4)«Математикалық домино» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша саралаймын.
|
Сабақта формативті бағалау
Критерийлері бойынша, сонымен қатар мұғалімнің бақылауы бойынша жүргізіледі. Үй тапсырмасын тексеру кезінде өзін-өзі бағалау жүргізіледі. Оқушылар өзін-өзі бағалау арқылы неге жеткенін және неге жеткенін және неге әлі жеткізу керектігін бағалап отырады. Әрбір оқушы назардан тыс қалмайды. Орындаған жұмыстары бойынша мадақтау алады. |
Интербелсенді тақтамен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерді сақтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: “Ой қозға” әдісі 2:“Бағдаршам” әдісі, кері байланыс
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Белсенді оқыту әдістерін кеңінен қолдану 2:Формативті бағалау әдістерін нақты, жүйелі пайдалану Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



еспе
қағаздары







































4
)





















