Материалдар / Ашық сабақ “Қысқаша көбейту формулалары.Екі өрнектің айырмасының және қосындысының кубы”

Ашық сабақ “Қысқаша көбейту формулалары.Екі өрнектің айырмасының және қосындысының кубы”

Материал туралы қысқаша түсінік
“Қысқаша көбейту формулалары.Екі өрнектің айырмасының және қосындысының кубы“ тақырыбына қмж рефлексия, саралау, қосымшалар, деңгейлік тапсырмалар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Мамыр 2024
168
2 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Бөлім:

Қысқаша көбейту формулалары

Педагогтің Т.А.Ә.

Диханбай Аружан Бекембайқызы

Күні:

25.01.2024

Пәні:

Алгебра

Сынып:7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.2.1.11 Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы қысқаша көбейту формуласын білу және қолдану

Сабақтың мақсаты

Білім алушы:

-екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулалары.

-екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын қолдану.

Бағалау критерийлері

Білім алушы:

Білу, Түсіну: екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы формуласын біледі,қысқаша көбейту формулаларын ажырата алады

Қолдану :екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасы формуласын пайдалана отырып ,есептер шығарады

Ойлау дағдыларының деңгейі

қолдану


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы:

5 минут





Ұйымдастыру:

1.Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын түгелдеу.

2.Сабақтың тақырыбын, мақсатын,бағалау критерийлерін анықтау.

Бағалау парағын тарату

3.Өткен білімді жаңғырту

«доп лақтыру» арқылы алдыңғы өтілген тақырып бойынша сұрақтар қойылады

4.Топқа бөлу:

"Кездейсоқ шеңбер" әдісімен топқа бөлемін

Допты қағып алған Оқушы интер белсенді тақтадан

Сұрақты көріп сол сұраққа жауап береді



Интербелсенді тақтадағы шеңбер арқылы өз тобын тауып орнына жайғасады.





Алдыңғы тақырыпты қалай меңгергендігі,сұрақтарға жауап беруі



Доп ,интер белсенді тақта,бағалау парағын тарату


Қосымша 1


Интерактивті тақта

Интернет ресурстары

Сабақтың ортасы:

30 минут
























(Т). Жаңа сабақты түсіндіру

Екі өрнектің кубтарының қосындысын көбейткіштерге жіктеу үшін келесі тепе-теңдік қолданылады:

a3 + b3 = (a + b)(a2 – ab + b2).

Тепе-теңдікті дәлелдеу үшін көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін қолдан:

(a + b)(a2 – ab + b2) = a3 – a2b + ab2 + a2b – ab2 + b3 = a3 + b3.

(a2 – ab + b2) үшмүшесін айырманың толымсыз квадраты деп атайды. Бұл айырманың толық квадратынан (a2 – 2ab + b2) тек орта коэффициенті арқылы ерекшеленеді (2 сандық коэффициенті жоқ).

a3 + b3 = (a + b)(a2 – ab + b2) формуласы екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласы деп аталады және «екі өрнектің кубтарының қосындысы осы екі өрнектің қосындысын олардың айырмасының толымсыз квадратына көбейткенге тең» деп оқылады.


Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу үшін келесі тепе-теңдік қолданылады:

a3 – b3 = (a – b)(a2 + ab + b2).

Тексеру:

(a – b)(a2 + ab + b2) = a3 + a2b + ab2 – a2b – ab2 – b3 = a3 + b3.

(a2 + ab + b2) үшмүшесін қосындының толымсыз квадраты деп атайды. Бұл қосындының толық квадратынан (a2 + 2ab + b2) тек орта коэффициенті арқылы ерекшеленеді (2 сандық коэффициенті жоқ).

a3 – b3 = (a – b)(a2 + ab + b2) формуласы екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласы деп аталады және «екі өрнектің кубтарының айырмасы осы екі өрнектің айырмасын олардың қосындысының толымсыз квадратына көбейткенге тең» деп оқылады.








Керекті мәліметтерді жазып алады
















Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
























Калыптастырушы

Багалау















КБ серпілген сауал









Интерактивті тақта


Интернет ресурстары



Тақта

Бор

Кітап

дәптер






7-сыныпқа арналған оқулық

Абылкасымова А.Е

2018ж





Бейне жазбалар





Презентация


Жуптық және топтық жумысты орындау

барысында «Диалог және қолдау корсету» тәсілімен окушы окушыга багыт багдар береді сол аркылы бірін-бірі окыту орындалады.

Және барлыгы бірлесе тапсырманын нәтижелері неге турлі болганына назар аударып, кателерін тузетіп корытындылап отыргандыктан саралаудын корытынды тәсілін колданамын.

Дескриптор аркылы унемі багаланып отырады, сондыктан багалау тасілін колданамын

Жұптық жұмыс

Көбейткіштерге жіктеңдер:

а) a3+x3= (a+x)(a2-ax+x2)

a) y3-b3=(y-b)(y2-yb+b2)

b) z3-8=(z-2)(z2+2z+4)

b) m3+64=(m+4)(m2+4m+16)

Топтық жұмыс

2-тапсырма:Формуланы жалғастыр...

Екі өрнектің квадраттарының айырымы...

Екі өрнектің қосындысының квадраты...

Екі өрнектің айырымының квадраты...

Екі өрнектің қосындысының кубы...

Екі өрнектің айырымының кубы...

Екі өрнектің кубының қосындысы...

Екі өрнектің кубының айырымы......



Жұппен жұмыс жасайды,жанында отырған оқушымен бірлесе берілген тапсырманы ақылдаса отырып орындайды


Топпен бірлесе жұмыс жасайды,тез әрі жылдам шығарып,жауап береді


Берілген есепті шығара отырып басқа оқушылармен бірге бір бірінікін тексеріп қай жері қате екендігін айтып талқылайды,өз ойын ашық жеткізеді




-Кубтардың қосындысының формуласын біледі;\1\

-Кубтардың айырмасының формуласын біледі;\1\\

Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады\1\

ҚКФ ажырата алады \1\

Формуланы ауызша тұжырымдай алады

есепте кеткен қателеріне байланысты бағаланады








Интерактивті тақта








Карточкалар

Тақта

Бор

Кітап

дәптер


7-сыныпқа арналған оқулық

Абылкасымова А.Е

2018ж

Сабақты қорытындылау 5 мин

оқушылардың сабақта қатысып отырған белсенділіктерін ескере отырып, деңгейлік есептер беремін

Сол бойынша барлық сабақта қатысқан орындаған тарсырмаларын ескере отырып дескриптор бойынша балл қоямын .Ал топтың ішінде жеңімпазды кімнің тобында көп балл сол топ жеңімпаз атанады !


кубтарының қосындысы мен айырмасы формуласын пайдалана отырып ,есептер шығарады\1\

біледі\1\

Қосымша 2

Сабақтың соңы

Үйге тапсырма: есептерді шығару 34.7 34.8

Бүгінгі сабақтан не түйгендерін

кері байланысқа жаза кету !


Кері байланыс жасайды




Қосымша 2

Қосымша 1

Сұрақтары:

  1. Өзіңіз білетін қысқаша көбейту формуласын атаңыз

  2. Екі өрнектің қосындысының квадраты формуласын оқылуын атаңыз

  3. Екі өрнектің қосындысының квадраты формуласын жазып көрсетіңіз

  4. Екі өрнектің айырымының квадраты формуласын оқылуын атаңыз

  5. Екі өрнектің айырымының квадраты формуласын жазып көрсетіңіз

6.Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын атаңыз\оқылуы,жазылуы\

Қосымша 2
















Қысқа мерзімді сабақ жоспары 2



Бөлім:

Қысқаша көбейту формулалары

Педагогтің Т.А.Ә.

Диханбай Аружан Бекембайқызы

Күні:

30.01.2024

Пәні:

Алгебра

Сынып:7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қысқаша көбейту формулалары.Екі өрнектің айырмасының және қосындысының кубы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7. 1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

Сабақтың мақсаты

Білім алушы:

  • Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады;

  • қысқаша көбейту формулаларын алгебралық өрнектерді ықшамдау кезінде қолдана алады

-Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады

Бағалау критерийлері

Білім алушы:

Білу, Түсіну: Екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формуласын біледі

Қолдану: Екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы формуласын пайдалана отырып ,есеп шығарады

Ойлау дағдыларының деңгейі

қолдану


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы:

5 минут





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ