Батыс Қазақстан облысы
Орал қаласы
№47 жалпы орта білім беретін мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі: Кадралина Л.К
Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні:16.10.2018ж |
Мұғалім: Кадралина Л.К. Қатысқандар саны: 24 Қатыcпағандар саны: 24 |
||
|
Сынып: 1»А» |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Р дыбысы мен әрпі |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау. 1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістігі, жолдың жоғарғы төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жаңа білімді меңгереді. Көптеген оқушылар:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбір оқушылар: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Р дыбысы мен әрпін ажырата алады, сөзге дыбыстық талдау жасай алады, дауысты не дауыссыз екенін ажыратады. Сөздерде кездесу ретін анықтайды. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық, еңбек |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, дүниетану |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио жазба тыңдалым, сюжетті суреттер. |
||
|
Тілдік құзыреттілік |
шеберхана, ара, құрал,робот,зымыран-ракета, радио, раушан-роза |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
3 мин |
Ширату жаттығулары Топқа бөлу. «Қима қағаз» әдісі Өткен сабақты қайталау «Л дыбысы мен әрпі» бар сөздер құрау және дыбыстық талдау жасау
Мектеп шеберханасына саяхат Видео көрсетілім. Жаңа сөздер: шеберхана, ара, құрал. Сабақтың мақсатын хабарлау. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 8 мин |
Аудио тыңдалым Дескриптор: - тыңдау арқылы сұраққа жауап береді. - сурет бойынша жұппен әңгімелейді. - суреттегі ара сөздерінің мағынасын ажыратады. Жеке жұмыс Оқулықпен жұмыс ар ара ра ар арал ара арала анар Анар Ара, ара, а ра лар Алан, ара а ра ла Дескриптор: - оқушылар жеке және хормен оқиды - сөздерді буынға бөледі - Р дыбысы нешінші буында тұрғанын айтады - сөздің мағынасына назар аударады ОЖ Дәптермен жұмыс Дескриптор: - Р дыбысын ауада және дәптерге үлгі бойынша әдемі жазып үйренеді - жазу жолын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазады |
Сюжетті суреттер Оқулық |
|
|
7мин
|
«Серпілген сауал» әдісі 1. Р дыбысы қанда дыбыс? 2. Р дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? 3. Р дыбысы неге ұқсайды? 4. Біздің сыныбымызда р дыбысан келетін немесе р әрпі бар балалардың есімдері бар ма? Расул, Жанарыс, Перизат, Нұрай, Нұрдаулет, Жанар, Дарина, Санжар, Еркеш, Айерке Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді, -Р дыбысына мысал келтіреді ЖЖ. Сәйкестендіу Тышқан- дән,
күшік- сүйек, ара- гүл |
|
|
|
3 мин |
Сергіту жаттығуы «Дыбысты анықта » ойыны Р әрпі бар сөз айтқанда, қол шапалақтаймыз. Ал, р әрпі жоқ сөздерді айтқанда аяқтарымен белгі береді. Бұрғы, қалақ, шеге, ара, айыр, балға,темір, ағаш, күрек ,қайшы. |
|
|
|
10мин |
Топтық жұмыс 1-топ:“Ойлан, тап” ойыны 2-топ:Р дыбысы бар суреттерді сәйкестендіру 3-топ:Р дыбысы бар суреттерді боя және бояған суретіңе сөйлем ойла 4- топ: Р әрпінің жазба түрін , р әрпіне ұқсас заттарды бейнелеу ермексазбен және дәндермен бейнелеу. Дескриптор: Р дыбысына байланысты сөзді табады. Суреттерді сәйкестендіреді. Сөздерден сөйлем құрайды. |
|
|
|
5 мин |
Саралау тапсырмасы Берілген сөздерді оқы. Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады? Сол әріпті қоршап сыз.
қуы....шақ ке...ік сиы... то...ғай ( л, р, а ) ( р, л, н ) ( с, л, р ) ( а, р, м ) Дескриптор Білім алушы - сөздерді дұрыс оқиды; - көп нүктенің орнына тиісті әріпті анықтайды. |
|
|
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Зымаран» Бәрін түсіндім- зымыранның алдыңғы жағы, Кейбірін түсіндім- ортаңғы бөлігі Бүгінгі сабақтан ештеңе ұқпадым- соңғы бөлігі |
|
|
|
Дифференциация (саралау) – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалауды жоспарлау «Сиқырлы жұлдыздар», «Бағдаршам», «Бас бармақ»
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру үшін кейбір оқушыға саралау тапсырмасы берілді. |
Әрбір тапсырма орындалған сайын мадақтаулар айтылады. |
Сабақта үзіліс кезінде өзін өзі ұстау ережелері ескеріледі. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Р дыбысы мен әрпі" 1 сынып
Ашық сабақ "Р дыбысы мен әрпі" 1 сынып
Батыс Қазақстан облысы
Орал қаласы
№47 жалпы орта білім беретін мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі: Кадралина Л.К
Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні:16.10.2018ж |
Мұғалім: Кадралина Л.К. Қатысқандар саны: 24 Қатыcпағандар саны: 24 |
||
|
Сынып: 1»А» |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Р дыбысы мен әрпі |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау. 1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістігі, жолдың жоғарғы төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жаңа білімді меңгереді. Көптеген оқушылар:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбір оқушылар: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Р дыбысы мен әрпін ажырата алады, сөзге дыбыстық талдау жасай алады, дауысты не дауыссыз екенін ажыратады. Сөздерде кездесу ретін анықтайды. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық, еңбек |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, дүниетану |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио жазба тыңдалым, сюжетті суреттер. |
||
|
Тілдік құзыреттілік |
шеберхана, ара, құрал,робот,зымыран-ракета, радио, раушан-роза |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
3 мин |
Ширату жаттығулары Топқа бөлу. «Қима қағаз» әдісі Өткен сабақты қайталау «Л дыбысы мен әрпі» бар сөздер құрау және дыбыстық талдау жасау
Мектеп шеберханасына саяхат Видео көрсетілім. Жаңа сөздер: шеберхана, ара, құрал. Сабақтың мақсатын хабарлау. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 8 мин |
Аудио тыңдалым Дескриптор: - тыңдау арқылы сұраққа жауап береді. - сурет бойынша жұппен әңгімелейді. - суреттегі ара сөздерінің мағынасын ажыратады. Жеке жұмыс Оқулықпен жұмыс ар ара ра ар арал ара арала анар Анар Ара, ара, а ра лар Алан, ара а ра ла Дескриптор: - оқушылар жеке және хормен оқиды - сөздерді буынға бөледі - Р дыбысы нешінші буында тұрғанын айтады - сөздің мағынасына назар аударады ОЖ Дәптермен жұмыс Дескриптор: - Р дыбысын ауада және дәптерге үлгі бойынша әдемі жазып үйренеді - жазу жолын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазады |
Сюжетті суреттер Оқулық |
|
|
7мин
|
«Серпілген сауал» әдісі 1. Р дыбысы қанда дыбыс? 2. Р дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? 3. Р дыбысы неге ұқсайды? 4. Біздің сыныбымызда р дыбысан келетін немесе р әрпі бар балалардың есімдері бар ма? Расул, Жанарыс, Перизат, Нұрай, Нұрдаулет, Жанар, Дарина, Санжар, Еркеш, Айерке Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді, -Р дыбысына мысал келтіреді ЖЖ. Сәйкестендіу Тышқан- дән,
күшік- сүйек, ара- гүл |
|
|
|
3 мин |
Сергіту жаттығуы «Дыбысты анықта » ойыны Р әрпі бар сөз айтқанда, қол шапалақтаймыз. Ал, р әрпі жоқ сөздерді айтқанда аяқтарымен белгі береді. Бұрғы, қалақ, шеге, ара, айыр, балға,темір, ағаш, күрек ,қайшы. |
|
|
|
10мин |
Топтық жұмыс 1-топ:“Ойлан, тап” ойыны 2-топ:Р дыбысы бар суреттерді сәйкестендіру 3-топ:Р дыбысы бар суреттерді боя және бояған суретіңе сөйлем ойла 4- топ: Р әрпінің жазба түрін , р әрпіне ұқсас заттарды бейнелеу ермексазбен және дәндермен бейнелеу. Дескриптор: Р дыбысына байланысты сөзді табады. Суреттерді сәйкестендіреді. Сөздерден сөйлем құрайды. |
|
|
|
5 мин |
Саралау тапсырмасы Берілген сөздерді оқы. Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады? Сол әріпті қоршап сыз.
қуы....шақ ке...ік сиы... то...ғай ( л, р, а ) ( р, л, н ) ( с, л, р ) ( а, р, м ) Дескриптор Білім алушы - сөздерді дұрыс оқиды; - көп нүктенің орнына тиісті әріпті анықтайды. |
|
|
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Зымаран» Бәрін түсіндім- зымыранның алдыңғы жағы, Кейбірін түсіндім- ортаңғы бөлігі Бүгінгі сабақтан ештеңе ұқпадым- соңғы бөлігі |
|
|
|
Дифференциация (саралау) – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалауды жоспарлау «Сиқырлы жұлдыздар», «Бағдаршам», «Бас бармақ»
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру үшін кейбір оқушыға саралау тапсырмасы берілді. |
Әрбір тапсырма орындалған сайын мадақтаулар айтылады. |
Сабақта үзіліс кезінде өзін өзі ұстау ережелері ескеріледі. |
|
шағым қалдыра аласыз




















