Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Математика 5 сынып
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мадениет Ержанар |
||||||
|
Күні: |
13.02.2026 |
||||||
|
Сынып: 5 «ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-ондық бөлшектерді көбейту ережесін біледі; -ондық бөлшектерді көбейтуді тұрмыстық және мәтіндік есептерде қолдана алады. |
||||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық Жасампаздық: оқушылар тапсырмаларды орындауда шығармашылық танытып, өз ойларын ұсынады. Жаңашылдық: оқушылар жаңа тәсілдер мен идеяларды қолдана отырып, өзгерістерге ашық болуды үйренеді. |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу. Психологиялық жағымды ахуал жасау: «жылы эмоция-сәтті сапардың кепілі» әдісі; Үй тапсырмасын тексеру: «Билетті тексеру» әдісі
Сабақтың мақсатын түсіндіру; |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, Сабақ тақырыбымен және мақсатымен танысады; Үй тапсырмасын жұбымен тексереді; |
Мұғалімнің ауызша мақтау сөздері Үй тапсырмасына 2 балл |
|
|||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ауызша жұмыс Ондық бөлшектерді көбейту ережесі. Көбейткіш ондық бөлшектердегі үтірлер ескерілмей, натурал сандарды көбейтудегідей көбейтіледі. Сонан соң көбейткіштерде үтірден кейін барлығы неше цифр (ондық таңба) болса, көбейтіндінің мәнінде оң жақтан сонша цифр (ондық таңба) үтірмен ажыратылады.
|
Оқушылар мысалдарды қарап, түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! 1балл |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 7 минут |
Жеке тапсырма
|
Оқушылар кеспе қағаздағы берілген тапсырмаларды орындайды. 3 оқушы тақтада шығарады . Сол арқылы жауаптарын сәйкестендіріп тексереді. |
Дескриптор -Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтеді -Үтір орнын дұрыс қояды -Ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді 3 балл Өз өзі бағалайды |
Кеспе қағаз |
|||
|
8 минут |
Жеке жұмыс «Саралау тапсырмалары» А деңгей балл? 1). 45,2∙ 4= 2). 4,7∙5= В деңгей
С- деңгей Өрнектің мәнін табыңдар 1,5а + 2,3b мұндағы а=2,2; b=1,7 |
Оқушылар есептерді тақтаға жазып шығарады. |
Дескриптор -Ондық бөлшектерді көбейтеді. -Ондық бөлшектерді натурал санға көбейтеді. -ондық бөлшектерді қосады Шешімдерін жазады А деңгей 2 б В деңгей 3 б С деңгей 4 б ? Жалпы: 9 |
Үлестірмелі қағаздар |
|||
|
5 минут |
Жұптық жұмыс1 қатар Амалдарды орындаңдар: (8,02 – 6,9) · 4,7 = 2 қатар Амалдарды орындаңдар: 5,9 · (1,274 + 15,326) = 3 қатар Амалдарды орындаңдар: (142,08 – 140,199) · 3,7 =
|
Оқушылар жұптық тапсырманы орындайды. Өрнекті оқып, алдымен жақша ішіндегі амалдарды орындайды. Ондық бөлшектермен есептеулерді дұрыс жүргізіп, көбейтуді орындайды. |
Дескриптор: -Ондық бөлшектермен амалдарды орындайды (қосу/азайту). - Ондық бөлшектерді көбейтеді -Нәтижені жазады 3балл |
Тапсырмалары жазылған карточкалар |
|||
|
5 минут |
Функционалдық сауаттылыққа арналған
|
Есептің шартын бір-біріне түсіндіреді, негізгі мәліметтерді анықтайды Шешу жолын бірге талқылайды, тиімді тәсілді таңдайды Шешімді өмірмен байланыстырып, қорытынды жасайды |
Дескриптор: -Шартын жазады -Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтеді 2балл |
|
|||
|
Қорытындылау 2 мин |
|
Тапсырмаларды орындайды |
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№857 бет 54 |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|||

Әр есепке 20 балл аралығында балл қояды. Соңында жинаған баллдарының арифметикалық орта баллын қояды. (мысалы төрт тапсырмадан 8+9+7+5 балл алса шыққан санды 4-ке бөлеміз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ "Рационал сандарды бөлу"
ашық сабақ "Рационал сандарды бөлу"
Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Математика 5 сынып
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мадениет Ержанар |
||||||
|
Күні: |
13.02.2026 |
||||||
|
Сынып: 5 «ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-ондық бөлшектерді көбейту ережесін біледі; -ондық бөлшектерді көбейтуді тұрмыстық және мәтіндік есептерде қолдана алады. |
||||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық Жасампаздық: оқушылар тапсырмаларды орындауда шығармашылық танытып, өз ойларын ұсынады. Жаңашылдық: оқушылар жаңа тәсілдер мен идеяларды қолдана отырып, өзгерістерге ашық болуды үйренеді. |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу. Психологиялық жағымды ахуал жасау: «жылы эмоция-сәтті сапардың кепілі» әдісі; Үй тапсырмасын тексеру: «Билетті тексеру» әдісі
Сабақтың мақсатын түсіндіру; |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, Сабақ тақырыбымен және мақсатымен танысады; Үй тапсырмасын жұбымен тексереді; |
Мұғалімнің ауызша мақтау сөздері Үй тапсырмасына 2 балл |
|
|||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ауызша жұмыс Ондық бөлшектерді көбейту ережесі. Көбейткіш ондық бөлшектердегі үтірлер ескерілмей, натурал сандарды көбейтудегідей көбейтіледі. Сонан соң көбейткіштерде үтірден кейін барлығы неше цифр (ондық таңба) болса, көбейтіндінің мәнінде оң жақтан сонша цифр (ондық таңба) үтірмен ажыратылады.
|
Оқушылар мысалдарды қарап, түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! 1балл |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 7 минут |
Жеке тапсырма
|
Оқушылар кеспе қағаздағы берілген тапсырмаларды орындайды. 3 оқушы тақтада шығарады . Сол арқылы жауаптарын сәйкестендіріп тексереді. |
Дескриптор -Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтеді -Үтір орнын дұрыс қояды -Ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді 3 балл Өз өзі бағалайды |
Кеспе қағаз |
|||
|
8 минут |
Жеке жұмыс «Саралау тапсырмалары» А деңгей балл? 1). 45,2∙ 4= 2). 4,7∙5= В деңгей
С- деңгей Өрнектің мәнін табыңдар 1,5а + 2,3b мұндағы а=2,2; b=1,7 |
Оқушылар есептерді тақтаға жазып шығарады. |
Дескриптор -Ондық бөлшектерді көбейтеді. -Ондық бөлшектерді натурал санға көбейтеді. -ондық бөлшектерді қосады Шешімдерін жазады А деңгей 2 б В деңгей 3 б С деңгей 4 б ? Жалпы: 9 |
Үлестірмелі қағаздар |
|||
|
5 минут |
Жұптық жұмыс1 қатар Амалдарды орындаңдар: (8,02 – 6,9) · 4,7 = 2 қатар Амалдарды орындаңдар: 5,9 · (1,274 + 15,326) = 3 қатар Амалдарды орындаңдар: (142,08 – 140,199) · 3,7 =
|
Оқушылар жұптық тапсырманы орындайды. Өрнекті оқып, алдымен жақша ішіндегі амалдарды орындайды. Ондық бөлшектермен есептеулерді дұрыс жүргізіп, көбейтуді орындайды. |
Дескриптор: -Ондық бөлшектермен амалдарды орындайды (қосу/азайту). - Ондық бөлшектерді көбейтеді -Нәтижені жазады 3балл |
Тапсырмалары жазылған карточкалар |
|||
|
5 минут |
Функционалдық сауаттылыққа арналған
|
Есептің шартын бір-біріне түсіндіреді, негізгі мәліметтерді анықтайды Шешу жолын бірге талқылайды, тиімді тәсілді таңдайды Шешімді өмірмен байланыстырып, қорытынды жасайды |
Дескриптор: -Шартын жазады -Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтеді 2балл |
|
|||
|
Қорытындылау 2 мин |
|
Тапсырмаларды орындайды |
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№857 бет 54 |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|||

Әр есепке 20 балл аралығында балл қояды. Соңында жинаған баллдарының арифметикалық орта баллын қояды. (мысалы төрт тапсырмадан 8+9+7+5 балл алса шыққан санды 4-ке бөлеміз
шағым қалдыра аласыз






















