Қоянды орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу»
Пән мұғалімі: Оган Орнек
6 «Д» сыныбы
|
Пән:Математика |
Мұғалімі: Оган Орнек |
|
||||||
|
Күні: 18.10.18ж. |
6 «Д» сыныбы |
Оқушы саны: 24 |
|
|||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу |
|
||||||
|
Бастапқы білім |
Координаттық түзуде рационал сандарды кескіндей алады; рационал сандарды салыстыра алады; |
|
||||||
|
Оқыту мақсаттары |
|
|
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Координаттық түзудің көмегімен рационал сандарды қосу мен азайтуды орындайды; |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - есептің шешу жолдарына түсініктеме жасау; Пәндік лексика және терминология: - бүтін сандар; - оң сандар; - теріс сандар; |
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- құрмет; оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну; - ынтымақтастық; топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; - ашықтық; топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу; |
|
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Информатика, ағылшын тілі, |
|
|
|||||
|
Көрнекіліктер |
Интерактивті тақта, |
|
||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушылардың жасайтын жұмыс түрлері оқушылардың әр түрлі қимыл қозғалыс жасауларына бағытталған; |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
||||||
|
Сабақтың жоспарланған этаптары. Сабақты жоспарлау |
|
|||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру: 1.1. Сынып оқушыларымен амандасу 1.2. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу 1.3. Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. (Оқушылар ортаға шақырылып шеңбер бойына тұрады, осылайша бір-бірін қошеметке бөлейді). Күлім қағып қолымды One, two, three деп, соғайын. Қарап тұрған көршіме Қолымды мен бұлғайын. Жылы-жылы жүзбенен Маңдайынан сипайын. Саралау тәсілі жіктеу,топқа бөлу Ү №381
№386
Қатар отырған оқушылар дәптерлерін ауыстырып, бірін – бірі бағалауды жүргізеді. |
Ресурстар |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы |
1.1. Белсенді оқу әдісі "Конверттегі сұрақ" Өткен сабақты бекіту мақсатында өткен сабақ бойынша сұрақтар жазылып, конвертке салынады.Оқушылар конверттегі сұрақтарға жауап береді. 1. Қандар сандар рационал сандар жиынын құрайды? 2. Координаталық түзу дегеніміз не? 3. Координаталық түзуде оң сандар қай бағытта кескінделеді? 4. Координаталық түзуде теріс сандар қай бағытта кескінделеді? 5.Қандай сандарды қарама-қарсы сандар деп атаймыз? 6. Термометрді координаталық түзу ретінде пайдалана аламыз ба? Неліктен? Термометрдің оң бағыты қалай қарайды? (Слайд ) Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болады деп ойлайсыздар? (Оқушылар өз ойларын айтады). Оқушылардың жауаптарын қорыта келе сабақ мақсатымен таныстыру. Олай болса бүгінгі сабақтың мақсатына жету үшін сабақтың тапсырмаларын орындайық. 1. Координаталық түзуде санды белгілей алады; 2. Координаталық түзуді пайдаланып сандарды қосу және азайту ережесін біледі және пайдаланады. Сыныппен жұмыс. Оқушыларға «Көбелекті қуалау» ойынын ұсынамыз. Ол үшін әр оқушы өз дәптерінде координаталық түзуді кескіндейді. Мұғалім жүргізушіні таңдайды. Жүргізуші координаталық түзудің қандай нүктесінде «көбелекті» орналастыру керектігін нұсқайды. Жүргізуші амалдарды орындауды ұсынады. Мысалы: (-3) - ті қосыңыз; (2) – ні қосыңыз; (7) - ні қосыңыз; (-10) – қосыңыз; (5) – қосыңыз; (3) – қосыңыз; (-11) – қосыңыз; (14) – қосыңыз; (6) – қосыңыз; (-1) – қосыңыз;
Осылайша, оқушылар «көбелекті» координаталық түзуде әрі-бері жылжытады. 1.2. Сурет бойынша есептеулерді жазыңыз:
-5 + 3 = -2.
-1 + (-4) = -5.
-4 + 7 = 3.
5 + (-5) = 0. Оқулықпен жұмыс. №380 №385 №394 есептерін орындау Қосымша есеп: Таңертен ауа температурасы -4ᵒC болды. Температура: 1) 5ºС; 2) -7ºС; 3) 0ºС; 4) -2ºС; 5) 4ºС; Сөйлемді аяқтаңыз. А) Егер кез келген рационал санға оң таңбалы санды қоссақ, онда қосынды ... Б) Егер кез келген рационал санға теріс таңаблы санды қоссақ, онда қосынды ... В) Егер кез келген рационал санға нөл санын қоссақ, онда қосынды ... Г) Қарама-қарсы сандардың қосындысы ... Жауабы: артады; кемиді; өзгермейді; нөл. Термометр координаталық түзу болады ма? Оны қалай орналастыру қажет: қай жағында теріс мәні «–» аяз болады, ал қай жағында оң мәні «+» жылы болады? Сабақты қорытындылау:
- рационал сандарды қосуды және азайтуды орындайдау. Тест тапсырмалары. Сандар қосындысының мәнін табу.
а) 6 ә) -6 б)14 2. 9+(-5)= а) 4 ә) -4 б)-14 3. -4,5+0= а) 4,5 ә) 0 б)-4,5 4. -6+(-5)= а) 11 ә) 1 б)-11 5. 0,5+(-7,5) а) 06 ә) -7 б)7 тексеру 1)ә 2)а 3)б 4)б 5)ә Үй тапсырмасы. №393 №395 есептерін орындау |
Презентация, минитақта |
|
|||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия. «Светофор» әдісі (қызыл, сары, жасыл түстер) бойынша әр оқушы өз жұмысына баға береді:
Ф. Өзара бағалау Ф. Мұғалімнің бақылауы. |
bilimland.kz |
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
Дифференциация
-
Таңертең ауа температурасы 80 болды. Күннің бірінші жартысында ол 40 ке өзгерді, ал екінші дартысында тағы – 70 ге өзгерді. Кешке ауа температурасы қандай болды?
8 + 4 + (– 7) = 5
-
– 5 + 3 + (– 7); 3 + (– 6) + 2; – 4 + (– 3) + (– 2); 6 + (– 4) + (– 5)
-
Координаттық түзуде А нүктесіне а+4 саны сәйкес келеді, ал В нүктесіне – а+(-4). АВ кесіндісінің ортасына қандай сан сәйкес келеді?
-
Координаттық түзуде (бірлік кесінділермен) келесі координаталармен берілген нүктелердің арақашықтығы қандай?
а) 0 және а; б) –а және а; в) –а және 0; г) а және -3а.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Рационал сандарды координаталық түзуде қосу.
Қоянды орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу»
Пән мұғалімі: Оган Орнек
6 «Д» сыныбы
|
Пән:Математика |
Мұғалімі: Оган Орнек |
|
||||||
|
Күні: 18.10.18ж. |
6 «Д» сыныбы |
Оқушы саны: 24 |
|
|||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Рационал сандарды координаталық түзудің көмегімен қосу |
|
||||||
|
Бастапқы білім |
Координаттық түзуде рационал сандарды кескіндей алады; рационал сандарды салыстыра алады; |
|
||||||
|
Оқыту мақсаттары |
|
|
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Координаттық түзудің көмегімен рационал сандарды қосу мен азайтуды орындайды; |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - есептің шешу жолдарына түсініктеме жасау; Пәндік лексика және терминология: - бүтін сандар; - оң сандар; - теріс сандар; |
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- құрмет; оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну; - ынтымақтастық; топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; - ашықтық; топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу; |
|
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Информатика, ағылшын тілі, |
|
|
|||||
|
Көрнекіліктер |
Интерактивті тақта, |
|
||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушылардың жасайтын жұмыс түрлері оқушылардың әр түрлі қимыл қозғалыс жасауларына бағытталған; |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
||||||
|
Сабақтың жоспарланған этаптары. Сабақты жоспарлау |
|
|||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру: 1.1. Сынып оқушыларымен амандасу 1.2. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу 1.3. Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. (Оқушылар ортаға шақырылып шеңбер бойына тұрады, осылайша бір-бірін қошеметке бөлейді). Күлім қағып қолымды One, two, three деп, соғайын. Қарап тұрған көршіме Қолымды мен бұлғайын. Жылы-жылы жүзбенен Маңдайынан сипайын. Саралау тәсілі жіктеу,топқа бөлу Ү №381
№386
Қатар отырған оқушылар дәптерлерін ауыстырып, бірін – бірі бағалауды жүргізеді. |
Ресурстар |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы |
1.1. Белсенді оқу әдісі "Конверттегі сұрақ" Өткен сабақты бекіту мақсатында өткен сабақ бойынша сұрақтар жазылып, конвертке салынады.Оқушылар конверттегі сұрақтарға жауап береді. 1. Қандар сандар рационал сандар жиынын құрайды? 2. Координаталық түзу дегеніміз не? 3. Координаталық түзуде оң сандар қай бағытта кескінделеді? 4. Координаталық түзуде теріс сандар қай бағытта кескінделеді? 5.Қандай сандарды қарама-қарсы сандар деп атаймыз? 6. Термометрді координаталық түзу ретінде пайдалана аламыз ба? Неліктен? Термометрдің оң бағыты қалай қарайды? (Слайд ) Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болады деп ойлайсыздар? (Оқушылар өз ойларын айтады). Оқушылардың жауаптарын қорыта келе сабақ мақсатымен таныстыру. Олай болса бүгінгі сабақтың мақсатына жету үшін сабақтың тапсырмаларын орындайық. 1. Координаталық түзуде санды белгілей алады; 2. Координаталық түзуді пайдаланып сандарды қосу және азайту ережесін біледі және пайдаланады. Сыныппен жұмыс. Оқушыларға «Көбелекті қуалау» ойынын ұсынамыз. Ол үшін әр оқушы өз дәптерінде координаталық түзуді кескіндейді. Мұғалім жүргізушіні таңдайды. Жүргізуші координаталық түзудің қандай нүктесінде «көбелекті» орналастыру керектігін нұсқайды. Жүргізуші амалдарды орындауды ұсынады. Мысалы: (-3) - ті қосыңыз; (2) – ні қосыңыз; (7) - ні қосыңыз; (-10) – қосыңыз; (5) – қосыңыз; (3) – қосыңыз; (-11) – қосыңыз; (14) – қосыңыз; (6) – қосыңыз; (-1) – қосыңыз;
Осылайша, оқушылар «көбелекті» координаталық түзуде әрі-бері жылжытады. 1.2. Сурет бойынша есептеулерді жазыңыз:
-5 + 3 = -2.
-1 + (-4) = -5.
-4 + 7 = 3.
5 + (-5) = 0. Оқулықпен жұмыс. №380 №385 №394 есептерін орындау Қосымша есеп: Таңертен ауа температурасы -4ᵒC болды. Температура: 1) 5ºС; 2) -7ºС; 3) 0ºС; 4) -2ºС; 5) 4ºС; Сөйлемді аяқтаңыз. А) Егер кез келген рационал санға оң таңбалы санды қоссақ, онда қосынды ... Б) Егер кез келген рационал санға теріс таңаблы санды қоссақ, онда қосынды ... В) Егер кез келген рационал санға нөл санын қоссақ, онда қосынды ... Г) Қарама-қарсы сандардың қосындысы ... Жауабы: артады; кемиді; өзгермейді; нөл. Термометр координаталық түзу болады ма? Оны қалай орналастыру қажет: қай жағында теріс мәні «–» аяз болады, ал қай жағында оң мәні «+» жылы болады? Сабақты қорытындылау:
- рационал сандарды қосуды және азайтуды орындайдау. Тест тапсырмалары. Сандар қосындысының мәнін табу.
а) 6 ә) -6 б)14 2. 9+(-5)= а) 4 ә) -4 б)-14 3. -4,5+0= а) 4,5 ә) 0 б)-4,5 4. -6+(-5)= а) 11 ә) 1 б)-11 5. 0,5+(-7,5) а) 06 ә) -7 б)7 тексеру 1)ә 2)а 3)б 4)б 5)ә Үй тапсырмасы. №393 №395 есептерін орындау |
Презентация, минитақта |
|
|||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия. «Светофор» әдісі (қызыл, сары, жасыл түстер) бойынша әр оқушы өз жұмысына баға береді:
Ф. Өзара бағалау Ф. Мұғалімнің бақылауы. |
bilimland.kz |
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
|
|
||||||
|
|
|
|||||||
Дифференциация
-
Таңертең ауа температурасы 80 болды. Күннің бірінші жартысында ол 40 ке өзгерді, ал екінші дартысында тағы – 70 ге өзгерді. Кешке ауа температурасы қандай болды?
8 + 4 + (– 7) = 5
-
– 5 + 3 + (– 7); 3 + (– 6) + 2; – 4 + (– 3) + (– 2); 6 + (– 4) + (– 5)
-
Координаттық түзуде А нүктесіне а+4 саны сәйкес келеді, ал В нүктесіне – а+(-4). АВ кесіндісінің ортасына қандай сан сәйкес келеді?
-
Координаттық түзуде (бірлік кесінділермен) келесі координаталармен берілген нүктелердің арақашықтығы қандай?
а) 0 және а; б) –а және а; в) –а және 0; г) а және -3а.
шағым қалдыра аласыз
й тапсырмасын тексеру.






