|
Тарау/Бөлім:
|
6.1А Қатынастар және пропорциялар |
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.17 рационал сандарды қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолдану; |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
рационал сандарды көбейту ережелерін қолданып, есептер шығарады; тапсырмаларды жауапкершілікпен орындайды. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 4 минут 3 минут 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 1)Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Үй тапсырмасын тексеру. «Қолшатыр» әдісі. Мұғалім интербелсенді тақтада тапсырманың дұрыс жауаптарын көрсетеді. (№502 есеп) Бүгінге қажетті материалдарды қайталау сұрақтары ұсынылады. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы келесі сұрақтарға жауап беру керек. 1. a + b = b + a – қосудың ауыстырымдылық қасиеті, сонымен қатар оны қосудың коммутативті заңдылығы деп те атайды. 2. a + b + c = (a + b) + c = a + (b + c) – қосудың терімділік қасиеті, сонымен қатар оны қосудың ассоциативті заңдылығы деп те атайды. 3. a ⋅ b = b ⋅ a – көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті, сонымен қатар оны көбейтудің коммутативті заңдылығы деп те атайды. 4. a ⋅ b ⋅ c = (a ⋅ b) ⋅ c = a ⋅ (b ⋅ c) – көбейтудің терімділік қасиеті, сонымен қатар оны көбейтудің ассоциативті заңдылығы деп те атайды. 5. a ⋅ (b + c) = a ⋅ b + a ⋅ c – қосындыға қатысты көбейтудің үлестірімділік қасиеті, сонымен қатар оны қосындыға қатысты көбейтудің дистрибутивті заңы деп те атайды. Мысал қарастыру. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Сабаққа қажетті оқу құралдарын әзірлейді. Қалған оқушылар жұптарда дәптер алмасып,үй тапсырмасын тақтада жазылған жауаппен тексереді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз пікірлерін білдіреді.
Дескриптор Білім алушы:
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 10 балдық бағалау жүйесі. Класс доджо платформасында бағалау 1 балл 1 бал |
Слайд 1,2 Т.А. Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов «Математика» Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. Үлестірме қағаздары Слайд 3 https://lum.io/student/share/23b0eade-97b9-4db9-a7fc-4247f5b16430 |
||||
|
Сабақтың ортасы 4 минут. 7 минут 7 минут 3 минут 5 минут 6 минут |
II. Есептер шығару Тапсырма 1 Жұптық жұмыс
Өзара тең өрнектерді көрсет. –4 ⋅ (3,4 + 3,8) –2,4 ⋅ 3,4 2,7 ⋅ (3,1 + 4,2) 3,1 ⋅ 2,7 + 4,2 ⋅ 2,7 –2 ⋅ (4,3 – 4,3) + 2 2 –3,4 ⋅ 2,4 –4 ⋅ 3,4 – 4 ⋅ 3,8
Тапсырма Жеке жұмыс Деңгейлік тапсырмалар: 1.Тиімді тәсілмен есепте: 4 ⋅ (–2,5 – 0,125). 10,5 ; –9,5 ; –10,5; –11,5 2. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, жақшаны аш: –4 ⋅ (x – 8). Дұрыс жауап саны: 3 A. 4x + 32 B. –4x – 32 C. –4 ⋅ x – 4 ⋅ 8 D. –4 ⋅ x – (–4) ⋅ 8 E. –4 ⋅ x + 4 ⋅ 8 F. –4x – 8 G. –4x + 32 3.
s ∙
(p – q) өрнегінің мәнін тап,
егер s = –119, p =
Құндылықты дәріптеу Топтық жұмыс «Құтыдағы есеп»
1.(4• (-2) ) •5 2. (-8•4) •(-2,5) 3. (12•(-5)) •20 4. (-6•15) •(-2) 5. (-7•(-12)) •5 6. (3•(-25)) •2 7.(8• (-0,2) ) •5 8. ((-4)•5) •(-2,5) 9. (0,25•(-5)) •4 10. ((-0,125)•15) •(-8) 11. ((-0,2)•(-12)) •5 12. (5•(-25)) •4 13. (0,4• (-2) ) •2,5 Сергіту сәті Пирамида құрастыру Тапсырма 3 Ұжымдық жұмыс Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Мақсат – альпинист. Кезекті шыңды бағындыру үшін қажетті заттарын жинақтап жатыр. Қазір сәтте тау етегіндегі орташа температруа 30˚С. Әрбір 100 метр сайын ауа температурасы -0,6 ˚С – қа төмендеп отырады. Шыңның биіктігі 6500 м. А) Мақсат сөмкеге қалың күртеше салуы керек пе? Б) Ауа температурасы 15 ˚С-тан төмен болғанда адам жаурайтынын ескерсек, 3000 метр биіктікте күрте керек бола ма? Тапсырма 4 «Ұры мысық» ойыны.
|
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Өзара тең өрнектерді көрсетеді. Дескриптор:
Оқушылар жеке жұмыс жасайды.
Оқушылар топқа берілген құтыдағы есепті тауып, топпен шығарады. Топпен шығарған есептердің сәйкес әрібін анықтап, тақтадағы әріптің тұсына келіп жазады. «Тура биде туған жоқ» сөзін шығара отырып, апта дәйексөзін талқылауға қатысады. Дескрипторы:
Топпен бірлесе отырып, пирамида құрады. Функционалдық сауаттылық тапсырмасын плакатқа орындап, сұраққа жауап береді. Әділдік пен жауапкершілік туралы талқылауға қатысады. А) Мақсат сөмкеге қалың күртеше салуы керек пе? 6500:100=65 65*(-0,6) =-39 30+(-39) =-9 Жауабы: -9 ˚С Ауа температурасы қалың күртешені киюді талап етеді. Б) Ауа температурасы 15 ˚С-тан төмен болғанда адам жаурайтынын ескерсек, 3000 метр биіктікте күрте керек бола ма? 30+30*(-0,6) =12 ˚С Жауабы: 12 ˚С Ауа температурасында күрте керек болады. Дескриптор Білім алушы:
Тақтада бекіту тапсырмасын орындайды. Дескриптор Білім алушы:
|
Жұптық жұмыс үшін 1 бал
Жеке жұмыс үшін 3 бал.
Спикер топтық жұмыс үшін топ мүшелеріне 1-2 балл арасында балл қояды. Ұжымдық жұмыс үшін 1 балл. Белсенділік үшін 1 бал. |
Үлесстірме қағаздары Үлестірме қағаздары Үлестірме қағаздары, тақта Стакандар Үлестірме қағаздары https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=124813 Слайд 8 |
||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
IV.Cабақты қорытындылау
Рефлексия. «Диаграмма» әдісі.
Үйге тапсырма. |
Кері байланыс парақшаларына өз тұжырымдарын жазып, мұғалімге береді.
Үй тапсырмасын орындау бойынша нұсқаулық алады. |
Жалпы сабақ бойынша оқушылар 10 балдық шкаламен бағаланады. |
Слайд 9-10 |
||||
Есте сақта!
Таңбалар ережесі

|
80 |
420 |
-1200 |
-8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
80 |
420 |
-2 |
-8 |
12 |
|
|
|
|
|
|
|
150 |
15 |
50 |
-5 |
|
|
|
|
|
|
|
180 |
-500 |
-40 |
|
|
|
|
|
|
қ |
т |
р |
у |
б |
а |
д |
|
- 40 |
80 |
-1200 |
420 |
150 |
-8 |
50 |
|
е |
и |
н |
о |
ғ |
ж |
|
-5 |
15 |
12 |
-500 |
-2 |
180 |
1.(4· (-2) ) ·5
2. (-8·4) ·(-2,5)
3. (12·(-5)) ·20
4. (-6·15) ·(-2)
5. (-7·(-12)) ·5
6. (3·(-25)) ·2
7.(8· (-0,2) ) ·5
8. ((-4)·5) ·(-2,5)
9. (0,25·(-5)) ·4
10. ((-0,125)·15) ·(-8)
11. ((-0,2)·(-12)) ·5
12. (5·(-25)) ·4
13. (0,4· (-2) ) ·2,5
|
Жеке жұмыс Оқушының аты-жөні: Деңгейлік тапсырмалар: 1.Тиімді тәсілмен есепте: 4 ⋅ (–2,5 – 0,125). 4 ⋅ (–2,5) – 4 ⋅ 0,125=-10-0,5=-10,5 10,5 ; –9,5 ; –10,5; –11,5
2. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, жақшаны аш: –4 ⋅ (x – 8). Дұрыс жауап саны: 3 A. 4x + 32 B. –4x – 32 C. –4 ⋅ x – 4 ⋅ 8 D. –4 ⋅ x – (–4) ⋅ 8 E. –4 ⋅ x + 4 ⋅ 8 F. –4x – 8 G. –4x + 32
3. -119 ∙
( |
Жеке жұмыс Оқушының аты-жөні: Деңгейлік тапсырмалар: 1.Тиімді тәсілмен есепте: 4 ⋅ (–2,5 – 0,125).
10,5 ; –9,5 ; –10,5; –11,5
2. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, жақшаны аш: –4 ⋅ (x – 8).
Дұрыс жауап саны: 3 A. 4x + 32 B. –4x – 32 C. –4 ⋅ x – 4 ⋅ 8 D. –4 ⋅ x – (–4) ⋅ 8 E. –4 ⋅ x + 4 ⋅ 8 F. –4x – 8 G. –4x + 32
3. s ∙
(p – q) өрнегінің мәнін тап,
егер s = –119, p =
|
|
Жеке жұмыс Оқушының аты-жөні: Деңгейлік тапсырмалар: 1.Тиімді тәсілмен есепте: 4 ⋅ (–2,5 – 0,125). 4 ⋅ (–2,5) – 4 ⋅ 0,125=-10-0,5=-10,5 10,5 ; –9,5 ; –10,5; –11,5
2. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, жақшаны аш: –4 ⋅ (x – 8).
Дұрыс жауап саны: 3 A. 4x + 32 B. –4x – 32 C. –4 ⋅ x – 4 ⋅ 8 D. –4 ⋅ x – (–4) ⋅ 8 E. –4 ⋅ x + 4 ⋅ 8 F. –4x – 8 G. –4x + 32
3. s ∙
(p – q) өрнегінің мәнін тап,
егер s = –119, p =
|
Жеке жұмыс Оқушының аты-жөні: Деңгейлік тапсырмалар: 1.Тиімді тәсілмен есепте: 4 ⋅ (–2,5 – 0,125).
10,5 ; –9,5 ; –10,5; –11,5
2. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, жақшаны аш: –4 ⋅ (x – 8).
Дұрыс жауап саны: 3 A. 4x + 32 B. –4x – 32 C. –4 ⋅ x – 4 ⋅ 8 D. –4 ⋅ x – (–4) ⋅ 8 E. –4 ⋅ x + 4 ⋅ 8 F. –4x – 8 G. –4x + 32
3. s ∙
(p – q) өрнегінің мәнін тап,
егер s = –119, p =
|
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Мақсат – альпинист. Кезекті шыңды бағындыру үшін қажетті заттарын жинақтап жатыр.
Қазір сәтте тау етегіндегі орташа температруа 30˚С. Әрбір 100 метр сайын ауа температурасы -0,6 ˚С – қа төмендеп отырады.
Шыңның биіктігі 6500 м.
А) Мақсат сөмкеге қалың күртеше салуы керек пе?
Б) Ауа температурасы 15 ˚С-тан төмен болғанда адам жаурайтынын ескерсек, 3000 метр биіктікте күрте керек бола ма?
Өзара тең өрнектерді көрсет.
|
–4 ⋅ (3,4 + 3,8) |
–2,4 ⋅ 3,4 |
|
2,7 ⋅ (3,1 + 4,2) |
3,1 ⋅ 2,7 + 4,2 ⋅ 2,7 |
|
–2 ⋅ (4,3 – 4,3) + 2 |
2 |
|
–3,4 ⋅ 2,4 |
–4 ⋅ 3,4 – 4 ⋅ 3,8 |
№502 есеп
-
-0,2·(-5) ·13=13
-
-2,5·(-1,3) ·4=13
-
-0,25·(-0,3) ·(-4)=-0,3
-
(-4) ·(-
)
·5=14 -
(-
)
·(-
)
·(-
)
=-
-
(-
) ·(-5)
·4 =15
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Рационал сандарды қосу және көбейту
Ашық сабақ Рационал сандарды қосу және көбейту
|
Тарау/Бөлім:
|
6.1А Қатынастар және пропорциялар |
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.17 рационал сандарды қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолдану; |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
рационал сандарды көбейту ережелерін қолданып, есептер шығарады; тапсырмаларды жауапкершілікпен орындайды. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 4 минут 3 минут 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 1)Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Үй тапсырмасын тексеру. «Қолшатыр» әдісі. Мұғалім интербелсенді тақтада тапсырманың дұрыс жауаптарын көрсетеді. (№502 есеп) Бүгінге қажетті материалдарды қайталау сұрақтары ұсынылады. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы келесі сұрақтарға жауап беру керек. 1. a + b = b + a – қосудың ауыстырымдылық қасиеті, сонымен қатар оны қосудың коммутативті заңдылығы деп те атайды. 2. a + b + c = (a + b) + c = a + (b + c) – қосудың терімділік қасиеті, сонымен қатар оны қосудың ассоциативті заңдылығы деп те атайды. 3. a ⋅ b = b ⋅ a – көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті, сонымен қатар оны көбейтудің коммутативті заңдылығы деп те атайды. 4. a ⋅ b ⋅ c = (a ⋅ b) ⋅ c = a ⋅ (b ⋅ c) – көбейтудің терімділік қасиеті, сонымен қатар оны көбейтудің ассоциативті заңдылығы деп те атайды. 5. a ⋅ (b + c) = a ⋅ b + a ⋅ c – қосындыға қатысты көбейтудің үлестірімділік қасиеті, сонымен қатар оны қосындыға қатысты көбейтудің дистрибутивті заңы деп те атайды. Мысал қарастыру. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Сабаққа қажетті оқу құралдарын әзірлейді. Қалған оқушылар жұптарда дәптер алмасып,үй тапсырмасын тақтада жазылған жауаппен тексереді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз пікірлерін білдіреді.
Дескриптор Білім алушы:
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 10 балдық бағалау жүйесі. Класс доджо платформасында бағалау 1 балл 1 бал |
Слайд 1,2 Т.А. Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов «Математика» Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. Үлестірме қағаздары Слайд 3 https://lum.io/student/share/23b0eade-97b9-4db9-a7fc-4247f5b16430 |
||||
|
Сабақтың ортасы 4 минут. 7 минут 7 минут 3 минут 5 минут 6 минут |
II. Есептер шығару Тапсырма 1 Жұптық жұмыс
Өзара тең өрнектерді көрсет. –4 ⋅ (3,4 + 3,8) –2,4 ⋅ 3,4 2,7 ⋅ (3,1 + 4,2) 3,1 ⋅ 2,7 + 4,2 ⋅ 2,7 –2 ⋅ (4,3 – 4,3) + 2 2 –3,4 ⋅ 2,4 –4 ⋅ 3,4 – 4 ⋅ 3,8
Тапсырма Жеке жұмыс Деңгейлік тапсырмалар: 1.Тиімді тәсілмен есепте: 4 ⋅ (–2,5 – 0,125). 10,5 ; –9,5 ; –10,5; –11,5 2. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, жақшаны аш: –4 ⋅ (x – 8). Дұрыс жауап саны: 3 A. 4x + 32 B. –4x – 32 C. –4 ⋅ x – 4 ⋅ 8 D. –4 ⋅ x – (–4) ⋅ 8 E. –4 ⋅ x + 4 ⋅ 8 F. –4x – 8 G. –4x + 32 3.
s ∙
(p – q) өрнегінің мәнін тап,
егер s = –119, p =
Құндылықты дәріптеу Топтық жұмыс «Құтыдағы есеп»
1.(4• (-2) ) •5 2. (-8•4) •(-2,5) 3. (12•(-5)) •20 4. (-6•15) •(-2) 5. (-7•(-12)) •5 6. (3•(-25)) •2 7.(8• (-0,2) ) •5 8. ((-4)•5) •(-2,5) 9. (0,25•(-5)) •4 10. ((-0,125)•15) •(-8) 11. ((-0,2)•(-12)) •5 12. (5•(-25)) •4 13. (0,4• (-2) ) •2,5 Сергіту сәті Пирамида құрастыру Тапсырма 3 Ұжымдық жұмыс Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Мақсат – альпинист. Кезекті шыңды бағындыру үшін қажетті заттарын жинақтап жатыр. Қазір сәтте тау етегіндегі орташа температруа 30˚С. Әрбір 100 метр сайын ауа температурасы -0,6 ˚С – қа төмендеп отырады. Шыңның биіктігі 6500 м. А) Мақсат сөмкеге қалың күртеше салуы керек пе? Б) Ауа температурасы 15 ˚С-тан төмен болғанда адам жаурайтынын ескерсек, 3000 метр биіктікте күрте керек бола ма? Тапсырма 4 «Ұры мысық» ойыны.
|
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Өзара тең өрнектерді көрсетеді. Дескриптор:
Оқушылар жеке жұмыс жасайды.
Оқушылар топқа берілген құтыдағы есепті тауып, топпен шығарады. Топпен шығарған есептердің сәйкес әрібін анықтап, тақтадағы әріптің тұсына келіп жазады. «Тура биде туған жоқ» сөзін шығара отырып, апта дәйексөзін талқылауға қатысады. Дескрипторы:
Топпен бірлесе отырып, пирамида құрады. Функционалдық сауаттылық тапсырмасын плакатқа орындап, сұраққа жауап береді. Әділдік пен жауапкершілік туралы талқылауға қатысады. А) Мақсат сөмкеге қалың күртеше салуы керек пе? 6500:100=65 65*(-0,6) =-39 30+(-39) =-9 Жауабы: -9 ˚С Ауа температурасы қалың күртешені киюді талап етеді. Б) Ауа температурасы 15 ˚С-тан төмен болғанда адам жаурайтынын ескерсек, 3000 метр биіктікте күрте керек бола ма? 30+30*(-0,6) =12 ˚С Жауабы: 12 ˚С Ауа температурасында күрте керек болады. Дескриптор Білім алушы:
Тақтада бекіту тапсырмасын орындайды. Дескриптор Білім алушы:
|
Жұптық жұмыс үшін 1 бал
Жеке жұмыс үшін 3 бал.
Спикер топтық жұмыс үшін топ мүшелеріне 1-2 балл арасында балл қояды. Ұжымдық жұмыс үшін 1 балл. Белсенділік үшін 1 бал. |
Үлесстірме қағаздары Үлестірме қағаздары Үлестірме қағаздары, тақта Стакандар Үлестірме қағаздары https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=124813 Слайд 8 |
||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
IV.Cабақты қорытындылау
Рефлексия. «Диаграмма» әдісі.
Үйге тапсырма. |
Кері байланыс парақшаларына өз тұжырымдарын жазып, мұғалімге береді.
Үй тапсырмасын орындау бойынша нұсқаулық алады. |
Жалпы сабақ бойынша оқушылар 10 балдық шкаламен бағаланады. |
Слайд 9-10 |
||||
Есте сақта!
Таңбалар ережесі

|
80 |
420 |
-1200 |
-8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
80 |
420 |
-2 |
-8 |
12 |
|
|
|
|
|
|
|
150 |
15 |
50 |
-5 |
|
|
|
|
|
|
|
180 |
-500 |
-40 |
|
|
|
|
|
|
қ |
т |
р |
у |
б |
а |
д |
|
- 40 |
80 |
-1200 |
420 |
150 |
-8 |
50 |
|
е |
и |
н |
о |
ғ |
ж |
|
-5 |
15 |
12 |
-500 |
-2 |
180 |
1.(4· (-2) ) ·5
2. (-8·4) ·(-2,5)
3. (12·(-5)) ·20
4. (-6·15) ·(-2)
5. (-7·(-12)) ·5
6. (3·(-25)) ·2
7.(8· (-0,2) ) ·5
8. ((-4)·5) ·(-2,5)
9. (0,25·(-5)) ·4
10. ((-0,125)·15) ·(-8)
11. ((-0,2)·(-12)) ·5
12. (5·(-25)) ·4
13. (0,4· (-2) ) ·2,5
|
Жеке жұмыс Оқушының аты-жөні: Деңгейлік тапсырмалар: 1.Тиімді тәсілмен есепте: 4 ⋅ (–2,5 – 0,125). 4 ⋅ (–2,5) – 4 ⋅ 0,125=-10-0,5=-10,5 10,5 ; –9,5 ; –10,5; –11,5
2. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, жақшаны аш: –4 ⋅ (x – 8). Дұрыс жауап саны: 3 A. 4x + 32 B. –4x – 32 C. –4 ⋅ x – 4 ⋅ 8 D. –4 ⋅ x – (–4) ⋅ 8 E. –4 ⋅ x + 4 ⋅ 8 F. –4x – 8 G. –4x + 32
3. -119 ∙
( |
Жеке жұмыс Оқушының аты-жөні: Деңгейлік тапсырмалар: 1.Тиімді тәсілмен есепте: 4 ⋅ (–2,5 – 0,125).
10,5 ; –9,5 ; –10,5; –11,5
2. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, жақшаны аш: –4 ⋅ (x – 8).
Дұрыс жауап саны: 3 A. 4x + 32 B. –4x – 32 C. –4 ⋅ x – 4 ⋅ 8 D. –4 ⋅ x – (–4) ⋅ 8 E. –4 ⋅ x + 4 ⋅ 8 F. –4x – 8 G. –4x + 32
3. s ∙
(p – q) өрнегінің мәнін тап,
егер s = –119, p =
|
|
Жеке жұмыс Оқушының аты-жөні: Деңгейлік тапсырмалар: 1.Тиімді тәсілмен есепте: 4 ⋅ (–2,5 – 0,125). 4 ⋅ (–2,5) – 4 ⋅ 0,125=-10-0,5=-10,5 10,5 ; –9,5 ; –10,5; –11,5
2. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, жақшаны аш: –4 ⋅ (x – 8).
Дұрыс жауап саны: 3 A. 4x + 32 B. –4x – 32 C. –4 ⋅ x – 4 ⋅ 8 D. –4 ⋅ x – (–4) ⋅ 8 E. –4 ⋅ x + 4 ⋅ 8 F. –4x – 8 G. –4x + 32
3. s ∙
(p – q) өрнегінің мәнін тап,
егер s = –119, p =
|
Жеке жұмыс Оқушының аты-жөні: Деңгейлік тапсырмалар: 1.Тиімді тәсілмен есепте: 4 ⋅ (–2,5 – 0,125).
10,5 ; –9,5 ; –10,5; –11,5
2. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, жақшаны аш: –4 ⋅ (x – 8).
Дұрыс жауап саны: 3 A. 4x + 32 B. –4x – 32 C. –4 ⋅ x – 4 ⋅ 8 D. –4 ⋅ x – (–4) ⋅ 8 E. –4 ⋅ x + 4 ⋅ 8 F. –4x – 8 G. –4x + 32
3. s ∙
(p – q) өрнегінің мәнін тап,
егер s = –119, p =
|
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Мақсат – альпинист. Кезекті шыңды бағындыру үшін қажетті заттарын жинақтап жатыр.
Қазір сәтте тау етегіндегі орташа температруа 30˚С. Әрбір 100 метр сайын ауа температурасы -0,6 ˚С – қа төмендеп отырады.
Шыңның биіктігі 6500 м.
А) Мақсат сөмкеге қалың күртеше салуы керек пе?
Б) Ауа температурасы 15 ˚С-тан төмен болғанда адам жаурайтынын ескерсек, 3000 метр биіктікте күрте керек бола ма?
Өзара тең өрнектерді көрсет.
|
–4 ⋅ (3,4 + 3,8) |
–2,4 ⋅ 3,4 |
|
2,7 ⋅ (3,1 + 4,2) |
3,1 ⋅ 2,7 + 4,2 ⋅ 2,7 |
|
–2 ⋅ (4,3 – 4,3) + 2 |
2 |
|
–3,4 ⋅ 2,4 |
–4 ⋅ 3,4 – 4 ⋅ 3,8 |
№502 есеп
-
-0,2·(-5) ·13=13
-
-2,5·(-1,3) ·4=13
-
-0,25·(-0,3) ·(-4)=-0,3
-
(-4) ·(-
)
·5=14 -
(-
)
·(-
)
·(-
)
=-
-
(-
) ·(-5)
·4 =15
шағым қалдыра аласыз
















