Түркістан облысы, Мақтаарал ауданы, Алаш ауылы
№14 «Жас алаш» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы: Рационал сандарды салыстыру
Пән мұғалімі: Нұрғалиқызы Маржан
2022-2023 оқу жылы
Тексерілді: ___________________
|
Сабақ №32 |
Мектеп: №14 «Жас алаш» жалпы орта мектебі |
|||||
|
Күні: 14.10.2022ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Нұрғалиқызы Маржан |
|||||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Рационал сандарды салыстыру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.8 бүтін сандарды салыстыру; 6.1.2.12 рационал сандарды салыстыру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
берілген координаталық түзуде рационал сандарды салыстырып үйренеді. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру сәті Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу. Мұғалім үстелінің үстіндегі қима қағаздарды таңдау арқылы үш топқа бөлінеді: Натурал сан тобы, Бүтін сан тобы, Рационал сан тобы. Үй тапсырмасын тексеру. Үй жұмысында оқушылар жіберген қателер олардың есінде сақталып қалмау үшін оны түзету, қиындық туғызған есептерге нұсқау жасау, уақытылы кері байланыс беру. |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. Шаттық шеңберін құрады. |
|
Қима қағаздар |
||
|
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақты түсіну. Сыныппен жұмыс: «Жақын арада даму аймағын» анықтау. Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру. Білімді өзектендіру. Фронтальдық сұрақтар. Тапсырма 1. Өткен сабақта қандай тақырыптарды оқыдық? - Оң және теріс сандар, координата сызығы, қарама-қарсы сандар, санның модулі Оң және теріс сандарды еске түсірейік.
-Координата түзуіне анықтама беріңіз. |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады |
Оқушы ның белсенді лігіне байланысты бағалана ды |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||
|
Топтық жұмыс |
«Топтас, ойлан, тауып көр» әдісі 1-топ 1. Кеше күн 3 градус суық болған, бүгін күн 2 градус жылы. 2. Мына сандарға қарама-қарсы сандарды жазыңдар: -3; 9; 0,3; 3. Мына сандардың арасынан бүтін сандар жиынының элементтерін теріп жазыңдар: -99; 5,52; 0,99; 0; 9; -5; -14. 4. Модульдерін салыстырыңдар: -6 мен 3-тің; -7 мен -2-нің 2-топ 1.Тарбағатай жоталары ең биік жері теңіз деңгейінен 2992 м биіктікте, Каспий ойпаты теңіз деңгейінен 28 м тереңдікте. 2. Мына сандарға қарама-қарсы сандарды жазыңдар: -4; 8; 0,6; 3. Мына сандардан бүтін сандар жиынының элементтерін теріп жазыңдар: -88; 6; 0,88; 8; 0; -7; -15. 4. Модульдерін салыстырыңдар: -8 бен 5-тің -8 бен -3-тің 3-топ 1. Кеше күн 4 градус суық болған, бүгін күн 3 градус жылы. 2. Мына сандарға қарама-қарсы сандарды жазыңдар: -9; 6; 0,5; 3. Мына сандардың арасынан бүтін сандар жиынының элементтерін теріп жазыңдар: -62; 7 ; 0,79; 0; 1; -3; -17. 5. Модульдерін салыстырыңдар: -5 мен 2-нің -7 мен -4-нің |
А4 парақта берілген тапсырмаларды орындап тақтада түсіндіріп береді |
Оқушы ның белсенді лігіне байланысты бағалана ды |
А4 парағы маркер |
||
|
Сергіту сәті |
Ал балалар, тұрайық, Алақанды ұрайық. Оңға қарай бұрылып, Солға қарай бұрылып, Бір отырып, бір тұрып, Бой сергітіп алайық. Жоғары-төмен қарайық Қолымызды созайық Бойымызға күш жинап Бiр шынығып алайық. |
Оқушылар сергіп алады. |
|
Мұғалім оқитын өлең жолдары |
||
|
ЕҚБО |
ЕҚБО тапсырма
|
Жеке тапсырманы орындап мұғалімге тапсырады |
|
Жеке тапсырма жазылған қағаз |
||
|
Оқулық пен жұмыс |
«Кім жылдам» әдісі. Жеке жұмыс:
|
Оқулықтағы есептерді орнында отырып және тақтаға шығып орындайды Дескриптор: Білім алушы
|
Оқушы ның белсенді лігіне байланысты бағалана ды |
Оқулық, дәптер, қаламсап |
||
|
Соңы |
Сабақты бекіту Теріс сан үлкен бе, әлде оң сан үлкен бе? Қандай сандар 0-ден үлкен? Қандай сандар 0-ден кіші? Теріс сандар модульдері бойынша қалай салыстырылады Үйге тапсырма: |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
Оқушы ның белсенді лігіне байланыс ты бағалана ды |
|
||
|
Кері байланыс |
Оқушыларға «Сигнал картасы» кері байланыс парағы таратылады.
|
Оқушылар өздері қалаған сигнал картасын көтеріп жауап береді. |
Жұлдыздар шеруі» |
Кері байланыс парағы. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Рационал сандарды салыстыру 6-сынып
Ашық сабақ. Рационал сандарды салыстыру 6-сынып
Түркістан облысы, Мақтаарал ауданы, Алаш ауылы
№14 «Жас алаш» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы: Рационал сандарды салыстыру
Пән мұғалімі: Нұрғалиқызы Маржан
2022-2023 оқу жылы
Тексерілді: ___________________
|
Сабақ №32 |
Мектеп: №14 «Жас алаш» жалпы орта мектебі |
|||||
|
Күні: 14.10.2022ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Нұрғалиқызы Маржан |
|||||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Рационал сандарды салыстыру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.8 бүтін сандарды салыстыру; 6.1.2.12 рационал сандарды салыстыру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
берілген координаталық түзуде рационал сандарды салыстырып үйренеді. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру сәті Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу. Мұғалім үстелінің үстіндегі қима қағаздарды таңдау арқылы үш топқа бөлінеді: Натурал сан тобы, Бүтін сан тобы, Рационал сан тобы. Үй тапсырмасын тексеру. Үй жұмысында оқушылар жіберген қателер олардың есінде сақталып қалмау үшін оны түзету, қиындық туғызған есептерге нұсқау жасау, уақытылы кері байланыс беру. |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. Шаттық шеңберін құрады. |
|
Қима қағаздар |
||
|
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақты түсіну. Сыныппен жұмыс: «Жақын арада даму аймағын» анықтау. Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру. Білімді өзектендіру. Фронтальдық сұрақтар. Тапсырма 1. Өткен сабақта қандай тақырыптарды оқыдық? - Оң және теріс сандар, координата сызығы, қарама-қарсы сандар, санның модулі Оң және теріс сандарды еске түсірейік.
-Координата түзуіне анықтама беріңіз. |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады |
Оқушы ның белсенді лігіне байланысты бағалана ды |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||
|
Топтық жұмыс |
«Топтас, ойлан, тауып көр» әдісі 1-топ 1. Кеше күн 3 градус суық болған, бүгін күн 2 градус жылы. 2. Мына сандарға қарама-қарсы сандарды жазыңдар: -3; 9; 0,3; 3. Мына сандардың арасынан бүтін сандар жиынының элементтерін теріп жазыңдар: -99; 5,52; 0,99; 0; 9; -5; -14. 4. Модульдерін салыстырыңдар: -6 мен 3-тің; -7 мен -2-нің 2-топ 1.Тарбағатай жоталары ең биік жері теңіз деңгейінен 2992 м биіктікте, Каспий ойпаты теңіз деңгейінен 28 м тереңдікте. 2. Мына сандарға қарама-қарсы сандарды жазыңдар: -4; 8; 0,6; 3. Мына сандардан бүтін сандар жиынының элементтерін теріп жазыңдар: -88; 6; 0,88; 8; 0; -7; -15. 4. Модульдерін салыстырыңдар: -8 бен 5-тің -8 бен -3-тің 3-топ 1. Кеше күн 4 градус суық болған, бүгін күн 3 градус жылы. 2. Мына сандарға қарама-қарсы сандарды жазыңдар: -9; 6; 0,5; 3. Мына сандардың арасынан бүтін сандар жиынының элементтерін теріп жазыңдар: -62; 7 ; 0,79; 0; 1; -3; -17. 5. Модульдерін салыстырыңдар: -5 мен 2-нің -7 мен -4-нің |
А4 парақта берілген тапсырмаларды орындап тақтада түсіндіріп береді |
Оқушы ның белсенді лігіне байланысты бағалана ды |
А4 парағы маркер |
||
|
Сергіту сәті |
Ал балалар, тұрайық, Алақанды ұрайық. Оңға қарай бұрылып, Солға қарай бұрылып, Бір отырып, бір тұрып, Бой сергітіп алайық. Жоғары-төмен қарайық Қолымызды созайық Бойымызға күш жинап Бiр шынығып алайық. |
Оқушылар сергіп алады. |
|
Мұғалім оқитын өлең жолдары |
||
|
ЕҚБО |
ЕҚБО тапсырма
|
Жеке тапсырманы орындап мұғалімге тапсырады |
|
Жеке тапсырма жазылған қағаз |
||
|
Оқулық пен жұмыс |
«Кім жылдам» әдісі. Жеке жұмыс:
|
Оқулықтағы есептерді орнында отырып және тақтаға шығып орындайды Дескриптор: Білім алушы
|
Оқушы ның белсенді лігіне байланысты бағалана ды |
Оқулық, дәптер, қаламсап |
||
|
Соңы |
Сабақты бекіту Теріс сан үлкен бе, әлде оң сан үлкен бе? Қандай сандар 0-ден үлкен? Қандай сандар 0-ден кіші? Теріс сандар модульдері бойынша қалай салыстырылады Үйге тапсырма: |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
Оқушы ның белсенді лігіне байланыс ты бағалана ды |
|
||
|
Кері байланыс |
Оқушыларға «Сигнал картасы» кері байланыс парағы таратылады.
|
Оқушылар өздері қалаған сигнал картасын көтеріп жауап береді. |
Жұлдыздар шеруі» |
Кері байланыс парағы. |
||
шағым қалдыра аласыз
















