Материалдар / Ашық сабақ. "Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану" 6-сынып

Ашық сабақ. "Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану" 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
"Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану" тақырыбына жасалған ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Мамыр 2024
100
0 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«В.Г.Белинский атындағы орта мектеп» кмм


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар


Бөлім:

Рационал сандарға амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:

Сандыбаева А.А.

Күні:

24.11.2021

Сыныбы: 6 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау

Сабақтың мақсаты:

- рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындауға арналған есептер шығарады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, Оқушыларды түгендеу

Оқушыларға бүгінгі сабаққа деген жақсы көңіл-күй сыйлау.

Оқушылар орнынан тұрады.

Мұғалім: балалар артқа сол жағымызбен барынша бұрылып бір нүктені көзімізбен белгілейік. Жаттап алдық па осы нүктені?

Оқушылар бұрылып қарайды, бір нүктені белгілейді.

Мұғалім: Ал, енді қаттырақ бұрылып алдыңғы нүктеден де оң жағымызға қарай орналасқан нүктені белгілеуге тырысайық. Алдыңғы нүктеден де ұзағырақ нүктені белгілеуге тырысайық қолымыздан келеді ме екен? Кімнің қолынан келді?

Демек, балалар көргеніміздей әрбір адам өз мүмкіншіліктерін үлкейте алады екен. Сіздер де бірінші белгілеген нүтеден де алыс нүктені белгілей алдыңыздар. Дәл сол сияқты сіздерге бүгінгі сабақта үлкен мүмкіндіктерге жетуді тілеймін.

«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі.  (дәптерлерін алмастырып үй жұмысын тексереді). Интербелсенді тақтада дұрыс жауабы көрсетіледі.





Амандасады

















Оқушылар үй тапсырмасын тексереді












































слайд

Жаңа сабаққа кіріспе


Жаңа тақырыпты меңгеру.

1-тапсырма.Жұптық жұмыс.

Тақырыпты ашуға бағыталған есептер беріледі (уақыт 4 минут ).

- 3,6+5,8=

72: (-9) =

=

-24- (- 11) =

Бір оқушы оқиды, қалғандары тексереді.

Тақырыпты ашуға бағытталған проблемалық сұрақтар :

1. Есептің мәнін табу үшін қандай әрекет жасадыңдар?

2.Бұл бөлу, қосу, көбейту, азайту жалпы қалай аталады?

3. Қандай сандарға амалдар қолдандық?

4. Сонымен, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екен?

Сабақтың тақырыбы ашылған соң, сабақтың мақсатымен таныстырылады.


Жаңа тақырып.

Алдыңғы сабақтарда рационал сандарға қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарын орындауды қарастырғандықтан, ережелерді еске түсіреміз.





жұптық жұмыс:

Оқушылар жұптаса отырып орындайды









Сұрақтарға жауап береді





Критерий:

- амалдарды орында

Дескриптор:

-әртүрлі таңбалы сандарды қосады

(1 балл)

- әртүрлі таңбалы сандарды бөледі

(1 балл)

- таңбалары бірдей сандарды көбейтеді

(1 балл)

- таңбалары бірдей сандарды азайтады

(1 балл)

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру





слайд

Оқу құралдары























слайд

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

25 мин.



2-тапсырма

Жұптық жұмыс

«Ойлан, тап» әдісі (уақыт 5 минут)

Оқушыларға семантикалық карта беріледі. Семантикалық картаны дұрыс орындаған уақытта Математика іліміне өз үлесін қосқан математиктің есімін шығады.



Жауап



Тапсырма

-24

2639

159,8

-15






































Француз математигі Рене Декарт 1637 жылы координаталық түзуді енгізіп, теріс және оң сандарға түсінік берген.


Сергіту сәті. «Суреттер сойлейді»

Интербелсенді тақтада суреттер көрсетіледі. Оқушылар суреттерге қарап, оларға не ортақ екенін табады. Оқушылардың креативті ойлау қабілетін дамытуға арналған ойын. Әрбір сұраққа ойлануға 30 секунд беріледі.

1.

2.

3.



Сабақты қорытындылау.

Жеке жұмыс.


3-тапсырма (деңгейлік тапсырма) (уақыт 5 минут)

Амалдарды орында:

1.А. ;

2.Б. ;

3.С. ;



Топтық жұмыс:


Оқушылар жұпта дәптерге жеке орындайды


















Жеке жұмыс:

Тест сұрақтарына жауап береді


Критерий:

- Амалдарды орындау арқылы математика іліміне үлес қосқан математиктің есімін табу.


Дескриптор:

-таңбалары бірдей рационал сандарды көбейтеді;

(1 балл)

-таңбалары әр түрлі рационал сандарды қосады; (1 балл)

-таңбалары бірдей рационал сандарды қосады; (1 балл)

-таңбалары әр түрлі рационал сандарды азайтады;

(1 балл)

-санның модулін табады; (1 балл)

-таңбалары әр түрлі рационал сандарды көбейтеді;

(1 балл)

- математиктің есімін табады;

(1 балл)




Дұрыс жауап тапқан оқушыны «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру










Критерий:

- Амалдарды орында


Дескриптор:

А

-рационал сандарға амалдар қодану ережелерін біледі;

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!