|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2-Компьютерлік графика |
Мектеп: №35ЖББМ |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Даниярова Индира Сериковна |
|||||
|
Сынып:6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.3-растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудыңтілдікмақсаты
Пәндік лексика және терминология Растрлық, векторлық, пискель,кескінсапасы, пішім, көркем графика Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер
Растрлық суреттерді сығымдау кезінде қандай ақпараттарды қиюға болады |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері пәнімен программада суреттер салуда байланысады, Орыстілі мен ағылшын тілі пәндері мен программада жұмыс жасау барысында байланысады. |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Векторлық кескіндерді құра алады |
|||||
|
Сабақбарысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру: Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Түгендеу, сәлемдесу. Қазақтар қол алысады Италияда құшақтасады Бразилияда бір-бірінің иығын қағады Микарадуада арқасымен Зимбабелде шынтақпен Австралияда шапалақ,секіру, бөксемен Оқушылардың сабаққа белсене қатысу мақсатында орындалатын «Көтеріңкі көңіл күй» тренингін өткіземін - Көңіл - күйлеріңіз қалай ? Керемет (қолдарын көтеру) - Сабаққа дайынсыңдар ма ? Тамаша (шапалақ) - Ендеше бастайық. О – о – о (бас бармақтарын көрсету) Растрлық және векторлық бейнелердің ерекшеліктерін салыстыра алу мақсатында, суреттер арқылы 2 топқа бөлемін Оқушыларды жан-жақты дамыту үшін, өткен сабақты қайталауда «Ұшақ» тәсілін пайдаланамын.
Ұшақтың бір қанатына сұрақ жазып, бір-біріне ұшырады. Тосып алған білім алушы екінші қанатына жауабын жазады. -Векторлық графика дегеніміз не? -Векторлық графика қандай геометриялық обьектілер жинағынан тұрады. -Векторлық графикаға қандай мысалдар келтіре аласың? «Болжау стратегиясын» пайдаланып оқушылар топқа бөлінген кездегі алған суреттердің ерекшеліктерін сипаттау бойынша сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын айқындаймын.
(Қ) «Жүрекше» арқылы бағаланады.Қолдарымен жүрек көрсетеді. Жүрек тік тұрса – өте жақсы Жүрек көлденең тұрса – жақсы Жүрек төмен тұрса- нашар
Оқушылар оқу мақсатын айқындай отырып мынадай нәтижелерге қол жеткізуі керек:
|
Суреттер Қима қағаздар
Қағазан жасалған ұшақ
суреттер |
||||
|
Сабақтың ортасы |
(Т) Оқушылар растрлық және векторлық кескіндерге анықтама бере отырып , ерекшеліктерін сипаттау мақсатында«Фрайер моделі»тәсілі арқылы топтық жұмыс жасатамын. 1 топ – Растрлық 2 топ –векторлық
(Қ) «Фейрверг» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. (Ж) Оқушылардың түсінігін айқындау үшін топ оқушыларын екі-екіден жұптастырып «Ойлан, тап» әдісі бойынша,бос орынды толтыру тапсырмасын орындайды
П
Дескриптор. Білім алушы: -Компьютерлік графика түрін еске түсіреді -графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалайды Ақпаратпен тиянақты жұмыс жасау мақсатында «Галереяны шарлау» әдісі арқылы оқушылар компьютерде дербес жұмыс жасауына мүмкіндік беретін тапсырмаларды орындатамын 1 тапсырма: Paintnet графикалық редакторында төмендегі нысанды салу
Дескриптор. Білім алушы: -Paintnet графикалық редакторында берілген нысанды салады -Түстер палитрасын қолданады 2тапсырма Inkscapeбағдарламасында графикалық кескіндерді пайдалана отырып мемлектіміздің туын салдырамын
Дескриптор. Білім алушы: - Inkscapeбағдарламасындаграфикалық кескіндерді пайдаланады
3тапсырма Дескриптор: Білім алушы: -PowerPoint бағдарламасында графикалық кескіндерді пайдаланады, колладж жасайды
|
плакаттар Қима қағаздар Paintnet бағдарламасы Paintnet бағдарламасы Inkscape бағдарламасы PowerPoint бағдарламасы |
||||
|
Сабақтыңсоңы |
Оқушылардың алған білімдерін жинақтап қорытындылауы үшін, шығармашылық қабілетін дамыту мақсатында «Стоп кадр» әдісін пайдаланамын.Бейнефильмді тоқтата отырып, өз болжамдарын сұраймын. Оқушылардың графикалық және векторлық графиканы пайдаланып қандай сурет салғандарын және суреттерінің ерекшеліктерін ататып бағалатамын.
(
Кері байланыс«Рефлексия перамидасы»
Үйге тапсырма: «Растрлық графика мен ве кторлық графиканың ерекшеліктері» тақырыбында реферат жазып келу.
|
https://youtu.be/ZHiKNGID7l0 Қима қағаздар |
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
Қолдауды қажет ететін білм алушыға жаңа тақырып бойынша білімдерін айқындау үшін «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы сұрақтар қойып қолдау көрсетемін. Сүрақтар: Векторлық графиканың ерекшелігі Векторлық графикаға өзгеріс енгізе аласыз ба? Растрлық графиканың ерекшелігі неде? Растрлық графикада қандай кескіндер қолданады? Қабілеті жоғары білім алушыларға шығармашылық қабілетін дамыту мақсатында «Дереккөздер» тәсілін пайдаланып қосымша ресурстар бере отырып. «Компьютелік графиканың мүмкіндіктері» тақырыбында шағын эссе жаздырамын.https://youtu.be/B6Fm38Zo3Z |
«Жүрекше» арқылы бағалау «Фейрверг» әдісі арқылы бағалау Дескриптор арқылы бағалау Кері байланыс «Рефлексия пирамидасы» |
Компьютермен жұмыс барысында «Көзге арналған жаттығулар жасай отырып,қауіпсіздік ережелерін сақтайды. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру"
Ашық сабақ "Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2-Компьютерлік графика |
Мектеп: №35ЖББМ |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Даниярова Индира Сериковна |
|||||
|
Сынып:6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.3-растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудыңтілдікмақсаты
Пәндік лексика және терминология Растрлық, векторлық, пискель,кескінсапасы, пішім, көркем графика Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер
Растрлық суреттерді сығымдау кезінде қандай ақпараттарды қиюға болады |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері пәнімен программада суреттер салуда байланысады, Орыстілі мен ағылшын тілі пәндері мен программада жұмыс жасау барысында байланысады. |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Векторлық кескіндерді құра алады |
|||||
|
Сабақбарысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру: Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Түгендеу, сәлемдесу. Қазақтар қол алысады Италияда құшақтасады Бразилияда бір-бірінің иығын қағады Микарадуада арқасымен Зимбабелде шынтақпен Австралияда шапалақ,секіру, бөксемен Оқушылардың сабаққа белсене қатысу мақсатында орындалатын «Көтеріңкі көңіл күй» тренингін өткіземін - Көңіл - күйлеріңіз қалай ? Керемет (қолдарын көтеру) - Сабаққа дайынсыңдар ма ? Тамаша (шапалақ) - Ендеше бастайық. О – о – о (бас бармақтарын көрсету) Растрлық және векторлық бейнелердің ерекшеліктерін салыстыра алу мақсатында, суреттер арқылы 2 топқа бөлемін Оқушыларды жан-жақты дамыту үшін, өткен сабақты қайталауда «Ұшақ» тәсілін пайдаланамын.
Ұшақтың бір қанатына сұрақ жазып, бір-біріне ұшырады. Тосып алған білім алушы екінші қанатына жауабын жазады. -Векторлық графика дегеніміз не? -Векторлық графика қандай геометриялық обьектілер жинағынан тұрады. -Векторлық графикаға қандай мысалдар келтіре аласың? «Болжау стратегиясын» пайдаланып оқушылар топқа бөлінген кездегі алған суреттердің ерекшеліктерін сипаттау бойынша сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын айқындаймын.
(Қ) «Жүрекше» арқылы бағаланады.Қолдарымен жүрек көрсетеді. Жүрек тік тұрса – өте жақсы Жүрек көлденең тұрса – жақсы Жүрек төмен тұрса- нашар
Оқушылар оқу мақсатын айқындай отырып мынадай нәтижелерге қол жеткізуі керек:
|
Суреттер Қима қағаздар
Қағазан жасалған ұшақ
суреттер |
||||
|
Сабақтың ортасы |
(Т) Оқушылар растрлық және векторлық кескіндерге анықтама бере отырып , ерекшеліктерін сипаттау мақсатында«Фрайер моделі»тәсілі арқылы топтық жұмыс жасатамын. 1 топ – Растрлық 2 топ –векторлық
(Қ) «Фейрверг» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. (Ж) Оқушылардың түсінігін айқындау үшін топ оқушыларын екі-екіден жұптастырып «Ойлан, тап» әдісі бойынша,бос орынды толтыру тапсырмасын орындайды
П
Дескриптор. Білім алушы: -Компьютерлік графика түрін еске түсіреді -графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалайды Ақпаратпен тиянақты жұмыс жасау мақсатында «Галереяны шарлау» әдісі арқылы оқушылар компьютерде дербес жұмыс жасауына мүмкіндік беретін тапсырмаларды орындатамын 1 тапсырма: Paintnet графикалық редакторында төмендегі нысанды салу
Дескриптор. Білім алушы: -Paintnet графикалық редакторында берілген нысанды салады -Түстер палитрасын қолданады 2тапсырма Inkscapeбағдарламасында графикалық кескіндерді пайдалана отырып мемлектіміздің туын салдырамын
Дескриптор. Білім алушы: - Inkscapeбағдарламасындаграфикалық кескіндерді пайдаланады
3тапсырма Дескриптор: Білім алушы: -PowerPoint бағдарламасында графикалық кескіндерді пайдаланады, колладж жасайды
|
плакаттар Қима қағаздар Paintnet бағдарламасы Paintnet бағдарламасы Inkscape бағдарламасы PowerPoint бағдарламасы |
||||
|
Сабақтыңсоңы |
Оқушылардың алған білімдерін жинақтап қорытындылауы үшін, шығармашылық қабілетін дамыту мақсатында «Стоп кадр» әдісін пайдаланамын.Бейнефильмді тоқтата отырып, өз болжамдарын сұраймын. Оқушылардың графикалық және векторлық графиканы пайдаланып қандай сурет салғандарын және суреттерінің ерекшеліктерін ататып бағалатамын.
(
Кері байланыс«Рефлексия перамидасы»
Үйге тапсырма: «Растрлық графика мен ве кторлық графиканың ерекшеліктері» тақырыбында реферат жазып келу.
|
https://youtu.be/ZHiKNGID7l0 Қима қағаздар |
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
Қолдауды қажет ететін білм алушыға жаңа тақырып бойынша білімдерін айқындау үшін «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы сұрақтар қойып қолдау көрсетемін. Сүрақтар: Векторлық графиканың ерекшелігі Векторлық графикаға өзгеріс енгізе аласыз ба? Растрлық графиканың ерекшелігі неде? Растрлық графикада қандай кескіндер қолданады? Қабілеті жоғары білім алушыларға шығармашылық қабілетін дамыту мақсатында «Дереккөздер» тәсілін пайдаланып қосымша ресурстар бере отырып. «Компьютелік графиканың мүмкіндіктері» тақырыбында шағын эссе жаздырамын.https://youtu.be/B6Fm38Zo3Z |
«Жүрекше» арқылы бағалау «Фейрверг» әдісі арқылы бағалау Дескриптор арқылы бағалау Кері байланыс «Рефлексия пирамидасы» |
Компьютермен жұмыс барысында «Көзге арналған жаттығулар жасай отырып,қауіпсіздік ережелерін сақтайды. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||
шағым қалдыра аласыз




Қ)













