Материалдар / Ашық сабақ. Растрлық кескіндерді құру және редакциялау. 5-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ. Растрлық кескіндерді құру және редакциялау. 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материалды ашық сабаққа пайдалануға болады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Наурыз 2024
68
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
900 тг 675 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім:

Компьютерлік графика

Педагогтың аты-жөні:

Жүсіпбекова Айгүл Дүйсенханқызы

Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Растрлық кескіндерді құру және редакциялау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.2.2 -растрлық кескіндерді құру және өңдеу

Сабақтың мақсаты:

Графикалық редакторды пайдаланып, растрлық кескіндерді құрады және редакциялайды



15 мектеп-гимназиясы


Растрлық кескіндерді құру және редакциялау

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс-

тар

Сабақтың басы


10 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу. Білім алушыларды түгелдеу.

2. Білім алушылардың сабаққа деген ынтасын арттыру мақсатында «жүректен — жүрекке» шаттық шеңбері арқылы жақсы тілектер айтқызып, сыныпқа психологиялық ахуал орнату.

3.Ойын түрлері арқылы екі топқа бөлу.

4.Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында «Оқушылардың сұраққа берген жауаптары» әдісімен «ғажайып ұяшықтар» ойыны арқылы сұрақтарды қою.

5.Сабақтың тақырыбын шифрлау әдісі арқылы ашу.

6. Сабақтың мақсатымен таныстыру.

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Шеңбер құрып, бір-біріне жүрекшені беру арқылы тілек айтады.

3.Топқа бөлінеді.

4.Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді.

5.Шифрланған сөзді табады. (сабақтың тақырыбы)

6.Сабақтың мақсатымен танысады.














Мұғалім-

нің бағалауы:

ҚБ: жасыл түсті асық – өте жақсы,

сары түсті асық – жақсы,

қызыл түсті асық - төмен


















https://www.youtube.com/watch?v=oW01YDdrviw

Сабақтың ортасы




30 мин

Жаңа тақырып

Растрлық кескінді құру және редакциялау


Бейнесабақ көрсету



Жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында тапсырмалар беру.

1 тапсырма. Learningapps.org платформасында paint графикалық редакторы терезесінің интерфейсі мен атауын сәйкестендір. (Жеке жұмыс)


Дескриптор:

- рaint графикалық редакторы терезесінің элементтерін дұрыс атауымен сәйкестендіреді.


2 тапсырма. Learningapps.org платформасында рaint графикалық редакторы терезесінің құралдар тақтасы мен атауын сәйкестендір. (Жеке жұмыс)


Дескриптор:

-рaint графикалық редакторында құрал - саймандарды дұрыс атауымен сәйкестендіреді.



3 тапсырма. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс. (Жұптық жұмыс)


І топ – «Ханталапай» тобына тапсырма:

Paint графикалық редакторында сопақша (овал) фигурасын таңдап, ол фигураның контурының қалыңдығы (орташа) мен түсін таңдайсыңдар. Фигураны ашық түспен ерекшелеу арқылы белгілеп, CTRL пернесін басып, жібермей тарта отырып, фигураның бөлек тұратын көшірмесін сызасыңдар.



ІІ топ – «Бестас» тобына тапсырма:

Paint графикалық редакторында сопақша (овал) фигурасын таңдап, ол фигураның контурының қалыңдығы (жіңішке) мен түсін таңдайсыңдар. Фигураны ашық түспен ерекшелеу арқылы белгілеп, SHIFT пернесін басып, кез келген бір бағытта тарта отырып, фигураның «ізін қалдырып» көшіресіңдер.

Сергіту сәті

-оқушыларды 3 топқа бөлу (4 оқушыдан);

-ағылшын тілінде сандарды айту:

160 - one - hundred sixty;

175 - one hundred seventy-five;

180 - one hundred eighty

-әр топ оқушылары ағылшын тілінде айтылған сандар бойынша тұруы керек;

-сол сандарға байланысты атаулы даталарды айтуы керек.


4 тапсырма. Постер қорғау. (Топтық жұмыс)

І топ – «Ханталапай» тобына тапсырма:


«Ассоциация әдісі» арқылы рaint графикалық редакторының мүмкіндіктерін құру

Дескриптор:

- рaint графикалық редакторының мүмкіндіктерін жазады


ІІ топ – «Бестас» тобына тапсырма:


Paint графикалық редакторының артықшылығы мен кемшілігін жазу


Дескриптор:

- рaint графикалық редакторының артықшылығы мен кемшілігін жазады


Сабақты қорытындылау


«Ия, жоқ» әдісі


Ханталапай тобына:

  1. Paint редакторы растрлық кескінді өңдейді (ия)

  2. Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігіне 30 жыл (ия)

  3. Paint редакторы сурет салуға арналған бағдарлама (ия)

  4. Компьютерлік графика төртке бөлінеді (жоқ)

  5. Графика гректің «грапо» сөзінен шыққан (ия)

  6. Растр экран бетінде көрсетілетін бейненің ең кіші элементі (жоқ)




«Бестас» тобына:

  1. Қараша күздің екінші айы (жоқ)

  2. Paint редакторында салынғын суретті сақтау үшін Файл-Сохранить командасын орындаймыз (ия)

  3. Графикалық редактор – графикалық кескіндер құруға арналған (ия)

  4. Paint редакторында суретпен жұмыс істеуге болады (ия)

  5. Екі өлшемді графика төртке бөлінеді (жоқ)

  6. Пиксель қағазда, мониторда, теледидар экранында кескінді құрайтын нүктелердің екіөлшемді жиынтығы (жоқ)




Бейнесабақты көреді




1 тапсырманы орындайды








2 тапсырманы орындайды









3 тапсырманы орындайды


































Ағылшын тілінде айтылған сандарды дұрыс тауып, сол сандарға байланысты атаулы даталарды айтады







4 тапсырманы орындайды















Оқушылар бір-бірін бас бармақ әдісі арқылы бағалайды






Дескриптор

-фигуралардың ішінен сопақша фигураны таңдайды;

-сопақша фигурасының контурының қалыңдығы мен түсін таңдайды;

-фигураны ашық түспен ерекшелеу арқылы белгілеп алады;

- CTRL пернесін басып, жібермей тарта отырып, фигураның бөлек тұратын көшірмесін сызады.



Дескриптор

-фигуралардың ішінен сопақша фигураны таңдайды;

-сопақша фигурасының контурының қалыңдығы мен түсін таңдайды;

-фигураны ашық түспен ерекшелеу арқылы белгілеп алады;

- SHIFT пернесін басып, кез келген бір бағытта тарта отырып, фигураның «ізін қалдырып» көшіреді.


Мұғалім-

нің бағалауы:

ҚБ: жасыл түсті асық – өте жақсы,

сары түсті асық – жақсы,

қызыл түсті асық - төмен





















Оқушылар бір-бірін смайлик-

тер арқылы бағалайды



https://www.youtube.com/watch?v=oW01YDdrviw



https://learningapps.org/display?v=pq5rawqu221






https://learningapps.org/display?v=pu4r0dgkk21
















Информати-

ка. 5-сынып оқулық./

Ж.У.Кобдикова,

Г.А.Көпеева,

Ә.Ә.Қаптағаева, А.Ғ.Юсупова – Нұр-Сұлтан: «Арман-ПВ» баспасы, 2020.-42-43 бет





































Информати-

ка. 5-сынып оқулық./

Ж.У.Кобдикова,

Г.А.Көпеева,

Ә.Ә.Қаптағаева, А.Ғ.Юсупова – Нұр-Сұлтан: «Арман-ПВ» баспасы, 2020.-34-35 бет



Сабақтың соңы


5 мин

Рефлексия: Білім қоржыны








Түрлі-түсті стикер жабыстырады



Үй тапсырмасы

Оқулық 37-38 бет. Тапсырмаларды орындау.

Үй тапсырмасын орындап келеді



































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!