Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Реактивті қозғалыс 9-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Реактивтi қозғалыс
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
9.3 А Сақталу заңдары |
||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Реактивтi қозғалыс |
||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.3 табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру; 9.2.3.4 Байқоңыр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: импульстің және энергияның сақталу заңдарын дене жүйелерінің өзара әрекеттсесуінде қолданады; Көптеген оқушылар істей алады: табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді; Кейбір оқушылар істей алады: Байқоңыр космодромының елді және халықаралық маңыздылығын бағалайды |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Ұйымдастыру: Ынтымақтастықты қалыптастыру: «Шаттық шеңбер». Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Үй тапсырмасын тексеру. "Өткенге шолу" Мұғалімнің тәжірибесі ауа шары
Сабақтың тақырыбын бірлесе ашу «Реактивті қозғалыс». Белсенді оқыту әдісі: «3D» әдісі Тапсырма (G):Оқушылар физикалық шамалар бойынша топқа бөлінеді Бейнефильм көру арқылы жаңа сабақты топта талдайды. Зымыран-1 топ Жылдамдық -2топ Ғарышкер -3топ 1. Зымыран қалай қозғалады? 2. Реактивті қозғалыс дегеніміз
не? Берілген сұрақтар бойынша топтар өзтобына қатысты сұрақтарды зерттеп жауабын табады. Оқушылардың алдына қойған мақсатының орындалғанын сұрау.
Жеке жұмыс Есептер шығару. 21-жаттығу 1.Зарядымен қоса есептегенде массамы 250 г болатын кішкене зымран вертикаль жоғары қарай 150 м биіктікке көтерілді.Заряд лезде жанады деп есептеп ,зымыраннан бөлініп шығатын газ жылдамдығын анықтаңдар. 2.Кішкене зымранның массасы 200г.Ондағы жанғыш заттың массасы 50 г.Газ зымран соплосынан 100м/с жылдамдықпен лезде шығады деп есептеп зымыранның қозғалыс жылдамдығын анықтаңдар 3.Массасы 10 т ғарыш кемесі 9,0 км/с жылдамдықпен қозғалып келеді.Кеменің тежелу кезінде тежеуіш қозғалтқыштар одан қозғалыс бағыты бойынша оның қабығына ұатысты 3,0 км/с жылдамдықпен 1450 кг жану өнімдерін шығарады.Тежелуден кейінгізымыран жылдамдығын есептеңдер 4. Массасы 600 г зымыран қандай жылдамдық алады, егер массасы 15 г жанармайы жанып зымыраннан 800 м/с жылдамдықпен ұшып шығады? Қандай биіктікке зымыран көтеріледі ? 5. Гидрореактивті катер әрбір секунд сайын V0=0,5 м3 суды сорады және лақтырады. Лақтырылған судың катерге қатысты жылдамдығы υ = 25 м/с тең. Реактивті күшті анықтаңдар
Рефлексия: «Чемодан, еттартқыш, себет» Үй тапсырмасы §25 Реактивті қозғалыс тақырыбын оқу Ғарышкерлік –біздің өміріміздің ажырамас бөлшегі тақырыбына эссе жазу
|
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.
Оқушылар бейнефильмді
|
Бағалау критерийлері - Импульстің сақталу заңдарын біледі - Реактивті қозғалысқа мысалдар келтіре алады - Байқоңыр ғарыш айлағының маңыздылығына баға береді - табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді Дескриптор: - табиғатта және техникада реактивті қозғалыстарға мысалы келтіреді;
- Байқоңыр космодромының елді және халықаралық маңыздылығын бағалайды
Дескриптор - реактивті қозғалыстың теориясын біледі -қолдану аясын айтады -басқа пәндермен байланысын -өз жұмысын дұрыс таныстырады
4 балл
Дескриптор Реактивті қозғалыс теңдеуін біледі Ғарыштық жылдамдықтарды біледі Формуласын жазып көрсетеді 3балл
Дескриптор
Есептің шартын түзеді Формуласын жазады Есептің шешімін табады 3 балл
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |