|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
|
Бөлім: |
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тенсел Н |
|||||||||||
|
Күні: |
07.02.25 |
|||||||||||
|
Сынып: 7Б |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты. Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті? |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау; 7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен мақсатын талдау |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
Ұйымдас Тыру 7 мин Өткен білімді еске түсіру |
Stopwatch «дәсә арқылы топқа бөлу
Ой шақыру.
Ортаға топ басшылары шығады. Wordwall әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап береді
Реформаларға сәйкестігін таба отырып, ұяшықтарды ашады. -Суретті көріп сізге қандай ой келді? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. |
Оқушылар алдын ала арнайы платформа арқылы топқа бөлінеді
Ортаға топ басшылары шығып, тақтада берілген тапсырманың әрқайсысы екеуін орындайды
Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады және топтастарына 1 ұпай бонус беріледі
Оқушылар кезекпе –кезек тақтаға шығып, сәйкесін таба отырып Ұяшықтарды ашады. Барлық ұяшықтар ашылғанда сурет шығады
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Сыныптастарының қошеметі Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Қабылди нов З.Е., Қайып баева А.Т. 8 сынып. Қазақстантарихы., Атамұра, 2012 ж. https://wordwall.net/resource/52179413
https://learningapps.org/watch?v=pjba246t525
|
||||||||
|
Жаңа сабақ: |
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті? Ресейдегі басыбайлы құқық туралы қысқаша ақпарат беріледі..
Оқушылар осы белгілерге қарап отырып, басыбайлы шаруалардың жағдайын түсініп, аталған құқықтың жойылуының маңыздылығын біледі. Зерттеу мен талдау 1 тапсырма. «Тұжырымдармен жұмыс» Оқушыларға тұжырымдар таратылады.Тұжырым мағынасын оқушылар топ ішінде талқылап, тұжырымға қатысты пікірлерін сыныпқа жариялайды. 1.«Қазақ қоныстары алып жатқан жерлер Ресей өкіметінің жерлері деп жарияланды». 2.«1897 жылғы санақ бойынша қоныстандыру қозғалысының қарқынды жүргізілуінің нәтижесінде Ақмола облысында қазақтардың үлес салмағы небары 37% көрсеткішті құрады». 3. «Қоныстандыру қозғалысы Сырдария мен Жетісу облыстарында да белсенді жүргізіліп, XIX-ғасырдың 80-жылдары тек Сырдария облысының өзінде 37 орыстардың елді-мекендері пайда болды». 2 тапсырма.Кестемен жұмыс «Тарихи оқиғаның себептері» Тұжырымдарға негізделген келесі тапсырмалардың орындалуы ұйымдастырылады.
Интерпретация
|
Мәтінмен жұмыс Басыбайлы құқықтың неліктен жойылғанын және қарапайым шаруалар үшін бұл Ереженің маңыздылығыайтылады.Оқушылар«басыбайлы құқық» ұғымының мағынасын түсінуі үшін оның негізгі белгілері туралы түсінік береді
Дескриптор: Патша үкіметінің қоныстандыру саясатындағы мақсатын, себептерін мен жүзеге асу барысын анықтайды
Дескриптор: -Жауап құрылымын сауатты құра алады; -Дәйекпен дәлелдеп, жауапты дұрыс береді
-Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгерткені туралы тұжырымдарын нақты дәйек арқылы түйіндейді |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Қабылди нов З.Е. 8 сынып. Қазақстантарихы. Хрестоматия. Атамұра, 2012 ж.
Тұжырым жазылған карточка-таратпа
Мәтін таратпа лар
Тапсырма үлгі парақша ға беріледі немесе слайдтан көрсеті леді |
||||||||
|
Бекіту:
|
Сабақты қорытындылау. Learningapps әдісі арқылы тест орындау
Үйге тапсырма Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау мақсатында оқушылар тест тапсырмаларын орындайды |
«Ең үздік жауап» |
https://learningapps.org/watch?v=pqpudtq5525
|
||||||||
|
Кері байланыс: |
Білемін ..... Түсінемін .....
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады. Экрандағы берілген бағдаршамның қажетті түсін басады Қызыл –түсінбедім Сары – Түсініксіз жерлері бар Жасыл – Түсіндім
Оқушылар смартфон арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөліседі |
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Оқушы ларды бағалау
|
https://teacher.gynzy.com/en/board/fb923cb9-8c5f-4c2e-9ba0-809f061d07c6
https://www.menti.com/al47c5xmqmib
|
||||||||

«Ақмола облысы білім басқармасының»
Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі
Макинск қаласының Балуан Шолақ атындағы мектеп-лицейі КММ
Аудан тарихшыларының семинары
Ашық сабақ
Тақырыбы:Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
Сынып: 7 «Б»
Өткізген:Тенсел Назгүл
2025 жыл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ресейдің отаршылдық қоныс аудару саясаты 7 сынып
Ашық сабақ. Ресейдің отаршылдық қоныс аудару саясаты 7 сынып
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
|
Бөлім: |
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тенсел Н |
|||||||||||
|
Күні: |
07.02.25 |
|||||||||||
|
Сынып: 7Б |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты. Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті? |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау; 7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен мақсатын талдау |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
Ұйымдас Тыру 7 мин Өткен білімді еске түсіру |
Stopwatch «дәсә арқылы топқа бөлу
Ой шақыру.
Ортаға топ басшылары шығады. Wordwall әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап береді
Реформаларға сәйкестігін таба отырып, ұяшықтарды ашады. -Суретті көріп сізге қандай ой келді? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. |
Оқушылар алдын ала арнайы платформа арқылы топқа бөлінеді
Ортаға топ басшылары шығып, тақтада берілген тапсырманың әрқайсысы екеуін орындайды
Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады және топтастарына 1 ұпай бонус беріледі
Оқушылар кезекпе –кезек тақтаға шығып, сәйкесін таба отырып Ұяшықтарды ашады. Барлық ұяшықтар ашылғанда сурет шығады
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Сыныптастарының қошеметі Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Қабылди нов З.Е., Қайып баева А.Т. 8 сынып. Қазақстантарихы., Атамұра, 2012 ж. https://wordwall.net/resource/52179413
https://learningapps.org/watch?v=pjba246t525
|
||||||||
|
Жаңа сабақ: |
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті? Ресейдегі басыбайлы құқық туралы қысқаша ақпарат беріледі..
Оқушылар осы белгілерге қарап отырып, басыбайлы шаруалардың жағдайын түсініп, аталған құқықтың жойылуының маңыздылығын біледі. Зерттеу мен талдау 1 тапсырма. «Тұжырымдармен жұмыс» Оқушыларға тұжырымдар таратылады.Тұжырым мағынасын оқушылар топ ішінде талқылап, тұжырымға қатысты пікірлерін сыныпқа жариялайды. 1.«Қазақ қоныстары алып жатқан жерлер Ресей өкіметінің жерлері деп жарияланды». 2.«1897 жылғы санақ бойынша қоныстандыру қозғалысының қарқынды жүргізілуінің нәтижесінде Ақмола облысында қазақтардың үлес салмағы небары 37% көрсеткішті құрады». 3. «Қоныстандыру қозғалысы Сырдария мен Жетісу облыстарында да белсенді жүргізіліп, XIX-ғасырдың 80-жылдары тек Сырдария облысының өзінде 37 орыстардың елді-мекендері пайда болды». 2 тапсырма.Кестемен жұмыс «Тарихи оқиғаның себептері» Тұжырымдарға негізделген келесі тапсырмалардың орындалуы ұйымдастырылады.
Интерпретация
|
Мәтінмен жұмыс Басыбайлы құқықтың неліктен жойылғанын және қарапайым шаруалар үшін бұл Ереженің маңыздылығыайтылады.Оқушылар«басыбайлы құқық» ұғымының мағынасын түсінуі үшін оның негізгі белгілері туралы түсінік береді
Дескриптор: Патша үкіметінің қоныстандыру саясатындағы мақсатын, себептерін мен жүзеге асу барысын анықтайды
Дескриптор: -Жауап құрылымын сауатты құра алады; -Дәйекпен дәлелдеп, жауапты дұрыс береді
-Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгерткені туралы тұжырымдарын нақты дәйек арқылы түйіндейді |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Қабылди нов З.Е. 8 сынып. Қазақстантарихы. Хрестоматия. Атамұра, 2012 ж.
Тұжырым жазылған карточка-таратпа
Мәтін таратпа лар
Тапсырма үлгі парақша ға беріледі немесе слайдтан көрсеті леді |
||||||||
|
Бекіту:
|
Сабақты қорытындылау. Learningapps әдісі арқылы тест орындау
Үйге тапсырма Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау мақсатында оқушылар тест тапсырмаларын орындайды |
«Ең үздік жауап» |
https://learningapps.org/watch?v=pqpudtq5525
|
||||||||
|
Кері байланыс: |
Білемін ..... Түсінемін .....
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады. Экрандағы берілген бағдаршамның қажетті түсін басады Қызыл –түсінбедім Сары – Түсініксіз жерлері бар Жасыл – Түсіндім
Оқушылар смартфон арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөліседі |
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Оқушы ларды бағалау
|
https://teacher.gynzy.com/en/board/fb923cb9-8c5f-4c2e-9ba0-809f061d07c6
https://www.menti.com/al47c5xmqmib
|
||||||||

«Ақмола облысы білім басқармасының»
Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі
Макинск қаласының Балуан Шолақ атындағы мектеп-лицейі КММ
Аудан тарихшыларының семинары
Ашық сабақ
Тақырыбы:Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
Сынып: 7 «Б»
Өткізген:Тенсел Назгүл
2025 жыл
шағым қалдыра аласыз
























