Бекітемін ________
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Рысбаева Сырга Ертаевна |
|
|
Күні: |
27.04.2026ж |
|
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысқан: |
Қатыспаған: |
|
Бөлім: |
Көбею. Өсу және даму |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
§57. Жануарлардағы онтогенез тура және жанама типтері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.3.3 - жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыру |
|
|
Сабақ мақсаты: |
жануарлардағы онтогенез типтерін сипаттайды жануарлардағы тура және тура емес типтерін салыстырады |
|
|
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасының құндылықтарын ендіру |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Жануарлардың онтогенез кезеңіндегі күрделі түрленулері мен үздіксіз дамуы табиғаттағы нақты еңбекқорлық пен жүйеліліктің үлгісі болып табылады. Оқушылардың өз ісіне жауапкершілікпен қарап, кәсіби біліктілікке ұмтылуы дәл осы табиғи заңдылықтар секілді сатылы өсуді және табандылықты қажет етеді. |
|
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Білім мен кәсіп – табыстың қос қанаты.» |
|
Сабақ барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Рысбаева Сырга
Бекітемін ________
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Рысбаева Сырга Ертаевна |
|
|
Күні: |
27.04.2026ж |
|
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысқан: |
Қатыспаған: |
|
Бөлім: |
Көбею. Өсу және даму |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
§57. Жануарлардағы онтогенез тура және жанама типтері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.3.3 - жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыру |
|
|
Сабақ мақсаты: |
жануарлардағы онтогенез типтерін сипаттайды жануарлардағы тура және тура емес типтерін салыстырады |
|
|
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасының құндылықтарын ендіру |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Жануарлардың онтогенез кезеңіндегі күрделі түрленулері мен үздіксіз дамуы табиғаттағы нақты еңбекқорлық пен жүйеліліктің үлгісі болып табылады. Оқушылардың өз ісіне жауапкершілікпен қарап, кәсіби біліктілікке ұмтылуы дәл осы табиғи заңдылықтар секілді сатылы өсуді және табандылықты қажет етеді. |
|
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Білім мен кәсіп – табыстың қос қанаты.» |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин. |
I.Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Тугелдеу. «Әр оқушы – болашақтың үміті!» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады. Балалар, әрқайсың – болашақтың үмітісіңдер!– «Арыстандай айбатты, жолбарыстай қайратты – мен жастарға сенемін!» деген сөз бекер емес.– Ендеше, бүгін мен сендерге бір минуттық әдемі |
Оқушылар мұғаліммен амандасады.
Оқушылар орындарында отырып,
мұғалімнің жағымды сөздерін қайталайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Презентация
|
||||||||||||||
|
7 мин. |
ІІ Үй тапсырмасын тексеру Фотоаппарат әдісі сурак шығады окушы жауап береді жауап дурысы сурет сияқты шығады нускаулык. «Фотоаппарат әдісі» Мұғалімнің сөзі: «Сұраққа қараймыз. Дайындалдық…» «Фото!? Жауап береміз!» «Енді дұрыс жауапты көрейік…» «Міне, фотодағы дұрыс жауап!» «Өз жауаптарыңды салыстырыңдар.» |
Сұраққа назар аударады. Ойлану үшін дайындалады. Мұғалім «Фото!» дегенде жауап береді. Дұрыс жауаппен салыстырады. Өз жауабын түзетеді немесе толықтырады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Презентация |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
III.Жаңа сабақ. «Мұғалім «Құпия мәтін». арқылы оқушылар назарына тақтаға аударады Тақырып: Жануарлардағы онтогенез тура және жанама типтері. Сабақ мақсаты: жануарлардағы онтогенез типтерін сипаттайды жануарлардағы тура және тура емес типтерін салыстырады «Кинометафора» әдісі арқылы бейнематериал көрсетіледі. IV. Топтық жұмыс
|
Оқушы құпия мәтінді тыңдайды/оқиды; Өз ойларын айтады, болжам жасайды; Тақырыпты анықтайды; Сабақ мақсатын түсінеді. «Оқушылар ақпаратты өздігінен іздену арқылы зерделейді, топ ішінде ой елегінен өткізеді және өз жұмыстарын көпшілікке ұсынады.» |
Кері байланыс: Мадақтау! |
А3 парағы |
||||||||||||||
|
15 мин. |
V.Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма. Жұптық жұмыс Құрылымдалған тапсырмалар. 1. Төмендегі ағзалардың даму түрлерін ажыратыңыз.
Дескриптор: - жануарлардағы көбею және даму ерекшеліктерін анықтайды; - дамудың екі түріндегі айырмашылықты анықтайды; Жалпы балл -4 «Венн диаграммасы» Көбелек пен шегірткенің дамуын салыстырып, ортақ қасиеті мен айырмашылығын бір сөйлеммен жазыңыз:
Дескриптор: - Дамудың екі түріне тән ортақ белгілерді немесе сатыларды анықтайды. - Дамудың екі түрі арасындағы басты құрылымдық және сандық айырмашылықтарды табады. Жалпы балл -3 2-тапсырма Жеке жұмыс Мәтінді пайдаланып, төмендегі кестені толтырыңыз (Даму типін оған тән сипаттамамен немесе мысалмен сәйкестендіріңіз):
Мәтінге сүйене отырып, келесі сұрақтарға нақты жауап беріңіз: 1.Қуыршақ сатысында жануар ағзасында қандай өзгерістер болады? (кем дегенде 2 ерекшелікті атаңыз) 2.Тура даму қай омыртқалы жануарлардан басқасының бәріне тән? Дескриптор: Кестедегі 4 сәйкестікті (тура, тура емес, шала және толық түрлену) қатесіз табады Қуыршақ сатысының сипаттамасын және тура дамуға тән емес топты дәл атайды. Тура даму типі тән емес омыртқалы жануарлар тобын дұрыс анықтайды. Жалпы 3 балл «Learningapps» платформа арқылы тапсырма орындайды. |
Жұбымен бірге ағзалардың даму түрлерін 2 топқа дұрыс орналастырады; Оқушылар суреттерге қарап, айырмашылықтарымен ортақ қаситетін табады. Тапсырманы орындап болған соң, жұптар бір-бірінің жұмысын тексереді Оқушылар оқулықтағы мәтінді пайдаланып кестедегі тапсырманы сәйкестендіреді, сұрақтарға жауап береді. «Learningapps» платформасы арқылы тапсырма орындайды |
«Киіз үй» арқылы бағалау Жалпы балл - 4 Жұптардың бірін бірі бағалауы «Киіз үй» арқылы бағалау Жалпы балл - 3 «Киіз үй» арқылы бағалау Жалпы балл - 3 |
А4 парағы, тапсырма жазылған парақтар |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
VI.Кері байланыс «Мен сабақты» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады VII. Бағалау. |
Қатысушылар «Мен сабақты» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
«Мен сабақты» әдісі арқылы |
|
||||||||||||||
|
1 мин |
VIII. Үй тапсырмасы. §57. Оқу. «Онтогенез», «тура даму», «метаморфоз» деген терминдерге анықтама жазу. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз








