ӘДЕБИЕТТІК ОҚУ 3-сынып.
|
Пәннің аты |
Уақыты: |
Кабинет: |
Мұғалім Сейтқасымова. Ш |
|
Сабақтың атауы |
С.Сейфуллин «Дала»өлеңі |
||
|
Мақсаты Күтілетін нәтиже |
1.Ақынның өмірі,шығармашылығынан жалпы мәлімет бере отырып,өлеңнің тақырыбын идеясын ашу. 2.Оқушының іздемпаздық қасиеттерін дамытып,қалыптастыра отырып,ойлау, сөйлеу,есте сақтау қабілеттерін дамыту.Білім,білік дағдыларын арттыру. 3.Отан сүйгіштікке,сыйластыққа ең бастысы адамгершілікке баулу. Түрі:Жаңа сабақты игеру. Әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап,баяндау,суреттеу,топпен жұмыс. Пәнаралық байланыс:Бейнелеу, дүниетану.қазақ тілі. |
||
|
Психологиялық ахуал |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 1. Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Сәлем бердік баршаңызға, Құрметпенен біз. 2. Психологиялық дайындық Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық достарым, Арайлап атқан күнге. 3. Топқа түстермен бөліну. 1 - топ: Көктем жасыл түс. 2 - топ: Жаз сары түс. 3 - топ: Күз. қоңыр түс. Топпен таныстыру 4. Топтың ережесімен таныстыру 1. Уақытты үнемдеу. 2. Бір-бірін тыңдау. 3.Тыныштықты сақтау. 4.Бір-бірінің пікірімен санасу.. 5. Топ басшыларын сайлау Бағалау парақшаларын тарату. Бағалау түрі Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау 6. Топпен жұмыс. «Қарлы кесек» ойыны. Балалар қағазға сұрақ жазып лақтырады. Қағаздағы сұрақтарға жауап беру арқылы сабақ қорытылады. Мұқан Иманжановтың «Таңның атуы»әңгімесін сұрау 1. Бала таңға жақын неге далаға шықты? 2. Бала шолпан жұлдызын қалай таныды? 3. Таң атарда жұлдыздар қайтеді.? 4. Таңның атуын көргендерің бар ма? 7.Ойын «Жұлдызды сұрақ» Балалар жұлдыздағы жұмбаққа жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. 1. Мемлекеттік рәміздерді ата. 2. Қазақтың тұңғыш ғарышкері кім? 3. Көктем мезгіліне байланысты мақал-мәтел айт. 4. Шолпан жұлдыздың тағы қандай атауларын білесің? ДАЛА дегенде көз алдарыңа не елестейді. 8 . слайд. С.Сейфуллин. Сәкен Сейфуллин «Дала» Өлеңнің авторымен таныстыру Сәкен (Сәдуақас) Сейфуллин (1894 - 1938)- Қарағанды облысының Жаңаарқа ауданында туған. Қазақтың белгілі ақыны, жазушысы, драматургі, және көрнекті қоғам қайраткері. Оның “Көкшетау», «Қызыл ат” поэмалары, “Тар жол, тайғақ кешу” атты романы және “Наурыз», «Туған ел” өлеңдері бар. 3.Жаңа сабақтың мақсаты:С.Сейфуллин өмір жолына тоқтала отырып, «Дала»өлеңін мәнерлеп оқу,мағынасын ашу. 9. Ой толғау. С.Сейфуллин кім? «Топтастыру» стратегиясы. С.Сейфуллин атында нелер бар? С.Сейфуллин тағы қандай өлеңдерін білесің? 10.Өлеңді талдау: Өлеңді мәнерлеп оқимын,оқушыларға тізбектей,толығымен оқытамын Оқулықпен жұмыс Өлеңді мәнерлеп оқу Іштей оқыту Топпен талдау Ойланайық, талдайық, пікірлесейік 11. Сергіту сәті. Бейне баян 12. Топпен жұмыс. 1-топ. Көктем 1. Өлеңнің бірінші шумағында ақын жазғы даланы кімдерге теңейді? 2-топ. Жаз 1. Егерде сіз туған жерден жырақта жүрсең, өз сағынышыңды қалай басар едіңіз? 3-топ. Күз. 1. Өз ауылыңды көгалдандыруға өз үлесіңді қалай қосар едің? Сұрақ тапсырмаларға жауап бергізу. 13.Түртіп алу» стратегиясы.. Сәуірдің оны. Дала Сәкен (Сәдуақас) Сейфуллин (1894 - 1938)- Қарағанды облысының Жаңаарқа ауданында туған. Қазақтың белгілі ақыны, жазушысы, драматургі, және көрнекті қоғам қайраткері. 14.Топтық шығармашылық жұмыс. Көктем Постермен жұмыс. Даланы неге теңейсіңдер? Жаз Ойшыл балалар. Венн диаграммасы арқылы Табиғат пен ананы салыстыру. Күз. Ақындық өнер. Көктем тақырыбында бір шумақ өлең құрастыру 15.«Пантомимо» ойыны. Балалар қимыл арқылы жануарларды табады. Топтық жұмыс. «Мақал-мәтел» сайысы. 16.Сабақты бекіту Сабақты қорытындылау С.Сейфуллин кім «Топтастыру» стратегиясы
Қандай өлеңмен таныстық? С.Сейфуллин қай жылы қайтыс болды. |
||
|
Қызығушылықты ояту |
|||
|
Мағынаны тану |
|||
|
Жаңа сабақ Ой толғау. |
|||
|
Үйге тапсырма |
17. «ДАЛА» өлеңін жаттау. Шағын эссе жазу. «Менің далам»тақырыбында 3 немесе 4 сөйлем немесе тақпақ құрастыру. |
Күнделіктеріне жазып беремін |
|
|
Бағалау |
18.Топ басшылар алдарындағы бағалау парақшасын толтыру. |
Бағалау парақшасын толтырады. |
|
|
Кері байланыс |
19.Қолдарындағы смайликті қалаған нұсқаға жапсыру. |
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ С Сейфуллин " Дала" өлеңі 3 сынып
Ашық сабақ С Сейфуллин " Дала" өлеңі 3 сынып
ӘДЕБИЕТТІК ОҚУ 3-сынып.
|
Пәннің аты |
Уақыты: |
Кабинет: |
Мұғалім Сейтқасымова. Ш |
|
Сабақтың атауы |
С.Сейфуллин «Дала»өлеңі |
||
|
Мақсаты Күтілетін нәтиже |
1.Ақынның өмірі,шығармашылығынан жалпы мәлімет бере отырып,өлеңнің тақырыбын идеясын ашу. 2.Оқушының іздемпаздық қасиеттерін дамытып,қалыптастыра отырып,ойлау, сөйлеу,есте сақтау қабілеттерін дамыту.Білім,білік дағдыларын арттыру. 3.Отан сүйгіштікке,сыйластыққа ең бастысы адамгершілікке баулу. Түрі:Жаңа сабақты игеру. Әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап,баяндау,суреттеу,топпен жұмыс. Пәнаралық байланыс:Бейнелеу, дүниетану.қазақ тілі. |
||
|
Психологиялық ахуал |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 1. Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Сәлем бердік баршаңызға, Құрметпенен біз. 2. Психологиялық дайындық Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық достарым, Арайлап атқан күнге. 3. Топқа түстермен бөліну. 1 - топ: Көктем жасыл түс. 2 - топ: Жаз сары түс. 3 - топ: Күз. қоңыр түс. Топпен таныстыру 4. Топтың ережесімен таныстыру 1. Уақытты үнемдеу. 2. Бір-бірін тыңдау. 3.Тыныштықты сақтау. 4.Бір-бірінің пікірімен санасу.. 5. Топ басшыларын сайлау Бағалау парақшаларын тарату. Бағалау түрі Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау 6. Топпен жұмыс. «Қарлы кесек» ойыны. Балалар қағазға сұрақ жазып лақтырады. Қағаздағы сұрақтарға жауап беру арқылы сабақ қорытылады. Мұқан Иманжановтың «Таңның атуы»әңгімесін сұрау 1. Бала таңға жақын неге далаға шықты? 2. Бала шолпан жұлдызын қалай таныды? 3. Таң атарда жұлдыздар қайтеді.? 4. Таңның атуын көргендерің бар ма? 7.Ойын «Жұлдызды сұрақ» Балалар жұлдыздағы жұмбаққа жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. 1. Мемлекеттік рәміздерді ата. 2. Қазақтың тұңғыш ғарышкері кім? 3. Көктем мезгіліне байланысты мақал-мәтел айт. 4. Шолпан жұлдыздың тағы қандай атауларын білесің? ДАЛА дегенде көз алдарыңа не елестейді. 8 . слайд. С.Сейфуллин. Сәкен Сейфуллин «Дала» Өлеңнің авторымен таныстыру Сәкен (Сәдуақас) Сейфуллин (1894 - 1938)- Қарағанды облысының Жаңаарқа ауданында туған. Қазақтың белгілі ақыны, жазушысы, драматургі, және көрнекті қоғам қайраткері. Оның “Көкшетау», «Қызыл ат” поэмалары, “Тар жол, тайғақ кешу” атты романы және “Наурыз», «Туған ел” өлеңдері бар. 3.Жаңа сабақтың мақсаты:С.Сейфуллин өмір жолына тоқтала отырып, «Дала»өлеңін мәнерлеп оқу,мағынасын ашу. 9. Ой толғау. С.Сейфуллин кім? «Топтастыру» стратегиясы. С.Сейфуллин атында нелер бар? С.Сейфуллин тағы қандай өлеңдерін білесің? 10.Өлеңді талдау: Өлеңді мәнерлеп оқимын,оқушыларға тізбектей,толығымен оқытамын Оқулықпен жұмыс Өлеңді мәнерлеп оқу Іштей оқыту Топпен талдау Ойланайық, талдайық, пікірлесейік 11. Сергіту сәті. Бейне баян 12. Топпен жұмыс. 1-топ. Көктем 1. Өлеңнің бірінші шумағында ақын жазғы даланы кімдерге теңейді? 2-топ. Жаз 1. Егерде сіз туған жерден жырақта жүрсең, өз сағынышыңды қалай басар едіңіз? 3-топ. Күз. 1. Өз ауылыңды көгалдандыруға өз үлесіңді қалай қосар едің? Сұрақ тапсырмаларға жауап бергізу. 13.Түртіп алу» стратегиясы.. Сәуірдің оны. Дала Сәкен (Сәдуақас) Сейфуллин (1894 - 1938)- Қарағанды облысының Жаңаарқа ауданында туған. Қазақтың белгілі ақыны, жазушысы, драматургі, және көрнекті қоғам қайраткері. 14.Топтық шығармашылық жұмыс. Көктем Постермен жұмыс. Даланы неге теңейсіңдер? Жаз Ойшыл балалар. Венн диаграммасы арқылы Табиғат пен ананы салыстыру. Күз. Ақындық өнер. Көктем тақырыбында бір шумақ өлең құрастыру 15.«Пантомимо» ойыны. Балалар қимыл арқылы жануарларды табады. Топтық жұмыс. «Мақал-мәтел» сайысы. 16.Сабақты бекіту Сабақты қорытындылау С.Сейфуллин кім «Топтастыру» стратегиясы
Қандай өлеңмен таныстық? С.Сейфуллин қай жылы қайтыс болды. |
||
|
Қызығушылықты ояту |
|||
|
Мағынаны тану |
|||
|
Жаңа сабақ Ой толғау. |
|||
|
Үйге тапсырма |
17. «ДАЛА» өлеңін жаттау. Шағын эссе жазу. «Менің далам»тақырыбында 3 немесе 4 сөйлем немесе тақпақ құрастыру. |
Күнделіктеріне жазып беремін |
|
|
Бағалау |
18.Топ басшылар алдарындағы бағалау парақшасын толтыру. |
Бағалау парақшасын толтырады. |
|
|
Кері байланыс |
19.Қолдарындағы смайликті қалаған нұсқаға жапсыру. |
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |
|
шағым қалдыра аласыз














