|
Көркем еңбек |
Мектеп: “№34 орта мектебі” КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:23.12.2024 |
Оқытушының аты-жөні: Азаматова Г.К. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 “Б” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әртүрлі бұйымдарды шалма бізбен тоқу.Бұйымды орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.2.3.3 Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау 6.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, құралдарын дайындау. Психологиялық ахуал. “Керемет” дүкенге (тоқу құралдары мен тоқу бұйымдары сатылатын) шақыру. Тоқыма киім, тоқыма интерьер бұйымы Өткен білімін wordwall.net платформасында тексеру. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Сұрақтарға жауап беру арқылы бұйымдар сатып алады, сатып алған бұйымдары арқылы топқа бөлінеді |
Мадақтау |
Оқулық, оқу құралдары, интербелсенді тақта, wordwall.net платформасы https://wordwall.net/ru/create/editcontent?guid=17d932f31f74459ca217bf366ca43048 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Шалуларды азайту. Детальдарды тоқу барысында шалуларды азайту түрлі тәсілдермен жүзеге асады (бекіту, бір шалуды екіншісінен өткізу, әдетте олар белгілі бір модельдің сипаттамасында көрсетіледі). Тоқыманың шетінен бір шалудан азайта отырып, көбіне оны екі шалуды біріктіре қосып алу арқылы бекітеді. Көп санды шалуларды (ең соңғы қатардағыдай) бірінен соң бірін бекітеді. Шалуларды тоқыманың оң қатарында да, теріс қатарында да азайтуға болады. Ілмектің соңғы қатарын бекіту. Бірінші ілмекті оң жақ шалмабізге орамастан сол жақ шалмабізден шешіп отырамыз. Екінші ілмекті суреттегідей етіп шалу керек: егер ілмек беттік болса беттік, теріс болса теріс етіп тоқимыз.
Үйден тоқып әкелген тоқыма жұмысын аяқтайды. Эстафета. Шалмабізге 8 шалма жинау Қатарды оң тоқу Қатарды сол тоқу Тапсырма №1 Әр топқа сурет ұсыну. Суретті тоқыма бұйымымен толықтыру Тапсырма №2. Сарамандық жұмыс Шалма бізге қажетті шалуды тізіп, схема бойынша тоқу Қауіпсіздік техникасының сақталуы 1. Жұмыс орны жақсы жарықтандырылған болуы керек. 2. Орындық арқасы сүйеніп, тік отыру қажет. 3. Тоқу кезінде арқасы бар орындықта басты сәл иіп отырады. 4. Шалмабіздің ұшы қауіпсіз, шектелген болуы керек. 5. Тоқып жатқан жайма бүлінбеуі үшін және қолда иірімжіптің қиқымдары қалмас үшін тоқып бастағанда және аяқтағанда қолды жуу керек. 6. Жұмыс соңында барлық құрал-жабдықтар жәшікке жинап салу керек. 7. Шалмабізді қорабымен алып жүру қажет. 1-топқа
2-топқа
«Тоқудың пайдасы» , “Тоқыма тез үйрену үшін қажетті қағида” Қызықты тақырыптардың бірі интерьерді заманауи тоқыма бұйымдарымен әсемдеу. Әдетте тоқыма бұйымдары тек адамның киім-кещегі болуы мүмкін деген ой қалыптасқан болатын. Бірақ бүгінгі күні интерьерді тоқылған бұйымдармен әсемдеу сәнге айналған. Сәйкестендіру
|
Дәптермен жұмыс
Оқушылар топта жеке-жеке схема бойынша шалмабізбен тоқиды. Қауіпсіздік ережесін сақтау шалма бізбен тоқылған бұйым нобайға сәйкес; шалу арақашықтығының біркелкілігін сақтайды; тоқылатын жіптердің түстік гаммасы криативті таңдалған; өрнектерді(болса) сәтті орналастырды; шалма бізбен тоқу үшін белгілі бір тоқудың техникасын таңдады.
пікірлерімен бөліседі
wordwall.net платформасында сұрақтарды сәйкестендіреді
|
Бірін–бірі бағалау
жұпта бағалайды
Өзара бағалау |
Презентация, тоқыма жіптері,
шалма біз. Нұсқаулық, үдестірмелі материал
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. “Жетістік кәрзеңкесі” |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырма
Шалма бізге қажетті шалуды тізіп, схема бойынша тоқу
|
— |
— |
— |
— |
— |
— |
4 |
|
| |
| |
| |
| |
| |
| |
3 |
|
— |
— |
— |
— |
— |
— |
2 |
|
| |
| |
| |
| |
| |
| |
1 |
Тапсырма
Шалма бізге қажетті шалуды тізіп, схема бойынша тоқу
|
— |
— |
| |
| |
— |
— |
4 |
|
| |
| |
— |
— |
| |
| |
3 |
|
— |
— |
| |
| |
— |
— |
2 |
|
| |
| |
— |
— |
| |
| |
1 |




ТАПСЫРМА
Бөлмедегі тоқылған бұйымдарды анықта, интерьерді қандай тоқыма отырғышымен толықтыруға болады?



ТАПСЫРМА
Бөлме интерьеріне қандай тоқыма бұйымын таңдар едің? Жауабыңды негізде.


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Сабақ тақырыбы "Әртүрлі бұйымдарды шалма бізбен тоқу. Бұйымды орындау"
Ашық сабақ. Сабақ тақырыбы "Әртүрлі бұйымдарды шалма бізбен тоқу. Бұйымды орындау"
|
Көркем еңбек |
Мектеп: “№34 орта мектебі” КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:23.12.2024 |
Оқытушының аты-жөні: Азаматова Г.К. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 “Б” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әртүрлі бұйымдарды шалма бізбен тоқу.Бұйымды орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.2.3.3 Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау 6.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, құралдарын дайындау. Психологиялық ахуал. “Керемет” дүкенге (тоқу құралдары мен тоқу бұйымдары сатылатын) шақыру. Тоқыма киім, тоқыма интерьер бұйымы Өткен білімін wordwall.net платформасында тексеру. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Сұрақтарға жауап беру арқылы бұйымдар сатып алады, сатып алған бұйымдары арқылы топқа бөлінеді |
Мадақтау |
Оқулық, оқу құралдары, интербелсенді тақта, wordwall.net платформасы https://wordwall.net/ru/create/editcontent?guid=17d932f31f74459ca217bf366ca43048 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Шалуларды азайту. Детальдарды тоқу барысында шалуларды азайту түрлі тәсілдермен жүзеге асады (бекіту, бір шалуды екіншісінен өткізу, әдетте олар белгілі бір модельдің сипаттамасында көрсетіледі). Тоқыманың шетінен бір шалудан азайта отырып, көбіне оны екі шалуды біріктіре қосып алу арқылы бекітеді. Көп санды шалуларды (ең соңғы қатардағыдай) бірінен соң бірін бекітеді. Шалуларды тоқыманың оң қатарында да, теріс қатарында да азайтуға болады. Ілмектің соңғы қатарын бекіту. Бірінші ілмекті оң жақ шалмабізге орамастан сол жақ шалмабізден шешіп отырамыз. Екінші ілмекті суреттегідей етіп шалу керек: егер ілмек беттік болса беттік, теріс болса теріс етіп тоқимыз.
Үйден тоқып әкелген тоқыма жұмысын аяқтайды. Эстафета. Шалмабізге 8 шалма жинау Қатарды оң тоқу Қатарды сол тоқу Тапсырма №1 Әр топқа сурет ұсыну. Суретті тоқыма бұйымымен толықтыру Тапсырма №2. Сарамандық жұмыс Шалма бізге қажетті шалуды тізіп, схема бойынша тоқу Қауіпсіздік техникасының сақталуы 1. Жұмыс орны жақсы жарықтандырылған болуы керек. 2. Орындық арқасы сүйеніп, тік отыру қажет. 3. Тоқу кезінде арқасы бар орындықта басты сәл иіп отырады. 4. Шалмабіздің ұшы қауіпсіз, шектелген болуы керек. 5. Тоқып жатқан жайма бүлінбеуі үшін және қолда иірімжіптің қиқымдары қалмас үшін тоқып бастағанда және аяқтағанда қолды жуу керек. 6. Жұмыс соңында барлық құрал-жабдықтар жәшікке жинап салу керек. 7. Шалмабізді қорабымен алып жүру қажет. 1-топқа
2-топқа
«Тоқудың пайдасы» , “Тоқыма тез үйрену үшін қажетті қағида” Қызықты тақырыптардың бірі интерьерді заманауи тоқыма бұйымдарымен әсемдеу. Әдетте тоқыма бұйымдары тек адамның киім-кещегі болуы мүмкін деген ой қалыптасқан болатын. Бірақ бүгінгі күні интерьерді тоқылған бұйымдармен әсемдеу сәнге айналған. Сәйкестендіру
|
Дәптермен жұмыс
Оқушылар топта жеке-жеке схема бойынша шалмабізбен тоқиды. Қауіпсіздік ережесін сақтау шалма бізбен тоқылған бұйым нобайға сәйкес; шалу арақашықтығының біркелкілігін сақтайды; тоқылатын жіптердің түстік гаммасы криативті таңдалған; өрнектерді(болса) сәтті орналастырды; шалма бізбен тоқу үшін белгілі бір тоқудың техникасын таңдады.
пікірлерімен бөліседі
wordwall.net платформасында сұрақтарды сәйкестендіреді
|
Бірін–бірі бағалау
жұпта бағалайды
Өзара бағалау |
Презентация, тоқыма жіптері,
шалма біз. Нұсқаулық, үдестірмелі материал
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. “Жетістік кәрзеңкесі” |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырма
Шалма бізге қажетті шалуды тізіп, схема бойынша тоқу
|
— |
— |
— |
— |
— |
— |
4 |
|
| |
| |
| |
| |
| |
| |
3 |
|
— |
— |
— |
— |
— |
— |
2 |
|
| |
| |
| |
| |
| |
| |
1 |
Тапсырма
Шалма бізге қажетті шалуды тізіп, схема бойынша тоқу
|
— |
— |
| |
| |
— |
— |
4 |
|
| |
| |
— |
— |
| |
| |
3 |
|
— |
— |
| |
| |
— |
— |
2 |
|
| |
| |
— |
— |
| |
| |
1 |




ТАПСЫРМА
Бөлмедегі тоқылған бұйымдарды анықта, интерьерді қандай тоқыма отырғышымен толықтыруға болады?



ТАПСЫРМА
Бөлме интерьеріне қандай тоқыма бұйымын таңдар едің? Жауабыңды негізде.


шағым қалдыра аласыз
















