Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
М.Әуезов атындағы жалпы орта мектбі |
||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Жаратылыстану, 4 « А»сынып |
||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Адам |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.1.1.1 Адам ағзасындағы зәр шығару жүйесімен таныстыру 4.2.1.5 Зәр шығару жүйесінің ағза үшін маңызын түсіндіру; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Оқушылар зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейтінін түсінеді,ажыратады -Зәр шығару жүйенің денсаулыққа маңыздылығын біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
3 минут 5 мин |
Ұйымдастыру |
Сыныптағы психологиялық ахуалды ұйымдастыру Оқушыларға ой шақыратын сұрақ қою арқылы бөлім тақырыбын ашу Білімге жетелейтін ,саналы ой АҚЫЛ Білім адамға ДОС Жеңіске жетелейді АЛҒЫРЛЫҚ Жеңісіміздің жемісі МАДАҚ БӨЛІМ ТАҚЫРЫБЫ АДАМ Мұғалім сөзі Бір қариядан: «Адам үшін өмірдегі ең құнды әрі маңызды не нәрсе: байлық па әлде атақ па? – деп сұрапты. Дана қария біраз ойланып, былай деп жауап беріпті: «Байлық та, атақ та адамды бақытты ете алмайды. Кедейдің он екі мүшесі сау болса, ол дертке шалдыққан байдан да бақытты». Сұрақтар бойынша әңгіме: – Ойланып, дана қария неліктен осылай жауап бергенін түсіндіріп көр. – Әрбір адамның өмірі үшін ең бастысы не? – Сендерше, аман-сау болу деген не? Алдыңғы білім: 1-тапсырма «АШЫҚ СҰРАҚ»
Сенің алдыңғы білетінің: • Сезім мүшелері Сенің бүгін меңгеретінің: • Зәр шығару мүшелерімен танысасың; Зәр шығару жүйенің ағза үшін маңызы Дескриптор: Сезім мүшелерін біледі Тақырыппен байланысын атай алады |
Сабақ тақырыбын ашу Алдыңғы білімін көрсетеді |
|
Презентация Слайд 1 Слайд 2 |
||||||||||||||||
|
2мин 5 мин 5мин 2 мин |
Ой қозғау Жаңа тақырып Тәжірибе |
Адамның сезім мүшелері. Есту мүшесі Көру мүшесі Иіс сезу мүшесі
Дәм сезумүшесі Сипап сезу мүшесі 2-тапсырма
2-тапсырма «ДЕБАТ »әдісі Оқушылар екі топқа бірігіп Пиктограммамен жұмыс жасайды Пиктограмманы зерделе. Адам ағзасының ішкі мүшелерін ата.? Оларды қандай жүйелерге біріктіруге болады? Қай мүшелер ешбір жүйеге енбей қалды? Неліктен? Олар туралы не білесің? Ешбір жүйеге енбей, өздігінен жұмыс істейтін мүше болуы мүмкін бе? Дескрипторы: Адам ағзаларының қандай топтарға бөлінетінін біледі. -оларды ажырата алады; Зәр шығару жүйесі./Видекөрсетілім/ Суретте қандай мүшелер көрсетілген? Олар қандай қызмет атқарады деп ойлайсың? Адам ағзасындағы артық су мен зиянды заттар қалай шығарылады? МОДЕЛДЕУ/тәжірибеде/ СЕРГІТУ СӘТІ: Мұғалім: — Екі көз не үшін керек? Оқушы: — Жақсыларды көру үшін. Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек? Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау үшін. Мұғалім: — Екі қол не үшін керек? Оқушы: — Елге көмек беру үшін. Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет? Оқушы: — Шетте жүрсең, Туған жерге жету үшін Мүғалім: — Ал басың не үшін керек? Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін. |
Жаңа тақырыпты меңгеру Сезім мүшелерін еске түсіру Адам ағзасындағымүшелерді топтастыру оларды бір бірінен ажырату |
Өзін-өзі бағалау
|
Презентация
Слайд 3
Слайд 4
|
||||||||||||||||
|
10 минут
5 мин
|
Зерттеу жұмысы |
қуық несепағар Адам ағзасындағы тамақ қорытылып, артық су, зиянды заттар үнемі сыртқа шығарылып отырады.Бұл жұмысты зәр шығару жүйесі реттейді. Зәр шығару мүшелеріне бүйрек, несепағар, қуық жатады. Бүйрек - үшбұрышқа ұқсас жұп мүше. Оның негізгі қызметі-қанды зиянды заттардан тазартып, зәр түзу. Бүйректің сыртқы жағы дөңес, ішкі жағы ойыс болып келеді. Ойыс жағында несепағар орналасады. Несепағар - түтікше тәрізді мүше.Бүйректе түзілген зәр осы несепағар арқылы қуыққа өтеді. Қуық – іші қуыс, бұлшық етті мүше. Қуықта зәр уақытша жиналады, кейін несеп өзегі арқылы сыртқа шығады. 3-тапсырма«Эврика» әдісі заттарды Бүйрек, несепағар, қуық макетте қызметін көрсетеді сәйкестендіреді.Оқушылар көрсетілім бойнша өз түсінгендерін,жаңалықтарын ортада бөліседі Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді? Сұрағына жауап береді. Дескриптор: -оқушы зерттеу жұмысына қатысады,көрсетеді
Жұмыс парағы : 33-34 жұмыс парағындағы тапсырмаларды орындау Ағзаны керексіз заттардан, артық су мен тұздардан тазартуға өкпе, тері және асқорыту жүйесі де қатысады. Өкпе арқылы көмірқышқыл газбен бу түріндегі су бөлінеді. Тері арқылы су мен тұздар термен бірге шығады. Ал тамақтың қалдығы тікішек арқылы шығарылады.
|
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру
Өз ойын жинақтау, қорытынды шығару
Ағзадағы керексіз заттар сыртқа қалай шығарылатынын түсінеді |
Бағалау дескрипторларын ұсыну
Зәр шығару мүшелерін анықта |
Презентация
Слайд 5
Слайд 6
|
||||||||||||||||
|
3 мин |
Бекіту |
4-тапсырма «Ассоцация»әдісі Оқушыларға ДОП,ЖӨРГЕК,ҰНТАҚ Сусын ұсынылады оқушылар осы заттардың бүгінгі сабаққа қатысы туралы өз тұжырымдарын жасайды. Дескриптор: -заттардың пайдалану аясын сабақпен байланыстырады,қорытынды жасайды |
Тақырыпты меңгергенін анықта
|
Ынталандыру сөздері |
Презентация
|
||||||||||||||||
|
5 мин |
Рефлексия |
Сабағымызды қорытындылайық. Өзіңізді өзіңіз бағалаңыз. /Бағалау парақшасындағы балл санайды/ Сенің бүгінгі жетістігің «Құс қанаты» әр тапсырмада қойылады Қорытындысы шығарылады
|
|
Өзін-өзі бағалау
|
|
||||||||||||||||
Өзін өзі бағалау парағы
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
№
Тапрсырма
Балл
2,1,0+бонус
1
1-тапсырма «АШЫҚ СҰРАҚ»
2
2-тапсырма «ДЕБАТ»әдісі
3
3-тапсырма«Эврика» әдісі
4
4-тапсырма «Ассоцация»әдісі
5
Дәптермен жұмыс /1 балл/
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Өзін өзі бағалау парағы
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
№
Тапрсырма
Балл
2,1,0+бонус
1
1-тапсырма «АШЫҚ СҰРАҚ»
2
2-тапсырма «ДЕБАТ»әдісі
3
3-тапсырма«Эврика» әдісі
4
4-тапсырма «Ассоцация»әдісі
5
Дәптермен жұмыс /1 балл/
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Р Е Ф Л Е К С И Я
|
№ |
Тапсырмалар |
«Құс қанаты» 2 1 0 V V V |
|
1 |
1-тапсырма «АШЫҚ СҰРАҚ» |
|
|
2 |
2-тапсырма «ДӘЛЕЛДЕР ҚОРЖЫНЫ»әдісі |
|
|
3 |
3тапсырма«Эврика» әдісі |
|
|
4 |
4-тапсырма «Ассоцация»әдісі |
|
|
5 |
Дәптермен жұмыс /1 балл/ |
|
ҚАНДЫ ТАЗАРТУ
ЗӘР ТҮЗУ
ЗӘР ЖИНАУ
ЗӘР ӨТКІЗУ

БҮЙРЕК
НЕСЕПАҒАР
ҚУЫҚ
Оқу мақсаты
4.1.1.1 Адам ағзасындағы зәр шығару жүйесімен таныстыру
4.2.1.5 Зәр шығару жүйесінің ағза үшін маңызын түсіндіру;
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді?
Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді?
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
М.Әуезов атындағы жалпы орта мектбі |
||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Жаратылыстану, 4 « А»сынып |
||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Адам |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.1.1.1 Адам ағзасындағы зәр шығару жүйесімен таныстыру 4.2.1.5 Зәр шығару жүйесінің ағза үшін маңызын түсіндіру; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Оқушылар зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейтінін түсінеді,ажыратады -Зәр шығару жүйенің денсаулыққа маңыздылығын біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
3 минут 5 мин |
Ұйымдастыру |
Сыныптағы психологиялық ахуалды ұйымдастыру Оқушыларға ой шақыратын сұрақ қою арқылы бөлім тақырыбын ашу Білімге жетелейтін ,саналы ой АҚЫЛ Білім адамға ДОС Жеңіске жетелейді АЛҒЫРЛЫҚ Жеңісіміздің жемісі МАДАҚ БӨЛІМ ТАҚЫРЫБЫ АДАМ Мұғалім сөзі Бір қариядан: «Адам үшін өмірдегі ең құнды әрі маңызды не нәрсе: байлық па әлде атақ па? – деп сұрапты. Дана қария біраз ойланып, былай деп жауап беріпті: «Байлық та, атақ та адамды бақытты ете алмайды. Кедейдің он екі мүшесі сау болса, ол дертке шалдыққан байдан да бақытты». Сұрақтар бойынша әңгіме: – Ойланып, дана қария неліктен осылай жауап бергенін түсіндіріп көр. – Әрбір адамның өмірі үшін ең бастысы не? – Сендерше, аман-сау болу деген не? Алдыңғы білім: 1-тапсырма «АШЫҚ СҰРАҚ»
Сенің алдыңғы білетінің: • Сезім мүшелері Сенің бүгін меңгеретінің: • Зәр шығару мүшелерімен танысасың; Зәр шығару жүйенің ағза үшін маңызы Дескриптор: Сезім мүшелерін біледі Тақырыппен байланысын атай алады |
Сабақ тақырыбын ашу Алдыңғы білімін көрсетеді |
|
Презентация Слайд 1 Слайд 2 |
||||||||||||||||
|
2мин 5 мин 5мин 2 мин |
Ой қозғау Жаңа тақырып Тәжірибе |
Адамның сезім мүшелері. Есту мүшесі Көру мүшесі Иіс сезу мүшесі
Дәм сезумүшесі Сипап сезу мүшесі 2-тапсырма
2-тапсырма «ДЕБАТ »әдісі Оқушылар екі топқа бірігіп Пиктограммамен жұмыс жасайды Пиктограмманы зерделе. Адам ағзасының ішкі мүшелерін ата.? Оларды қандай жүйелерге біріктіруге болады? Қай мүшелер ешбір жүйеге енбей қалды? Неліктен? Олар туралы не білесің? Ешбір жүйеге енбей, өздігінен жұмыс істейтін мүше болуы мүмкін бе? Дескрипторы: Адам ағзаларының қандай топтарға бөлінетінін біледі. -оларды ажырата алады; Зәр шығару жүйесі./Видекөрсетілім/ Суретте қандай мүшелер көрсетілген? Олар қандай қызмет атқарады деп ойлайсың? Адам ағзасындағы артық су мен зиянды заттар қалай шығарылады? МОДЕЛДЕУ/тәжірибеде/ СЕРГІТУ СӘТІ: Мұғалім: — Екі көз не үшін керек? Оқушы: — Жақсыларды көру үшін. Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек? Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау үшін. Мұғалім: — Екі қол не үшін керек? Оқушы: — Елге көмек беру үшін. Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет? Оқушы: — Шетте жүрсең, Туған жерге жету үшін Мүғалім: — Ал басың не үшін керек? Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін. |
Жаңа тақырыпты меңгеру Сезім мүшелерін еске түсіру Адам ағзасындағымүшелерді топтастыру оларды бір бірінен ажырату |
Өзін-өзі бағалау
|
Презентация
Слайд 3
Слайд 4
|
||||||||||||||||
|
10 минут
5 мин
|
Зерттеу жұмысы |
қуық несепағар Адам ағзасындағы тамақ қорытылып, артық су, зиянды заттар үнемі сыртқа шығарылып отырады.Бұл жұмысты зәр шығару жүйесі реттейді. Зәр шығару мүшелеріне бүйрек, несепағар, қуық жатады. Бүйрек - үшбұрышқа ұқсас жұп мүше. Оның негізгі қызметі-қанды зиянды заттардан тазартып, зәр түзу. Бүйректің сыртқы жағы дөңес, ішкі жағы ойыс болып келеді. Ойыс жағында несепағар орналасады. Несепағар - түтікше тәрізді мүше.Бүйректе түзілген зәр осы несепағар арқылы қуыққа өтеді. Қуық – іші қуыс, бұлшық етті мүше. Қуықта зәр уақытша жиналады, кейін несеп өзегі арқылы сыртқа шығады. 3-тапсырма«Эврика» әдісі заттарды Бүйрек, несепағар, қуық макетте қызметін көрсетеді сәйкестендіреді.Оқушылар көрсетілім бойнша өз түсінгендерін,жаңалықтарын ортада бөліседі Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді? Сұрағына жауап береді. Дескриптор: -оқушы зерттеу жұмысына қатысады,көрсетеді
Жұмыс парағы : 33-34 жұмыс парағындағы тапсырмаларды орындау Ағзаны керексіз заттардан, артық су мен тұздардан тазартуға өкпе, тері және асқорыту жүйесі де қатысады. Өкпе арқылы көмірқышқыл газбен бу түріндегі су бөлінеді. Тері арқылы су мен тұздар термен бірге шығады. Ал тамақтың қалдығы тікішек арқылы шығарылады.
|
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру
Өз ойын жинақтау, қорытынды шығару
Ағзадағы керексіз заттар сыртқа қалай шығарылатынын түсінеді |
Бағалау дескрипторларын ұсыну
Зәр шығару мүшелерін анықта |
Презентация
Слайд 5
Слайд 6
|
||||||||||||||||
|
3 мин |
Бекіту |
4-тапсырма «Ассоцация»әдісі Оқушыларға ДОП,ЖӨРГЕК,ҰНТАҚ Сусын ұсынылады оқушылар осы заттардың бүгінгі сабаққа қатысы туралы өз тұжырымдарын жасайды. Дескриптор: -заттардың пайдалану аясын сабақпен байланыстырады,қорытынды жасайды |
Тақырыпты меңгергенін анықта
|
Ынталандыру сөздері |
Презентация
|
||||||||||||||||
|
5 мин |
Рефлексия |
Сабағымызды қорытындылайық. Өзіңізді өзіңіз бағалаңыз. /Бағалау парақшасындағы балл санайды/ Сенің бүгінгі жетістігің «Құс қанаты» әр тапсырмада қойылады Қорытындысы шығарылады
|
|
Өзін-өзі бағалау
|
|
||||||||||||||||
Өзін өзі бағалау парағы
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
№
Тапрсырма
Балл
2,1,0+бонус
1
1-тапсырма «АШЫҚ СҰРАҚ»
2
2-тапсырма «ДЕБАТ»әдісі
3
3-тапсырма«Эврика» әдісі
4
4-тапсырма «Ассоцация»әдісі
5
Дәптермен жұмыс /1 балл/
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Өзін өзі бағалау парағы
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
№
Тапрсырма
Балл
2,1,0+бонус
1
1-тапсырма «АШЫҚ СҰРАҚ»
2
2-тапсырма «ДЕБАТ»әдісі
3
3-тапсырма«Эврика» әдісі
4
4-тапсырма «Ассоцация»әдісі
5
Дәптермен жұмыс /1 балл/
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Р Е Ф Л Е К С И Я
|
№ |
Тапсырмалар |
«Құс қанаты» 2 1 0 V V V |
|
1 |
1-тапсырма «АШЫҚ СҰРАҚ» |
|
|
2 |
2-тапсырма «ДӘЛЕЛДЕР ҚОРЖЫНЫ»әдісі |
|
|
3 |
3тапсырма«Эврика» әдісі |
|
|
4 |
4-тапсырма «Ассоцация»әдісі |
|
|
5 |
Дәптермен жұмыс /1 балл/ |
|
ҚАНДЫ ТАЗАРТУ
ЗӘР ТҮЗУ
ЗӘР ЖИНАУ
ЗӘР ӨТКІЗУ

БҮЙРЕК
НЕСЕПАҒАР
ҚУЫҚ
Оқу мақсаты
4.1.1.1 Адам ағзасындағы зәр шығару жүйесімен таныстыру
4.2.1.5 Зәр шығару жүйесінің ағза үшін маңызын түсіндіру;
шағым қалдыра аласыз
















